Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > Islami Pranohet si Fe Zyrtare ne Evrope
A mendoni se studimi i Kuranit duhet te futet si lende mesimore ne shkollat e mesme?
Po!
Po, por se bashku me Biblen.
Po, por se bashku me Materializmin Dialektit.
Jo!
   Ky sondazh nuk mbyllet asnjëherë [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
NYCgirl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 04/01/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 218

loool

Citim:
Po citoj ato që tha INDRITI2004


lool nuk kisha aspak deshire ta kthej ne nje teme fetare kete sondazh ndaj edhe po i mbaj ketej shkrimet ku hedhin poshte cdo perpjekje tenden per te justifikuar konvertimet.
Per fat te keq tendin Islamin e kane pranuar njerez te te gjitha kategorive duke filluar qe nga kryepeshkope, profesore doktore, shkencetare politikane spoirtise e njerez te thjeshte.
Nese nuk te mbushet mendja heren tjeter do te te jap nje link edhe te lexosh.
Por me nje kusht mbaj nje peshqir te fshish djerset pasi mund te ndjehesh keq.

Po ashtu dua te them se nuk po e prish fare terezine pasi jam duke kerkuar disa gjera ne internet per nje kerkim shkencor qe me duhet ne fakultet nderkohe qe kam kohe te kthej edhe ty ndonje pergjigjie.

DHe se fundi crendesi ka nese jemi gjalle une apo ti, ne jemi ke krahasim me boten e madhe si nje kokrrize rere ne shkretetire.
Miqesish.



Oooooo i ndritur, po merr nje fryme te thelle, lexo me vemendje cfare eshte shkruar, pastaj fjalosu..........lol. Po mire, o djale i mbare, cfare pjese te fjales "shumica" nuk ke kuptuar???? Dmth nen-kuptohet ka nje pakice. E di qe do me sjelles shembullin e atij pedagogut ne US qe ishte martuar me nje grua nga Arabia Saudite, apo ate kryepeshkopin e Rusise, qe sic e kemi diskutuar me perpara ishte ca i manget nga mendja.
Pastaj, pse te djegin ty ato qe them une, po nuk i pergjigjesh atyre qe ka shkruar Trojani?!!!
Peshqir?................lol, jo po ndonje carcaf......... M'u be vone mua, se ca te prishur nga mendja, apo nga shpirti eksperimentojne ........... S'do fle gjume une sonte.

Nqs do te ndihesh si kokrrrrrrrize ne shkretetire, ajo eshte puna jote. Per vete, quaje mungese modestie apo cfare te duash, e mendoj qenien time me permasa pak me te medhaja. (Ups, that's my problem ....lol)
Pastaj, ti merresh dhe me shkenca mor djale .......... me shume konfidence ne vete........lol

__________________
Our country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Janar 2005 22:18
NYCgirl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NYCgirl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NYCgirl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: NYCgirl Shto NYCgirl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NYCgirl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Re: Re: Islami ne Angli

Citim:
Po citoj ato që tha trojani



Sa per kuriozitet.

Cili eshte vullneti i Zotit??? Jo per gje por ta dinim edhe ne injorantet e tjere te forumit.



Pershendtje!
Trojani nuk te shkonka fare roli i ironikut.
Mendoj se vullnet i Zotit eshte ajo qe ai ka caktuar te ndodhe.
Psh nese eshte caktuar qe une ta mbaroj kete pergjigjie do mbrarohet nese une vdes pa mundur ta shkruaj te gjithen kjo dmth qe sdo mbarohet si pergjigjie.

Ne lidhjew me temen nese Zoti ka vene nje vullnet te tille per dominimin e Islamit ne kete shek nuk ka gje qe ta ndaloje dhe e kunderta eshte e sakte.

