Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Konflikti nene-vajze
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
erika
Anetar i ri

Regjistruar: 15/11/2010
Vendbanimi: asgjekundi
Mesazhe: 2

Konflikti nene-vajze

E hapa kete teme sepse me mundon shume marredheniet konfliktuale te tejzgjatura qe kam me maman dhe qe nuk arrij ti kontrolloje dhe me mundojne shume.

Dihet qe ne jete femrat kane nje afrimitet me prinderit dhe per fat te mire apo te keq prinderit nuk i zgjedhim dhe tek ne eshte mentaliteti qe prinderi te ka bere koken dhe i duhet respekt dhe i jepet e drejta te ta marre edhe shpirtin po ti teket.
Gjate jetes kam patur marredhenie shume te mira me babane, ndersa mamaja ka qene dikush violente dhe kishte dhe ka zakonin e keq qe nuk di te komunikoje me te bute , vecse me te bertitura, me te rrahura dhe te ishte dikush dominuese ne shtepi, po nuk u be dicka si donte ajo , plaste lufta.
Keto konflikte i kam vuajtur gjithe jeten dhe me duket se ne nje fare menyre kane rrenjosur ne mua ndjenjen e inferioritet gje qe nuk arrij dot ta hedh poshte edhe ne shoqeri , pune, pavaresisht se kam patur rezultate te mira dhe them se jam realizuar ne te gjitha drejtimet.
Sa ishte babai gjalle perpiqeshe ti mbulonte defektet e mamase, por me vdekjen e parakoheshme te tij mamaja eshte bere me e padurueshme, tani duhet t'ja plotesojme te gjitha tekat dhe ajo duhet te shprehet pa rezerva duke menduar gjithmon per veten, dhe ne duhet ta tolerojme sepse e kemi per detyre dhe aq per me tepert qe eshte e ve.
Perpiqem ta korrigjoj, por mi keqinterpreton perpjekjet duke bertituer dhe me akuzuar se nuk e dua dhe ajo do vrase veten dhe do shkruaj se per shkakun tim do ta bej ate gje dhe une keshtu do behem gazi i botes.........
E dua mamane , por menyra se si sillet me ben te veshtire t'ja shpeh dashurine, nuk me del fjala te dua , ne brendesi e them , por sikur bllokohet tek gryka dhe nuk del........
Jetoj vec asaj dhe kam nje burre te dashur dhe se shpejti presim nje femije, nje vajze
Kam frike se mos edhe une me vajzen time do kem te njejta konflikte..//
................

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2010 12:48
erika nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erika Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erika (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erika Shto erika nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erika nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

nena jote eshte shume kapricioze se ka patur nje burre te bute dhe i jane plotesuar gjithmone me menyren e saj diktatore.

une kam nje eksperience te tille jo me nenen se e kam pasur engjell, por me vjerren dhe kurre nuk fituam.....

eshte e kote te perpiqesh se cdo gje qe te thuash ti eshte gabim, nuk ke per te fituar kurre me tipa te tille se jane shume egoiste.

ndje meshire per te, se eshte ajo qe s'ka per te qene e lumtur kurre.

bej sikur nuk degjon dhe nuk shikon asgje qe mos prishesh jeten tende

ti nuk do kesh te njejtat konflikte me vajzen tende, se ti nuk do te perserisesh ato qe ka bere nena jote, kjo eshte e mira kur kemi dicka te keqe ne jete mbasi mundohemi ta riparojme dhe te mos na ndodhi ne familjet tona.

te kesh nje lindje te lehte dhe te jeni shendosh e e mire te dyja

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Modifikuar nga kotka datė 07/12/2010 ora 12:59

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2010 12:50
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RIP Gibbs
Victim at Finnegans Wake

Regjistruar: 13/05/2006
Vendbanimi: Bitchfield
Mesazhe: 2637

Re: Konflikti nene-vajze

Citim:
Po citoj ato që tha erika
E hapa kete teme sepse me mundon shume marredheniet konfliktuale te tejzgjatura qe kam me maman dhe qe nuk arrij ti kontrolloje dhe me mundojne shume.

Dihet qe ne jete femrat kane nje afrimitet me prinderit dhe per fat te mire apo te keq prinderit nuk i zgjedhim dhe tek ne eshte mentaliteti qe prinderi te ka bere koken dhe i duhet respekt dhe i jepet e drejta te ta marre edhe shpirtin po ti teket.
Gjate jetes kam patur marredhenie shume te mira me babane, ndersa mamaja ka qene dikush violente dhe kishte dhe ka zakonin e keq qe nuk di te komunikoje me te bute , vecse me te bertitura, me te rrahura dhe te ishte dikush dominuese ne shtepi, po nuk u be dicka si donte ajo , plaste lufta.
Keto konflikte i kam vuajtur gjithe jeten dhe me duket se ne nje fare menyre kane rrenjosur ne mua ndjenjen e inferioritet gje qe nuk arrij dot ta hedh poshte edhe ne shoqeri , pune, pavaresisht se kam patur rezultate te mira dhe them se jam realizuar ne te gjitha drejtimet.
Sa ishte babai gjalle perpiqeshe ti mbulonte defektet e mamase, por me vdekjen e parakoheshme te tij mamaja eshte bere me e padurueshme, tani duhet t'ja plotesojme te gjitha tekat dhe ajo duhet te shprehet pa rezerva duke menduar gjithmon per veten, dhe ne duhet ta tolerojme sepse e kemi per detyre dhe aq per me tepert qe eshte e ve.
Perpiqem ta korrigjoj, por mi keqinterpreton perpjekjet duke bertituer dhe me akuzuar se nuk e dua dhe ajo do vrase veten dhe do shkruaj se per shkakun tim do ta bej ate gje dhe une keshtu do behem gazi i botes.........
E dua mamane , por menyra se si sillet me ben te veshtire t'ja shpeh dashurine, nuk me del fjala te dua , ne brendesi e them , por sikur bllokohet tek gryka dhe nuk del........
Jetoj vec asaj dhe kam nje burre te dashur dhe se shpejti presim nje femije, nje vajze
Kam frike se mos edhe une me vajzen time do kem te njejta konflikte..//
................



