Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Nga se vjen "depresioni" Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.50.
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
ingmetalboy
without a trace

Regjistruar: 06/12/2004
Vendbanimi: wherever I may room
Mesazhe: 1008

Kisha nje pyetje. Depresioni shkaktohet me shpesh nga nje moment i vetem apo eshte pasoje e nje menyre jetese te caktuar dhe ndikohet nga nje shkendije e cila te kap te papergatitur?
Isra shpresoj qe te jesh me mire tani. Do te keshilloja vetem te qendroje larg ambjenteve teper te izoluara dhe te vetmuara per nje kohe te gjate. E keqja eshte se kur te hyne ne qef te ndenjurit vetem. Por nje gje ta kesh te qarte. Mos prit tek dikush per te dale nga ajo gjendje. Vetem ti mund te vendosesh se cfare do te behet me ty. Mos beso tek askush per te te terhequr se nje tjeter zhgenjim do te ishte shume i rende. Nuk po them mos lesh asnje te te ndihmoje perkundrazi por je ti ajo qe do te thote fjalen e fundit.

__________________
"Just because some of us can read and write and do little math, that doesn't mean we deserve to conquer the Universe."- K. Vonnegut

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Janar 2005 02:27
ingmetalboy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ingmetalboy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ingmetalboy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ingmetalboy Shto ingmetalboy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ingmetalboy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Citim:
Po citoj ato që tha ingmetalboy
Kisha nje pyetje. Depresioni shkaktohet me shpesh nga nje moment i vetem apo eshte pasoje e nje menyre jetese te caktuar dhe ndikohet nga nje shkendije e cila te kap te papergatitur?
Isra shpresoj qe te jesh me mire tani. Do te keshilloja vetem te qendroje larg ambjenteve teper te izoluara dhe te vetmuara per nje kohe te gjate. E keqja eshte se kur te hyne ne qef te ndenjurit vetem. Por nje gje ta kesh te qarte. Mos prit tek dikush per te dale nga ajo gjendje. Vetem ti mund te vendosesh se cfare do te behet me ty. Mos beso tek askush per te te terhequr se nje tjeter zhgenjim do te ishte shume i rende. Nuk po them mos lesh asnje te te ndihmoje perkundrazi por je ti ajo qe do te thote fjalen e fundit.



faleminderit

ne fakt eshte nje gjendje qe nuk kontrollohet, dhe perseritet here pas here. Kur me kapin ato momente filloj te qaj pa asnje shkak, acarohem per gjene me te vogel, kam dhimbje koke, pesimizem mendime vrasese sa do te doja te flija pa limit qe te harroja gjithcka qe me ndodh. Kjo eshte gjendja e stresit te cilen me kalimin e kohes une shpresoj ta kaloj perfundimisht..
Megjithate, per veten kam bere te pamunduren, nuk rri vetem, dal shpesh dhe stimuloj optimizimin me mendime te bukura...

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Janar 2005 07:35
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Per isren:


thanx fajtor

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Janar 2005 07:38
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Smile

Citim:
Po citoj ato që tha amor alucius

Njoh njerez qe kane kaluar nje gjendje shume te keqe depresioni,dhe kjo deri ne tentative vete-vrasjet(per fat e ngelur vetem si e tille),poashtu nervat e mia kane qene mjaft shpesh te vena ne prove me ate forme "kerkimi vemendjet"nga i njejti njeri...mire qe kaloi.

Te uroj te mos biesh me ne ate gjendje si dhe nje jete sa me te lumtur.



sigurisht qe ka edhe me keq, por e keqja eshte se dalengadale trashet dhe e keqja....
Ok, anyway flm per urimin!

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Janar 2005 07:41
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ingmetalboy
without a trace

Regjistruar: 06/12/2004
Vendbanimi: wherever I may room
Mesazhe: 1008

Citim:
Po citoj ato që tha isra


faleminderit

ne fakt eshte nje gjendje qe nuk kontrollohet, dhe perseritet here pas here. Kur me kapin ato momente filloj te qaj pa asnje shkak, acarohem per gjene me te vogel, kam dhimbje koke, pesimizem mendime vrasese sa do te doja te flija pa limit qe te harroja gjithcka qe me ndodh. Kjo eshte gjendja e stresit te cilen me kalimin e kohes une shpresoj ta kaloj perfundimisht..
Megjithate, per veten kam bere te pamunduren, nuk rri vetem, dal shpesh dhe stimuloj optimizimin me mendime te bukura...



E di qe nuk eshte e lehte te dalesh nga ajo gjendje. Por asgje nuk eshte e pamundur. E di qe ka dhe momente qe bie pa shkak ne ate rrenimin e mendimeve dhe te ndjenjave, por mos harro se dielli eshte gjithmone atje edhe pse mund te jete fshehur nga disa re pizevenge.
dhe te gjithe :ola: per ty.

