Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Pellazget
Gjithsej 51 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Aulon 12
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 179

Citim:
Po citoj ato që tha partia mbi te gjitha
Une besoj se  ceka edhe zequa i kane te gjitha mundesit te ndihmojne ne kete rruge...ne se duan te ndihmojne.Pasi njohurit e tyre jane gjigande...por ne drejtime te shtrembet?

Ne linkun qe ju kam sjelle me siper..ne faqen 19 te linkut do gjeni edhe harten e botuar nga Thomopulo 1912.Harta eshte bazuar tek Homeri.

Homeri jetoj ne vitet 800,700 p e s,edhe ne kohen e tije ai e quan PELLAZGE KORINTHON.

Herodoti i mevonshem na flete per mbretin Ione te Athines,me ardhjen e tije ne mbreteri KORINTHUA U QUAJTE "IONE".

IONET quhen pellazge nga Herodoti,ndersa dijetaret e sotem na thone se"nuk e njohin gjuhen Ione"

APOLLONIA E FIERIT,U NDERTUA ME 620 P E  S  

ATEHER I NDERUAR PROFESOR CEKA:

ME C TE DREJTE E QUANI APOLLONIN SI "NDERTIM GREKE?"

ME ARDHJEN E GORJAS NE ATHINE(427P E S)...LINDE EDHE GJUHA LETRARE =GJUHA GREKE...E CILA NUK ISHTE E NJGJAJSHME ME GJUHEN E FOLUR TE POPULLIT.....historia e gjuhes greke...Athine  2000,permbledhja shkencore...M Z ko****aqi

gjuha greke perhapet rrufeshem sepse nuk ishte gjuha e nje kombi...por gjuhe letrare e lehtepranuar

shkrimi i saj u perdore nga kohe fillimi ne faltoren e Apollonit ne Dilo  si gjuha e fese se aleances...si gjuha e fese mbeti edhe me Aleksandrin edhe me Romen edhe me Bizantin

per cilet kolon greke na flisni i nderuar profesore?????????per pellazget?PELLAZGET JANE PARAGREKET EDHE JO GREKE...PASI GJUHA E TYRE NUK ESHTE GJUHA GREKE.

__________________
Do te vije dita e Arbrit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shkurt 2008 09:56
Aulon 12 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Aulon 12 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Aulon 12 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Aulon 12 Shto Aulon 12 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Aulon 12 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Aulon 12
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 179

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Ja nje gje shume interesante.

Sa eshte e vertete?

Rezultate gjenetike të prejardhjes së shqiptarëve


8 Shkurt 2008 - Sipas Laboratorit Gjenetik ne Tirane mutacioni Delta F508 gjendet ne 78% te shqiptareve te testuar sipas rastit, cka tregon se prejardhja jone eshte nga veriu i kontinentit. Ne kerkimin gjenetik te pare te ketij lloji biologet testuan nje grup te ndare 50/50 meshkuj dhe femra. Dhe rezultatet permbajne te papritura.

Sipas laboratorit mutacioni genetik Delta F508 gjendet ne popullatat e Mesdheut diku tek 50% dhe ne popujt e europiano veriorë gjendet mbi 70%. Sipas laboratorit gjenetikisht dallojmë si popull me prejardhje te ngjashme me nordiket, dhe pa lidhje gjenetike me fqinjet ballkanikë. Për sa u perket gjenetistëve, ata hipotezojnë që këto resultate flasin për prejardhje europianoveriore të shqiptarëve.

Rezultatet mbeshtesin tezat e Studjuesit Eqerem Çabej qe gjente pika te perbashketa mes popullit tone dhe popujve te europes veriore. Sipas studjuesit Moikom Zeqo mijra vjete me pare ka patur disa vale te zbritjes se popujve indo-europiane drejt jugut dhe gadishullit Ballkanik, dhe eshte sipas tij plotesisht e mundur qe shqiptaret te jene pasardhes te ketyre fiseve, te aferm te fiseve gjermanike.

