Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > A eshte e drejte mungesa e lirise ndaj vajzave ne Shqiperi? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.75.
Gjithsej 3 faqe: « 1 2 [3]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
JaM_VlOnJaTe
kush tha qe kam?

Regjistruar: 07/07/2003
Vendbanimi: ketu, ku tjeter?
Mesazhe: 353

Nuk e kuptoj pse duhet te perdorim dhune ndaje femijeve kur ka rrugedalje tjeter...? Jam dakort qe liria e femijeve duhet te jete e kufizuar deri diku, por prape nuk bindem me disa nga ju kur thone, qe dhe kur i rreh e ben dicka te tille sepse kishe te drejte, apo sepse ashtu femija meson me shume. Perkundrazi. Kur je mizorr ndaj femijes tend, kjo tregon qe s'ke pike respekti ndaj tij. Dhe qe te rrahesh femijet e tu s'do te thote qe i edukon me mire. Kam vene re qe kur nje person ben nje gabim dhe te tjeret e qortojne rrepte/e rrafin, ata e bejne prape ate gabim dhe kete here me te madh akoma. Ju do thoni pse? Sh. thjeshte, sepse here e pare qe e beri nuk e kuptoi ku ishte gabimi. Pse mos tu shpjegojme diferencen ndermjet te keqes dhe te mires, dhe keshtu ata kane per ta kuptuar dhe heres tjeter do kene me sh. kujdes akoma.
Ne pergjithesi prinderit(shqipetar zakonisht) i trajtojne femijet e tyre sikur ata s'dine ca bejne dhe gjithmone mundohen ti bejne te ndihen keq.

Mua personalisht prinderit e mi kurre s'me kane qelluar, dhe ata kurre s'kane qene fanatiker. Me linin te fishja apo blija c'fare te doja. Eshte e vertet qe nuk me linin te veja neper disko. Por te them te drejten s'ishte gje e keqe. Sepse kur ata me jepnin ate liri qe une po te doja vishja te shkurtra, ose te shkurtra faare, atehere dhe une ndihesha(akoma ndihem)qe dhe une drejtoj jeten time. Dhe nese nuk veja ne disko ata me lini te beja festa per ditelindje psh., kuptohet dhe te veja tek te tjeret, dhe ksh diskot s'me hynin sh. ne sy, nuk me mungonin fare.

Zakonisht kur femijet i mbajne te mbyllur, dhe nuk i line te bejne asgje, ata dalin sh. here me keq se ata te tjeret qe kane pasur lirine e tyre qe ne mengjes. Sepse pasi kane jetuar kaq vite brenda, pa bere asgje qe vertet duan te bejne, kur vene ne moshe me te rritur shperthejne. Hapen si vaji ne lakra, kur themi ne. E kane pasur ate etje per te bere gjera me kohe, dhe tani bejne gabime akoma me te medhaja nga ata femijet e tjere.

Me respekt JV

__________________
hey babez

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Maj 2004 23:13
JaM_VlOnJaTe nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė JaM_VlOnJaTe Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me JaM_VlOnJaTe (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: JaM_VlOnJaTe Shto JaM_VlOnJaTe nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto JaM_VlOnJaTe nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BETERRJA
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 12/05/2004
Vendbanimi: belgjik
Mesazhe: 106

Thumbs up

SHUME HERET

NE DHADHE TE PARE TE PERSHENDES DHE TE THEM SE KE BERE NJE PYETJE ME VEND.PER MENDIMIN TIM NUK ESHTE FAIJ I ASNJERIT SEPSE NE SHQIPERI NJEREZIA KA MBETUR SHUME MBRAPA BOTES NGA KJO ANE NDOSHTA MBAS DISAVITESH KJO DO TE NDRYSHOJE .... SHPRESOJM......

__________________
DUAJ PRINDERIT DHE RESPEKTOJ ATA ASHTU SIQ DO TE DUAN TY FEMIJET TUAJ

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Maj 2004 18:51
BETERRJA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BETERRJA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BETERRJA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BETERRJA Shto BETERRJA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BETERRJA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kris
Anetar i ri

