Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letrarė tė rinj > Bota e re poezise > Legjenda "Nene"(Anti-humor) Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 3 [4]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
unforgiven
*$*$*

Regjistruar: 08/07/2003
Vendbanimi: *$*$*
Mesazhe: 958

Indrit me ke kenaqur me keto poezite e tua..jane brenda ndjenjat e kujtdo, por jo kushdo di ti shprehe si ti..

Lum mamaja, babai dhe fisi qe te ka..

Po njerezit e mamit nuk kane banuar ne nje qytet me ju??

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2006 15:52
unforgiven nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė unforgiven Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me unforgiven (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: unforgiven Shto unforgiven nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto unforgiven nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

flm per pershendetjen Indriti femijeria po ka qene e bukur dhe me fute ne kujtime te kendshme.
qofsh mire

__________________
It takes just as much courage to express your love when it's right, as it does to walk away when it's wrong.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2006 18:55
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Citim:
Po citoj ato që tha unforgiven
Indrit me ke kenaqur me keto poezite e tua..jane brenda ndjenjat e kujtdo, por jo kushdo di ti shprehe si ti..

Lum mamaja, babai dhe fisi qe te ka..

Po njerezit e mamit nuk kane banuar ne nje qytet me ju??



Mona te falenderoj per ndjekjen ne teme dhe per vleresimin gjithashtu, ne fakt femijeria pak a shume eshte e njenjte per te tere me pak diferenca kuptohet...

Ne fakt nuk i kam pasur larg as njerezit e mamit por puna eshte se njerezit e babait i kam konsideruar si me te afert per vete faktin se jetoja me to.
Une kam qene femija e pare e familjes se madhe, dhe te gjithe me donin shume, nuk mbaj mend qe te bija ndonjehere ne toke.
Nderkohe qe hallat e xhaxhai ishin ende beqare pothuaj tere kujdesin e kishin mbi mua, duke qene se perpara meje kishin vdekur dy te tjere...
Nderkohe ndryshe paraqitej situata tek shtepia e dajave, kur ato kishin secili femijet e tij, dhe me te medhenj nga une, dhe kur shkoja aty jo se nuk me donin por nuk ndjenja te njenjten afersi si psh me xhaxhane apo edhe hallen.
Nderkohe kam ndjere gjithmone edhe diference mes gjyshevere sa kam qene i vogel.
Nese per gjysherit nga babai kam qene gjithcka, qe mund te flisja gjithcka, mund te thyeja e derdhja cdogje, kjo nuk vlente edhe per anen tjeter, pasi atje thyenin te tjeret, dmth djemte e dajallareve qe ishin 5.
Nderkohe qe sot e njezet vjet me pare secili ka pasur ate bindjen e mbrapshte ne dallimin fisnor, ku djali i djalit ishte me i aferm se ai i vajzes, per faktin se mbart mbiemrin...ose ndoshta sepse ne ate kohe pesha e mashkullit vleresohej me shume.
Une degjoja gjysherit dikur kur thonin se niperit tona jane keto qe rrine me ne, nderkohe qe per mua dilte se isha nip i tjeterkujt mbiemrin e te cilit mbartja. Kjo me benin te kem diferenca.Fundja ishte edhe koha e atille nderkohe qe gjysherit ishin nga shtatedhjete e siper, ende mendonin se po te kete konflikt mes dy fisesh une do jem arme kunder tyre ne fakt ato ishin rritur ne kete klime te ashper
Mbaj mend qe me e afermja per mua ka qene stergjyshja atje, e cila me mbante shume shume afer, ne ate kohe i ka pasur kaluar te njeqindat.
Ju thonte shpesh se nuk ka asnje ndryshim mes niperve dhe cudi se vdiq me kete mendim ne moshen 119 vjecare.Me e forta eshte qe as emrin sma mesoi dot mire, me thonte Tomi
Vertete kete e kam dashur shume, ndoshta me shume nga stergjyshja tjeter, te cilen e kam njohur po ashtu.Dhe te gjithe me thone, se kam shume tipare te stergjyshes, midis te tjershe dhe besimin gje qe ajo e ka vleresuar e mbajtur perhere, me kujtohet sa cuditesha kur e shihja me nje ene qe i thonte gjym, dhe lante krahet...E kam kuptuar shume vone qe ajo falej e lutej, dhe ishte e vetmja ne familje pasi te tjeret ishin larg tradites fetare, jo vetem kaq por nuk donte tja dinte ne e lejon sistemi apo jo.
Nderkohe edhe dy gjysherit tani kane nderruar mendje e qendrim, dhe sa here shkoj per vizite, kercen ne kembe gjyshi nga gezimi mkegjithese eshte 95 vjet.
Eh ndryshojne njerezit edhe kohet, madje edhe une qe dikur perceptohesha si kulmi i cakpenllekut ndryshova megjithese pak me vonese.
Ne fakt sme ka pelqyer te shkruaj asnjehere ditar, por nese do e beja ndonje dite do shkruaja vetem per femijerine, ku ka histori qe te bejne te qash e te qeshesh ne te njenjten kohe.