Pershendetje erika...e shoh qe paske probleme te gjithe kane probleme ose te pakten kane patur me prinderit e tyre..nuk e di sa do te vlejne keshillat e mia, praktikisht...ti mund te perdoresh nje metode perllogaritese per ate qe ka ndodhur dhe ndodh, ne nje bllok a fletore, nese ke mundesi shkruaj opinonet e tua lidhur me prindin, situatat e emira dhe te keqija , kur te ka lenduar dhe kur jo..dhe ne kete mnyre dil ne disa perfundime se sa te ka penguar sjellja e mamase tende ne zgjedhje ne jete, pershkruaj me objektivitet pa emocione te gjitha ngjarjet e kendsheme dhe te pakendshme,,,dhe kur te kesh mbaruar nje dite kur ti lexosh ato do te duket sikur nuk i ke shkruar vete dhe mendimet do te vijne ne koke sic na vijne edhe neve qe duam te te ndihmojme..ashtu edhe ty ...do te ndihmosh veten pa pasur frike....nuk ka asnje borxh ne jete ndaj prinderve ajo eshte detyre...qe edhe ti do ta besh neser....nje gje duhet te kesh te ngulitur ne koke, ka ardhur koha qe sot vendoset marrdhenie institucionale me prinderit une te pakteb e i kam vendosur me kohe dhe per cdo konflikt q emund te lind i drejtohem gjykates...shpresoj qe te kem qene i qarte...

__________________
Si nuk u bera njehere moderator...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2010 12:59
RIP Gibbs nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RIP Gibbs Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RIP Gibbs (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RIP Gibbs Shto RIP Gibbs nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RIP Gibbs nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Po varet si ka qene vjehrri jot me kotka. Nje do komandoje se behet shtepia leshemish.

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2010 12:59
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Po varet si ka qene vjehrri jot me kotka. Nje do komandoje se behet shtepia leshemish.

 



flori

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2010 13:05
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Re: Re: Konflikti nene-vajze

Citim:
Po citoj ato që tha Erald Gibbs


ka ardhur koha qe sot vendoset marrdhenie institucionale me prinderit une te pakteb e i kam vendosur me kohe dhe per cdo konflikt q emund te lind i drejtohem gjykates...shpresoj qe te kem qene i qarte...



kurre mos e bej kete me prinderit

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2010 13:06
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Po varet si ka qene vjehrri jot me kotka. Nje do komandoje se behet shtepia leshemish.

 



ne nje marredhenje cifti nuk duhet kurre te mendosh qe njeri do komandoje e ke humbur davane, tjetri do quhet i vdekur. ne qofte se ty te pelqen te jetosh me nje te vdekur beje

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2010 13:08
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Pershendetje Erika e mire se erdhe

Shof qe qeka postimi jot i pare.

Sinqerisht, sdi ca ndihme mund te jap ty..sepse rasti yt eshte i vecante, un ne te kunderten tende , kam maredhenie teper tmira me familjen time...gje qe me ben te ndihem si ne endrra.
Po ama ka dicka, kushdo me jeten e tij ben si di vet..je ti ajo qe duhet ta ndash tmiren nga e keqja...vec nje gje eshte e sigurte qe Nena ngel po nene.

Un te kuptoj shume drejt, ti vuan, ke vuajtur gjithmon, se jo me kot e shprehe dhe ketu e po kerkon ndihme..
Un te kshilloj kete, te ruash qetsine, te flasesh me Maman tende, ( e di qe qeka karakter i veshtire sipas pershkrimit) ..po duhet tket dhe ajo nje moment qetsie, ku ti mund te perfitosh..dhe thuaja ne Sy keto qe ti hodhe ketu..

Mbase ne moment, ajo sdo ti pranoje..ato qe ti i thua, po prap ka zemer Nene..dicka do e cenoje e mbase do reflektoje ne sjelljen e saj.

Gjith te mirat .

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2010 13:08
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RIP Gibbs
Victim at Finnegans Wake

Regjistruar: 13/05/2006
Vendbanimi: Bitchfield
Mesazhe: 2637

Re: Re: Re: Konflikti nene-vajze

Citim:
Po citoj ato që tha kotka


kurre mos e bej kete me prinderit


nuk shof ndonje arsye pse mos ta bere....kur shkelen te drejtat e tua....

__________________
Si nuk u bera njehere moderator...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2010 13:11
RIP Gibbs nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RIP Gibbs Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RIP Gibbs (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RIP Gibbs Shto RIP Gibbs nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RIP Gibbs nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Ore me mire eshte kur therret policin.Call 911 i thone ne USA.

Kotka, mori flaka qatine, motra.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2010 14:27
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 14:34 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Konflikti nene-vajze

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.