E dyta: cfaredo qe te jete shkurtuar kjo nuk hedh poshte prononcimet e tij qe jane te pashkurtuara.
Shkurtimi me sa kuptoj une nuk dmth qe te ndryshosh por qe te lesh gjerat jashte teme.
Dh me te vertete ndoshta ka pyetje ne lidhje me afganistanin apo private qe nuk i interesojne temes.
Miqesisht.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2005 11:09
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Re: loool

Citim:
Po citoj ato që tha NYCgirl


Oooooo i ndritur, po merr nje fryme te thelle, lexo me vemendje cfare eshte shkruar, pastaj fjalosu..........lol. Po mire, o djale i mbare, cfare pjese te fjales "shumica" nuk ke kuptuar???? Dmth nen-kuptohet ka nje pakice. E di qe do me sjelles shembullin e atij pedagogut ne US qe ishte martuar me nje grua nga Arabia Saudite, apo ate kryepeshkopin e Rusise, qe sic e kemi diskutuar me perpara ishte ca i manget nga mendja.
Pastaj, pse te djegin ty ato qe them une, po nuk i pergjigjesh atyre qe ka shkruar Trojani?!!!
Peshqir?................lol, jo po ndonje carcaf......... M'u be vone mua, se ca te prishur nga mendja, apo nga shpirti eksperimentojne ........... S'do fle gjume une sonte.

Nqs do te ndihesh si kokrrrrrrrize ne shkretetire, ajo eshte puna jote. Per vete, quaje mungese modestie apo cfare te duash, e mendoj qenien time me permasa pak me te medhaja. (Ups, that's my problem ....lol)
Pastaj, ti merresh dhe me shkenca mor djale .......... me shume konfidence ne vete........lol



Pershendetje!
Nuk prisja dicka te re nga ti pervecse te gjukoje te tjeret e te vazhdoje me ironine qe me thene te drejten te shkon disi.

Degjo Kryeprifti paska qene idjot profesori po shtu, Boksjeri Muhammed ali po ashtu, XHimi Morran prape ashtu....
pra ne ketu kemi ardhur tju bejme biografi te tjereve e jo te diskutojme.
Nuk dua te gjukoj askend por fakti eshte se Islami pas 11 shtatorit po perhaper me nje shpejtesi te jashtezakonshme.

Pastaj mos e kam gje detyre tju pergjigjem une? Une pergjigjem aty ku dua ta bej pasi kete liri ma jep forumi.
Se fundi kokrriza e reres nenkupton se une e ti jemi vetem dy persona ne nje bote prej 6 miljard e ca.
Linkun e ke ketu pasi tek Fh kam postuar vetem pak;: http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=33926
Gjithe te mirat.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2005 11:18
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
wydra
y'know

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: From Beyond
Mesazhe: 982

nuk e di pse, por duke pare shumicen e pergjigjeve ketu, krijova pershtypjen se kjo teme duhet te ishte tek nenforumi Besimet Fetare.

Personalisht jam e mendimit qe shkolla te jete laike, megjithate nqs behet nje lende e tille, atehere te jete lende e perbashket per fete ne pergjithesi. Une konkretisht e kam bere nje lende te tille, e cila trajtonte fete kryesore (judaizmi, krishterimi, islami, budizmi dhe hinduizmi). (duke dale pak nga tema po shtoj se lende me kot nuk kam pare. Mendova se do mesoja ndonje gje interesante lidhur me fete etj, por ishte nje zhgenjim total, tmerresisht e merzitshme. Kjo kryesisht prej fajit te profesorit, i cili s'dinte ta bente lenden interesante.)
Pra, nje lende obiektive, paksa filozofike mbi fete. Jo edukim fetar. Edukimin fetar njerezit kur jane te mitur mund ta marrin ne shtepi tek familja (ose me kurse private, sipas xhepit te familjes). Nqs familja s'jua jep, atehere le te edukohen vete kur te rriten. Kjo do ishte ne fakt nje zgjidhje me e drejte, sepse njeriu kur rritet mund te gjykoje qarte dhe te zgjedhe fene e tij (ose mungesen e fese).

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2005 15:36
wydra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė wydra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me wydra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: wydra Shto wydra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto wydra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
trojani
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/12/2003
Vendbanimi: danimarke
Mesazhe: 900

Re: Re: loool

Citim:
Po citoj ato që tha INDRITI2004



Nuk dua te gjukoj askend por fakti eshte se Islami pas 11 shtatorit po perhaper me nje shpejtesi te jashtezakonshme.



Dmth. sipas kesaj llogjike qe te arrihet vullneti i te madhit Allah neve vec na duhen disa 11 shtatore te tjere.

Jashte teme; Me sa po shikoj une ti o Indrit duhet ta kesh muhabetin mire me te plotfuqishmin, se atehere si do te shpjegohej valle qe ti e di me saktesi vullnetin e tij.
Si shqiptare qe jemi po te kishe mundesi per nje informacion shume te vogel: Per lloton javen tjeter ka thene gje i plotfuqishmi???