Bazuar ne raportimin e Vizion Plus


Marre nga Peshku pa uje

 

Keta sikur nuk na nxjerrin nga pellazget




Rracen e ben gjuha .Ne mund te jemi edhe Azteke ,por flasim nje gjuhe pellazge.Kjo nga ben pasardhes se pellazgeve

Analizat gjenetike jane nje idjotizem i pa fund.Sepse gjithe popujt europioane jane te perzier me njeri tjetrin.
Boshnjaket jane me Ilire se shqiptaret ,por ata i thone vetes sllave ,sepse flasin sllavisht

__________________
Do te vije dita e Arbrit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shkurt 2008 10:47
Aulon 12 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Aulon 12 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Aulon 12 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Aulon 12 Shto Aulon 12 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Aulon 12 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Aulon 12
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 179

Citim:
Po citoj ato që tha partia mbi te gjitha
PO TE KUJTOJ se çfarë thonë dijetarët e sotëm për Grekët...kur u shfaqën në Athinë,edhe si u shfaqën.
po marim "Historia de la linguea griega",të ndërtuar nga Françesko R Adrados....gati 100 libra ka botuar Adrado për këtë çështje:

faqe 193 "Ekziston një problemë me Joniken ,në radhë të parë ;se si flitej Jonikja,nuk e njohim thuajse aspak"

Me qe ke lexuar mijra libra (cedrus),duhet të kesh lexuar se Athina banohej nga jono-Pellazgët.......Andrado na thotë se nuk e njohim thuajse aspak se si flitej Jonikja.

po ky ,faqe 247."Athinasit edhe të huajët që banonin në Athinë,ndaluan të shkruanin Joniken nga nje kohe e caktuar edhe më vonë,edhe filluan të shkruanin Atiken.....është për tu përmëndur triumfi i Atikes deri sa të bahej gjuha e përbashkët e gjithë grekëve,pas dy humbjeve të mëdha të Athinës ,nga Sparta më 404 p e s,edhe nga maqedonia më 388,edhe 322 p es "

Cedrus -për kë plehra edhe Ministri Arsimi më fletë....ku janë Grekët?

po marrim edhe një mendim të dytë në mënyrë që të mos kapemi nga fija e perit.

më 2000 u botua në greqi nga botimit enciklopedike"Historia tis elliniqis glosaa"(historia e gjuhës greke),me përmbledhje shkencore nga m,z ko****aqi.libri është best seller në greqi..ja ç na thotë:

faqe 2
"vendi ku erdhen grekët ,banohej me pare nga bujq te vuajtur,pirat te rrezikshem edhe tregëtare me llogari të pafundme;Kërët,Leilegët,Pellazgët,të gjithë këta me njëjin emër=PARAGREKËT"

po këtu,faqe 38
"atikishtja, që më vonë do shëndrrohej në organ gjuhësorë i gjithë Grekëve,ishte dialekti i një qyteti të vetëm :Athinës"

po këtu faqe 84.
"pas mbarimit te luftes me Midhët,drejtimin politikë shpirtërore e mori Athina.Rreziku Persikë mblithte në Athinë penëshkruajtësit,teorikët ..që të bashkoheshin ne shoqeri greke DETYROHESHIN të adoptonin mënyrën e jetesës Athinase,edhe mbi të gjtha të mësonin GJUHËN GREKE.
nË QYTETET SHUMË KOBESHE DO MERRTE JETE THENIA E ZGJUAR E ISOKRATIT"GREKËT JANË ATA QE MARRIN PJESE NË SHKOLLIMIN GREKE,SHKOLLIMI GREKE DO TË THOSHTE "TE MESOJE GJUHEN GREKE"".

Ne se akoma nuk e ke kuptuar po të shtoje edhe diçka tjetër.

po këtu faqe 93

"përshtatja në pasurin e shkollimit ,kërkonte PERDORIM SHUME VJETORE TË ORGANIT GJUHËSORE I CILI NUK MBINTE NE BUZËT E POPULLITPOR ISHTE I SHKRUAJTUR NË LETËR"

cedrus a e more veshe çdo të thotë GJUHË TEKNIKE????

si ju paskan shpetuar këto të dhëna...ju thoni se keni lexuar miliarda libra.

Tani po të bëjë një thirrje miqësore:

NDRYSHO FJALORIN E POSTIMEVE TE TUA....MOS MË OFENDO......SE EDHE UNE DI TË OFENDOJË.