__________________
"Just because some of us can read and write and do little math, that doesn't mean we deserve to conquer the Universe."- K. Vonnegut

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Janar 2005 23:35
ingmetalboy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ingmetalboy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ingmetalboy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ingmetalboy Shto ingmetalboy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ingmetalboy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
freespirit
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 16/12/2004
Vendbanimi: ne boten time
Mesazhe: 525

per isren

Isra mos kujto se je vetem .Ka shume femra qe vuajne nga depresioni.
Une personalisht kam vuajtur nuk te them dot cfare shkalle sepse skam bere vizite tek mjeku.Megjithate kam lexuar shume rreth tij.Eshte e vertet qe nuk e kupton perse te ndodh dhe eshte i veshtire per tu kontrolluar, por nga eksperienca ime them se me pak veshtiresi mund ta kontrollosh.
Kur them kontrollosh nuk them qe ta heqesh menjehere por ti vete mund te besh dicka per ta kaluar kete gjendje ne menyre me te lehte.
Une kam qene duke vrare veten 2 here,mendoj se edhe gjendja ime duhet te jete serioze ne krahasim me tenden.Tani jam shume me mire.Dua te te jap disa keshilla mbase te ndihmoj.Une jam kundra ilaceve por ti mund te besh si te duash, vetem se duke bere keshtu nuk do te jesh ne gjendje te kontrollosh veten sepse do ti biesh shkurt duke pire ilacin.Edhe une qaj shume tani qaj me pak, dhe eshte mese normale tek njerezit e ndjeshem.
Kur me vjen per te qaj une qaj e nxjerr hidherimin por mundohem te mos shkoj shume gjate.Une p.sh ne ato momente flas me dike ose degjoj muzike te gezueshme ,kercej ose bej ushtrime te shoqeruara me muzike edhe pse nuk dua e detyroj veten ta bej sepse e di qe me ben mire si puna e ilacit tend.Kete mund ta besh perdite edhe pse sje e merzitur.Me pas bej nje dush te keshilloj dushin 2 here ne dite.
Mundohu te punosh me veten dhe ti pranosh gjerat dhe boten ashtu sic jane, mendo vetem gjera te bukura dhe behu optimiste per cdo gje.
Mendo se sa e bukur eshte jeta , dielli ,deti,njerezit beji gjerat ashtu si te pelqejne ty dhe mos i kushto vemendje se cfare mendojne te tjeret per ty.
Duaje she respekto veten dhe kujdesu per shendetin duke ngrene fruta dhe perime dhe proteina. Mos ha sheqerna, mos pi kafe, alkol cigare.
Te gjithe e kene dore vete,je ti ajo qe kontrollon, bosi i vetes tende.
N.q.se depresohesh ne vend qe ti japesh doren depresionit kthehi kurrizin.
D.m.th. ne ato momente sduhet te te vije keq per veten dhe ta meshirosh duke e pushtuar mendjen me mendime te keqia por behu e ndergjegjshme
dhe mundohu te analizosh veten. Pse po me ndodh kjo gjendje duke menduar dhe vepruar kundra gjendjes tende. Mos bej panik thuaj vetes kjo s'eshte gje dhe ti mund ta mposhtesh. Sot njrezit nga deshira per jeten po mposhtin kancerin.
Kam besim se mund t'ia dalesh.
Une tani jam shume mire dhe nganjehere edhe depresohem por e kaloj shpejt dhe nuk bej ilace.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2005 03:15
freespirit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė freespirit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me freespirit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: freespirit Shto freespirit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto freespirit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Nje dileme per te cilen dua t'ju pyes.

Dashuria e zbut apo e zhvillon depresionin?

Ju si mendoni ?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2005 14:10
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cx55
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 20/07/2003
Vendbanimi: ne byro me dashoren
Mesazhe: 231

Re: Nje dileme per te cilen dua t'ju pyes.

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Dashuria e zbut apo e zhvillon depresionin?

Ju si mendoni ?


Per mendimin tim dashurija e shton depresjonin nese je vertet i dashuruar sepse mendon gjate per shume gjera perveç aty qe te mundojne(te vjetra)
ajde shendet :p

__________________
Burri qe eshte burre e ēon taven ne furre dhe se merr kurre!!!!:p:p:p:p

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2005 14:12
Cx55 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cx55 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Cx55 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Cx55't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cx55 Shto Cx55 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cx55 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

pershendetje Isra

Citim:
Po citoj ato që tha isra
Nga gjithe ju qe e keni lexuar postimin tim te mesiperm, nuk e prisja te mos me percillnit inkurajimin tuaj per nje gjendje te tille qe kam kaluar.Mendova se do tregoheshit më altruist duke me dhuruar mesazhe te ngrohta dhe optimiste.
Me mire se te japesh informacione rreth depresionit, eshte te inkurajosh tjetrin me keshilla e fjale te mira, per te cilat do kisha shume nevoje..
megjithate ju kuptoj, kur nuk e provon vete, nuk e kupton kurre thelbin..

Grisjani zemres fjalen e mire dhe dhurojeni, nje zemer e shendoshe, e paster dhe e mire, prodhon vazhdimisht miresi.....
Dite te mbare



Me preku mesazhi juaj Irisa
E kisha lexuar mesazhin tend te me parshem, por nuk guxova t'ju shkruaj, sepse nganjehere heshtja eshte me e mire, se sa te flasesh diçka, qe nuk ka kuptim...
Megjithate ju uroj nga fundi i zemres, qe nje situate e tille te mos perseritet me kurre per ju...
Te uroj vetem dite te lumtura...
sabina

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Modifikuar nga agata datė 09/01/2005 ora 14:33

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2005 20:17
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Citim:
Po citoj ato që tha Cx55

Per mendimin tim dashurija e shton depresjonin nese je vertet i dashuruar sepse mendon gjate per shume gjera perveç aty qe te mundojne(te vjetra)
ajde shendet :p



Une nuk jam dakort me ju, Cx55.
Eshte e vertet, qe dashuria te ben te vuash, por kjo lloj vuajtjeje eshte e embel...eshte nje lloj vuajtje, qe kemi nevoje...
Flas per nje dashuri te paster, me nje D te madhe dhe pa pasoja, siç eshte ndarja apo zhgenjimi..(kjo eshte gje tjeter)

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2005 20:31
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 18:58 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Nga se vjen "depresioni"

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.