Regjistruar: 22/04/2004
Vendbanimi: milano
Mesazhe: 9

Tema eshte me te vertete interesante.Nuk eshte e lehete te gjykosh dhe te thaush se kush ka te drejte dhe kush jo.Nuk jam akoma prind por kam nje moter me te vogel se vetja dhe kur mendoja se nuk ishte nje ide e mire qe te flinte jashte tek nje shoqe qe njihja pak perpiqesha ti mbushja mendjen te mos shkonte.Shume shpesh nuk me degjonte llogjikisht dhe ziheshim.Une mendoj se liria i duhet dhene nje njeriu kur ti kupton se eshte i afte te dalloje te miren nga te keqen pa qene nevoja qe t'ia thuash ti.Mirepo kjo arrihet duke e edukuar femijen ne menyre te tille qe kendveshtrimet tuaja per te miren e te keqen te kene nje baze dhe jo sepse ia thote prindi dhe fjala e prindit eshte urdher.Nje gje qe me ka munguar shume me prindin tim ka qene dialogu.Kemi filluar te flasim tani qe jam 22 vjec,ndoshta sepse isha une qe e kerkova nje gje te tille.Dhe kuptova se duke i thene mendimet e mia per cdo gje,e duke i treguar te verteten per cdo aspekt te jetes time ,nuk ka keshilltare me te mire se nena.Eshte shume me objektive se nje shoqe dhe te thote te verteten ne menyre qe te te evitoje surprizat.Ime me me ka mohuar lirine kur kam qene me e vogel.Po une pothuajse asnjehere nuk i jam bindur dhe sinqerisht nuk me ka ndodhur asnje gje shqetesuese.E kunderta ndodhi me motern time.Per mendimin tim cdo gje varet si nga prindi por edhe nga femija.Ne duhet te fillojme te kuptojme qe gjerta qe thone prinderit jane keshilla dhe jo urdhra.Te pakten kjo vlen per prinderit qe nuk ushtrojne dhume fizikie apo psikologjike.cia ciao.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Maj 2004 11:14
kris nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kris Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kris (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kris Shto kris nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kris nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Mungesa e lirise eshte fjale e rende, gjesti po e po. Mendoj se abuzohet me termin liri.
Adoloshentet gjithmone kane probleme me lirine.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Shkurt 2013 21:44
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

Duhet kontrooll i rrrepte ndaj adoleshenteve normale eshte......sot nuk ka me besim tek fjala e dhene me keto adolesshente,e me shume me vajzat ku ato Kane fituar nje liri nga aprovimi i tyre direkt.......kjo moshe eshte delikate,ashtu si frutat e para ne qershi po nuk i ben kujdes bien i ha krimbiiiii......situata kaotike ne shqiperi,DHA fakte se sa e sa femra rrezikuan lekuren,trazuan zemren e prinderve te tyre me kokefortesin,qe bene......prostitucion,shtazani ne mosha te reja, drogue dhe cdo gjest kunder rruges se reste.kam nje rast ne nje komshinj,vajza e tyre15vjec dashuronte nje mashtrues,perfitues proxénčte ku jo vetem l'été vajze pour dhe dy tjera i kishte bere per vehte dhe i kishte ofruarne tregun e mishit te bardhe.shqiperia po degjenerohet CDO dite

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2013 09:41
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Citim:
Po citoj ato që tha SHKODRA4001
Duhet kontrooll i rrrepte ndaj adoleshenteve normale eshte......sot nuk ka me besim tek fjala e dhene me keto adolesshente,e me shume me vajzat ku ato Kane fituar nje liri nga aprovimi i tyre direkt.......kjo moshe eshte delikate,ashtu si frutat e para ne qershi po nuk i ben kujdes bien i ha krimbiiiii......situata kaotike ne shqiperi,DHA fakte se sa e sa femra rrezikuan lekuren,trazuan zemren e prinderve te tyre me kokefortesin,qe bene......prostitucion,shtazani ne mosha te reja, drogue dhe cdo gjest kunder rruges se reste.kam nje rast ne nje komshinj,vajza e tyre15vjec dashuronte nje mashtrues,perfitues proxénčte ku jo vetem l'été vajze pour dhe dy tjera i kishte bere per vehte dhe i kishte ofruarne tregun e mishit te bardhe.shqiperia po degjenerohet CDO dite
Nuk mendon se duhet punuar shume per te edukuar meshkujt qe mos te keqtrajtojne femrat, sesa te kontrollojme e shikojme me problematike femrat qe genjehen nga meshkujt qe i shfrytezojne?
Kontrolli i tepert i femrave nuk zgjidh problemin, por vetem u jep me teper avantazh meshkujve mbi femrat.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Maj 2013 17:07
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

Citim:
Po citoj ato që tha Deb*
Nuk mendon se duhet punuar shume per te edukuar meshkujt qe mos te keqtrajtojne femrat, sesa te kontrollojme e shikojme me problematike femrat qe genjehen nga meshkujt qe i shfrytezojne?
Kontrolli i tepert i femrave nuk zgjidh problemin, por vetem u jep me teper avantazh meshkujve mbi femrat.

ne kete rast vetem burgu eshte menyra per edukim....ska tjeter rruge!e per keqtrajtim,kjo eshte fenomen ballkaanas apo puro arabe türk,ou vejn dore MBI femra....e shqiptaret bejn pjes ne kete shoqeri fatkeqsisht!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Maj 2013 20:55
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:22 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: « 1 2 [3]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > A eshte e drejte mungesa e lirise ndaj vajzave ne Shqiperi?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.