Lal me pelqen qe e ke me kaq zell.Me pelqen qe ke bere nje permbledhje te lezetshme faktesh .Eshte gje e mire se informon forumistat.

Por nuk po shikoj ndonje gje te re.Lejleket me fustanella dhe isokratin e herodotin se bashku me homerin i dime permendesh.

Na sill ndonje gje te re per ta diskutuar

Psh arvanitasi Gunaris si e nxirte etimollogjine e emrit Homer ??????????

__________________
Do te vije dita e Arbrit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shkurt 2008 11:02
Aulon 12 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Aulon 12 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Aulon 12 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Aulon 12 Shto Aulon 12 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Aulon 12 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re 32.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 51 herė.

serishte ketu kemi nje mbishkrime etruske nga shek 7 p e s.ne kete mbishkrim thuhet e njejta gje me mbishkrimin qe kam botuar ne faqet e para=MBI TROJEN DHETHYER ARDHESH.
Botohet nga G. Fos*****i-gjuha e e truskeve.
mbishkrimin e lexoj une i pari ne shqipe keshtu:

MBI DHETHYEREN
MBI VELLALINDUREN
MBI NENEN ARDHESH
TROJA=MBI THETHYEREN,MBI VELLALINDUREN,MBI NENEN TROJE ERDHA

KUjtojme se Herodoti na tregon "mbreti ATI i Lidis ne pamundesi te ushqente popullsin e shumuar ,dergoj djalin e vet TURSIN(turrsin) qe te shtegetonte drejt Umbrit,ketu u vendosen edhe filluan te ndertonin qytete.Vetthirreshin "Tursin" sipas emrit te mbretit te pare qe i solli ketu"

kjo eshte njera teori,pasi ka teorira te ndryeshme.Une do vecoja tju kujtoja edhe Dionisin Alikarnasos ,i cili na thote se Etrusket e quanin veten AUTOKTON.
mendoj se ardhesit e rinje nga Troja ,1200 p e s,u vendosen tek banoret vendas te cilet flisnin te njejten gjuhe.......pasi ne se do ishin mbeshtetur tek nje kombe tjeter ,do kishin ndryshuar gjuhen e tyre.Nga ana tjeter ne etruri eshte gjendur nje pasuri e madhe arkeologjike e cila lidhe vazhdimesin e qytetrimit te panjohur evropian ,me qytetrimin e sote njohur....edhe kjo na tregon se mbishkruajtesit e ketij mbishkrimi ishin te shperngulurit e rinje nga Troja.

ATA QE PRETENDOJNE SE MINISTRIA JONE E ARSIMIT EDHE AKADEMIKET TANE JANE NE RRUGE TE DREJTE EDHE NUK KANE GABUAR KETO 100 VJETET E FUNDIT...NUK JU MBETET GJE TJETER VETEM SE TE MOHOJNE GJUHEN SHQIPE TE KETIJ MBISHKRIMI...NDRYSHE MOS TE KAPEN KOTE NGA LOJRA FJALESH EDHE BLA BLA BLA.

WELLCOME AULON.

TE RROJ DARDANIA E LIRE

FORUMI-ju lutem ti kurdisni me mire ato filtrat qe kapi fjale me s e x,pasi fos*****i= fos ka ri ni,edhe ko****aqi= ko pi dha qi

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Modifikuar nga alfeko sukaraku datė 20/02/2008 ora 13:14

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shkurt 2008 13:06
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Cedrus ku je?Perse nuk shfaqesh ta kundershtosh shkrimin e shqipes ne lashtesi?...apo ke frike se mos dalin dy a tre te tjere ne krahun time edhe te shajne?

Au lon

Ne ministrin tone te arsimit ekziton nje lobe i fuqishem progreke.Na duhet qe te reklamojme me shume lidhjet mindis ilireve edhe pellazgeve,si edhe tju bejme te njohur historianve tane "lindjen edhe perhapjen e gjuhes teknike greke,ne menyre qe ti ulim hunden lobit greke brenda ministris sone te arsimit.
Na duhet te perkrahim Dhimiter Piliken,Mathiu Aref,NikoStilon,Elena Kocaqin,ne menyre qe te mbizotroj shqiptaria ne arsimin shqiptare.Ne se dikush nga keta "nuk e shpreh dote rrjedhshem"? historin tone,ateher na duhet ti kritikojme nepermijet E-mail te tyre personal ,ne menyre qe e ardhmja te jete me shkencore edhe jo nacionaliste.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2008 10:51
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Ja nje gje shume interesante.