__________________
Dite me te mira pasketaj vine
shkoi erresira

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2005 20:12
trojani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė trojani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me trojani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: trojani Shto trojani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto trojani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Red face

Dhe historia e para nje shekulli riperseritet...(the show must go on)

Para nje shekulli kishim Jodofobine,tani kaluam ne islamofobi.Me e bukura e historise humane eshte qe ajo perseritet dhe mbas nje shekulli,atehere kur dikush mund te mendoje qe keto njerez vune mend por...huh.

Kot s'ka thene Thomas ne teoremen e tije'when people define
situations as real they become real in their consequences.'

Revolucion industrial
Jodofobi
Force kryesore Europa(specifikisht Gr-Br)
Rivalet: U.S.A,USSR
...


Revolucion digjital
Islamofobi
Fuqi kryesore Amerika
Rivalet:Europe,Kine...
...


Vende DEMOKRATE Europiane: ne sistemet arsimore SHTETERORE nje ore ne jave dedikuar fese.Mundesi zgjidhjet ne mes te:
-Islam
-Fe Christiane
-si dhe Edukate Fetare te pergjitheshme

Sisteme me nje demokraci SIPERFAQESORE:
Mundesi zgjedhjet??Boh!


Personalisht kam ndjekur kolegjin ne nje sistem arsimor privat katolik pasi ne vendin ku banoj ky lloj sistemi eshte ai qe ju jep nje pregatitje me te mire nxenesve kundrejt sistemeve shteterore.Si pasoje zgjedhja e edukates fetare ishte e kufizuar(Fe katolike ose Edukate e Pergjitheshme fetare).
Kam mesuar shume gjate atyre oreve,e kjo ne lidhje me shume tema dhe ne forme NEUTRALE(religjionet e ndryshme,probleme te ndryshme shoqerore si euthanasi,abort...)Jam e gezuar qe e kam patur si lende edhe pse nga ana tjeter me vjen keq qe si myslimane qe jam s'munda ti hyja me thelle fese time.(por natyrisht eshte dicka per te cilen s'ankohem pasi zgjedhjen e kisha ne dore UNE)
Pra,jam PRO mundesise se zgjedhjes,s've aspak ne dyshim qe DUHET te egsistoje.

(behet fjale per arsimin e mesem se ne te lartin me duket me pak sens,besoj qe shume universitete alfa e perfshijne ne sociologji )

P.S.Nuk ka noj teme tjeter pervec islamit? Jo per gje por lexojme te njejtat argumente ne 100 tema per islamin,e natyrisht dhe te njejtet carcafe.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Modifikuar nga amor alucius datė 11/01/2005 ora 20:54

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2005 20:22
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cx55
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 20/07/2003
Vendbanimi: ne byro me dashoren
Mesazhe: 231

Re: Re: Re: loool

Citim:
Po citoj ato që tha trojani


Dmth. sipas kesaj llogjike qe te arrihet vullneti i te madhit Allah neve vec na duhen disa 11 shtatore te tjere.





Lol nese ai e keq interpretoj mbas 11 shtatorit kjo sdo te thote qe feja islame sishte zhvilluar deri ne 11 shtator pastaj o trojan ne kuran thuhet çdo myslyman e ka haram te vrasi veten?Smun te themi qe ato kulla i rrezoj me te vertet bin ladeni??????(mund ta ket ber vet amerika????????)te duket habi lool politik hesapi!!!!


Si shqiptare qe jemi po te kishe mundesi per nje informacion shume te vogel: Per lloton javen tjeter ka thene gje i plotfuqishmi???




Ore trojan loool mos do ti dhe sa dite do jetosh ta dish zotrote hahahahahahahahahah shume deshira paske loool nese keni shpirtin e kundershtimit mos shkruni ketu ku sju tako ok shikoni beni mire se acaroni nerva??????????