Ne fakt,per te qene i sinqerte capkeni momentalisht, ka arritur , te fitoje respektin e te gjitheve ne te dy fiset dhe ky eshte suksesi me i madh qe kam arritur ne jeten time 23 vjecare.

Ndoshta do sjell ndonje cope ditar ne ditet e ardheshme.
Flm edhe nje here per leximin
Miqeisht, Indriti.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2006 09:00
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Citim:
Po citoj ato që tha analistja
flm per pershendetjen Indriti femijeria po ka qene e bukur dhe me fute ne kujtime te kendshme.
qofsh mire



flm per ndjekjen, me vjen mire qe te pakten te kam bere te kujtosh caste te bukura qofte edhe per nje cast te vetem
Nuk dua tja humb atmosferen e bukurise qe ofroi poezia e femijerise, sepse kjo qe kam eshte e dhimbshme, besojn se sdka nevoje per me shume lot.
Perderisa nuk kam dicka qe ta zbuse ende dhibjen e temes po e le pa poezi sot.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2006 09:07
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
valerina
Anetar i ri

Regjistruar: 24/01/2006
Vendbanimi: kosove
Mesazhe: 5

Indreit te uroj nga zemra per poezit qe ke shkruar,vertet shume prekese por edhe shume te bukura.Te uroj qe ke arritur te shkruash ne leter ate qe shumica prej nesh e ndjejme ne thellesi te zemres.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Mars 2006 10:50
valerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė valerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me valerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: valerina Shto valerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto valerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Valerina flm, per ndjekjen, edhe per vleresimin faleminderit

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Mars 2006 19:50
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Ajo qe dua me zjarrin e shpirtit

Nena eshte nje cope meshire
qe Zoti yne hodhi mbi toke
nene eshte nje burim vlere
pa kete vlere nuk ecet dot.

Nena eshte nje heroine
madje pak eshte heroina
eshte ajo qe ndrit shtepine
pa te si burg duket shtepia.

Nena... ajo qe na lindi
qe na rriti dhe edukoi
dora qe ju besua djepi..
qe me shpirtin na mekoi.

Nena eshte, nje simbol durimi
drite sakrifice, nuk ka as gjume
me dore jashte fle ne nete dimri
kjo dore e shenjte djepin perkund.

Nena eshte dore e dashurise...
qe djepin na tundi ne netet e dimirit
nena eshte mjalte i embelsise
Eshte ajo qe dua me zjarrin e shpirtit.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Maj 2006 09:23
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Femije ne moshe te rritur.

Oh, sa shpejt me rrjedhin ditet
Ikin ore, dite, jave…
Permbi supe rendojne vitet
Dhe nje rrudhe mu ne balle…

Ndiej se tashme jam pjekur
K’te ma thot’ rrudha mbi balle
Foshnjarak perjete do mbetem
Per dike qe me thot’ djale.

Per dike qe me me ushqeu
Me mekoi me aq mund
Per dike qe me sherbeu
Qe e lashe aq net’ pa gjume.

Rrjedhin dite te jetes sime
Floket behen me te rralle...
Por per t’shtrenjten nenen time
Do te mbetem gjithmone djale.

Nje i ri me floke te thinjur
Do mbetem per te perjete
Nje femij’ ne moshe te rritur
Plak – capken per nen’ te shtrenjte.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Janar 2010 20:55
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:46 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 3 [4]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letrarė tė rinj > Bota e re poezise > Legjenda "Nene"(Anti-humor)

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.