Sa eshte e vertete?

Rezultate gjenetike të prejardhjes së shqiptarëve


8 Shkurt 2008 - Sipas Laboratorit Gjenetik ne Tirane mutacioni Delta F508 gjendet ne 78% te shqiptareve te testuar sipas rastit, cka tregon se prejardhja jone eshte nga veriu i kontinentit. Ne kerkimin gjenetik te pare te ketij lloji biologet testuan nje grup te ndare 50/50 meshkuj dhe femra. Dhe rezultatet permbajne te papritura.

Sipas laboratorit mutacioni genetik Delta F508 gjendet ne popullatat e Mesdheut diku tek 50% dhe ne popujt e europiano veriorë gjendet mbi 70%. Sipas laboratorit gjenetikisht dallojmë si popull me prejardhje te ngjashme me nordiket, dhe pa lidhje gjenetike me fqinjet ballkanikë. Për sa u perket gjenetistëve, ata hipotezojnë që këto resultate flasin për prejardhje europianoveriore të shqiptarëve.

Rezultatet mbeshtesin tezat e Studjuesit Eqerem Çabej qe gjente pika te perbashketa mes popullit tone dhe popujve te europes veriore. Sipas studjuesit Moikom Zeqo mijra vjete me pare ka patur disa vale te zbritjes se popujve indo-europiane drejt jugut dhe gadishullit Ballkanik, dhe eshte sipas tij plotesisht e mundur qe shqiptaret te jene pasardhes te ketyre fiseve, te aferm te fiseve gjermanike.

Bazuar ne raportimin e Vizion Plus


Marre nga Peshku pa uje

 

Keta sikur nuk na nxjerrin nga pellazget



[color=black]Nese ky studim eshte i vertete atehere ---shqiptaret jane te vetmit ilire te paster ne ballkan --sepse iliret erdhen ne ballkan nga veriu i evropes-(-Kete thotne Ilirologet gjermane)---pasi ishin larguar nga djepi i njeriut te bardhe ne kaukaz-------dhe Iliret u vendosne ne veri ne fillim pastaj u drejtuan per ne ballkan--por ketu behet fjale sa kane qendruar ne veri te evropes iliret--dhe ku jane shperndare,Megjithese ky studim tregon qe ata jane shperndare ne evropen veriore,duhet t e kene qene te shumte ne numer dhe  ka shume mundesi qe ata te kene qene popullsia e pare qe vinin nga kaukazi ne evrope-------sepse nqs ne jemi me gene te evrope veriore--atehere te vetmit qe kane ardhur nga veriu ketu kane qene illiret ndersa te tjeret  qe kane ardhur ketu si pushtues ,e vone kane qene te perkohshem dhe kane levizur nuk kane qendruar per vete natyrene ashper te vendit ndersa ne ato vende qe keta jane vendosur sine dalmaci etj kane formuar popullsite e perzjera qe dhe genet u dalin jo homogjene dhe keta lloj popujsh kane perdoru fene qe te krijojne kombet e tyre ,sepse feja i mbante te bashkuar, dhe i ndihmonte te krijonin nje identitet te ri duke perdorur njeresit e kultures qe perdornin shkrimin dhe sidomos mbaresat--dmth --dikush vuri mbaresn viq,inski,etj gjithe sllavet.-


--dhe sa per pellazget,pellazget jane nje mit ata nuk existojne  fare ---dhe po te kemi parasysh qe ne historine greqise se lashte i pari qe i priti DANAIDET  ne ARGOLIDE ishte THESPROTI dhe ai mbahet si zanafilla e mbreterve te lashtesise se greqise ,megjithese greket kane shume versione dhe i bejne lemsh-. Mendimi im eshte qe iliret jane te paret qe kane ardhur ne Ballkan-----Per pellazget flet herodoti por ka shume mundesi qe pellazget duhet te jene pjese e ilireve sepse nuk ka ndonje teori qe te thote kur kane ardhur pellazget ne evrope dhe aq me teper kur fjalet pellazge kane ngjashmeri me shqipen.---Dhe te mos harrojme qe ne evrope i vetmi  qe eshte vendas  eshte Neandertali--dhe tani vone jane gjetur skelete te tij ne Kroaci. New York Times kishte nje artikull ku behej nje krahasim midis Neandertalit dhe Njeiut qe erdhi nga kaukazi dhe pushtoi evropen ndersa Neandertali u zhduk gjate kesaj kohe----