__________________
Burri qe eshte burre e ēon taven ne furre dhe se merr kurre!!!!:p:p:p:p

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2005 20:23
Cx55 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cx55 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Cx55 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Cx55't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cx55 Shto Cx55 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cx55 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NYCgirl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 04/01/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 218

Re: Dhe historia e para nje shekulli riperseritet...(the show must go on)

Citim:
Po citoj ato që tha amor alucius
Para nje shekulli kishim Jodofobine,tani kaluam ne islamofobi.Me e bukura e historise humane eshte qe ajo perseritet dhe mbas nje shekulli,atehere kur dikush mund te mendoje qe keto njerez vune mend por...huh.

Kot s'ka thene Thomas ne teoremen e tije'when people define
situations as real they become real in their consequences.'

Revolucion industrial
Jodofobi
Force kryesore Europa(specifikisht Gr-Br)
Rivalet: U.S.A,USSR
...


Revolucion digjital
Islamofobi
Fuqi kryesore Amerika
Rivalet:Europe,Kine...
...


Vende DEMOKRATE Europiane: ne sistemet arsimore SHTETERORE nje ore ne jave dedikuar fese.Mundesi zgjidhjet ne mes te:
-Islam
-Fe Christiane
-si dhe Edukate Fetare te pergjitheshme



Po kalojme pak si jashte teme, por le te vazhdojme per hir te dialogut dhe mirekuptimit.

Judeofobia e ka patur origjinen ne te ashtequajturin krim te cifuteve ne kryqezimin e Krishtit, ide kjo e mbrojtur nga kisha katolike deri ne 1960.
Si rrjedhoje, emigrantet cifute, megjithese ishin me shekuj te tere ne Europe, ishin te diskriminuar, nuk u lejohej te kishin prona (dmth toke) dhe per kete arsye historikisht kane qene tregtar dhe "bankare" ne Europe, pozita keto te urryera ne sy te aristokracise europiane. Etj etj etj, pa folur per kulmizimin e ketyre ndjenjave ne luften e dyte boterore.

Islamofobia ........? 1993 bomba ne WTO, ambasadat ne 1998, 9/11 New York, 3/11 Madrid, Al Qaeda, UBL, Wahhabism, Al Zarkawi, 2004 Rusi, etj etj etj.

Ata qe vuajne nga islamofobia, mund te gjejne plot shembuj ku mbeshtesin "fobine" e tyre. Personalisht nuk vuaj...lol....Kur krahasoj vetem me miliona femra qe vuajne ne regjime te tilla "me sisteme demokratike siperfaqesore, apo joekzistuese...." edhe ndonje ndjenje sa te vogel fobie qe mund te shfaqet (duke pare ngjarjet e mesiperme ne televizor), zhduket ne krahasim.

Qe te kthehem serish te tema, ashtu sic jam shprehur dhe me pare, nqs shteti eshte laik, atehere asnje lloj feje nuk duhet t'u ushqehet nxenesve qe jane ne shkolla publike. Nqs lenda eshte edukim fetar ne pergjithesi, ne aspekt historik, atehere nuk jam kunder.

__________________
Our country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2005 22:37
NYCgirl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NYCgirl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NYCgirl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: NYCgirl Shto NYCgirl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NYCgirl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cx55
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 20/07/2003
Vendbanimi: ne byro me dashoren
Mesazhe: 231

Angry

nyc

ate punen eshamise me duket se e kane pasur dhe katoliket gjeri para disa vitesh me duket qe ty po te duket kaq interesanete lal ne biblen e para 40 viteve thuej nese nje femer futet ne kishe pa shami ne koke nxirreni ate jashte sikur nje te perdale thnxxxxxxxxx ajde byeeeee

__________________
Burri qe eshte burre e ēon taven ne furre dhe se merr kurre!!!!:p:p:p:p

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2005 23:20
Cx55 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cx55 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Cx55 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Cx55't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cx55 Shto Cx55 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cx55 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NYCgirl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 04/01/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 218

Jo, moj zemer, se nuk me prishet gjumi per nje cope shamie, se ne fund te fundit dhe gjyshet e mia ishin me shami (jo ate qe te merr frymen, dhe nuk sheh ku ecen,) po thjesht nje ne koke, sic e vinin para 40 vjet, ashtu sic the dhe ti, ne kishe.

Po them per te drejta elementare si ajo e votes, divorci etj........

__________________
Our country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2005 23:37
NYCgirl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NYCgirl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NYCgirl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: NYCgirl Shto NYCgirl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NYCgirl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:10 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > Islami Pranohet si Fe Zyrtare ne Evrope

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.