Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > Teknologjia > Eptagoni.
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme

29 Korrik 2016 ::: 21:49
Piktor
Artist


Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Postime: 10972
Status: Offline

Modifiko Mesazhin

Eptagoni.

Numri 7 eshte perfekt. Nuk eshte se jam supersticioz. Edhe krushqit perfekt ishin 7 e sillnin nusen ne shtepi. Megjithese me pas i benin edhe 9 dhe me vone edhe 11 gjithsesi shkonin numer tek per tu kthyer numer çift. Shtata eshte e lidhur edhe me mrekullite e botes, shtate shpirta thojne ka macja! Shtate jane ngjyrat e ylberit, shtate jane edhe notat muzikore! Ka dhe shume te tjera qe lidhen me shtaten. Shtate xhuxhat, shtate ditet e javes. Shtataniket apo ata qe lindin ne muajin e shtate dhe kur ndonje trembet shume i shkon shtate. Ne gjithe morine e ketyre shtatave une duhej te bindja veten perse nuk kemi eptagonin (shtatekendeshin). Askush qe nga lashtesia nuk kishte shkruar asgje mbi shtate kendeshin. Edhe po te dizenjosh nje 7 kendesh ai nuk eshte kurre i rregullt, perfekt. Gjeometria ose shkenca egzakte nuk me ndihmoi aspak.Matematikisht duhej te pranoja ca numra me presje dhjetore. Pune e madhe thashe ja te hedh nje sy tek Wikipedia dhe do me ndihmoje. Ne fakt me largoi ca rete por aty ishte shkruar pak a shume mos u lodh kot me gjeometrine. Edhe çelsat mekanike jane trekendesh, kater kendesh, pesekendesh, ekzagonal (gjashtekendesh) oktogoni. Ne fund u dorezova. Partizanet mbanin yllin 5 cepesh, hebrejte 6 kendeshin e keshtu me rradhe. Nuk mbaj mend te ma kishte shpjeguar mesuesja e matematikes ne fillore apo 8 vjeçare. Jo me ne te mesmen.
Thjesht 7 kendeshi perfekt nuk egziston? Perderisa matematika nuk eshte opinoin dhe sipas saj egziston, kuptova dhe ndieva se thjeshte nuk egziston sepse nuk ka egzistuar kurre. Shtaten e mrekullive, ngjyrave, shpirtrave, notave muzikore, te padurushmeve çudi!
Sot per konvencione (rene dakort ose dakordesi) themi rrethi ka 360°. 360-ta nuk plotpjestohet me 7. Pjestohet me 1,2,3,4,5,6,? 8 9 e 10 pastaj ka probleme me 11, 13, 14, 16 e keshtu me rradhe.
Ne fund e gjeta pse 7 eshte numer perket. E thjeshte, eureka, sepse tashme kemi edhe 7 tjeter. 7 ligjet e reja qe do miratoje parlamenti.


Ps: duke pare se shkrimet e mia frymezojne njerez neper gazeta po them se per here te pare u shkrua dhe botua per here te pare direkt tek Forumi Horizont sot ne muajin e shtate dy dite pa hyre gushti 7 dite pas miratimit te reformes, ne vitin e 3-te te Rames kryeminister.

 
Click Here to See the Profile for Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Shto Piktor nė listėn e monitorimit
 
30 Korrik 2016 ::: 15:17
raid
Veteran ne forum


Regjistruar: 01/02/2012
Vendbanimi:
Postime: 1137
Status: Offline

Modifiko Mesazhintobestrafkullah,.. edhe ty t'i vidhkan shkrimet piktoro? lol.

 

__________________
mir..

Click Here to See the Profile for raid Kėrko mesazhe tė tjera nga: raid Shto raid nė listėn e injorimit Shto raid nė listėn e monitorimit
 
04 Gusht 2016 ::: 17:32
robert
Veteran ne forum


Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Postime: 868
Status: Offline

Modifiko MesazhinPiktoro, 7-kendesha nuk besoj se do te gjesh, pasi nje figure e tille gjeometrike nuk eshte simetrike; sic thua dhe vete, kendet jane te ndryshem. Ndersa tek 5, 6, 8-kendeshat kemi simetri. Pra? Llogjike apo jo!?! Ndersa per numrin 7, qe permend ne fillim, librat e shkolles kishin boll material. 5 planetet e njohur, dielli dhe hena = 7. E nganjehere nuk zihej dielli fare, apo hena, por ylli polar ne veri.