   Keshtu qe Ky studim gjenetik ne tirane eshte tamam  vertetim i teorise se Babait te teorise raciste  100 VJET ME PARE ,de Gobineau   qe thot --shqiptaret jane me gjuhe dhe gjak aryan--dmth popullsi e evropes veriore--

Por problemi kur diskutohet nuk diskutoeht qe dikush te perdor patriotizmin  per te goditur figurat e shquara te Shqiperise qe kane pasuruar kulturen vendit tone po ka gje te re HIDHE ne diskutim ne tavoline-se tani  ka dale si mode qe  po doli dicka e re --keta ju sulen njerezve te kultures se popullit shqiptar, dhe KUSH ?  Keta qe nuk ndertojne dot nje cezem me uje[/color
]

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2008 06:04
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI



[color=black]-- [color=black]  
[color=black]Por problemi kur diskutohet nuk diskutoeht qe dikush te perdor patriotizmin  per te goditur figurat e shquara te Shqiperise qe kane pasuruar kulturen vendit tone po ka gje te re HIDHE ne diskutim ne tavoline-se tani  ka dale si mode qe  po doli dicka e re --keta ju sulen njerezve te kultures se popullit shqiptar, dhe KUSH ?  Keta qe nuk ndertojne dot nje cezem me uje[/color
]



mire se erdhe i nderuar.

nuk e besoj se po tenton kush të godas figurat e shquara te historis shqiptare,pasi njohuria edhe gërshetimi i së vërtetës nuk kan lidhje me "goditjet kudra historianve",edhe as me nacionalizme etje etje pasi ,ndryshe do të duhej të më përgjigjeshe në disa pyetje ;
1)mbishkrimet e lashta te cilësuara nga dijetarët si mbishkrime pellazge-etruske,flasin gjuhën shqipe,fakte kam dhën edhe do jap në vazhdimë...tani lind pyetja ; KUR HISTORIANET SHQIPTAR NA FLASIN PER MOS SHKRIM TE SHQIPES,EDHE NGA ANA TJETER VERTETOHET SHKRIMI I SAJ..JU SI MENDONI! A DUHET TI "GODASIM" DIJETARET TANE QE E MOHOJNE KETE LIDHJE???APO DUHET TI FALENDEROJM?

2) Ç FAR DO TE THOT NACIONALIZEM PËR TY??
qendrimi ime ndaj situates është ky : une mendoj se politiken e nje kombi e drejton shteti ,i cili duhet te jet paqesore demokrat edhe ti pershtatet politikes bashkohore për të mirën e së ardhmes sonë.Une mendoj se "njohuria është arma më e fuqishme e nje shteti demokrat"edhe NJOHURI NUK DO TE THOTE NACIONALIZËM.........perkundrazi besimi qorraz mbi ate qe te pasohet QUHET NACIONALIZËM.EDHE NACIONALIZME TE TILLA KEMI PLOTE NE SHQIPERI.

te nderuar miq

mbreme ne lajmet e ores 20 ,ne kanalin televiziv ALFA ,te greqis u dha nje lajme me nje kronike.Folsja e këtij kanali është ELI STAI,një fashiste e tërbuar antishqiptare e cila ndodhet gjithmon aty ku ka lajm kundra shqiptareve.Kesaj radhe zonja "brandon",kishte zgjedhur të na fliste per nje diskutim shkencore i cili u zhvillua ne PANDIO PANEPISTIMIO NGA 4 PROFESOR TE NJE UNIVERSITETI....JA Ç NA THANE PROFESORET:
"nuk kemi asnje te dhene për ekzistence greke ne Epire,pasi Epiri fliste gjuhen shqipe tej per tej.Epiriotet u sulmuan ,u dhunuan,u vrane edhe u gjakosen edhe u debuan nga tokat e tyre,edhe tanime ndodhemi ne gjyqe evropiane per kete çështje"
brenda salles kishte nga ata "jonacionalistat" e RAIMONDIT te cilët filluan të ulërinin edhe ti shanin profesoret si "shqiptare te shitur...ushte nga ketu".
Në këtë kohë dikush nga salla ju kujtoj se "edhe ata që quajme vorio epiriot u bashkuan me gjermanet,por shteti shqiptar nuk perdori dhune edhe gjenoncid mbi ta"..........serishte u degjuan ulërima me urrejtje per shkencetaret....të cilët zonja "Eli Brandon" i lidhte me te rror istat e u-ç-k.

ne greqi nuk ka shkence panacionalizem-ndersa ne shqiperi ne se kerkon te njohesh rrenjet e tua quhesh nacionalist...ashtu sikur se kerkon te na thoj raimondi me larte.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2008 12:36
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re f 264 a.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 35 herė.

ketu kemi nje pjes nga fillimi i nje mbishkrimi dygjuhesh Likiko-greke.

kollona e pare =mbishkrimi origjinal
kollona e dyte= se sI e lexon shkolla austriake e arkeologjis
kollona e trete= si elexon Thomopulo ne shqip
kollona e katert=si do lexohej ne greqishten e lashte
kollona e peste =perkthimi origjinal ne greqishte,i gjendur ne mbishkrim

E BENE DATA(VARRIN) ME NE PRINA FATA,APOLLONI...........

gjuha like eshte gjuhe shqipe te nderuar miq......NDAJ KUJDES EDHE MOS I THYENI ZËMRËN DIJETARVE SHQIPTARE QE BEJNE HARTEN E GREQIS DERI NE GJIRIN E VLORES

I NDERUAR RAIMOND,BESOJ TE MOS JA FUTESH VRAPIT EDHE TE MOS KTHEHESH ME TEK KJO TEME PER TE MBROJTUR DIJETARET SHQIPTARE........SIDOMOS LOBIN GREKE BRENDA MINISTRIS SE ARSIMIT??

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2008 12:50
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

jane mbishkrimet shqipe - pellzge ato te cilat hedhin poshte perrallat teorike,por fatkeqsishte ne temen tone AS CEDRUS EDHE AS RAIMONDI nuk guxojne ti citojn bishkrimet shqipe-pellazge.Valle perse????
Raimondi sapo vuri re se u sha lobi greke ne ministrin tradhetare te arsimit shqiptare,nderhyri te shpetoj situaten-tanime nuk e besoj te shfaqet tek kjo teme ,sepse e mori pergjigjien "qe nuk e njihte" kaq kohe.

REFORMA NE MINISTRIN E ARSIMIT ESHTE E DOMOSDOSHME,SEPSE DUHET TE LARGOHEN QE ANDEJ DIJETARET QE NA KANE FSHEUR TE VERTETEN E GJUHES SHQIPE-PELLAZGE.......SIDOMOS LOBI GREKE BRENDA MINISTRIS SE ARSIMIT,SEPSE ESHTE I PADOBISHEM EDHE TRADHETARE.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shkurt 2008 16:17
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Aulon 12
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 179

Citim:
Po citoj ato që tha partia mbi te gjitha


mire se erdhe i nderuar.

nuk e besoj se po tenton kush të godas figurat e shquara te historis shqiptare,pasi njohuria edhe gërshetimi i së vërtetës nuk kan lidhje me "goditjet kudra historianve",edhe as me nacionalizme etje etje pasi ,ndryshe do të duhej të më përgjigjeshe në disa pyetje ;
1)mbishkrimet e lashta te cilësuara nga dijetarët si mbishkrime pellazge-etruske,flasin gjuhën shqipe,fakte kam dhën edhe do jap në vazhdimë...tani lind pyetja ; KUR HISTORIANET SHQIPTAR NA FLASIN PER MOS SHKRIM TE SHQIPES,EDHE NGA ANA TJETER VERTETOHET SHKRIMI I SAJ..JU SI MENDONI! A DUHET TI "GODASIM" DIJETARET TANE QE E MOHOJNE KETE LIDHJE???APO DUHET TI FALENDEROJM?

2) Ç FAR DO TE THOT NACIONALIZEM PËR TY??
qendrimi ime ndaj situates është ky : une mendoj se politiken e nje kombi e drejton shteti ,i cili duhet te jet paqesore demokrat edhe ti pershtatet politikes bashkohore për të mirën e së ardhmes sonë.Une mendoj se "njohuria është arma më e fuqishme e nje shteti demokrat"edhe NJOHURI NUK DO TE THOTE NACIONALIZËM.........perkundrazi besimi qorraz mbi ate qe te pasohet QUHET NACIONALIZËM.EDHE NACIONALIZME TE TILLA KEMI PLOTE NE SHQIPERI.

te nderuar miq

mbreme ne lajmet e ores 20 ,ne kanalin televiziv ALFA ,te greqis u dha nje lajme me nje kronike.Folsja e këtij kanali është ELI STAI,një fashiste e tërbuar antishqiptare e cila ndodhet gjithmon aty ku ka lajm kundra shqiptareve.Kesaj radhe zonja "brandon",kishte zgjedhur të na fliste per nje diskutim shkencore i cili u zhvillua ne PANDIO PANEPISTIMIO NGA 4 PROFESOR TE NJE UNIVERSITETI....JA Ç NA THANE PROFESORET:
"nuk kemi asnje te dhene për ekzistence greke ne Epire,pasi Epiri fliste gjuhen shqipe tej per tej.Epiriotet u sulmuan ,u dhunuan,u vrane edhe u gjakosen edhe u debuan nga tokat e tyre,edhe tanime ndodhemi ne gjyqe evropiane per kete çështje"
brenda salles kishte nga ata "jonacionalistat" e RAIMONDIT te cilët filluan të ulërinin edhe ti shanin profesoret si "shqiptare te shitur...ushte nga ketu".
Në këtë kohë dikush nga salla ju kujtoj se "edhe ata që quajme vorio epiriot u bashkuan me gjermanet,por shteti shqiptar nuk perdori dhune edhe gjenoncid mbi ta"..........serishte u degjuan ulërima me urrejtje per shkencetaret....të cilët zonja "Eli Brandon" i lidhte me te rror istat e u-ç-k.

ne greqi nuk ka shkence panacionalizem-ndersa ne shqiperi ne se kerkon te njohesh rrenjet e tua quhesh nacionalist...ashtu sikur se kerkon te na thoj raimondi me larte.




Puna eshte se cfare domethene "ekzistence greke".Kur themi elenizem nuk kemi parasysh nje race ,por elene jane ata qe kane te njejten kulture sipas Isokratit.Apo jo Partia???

Jo vetem ne Epir qe nuk ka race bizantine ,por edhe ne vete Greqine nuk ka ndonje komb grek .Ka nje kulture greke .
Personat qe banojne ne shtetin grek jane arvanitas,vllehe,bullgare ,pakica bizantine dhe aziatike te krishtere qe pas nderrimit te populsive Greqi -Turqi 1920 traktati i Lozanes u futen ne greqi si greke.Keta ishin nje pjese e madhe ,ishin 1 250 000 individe dhe u futen ne Greqi edhe per te bilancuar pushtetin e madh qe kishte pjesa arvanite e greqise.
Vete arvanitasit i bene keto kombinime ,ata e kishin pushtetin ne greqi ,ishin elita dhe politikat i benin vete .Por keta arvanitas nuk i shikonin dot me sy shqiptaret myslimane dhe vete vendosen te beheshin helene te kulluar ( qe edhe mund te jete e vertete te jene) dhe pjesa tjeter e kombit arber u quajt turko-alvane.Keta arvanitas e krijuan Greqine ,shpiken nocionin modern e helenizmit grek , shpiken megali idene ( venezielosi qeverine e ministrat i kishte arvanitas).

Arvanitasit jane armiq te kombit arber .


Problemi eshte se ata qe banojne greqine e sotshme keto te verteta qe u thane me lart ,jo vetem qe nuk i pranojne por nga ana tjeter nuk te japin dot argumenta qe ti hedhin poshte .

__________________
Do te vije dita e Arbrit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shkurt 2008 18:09
Aulon 12 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Aulon 12 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Aulon 12 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Aulon 12 Shto Aulon 12 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Aulon 12 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 22:17 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 51 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Pellazget

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.