Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letrarė tė rinj > Bota e re poezise > Kritika te poezive te Forumit
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 [3] 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
iliriusa
Shpirt i lire.....

Regjistruar: 10/03/2004
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 1516

Une s'kam hequr dore nga poezia apo nga proza, po ashtu edhe sic kam hequr dore nga te vizatuarit apo te pikturuarit. Nuk kam aq talent sa te fitoj buken e gojes as me njeren e as me tjetren. Mbeten thjesht pasione qe i ndjek sipas kohes qe kam edhe frymezimit perkates.
I dua te dyja pak a shume njesoj madje do te thosha qe te shkruarin e dua akoma me shume se sa pituren apo vizatimin. Sic e thashe per momentin kam disa kerkesa per artin figurativ e po merrem me te. Por do rikthehem tek fjala e shkruar heret a vone. Ashtu sic edhe jam kthyher gjithemon.
Mos i merr fjalet e mia per 'kritike' ndaj kritikes tende. Perkundrazi fjalet e mia ishin per respekt ndaj kohes qe i kishe dedikuar krijimeve te mia edhe une e vleresoj kritiken tende e mbi te gjitha po ta lexosh pak me vemendje do te shohesh se jo vetem e vleresoj por edhe ti mbeshtes mendimet qe ke ndaj saj.
Gjithe te mirat Cedrus edhe te lexofsha ne kritika te tjera!

__________________
"Ne qiellin e purpurte plote shkendija,
Do te shterhiqen si diell edhe endrrat e mia. E kur nata te bjeri si gjithemon edhe sot, yjet do te jene endrra qe diell su ben dot!"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Gusht 2009 03:39
iliriusa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė iliriusa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me iliriusa (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė iliriusa't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: iliriusa Shto iliriusa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto iliriusa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ingmetalboy ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   ingmetalboy
without a trace

Regjistruar: 06/12/2004
Vendbanimi: wherever I may room
Mesazhe: 1008

I guess do te bashkangjit kete teme me te tjerat e kritikes kur te jem me ne gjendje. Tani qe pashe kete teme e cila me pelqeu mbasi Ilirusa eshte nje prej karaktereve viruale me te cilter qe une kam lexuar se bashku me mprehtesine e cedrusit, me vjen deshira per te zhbiruar ne skuthat e pashkelura te gjallerise femerore. Por te me falni per pamundesine e krijuara nga bota ose shkurt sot jam teper i pire per te bere dicka te tille.

Ilirusa vazhdo shkund cdo dege te natyres njerzore me vargjet e tua. Le te bjere cfare te bjere.

Cedrus mos humb kohe duke bere llogje kavaje lart e poshte. Vendi yt eshte ne brezin e letersise.

ingmetalboy

__________________
"Just because some of us can read and write and do little math, that doesn't mean we deserve to conquer the Universe."- K. Vonnegut

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Gusht 2009 09:01
ingmetalboy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ingmetalboy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ingmetalboy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ingmetalboy Shto ingmetalboy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ingmetalboy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Nje poezi e Katileshes

Endrren neper krahe me dhimbje mora

Eshte nje figuracion i zgjedhur bukur dhe i perdorur me efikasitet


E plagosur,gjak e tera mbuluar
Si nje maske persiper fytyres ia hodha
Dhe me te si stoli dola zbukuruar.
Nuk te gjej dot fijez malli
Neper floket e nates diku fshehur


Dil ne shesh o fitil zjarri

Thirrja "fitil zjarri" eshte krejt origjinale. katilesha shpreh keshtu nje menyre unike te pasionit poetik.


Trupi im te prźt per ta perkedhelur.
Deshirat po puthen sonte
Kujtimet dashurohen ne erresire,
Aspak nuk ndihet mungesa jote
Hena eshte per te me bere shoqeri.
Ne lotet e tu kam humbur,
Zemren dallge e thirrjeve po e godet,
Si nuk e kupton qe me ke humbur
Dhe me kot cirresh dhe therret….



Ne pergjithesi poezia nuk ndryshon shume nga te tjerat qe ka hedhur ne kete forum poetja. Ka pasion shume, por art pak. Puna qe eshte bere mbi poezi te ben te kuptosh qe ka mangesi profesionale.

Simboli i henes gjithmone mbetet i forte dhe dominant tek poezite e saj.

Ne lotet e tu kam humbur. Dikush qe qan, per ke?

SE fundi:

Si nuk e kupton qe me ke humbur

Dhe me kot cirresh dhe therret...

Vargje qe nuk perputhen me logjiken e poezise.

Kaq. Nuk mund te analizoj me tel sepse lidhja e deshires se mire me realitetin, keputet vazhdimisht.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Dhjetor 2009 15:31
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Poetja?
Ah sikur, por nuk jam. Thjeshte mundohem te hedh ndonje mendim ne varg,por kjo nuk do te thote se guxoj ta quaj ate poezi dhe veten poete. Si cdokush tjeter une kam nje "logjike personale" , nje menyre te ndryshme per t'i pare , ndjere ,kuptuar dhe shprehur gjerat ,prandaj dhe ai qe e lexon krijon idene se ka nje "mosperputhje" midis deshires dhe realitetit.


Gjithsesi faleminderit qe ndalesh tek ato se cfare shkruaj.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Dhjetor 2009 18:55
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Katilesha
Poetja?
Ah sikur, por nuk jam. Thjeshte mundohem te hedh ndonje mendim ne varg,por kjo nuk do te thote se guxoj ta quaj ate poezi dhe veten poete. Si cdokush tjeter une kam nje "logjike personale" , nje menyre te ndryshme per t'i pare , ndjere ,kuptuar dhe shprehur gjerat ,prandaj dhe ai qe e lexon krijon idene se ka nje "mosperputhje" midis deshires dhe realitetit.


Gjithsesi faleminderit qe ndalesh tek ato se cfare shkruaj.



Pse me falenderon?

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Dhjetor 2009 19:43
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Ja keshtu , kot, per qefin tim....

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Dhjetor 2009 19:46
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Katilesha
Ja keshtu , kot, per qefin tim....


Kisha deshire te shihja nje poezi qe ti e mban me te miren, madje edhe ta kerkova, por u tregove jo e gatshme.

Me vjen keq nese te ka erdhur keq, por nga e ardhura keq nuk te gjen keq. Megjithse eshte me keq kur nuk te vjen, keq thone...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Dhjetor 2009 19:51
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Me ka ardhur keq.. Aspak, perkundrazi i mirepres kritikat dhe mundohem t'i ve ne pune ,edhe pse mund te mos ia dal ,sepse nuk jam profesioniste ne poezi.

Une nuk kam ndonje qe e mbaj per me te miren ,por eshte nje qe e kam postuar kohe me pare " Bien kembanat"..Ajo eshte nder te paktat,per te mos thene e vetmja qe me pelqen nga ato qe une kam shkruar ne vargje..

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Dhjetor 2009 19:59
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Katilesha
Me ka ardhur keq.. Aspak, perkundrazi i mirepres kritikat dhe mundohem t'i ve ne pune ,edhe pse mund te mos ia dal ,sepse nuk jam profesioniste ne poezi.

Une nuk kam ndonje qe e mbaj per me te miren ,por eshte nje qe e kam postuar kohe me pare " Bien kembanat"..Ajo eshte nder te paktat,per te mos thene e vetmja qe me pelqen nga ato qe une kam shkruar ne vargje..



Me ben nje nder e ma dero ku eshte? Me bere kurioz vertet, jemi edhe para Vitit te Ri.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Dhjetor 2009 20:01
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
iliriusa
Shpirt i lire.....

Regjistruar: 10/03/2004
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 1516

Rastesisht, teksa po kopjoja grimcezat e shkruajtur nga une tek tema "Monstra ne shpirtin tim" rastisa tek kjo poezi. E mbaja mend kete teme edhe kerkesen tuaj specifike per kete poezi e mqs e gjeta vendosa ta postoj ketu. Nqs ende deshironi, mqs ishte edhe deshira e Katit, do te me pelqente edhe mua ta lexoja kritiken tuaj. Megjithese ka titull pakez ndryshe nga ai qe ka permendur Kati besoj se behet fjale per te njejten poezi.


"Kembanat e shpirtit " - Nga Katilesha

Bien kembanat
te dhimbjes lajmetare
shpirti zhvishet,eshte ore e tij
si prostitute neper rruge perdridhet
nje epshor,t'ia ngjeshe doren tani.

S'ka dileme
le te jem prostituta e virgjer e kesaj nate,
Sonte dhe shpirtin e lashe pa dere,
kush te doje te hyje pa trokitur fare,
ta shijoj mekatin dhe une nje here.

Bien kembanat te mekatit njerezor,
dy shpirtra cmendurisht po dashurohen
neper trotuaret mbushur me molle,
qe tashme frytet ia mblodhen.

Dihatje shpirterore degjohen kete nate,
hena syte nga turpi ka mbuluar,
yjet veshet me duar mbajne
te mekatit s'duan te jene deshmitar.

Bien kembanat te mengjesit te ri,
shpirti vishet dhe del,
ai eshte i bukur dhe plot hijeshi,
pafajesi qe te gjithe i rremben.

__________________
"Ne qiellin e purpurte plote shkendija,
Do te shterhiqen si diell edhe endrrat e mia. E kur nata te bjeri si gjithemon edhe sot, yjet do te jene endrra qe diell su ben dot!"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Prill 2010 23:51
iliriusa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė iliriusa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me iliriusa (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė iliriusa't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: iliriusa Shto iliriusa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto iliriusa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 09:40 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 [3] 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letrarė tė rinj > Bota e re poezise > Kritika te poezive te Forumit

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.