Ky Raidi ne mungesen e gjate paska qene ne Turqi e paska mesuar turqishten! Allah, allah!

 

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Click Here to See the Profile for robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Shto robert nė listėn e monitorimit
 
09 Gusht 2016 ::: 19:06
shelgu
-


Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Postime: 8928
Status: Offline

Modifiko MesazhinCitim:
Po citoj ato që tha robert
Piktoro, 7-kendesha nuk besoj se do te gjesh, pasi nje figure e tille gjeometrike nuk eshte simetrike; sic thua dhe vete, kendet jane te ndryshem. Ndersa tek 5, 6, 8-kendeshat kemi simetri. Pra? Llogjike apo jo!?! Ndersa per numrin 7, qe permend ne fillim, librat e shkolles kishin boll material. 5 planetet e njohur, dielli dhe hena = 7. E nganjehere nuk zihej dielli fare, apo hena, por ylli polar ne veri.

Ky Raidi ne mungesen e gjate paska qene ne Turqi e paska mesuar turqishten! Allah, allah!


Raid ne Turqi?
Po na hap pune se mund te kete lidhje me grushtin e shtetit
Erfogani po denon edhe te huajt tani.

Nejse, ne 7 nentor ka ndodhur edhe revolucioni socialist ne Rusi.

 
Click Here to See the Profile for shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Shto shelgu nė listėn e monitorimit
 
21 Gusht 2016 ::: 14:29
robert
Veteran ne forum


Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Postime: 868
Status: Offline

Modifiko Mesazhin[QUOTE
Raid ne Turqi?
Po na hap pune se mund te kete lidhje me grushtin e shtetit
Erfogani po denon edhe te huajt tani.
[/QUOTE]
S'na mbetet tjeter vecse ta mbrojme nga akuzat dhe arrestimi erdoganas! Por shpresoj mos te arrij puna deri atje, se kushedi sa "mbrojtes" te tjere nga vellezerit myslimane do dalin te na mbrojne, dhe kjo puna e mbrojtjes nuk e di pse eshte dhe pak me te futme.

 

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Click Here to See the Profile for robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Shto robert nė listėn e monitorimit
 
22 Gusht 2016 ::: 17:47
raid
Veteran ne forum


Regjistruar: 01/02/2012
Vendbanimi:
Postime: 1137
Status: Offline

Modifiko MesazhinMua te me arrestojne? mazallah.,, Une jam me erdoganin qe iu bofte dita 1000 jarebi ishallah..
Vallaj demokracia nuk eshte per te gjithe. Diktature mer aty. Buke dhalle dhe islam.. kshu e dojn kto popuj edepsez.

 

__________________
mir..

Click Here to See the Profile for raid Kėrko mesazhe tė tjera nga: raid Shto raid nė listėn e injorimit Shto raid nė listėn e monitorimit
 
28 Gusht 2016 ::: 11:24
robert
Veteran ne forum


Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Postime: 868
Status: Offline

Modifiko MesazhinCitim:
Po citoj ato që tha raid
Mua te me arrestojne? mazallah.,, Une jam me erdoganin qe iu bofte dita 1000 jarebi ishallah..
Vallaj demokracia nuk eshte per te gjithe. Diktature mer aty. Buke dhalle dhe islam.. kshu e dojn kto popuj edepsez.


Harrove ligjin hegelian, se nje perparim teknollogjik mund te sjelle nje ide (apo qendrim) krejt te ri dhe edhe te kundert me te parin. Keshtu telekomunikacioni dhe komunikacioni i sotem (interneti, TV, radio, telefonat, aeroplanet, etj.) kane bere qe popujt edepseze te jene afer popujve te urte e me kulture. Ndaj une nuk do te isha dakort me lenien e ketyre popujve edepseze vetem me dhalle, buke dhe islam, sepse bejne zullume edhe ne keto botet e urta e te kulturuara. Ne raste erdoganash duhet qe marrdheniet te reduktohen te pakten! megjithse ky Erdoganua, po ta vesh re me imtesi, ka evoluar nga 20 vjet me pare. Dikur thoshte, keshtu thosh Allahu, tani jep me shume argumenta. Por prap, fytyren prej edepsezi e ka. nuk e di pse!?

 

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Click Here to See the Profile for robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Shto robert nė listėn e monitorimit
 
Ora tani: 01:46 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e Mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > Teknologjia > Eptagoni.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen