Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > ~Perse ne Vitin 1998, Shqiptaret e Kosoves nuk luftuan per clirimin e Kosoves?!~
Gjithsej 5 faqe: « 1 [2] 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Sykaltra_Shqiptare
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/03/2005
Vendbanimi: -
Mesazhe: 3334

Ok, hirushe, meqe e kthyet ne personale kete diskutim
(gje qe nuk eshte aspak e llogjikshme), perse nuk e mbyllni fare kete teme, meqe nuk ju duket interesante??!!)

Nje pyetje e thjeshte, nuk ka nevoje per percmim ne pergjigje!
si ka mundesi qe ne te dyja nuk shkojme dakort??!!

ps, me falni, por une nuk eshte se kam hapur ceshtje gjyqesore me
asnjerin nga ju, qofte dhe ne permbajtjen e temes
por si gjithmone Shqiptari mbetet Shqiptar!

Gjithe te mirat!

__________________
-

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Tetor 2005 22:14
Sykaltra_Shqiptare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sykaltra_Shqiptare Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sykaltra_Shqiptare Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
hirushja
Lule mos prekese

Regjistruar: 06/08/2003
Vendbanimi: Misterioze
Mesazhe: 1475

Vallai, Sy kalter s'kam pasur ndonjehere qellim per te te ofenduar ty po nuk me duket normale te ofendosh dike qe jep nje mendim ne ate menyre( e di vet ti per cilen teme po flas). Nuk eshte se une nuk jam ne nje moshe qe nuk di te konceptoj pozitiven nga negativen. Prandaj per mua goce e dashur ne daç trego respekt ne daç e fillojm perseri siç ja nise ti. Une do zgjedh c'do lloj rruge qe do ti sps ti e fillove e para.

__________________
The treasure in my mind is greater than any World Glory.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Tetor 2005 22:27
hirushja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė hirushja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me hirushja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: hirushja Shto hirushja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto hirushja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sykaltra_Shqiptare
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/03/2005
Vendbanimi: -
Mesazhe: 3334

Ah, ky ishte shkaku?

Une po hesht ma mire,kete rrugezgjidhje kam!
Pashim!

__________________
-

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Tetor 2005 22:33
Sykaltra_Shqiptare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sykaltra_Shqiptare Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sykaltra_Shqiptare Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
naimi
puntor ipa lodhur

Regjistruar: 28/04/2005
Vendbanimi: ch
Mesazhe: 533

Sykaltra

qka te shtyri te hapeshe kete teme emocionet per dashuri etnike apo diqe tjeter apo si gjithe mone ne shqiptaret ne vende se te ecim nje hape para kethehemi mbrapa tung sykaltra .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Tetor 2005 23:03
naimi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė naimi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me naimi (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė naimi't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: naimi Shto naimi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto naimi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sykaltra_Shqiptare
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/03/2005
Vendbanimi: -
Mesazhe: 3334

Naim, me shtyu kurioziteti im dhe kuptohet dashuria per Prejardhjen time
Kosovare!Duhet te dish se jam Pejane ne origjinen e hershme!
Me shtyu, Belgium me sakte-ne nje kohe qe ne Shqiptarve te Shqiprise,
tek nje tem e tij-na quajti Frikacake, te poshter, etj etj...
Ndaj hapa kete teme,-te mesoja sesa trimeri kishin Shqiptaret e Kosoves!

Une jam asnjanse,s`me intereson asnjena pale!

Pashim yll!Kush ka deshire mund te shuaje serish kuriozitetin tim!

__________________
-

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Tetor 2005 23:34
Sykaltra_Shqiptare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sykaltra_Shqiptare Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sykaltra_Shqiptare Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
bylis
i n o t

Regjistruar: 28/01/2004
Vendbanimi: ne pica
Mesazhe: 147

Mendoj, (1) Nese Kosovaret do mundeshin te fitonin kunder Serbeve do ta kishin bere me kohe,por ndoshta mungesa e organizimit perfekt, armatimit ose ku di un nuk ua dha kete mundesi vite me radhe.Ata shikonin vellezerit ,nenat, baballaret , motrat e tyre te masakroheshin per dite e nuk benin dote gje. Un jam Shqiptar dhe ndiej nje fare pergjegjesie ne lidhje me te kaluaren (jo personalish se s'kam pasur gje kurrre ne dore) por per te paret tane qe s'e kane marre seriozish kete tragjedi. Te paret dhe udheheqesat tane si xhaxhi Enveri qe na sterviste e kaliste per lufte por kurre nuk pati guximin ti hapi lufte serbit per te cliruar vellezerit tane , ata jane NE dhe kete nuk e mohojme dote kurre sido qe te jene.Te hapnin nje lufte kunder serbit e te dilte ku te dilte sido te vinte puna kur jane dy edhe te bashkuar nuk eshte njesoj me nje te vetem ne goje te ujkut e te terorrizuar deri ne palce. (2) 1998 mua nuk me thote ndonje gje te vecante pervecse nje vit i bekuar per Kosavaret.Vuri doren ne zemer Klintoni, qofte edhe per fitimet e tij nese e beri pak rendesi ka, rendesi ka qe ai i shkaterroi serbet dhe u dha lirine vellezerve tane te cilet ne i shikonim per vite me radhe si i masakronin e poshteronin, duarkryq qe nga Shqiperia e kuqe, e hekurt :p Dhe ata nuk u larguan nga frika por te detyruar se ishin te pa vlershem, nuk kish me kuptim te rrinin atje per ate fare kohe qe zhvillohej lufta hapur, dikush tjeter i mori frenat ne dore. Bomba te panumerta binin nga qielli jo kokra bresheri apo shi. Te rrije atje ishte vetvrasie jo frik.Klintonit jo emrin qe ja vune nje sheshi por gjysmen e Kosoves ti vene emrin e tij pak do ishte perseri, sic e kishin nisur serbet vitet e fundit do ti harrohesh emri fare Kosoves. Paqe, dhe gjithe te mirat te gjitheve!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Nëntor 2005 08:23
bylis nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė bylis Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bylis (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bylis Shto bylis nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto bylis nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
wisary
Hawer

Regjistruar: 21/10/2005
Vendbanimi: Kosovė, Ferizaj
Mesazhe: 42

Citim:
Po citoj ato që tha bylis (2) 1998 mua nuk me thote ndonje gje te vecante pervecse nje vit i bekuar per Kosavaret.Vuri doren ne zemer Klintoni, qofte edhe per fitimet e tij nese e beri pak rendesi ka, rendesi ka qe ai i shkaterroi serbet dhe u dha lirine vellezerve tane te cilet ne i shikonim per vite me radhe si i masakronin e poshteronin, duarkryq qe nga Shqiperia e kuqe,


bylis 1998 nuk ka hyr n'Kosov Amerika po me 12 qershor te vitit 1999 thash vetem ket korigjim ta bej pajtohem me krejt postimin qka e ke bere vetem ketu JO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Nëntor 2005 11:34
wisary nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė wisary Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me wisary (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė wisary't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: wisary Shto wisary nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto wisary nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dafinoli
Anetar i ri

Regjistruar: 08/09/2005
Vendbanimi: Prishtinė
Mesazhe: 27

Mrekullit e vitit 1998

Sa per ta informuar Sykalterten ngase eshte me prejardhje nga Peja, vendasen time (nese kam te drejt)se une jam nga klina dhe luften e kam ndjekur nga afer.

Para vitit 1998 ekzistonte nje situate e veshtire politike ekonomike sociale dhe kulturore.Nuk kishte me zgjidhje tjeter perveq luftes, kur merrej parasysh edhe perpjekja e Millosheviqit per ta bere spastrimin etnik (kujto perpjekjet e tij dhe te fatos nanos per ta hapur nje korridor nwpwrmes Maqedonis ku kosovaret mund te kalonin ne Shqiperi)-ky ishte plani i pare , dhe plani i dyte ishte permes emigracionit.

te rinjt e Kosoves nuk kishin shum zgjidhje, kendej nje politik e brisht pacifiste bente rezistence, intelektualet ishin lodhur , shkollat mbijetonin krizen e veshtir neper objektet private.

Disa te rinj i rroken armet dhe u flijuan per atdhe pa matur shume parametrat e deshirave te te tjereve. Kosova u nda ne dy pjese UCK dhe LDK, kendej forcat serbe u shtuan ne numer te paparapare. Nje pjes e te rinjeve iken jashte kosoves, sepse nuk dinin qpo ndodhte.

UCK e filloj luften me serbine dhe nje pjes e tyre po luftonte (ishte nje numer i madh i luftetareve tane) nje pjes te Kosoves Serbia e pushtoj me forca militare dhe ishte e pamundur te merrej, e vetmja zgjidhje ishte te mbrohej popullata e cila po shtrengohej te dilte me dhune nga Kosova per ne Shqiperi e gjetiu.

Forcat e UCK po e zgjeronin territorin e tyre tw ndihmuar nga NATO-ja, nuk kishte shume armatim, te rinjt qe dilnin te armatoseshin ne Shqiperi duhej te prisnin me dite, jave dhe muaj per ta gjetur momentin e duhur per ta kaluar kufirin.

Kosovaret luftuan mjaft, derdhen gjak, dhe falen gjithqka qe deshti lufta per pavaresin e tyre.

Sa i perket pyetjeve te Sykaltres; Kosovaret nuk jane frikesuar por nganjeher ishte e pamundur sepse Serbia kishte armatim modern dhe luftonte nga distanca, nganjeher edhe nga serbia vinin raketat ushtarake, e ushtaret tane kishin vetem automatik......absurditet...

Dhe se a duhet te hynin shqipetaret e shqiperis ne luft, kjo nuk guxonte te behet sepse ateher kjo ishte nje pretendim per shqiperin e madhe. megjithat une njoh Shqipetar qe kan qene ne Kosove. Ja nje shembull:

-Me respekt perkulemi para emrit TAHIR SINANI nga tropoja, i rene ne Kosove.

Une e kuptoj dashurin e Sykaltres per Kosoven por le ta vizitoj ndonjeher se tash ka filluar nje jete e re atje. Eshte shume interesant...

__________________
Love me little, but love me long.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Nëntor 2005 15:17
dafinoli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dafinoli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dafinoli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dafinoli Shto dafinoli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dafinoli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
genco
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 16/11/2005
Vendbanimi: Pe
Mesazhe: 72

Hmmm

Se pari kishte qen me mire te pyetem pse Mas marimit te luftes se dyt botrore nuk vazhdoi lufta per teritore te vendit po ju lan fqinjeve si dhurata po kaloi edhe ajo kohe u qel faqja e re e historis.
Te gjithe Kosovaret kan luftu ne nji menyre te caktume kunder rezhimit serbo komunist qysh prej Kohrash e sa i perket kesaj lufte qe ndodhi se mrami pergjgjet jan te shumta pse nuk u be rezistenc me e madhe e armatosur
se pari ka qen se si vend i vogel dhe i varfur nuk kem pas mundesi e as kapacitet per nji rezistence me serioze [ fjala esht per maqineri ushtarake] se kishim te bejm me nji Bishe e cila veq i kish tri lufta si experience dhe nji aparat ushtarak aq te fuqishem qe ne nji kohe ka qen forca numer 3 ne europe keshtuqe ti qika e mire atje nga je duhet me kqur pak nga kende te ndryshme ato ngjarje.Por ka qen edhe ajo se populli ka qen i deportum nga Kosova une vet me familjen time ishim ne Peje deri me 31 mars dhe ishte ajo qe ushtria serbe bente pastrim etnik .
Pastaj edhe politika e asaj kohe ka qen Gandiste se na si Popull me shume jem njoft ne bote nepermjet Propagandes serbe qe ka qen nji aparat i perkyer Gazetaresk me fonde shtetore te medha, keshtu qe shume shume pune e shume sakrifica na jan dasht qe te bindim boten se cka esht e ka cka ka qen ne realitet [jan mundu me na pozicionu prej njerezve me bisht e deri te terrorizmi fundamental] keshtu qe ska qen ajo luft e ndershem ku ke pas me bo me nji armik dhe del ne mejdon dhe matesh ka qen luft shume shume e sterflliqt
por perkunder te gjthave prap Fituam

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Nëntor 2005 09:28
genco nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė genco Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me genco (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: genco Shto genco nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto genco nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diellza26
i am a good person

Regjistruar: 09/07/2004
Vendbanimi: ku te dua
Mesazhe: 359

Re: Sykaltra

Citim:
Po citoj ato që tha naimi
qka te shtyri te hapeshe kete teme emocionet per dashuri etnike apo diqe tjeter apo si gjithe mone ne shqiptaret ne vende se te ecim nje hape para kethehemi mbrapa tung sykaltra .



Mendoj se s'kam cfare ti shtoj tjeter kesaj qe shkruan me lart Naim Bej

__________________
Duajini prinderit nese jane njerez te mire, e nese jo, atehere, durojini.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Nëntor 2005 09:45
diellza26 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diellza26 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diellza26 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: diellza26 Shto diellza26 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diellza26 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 09:10 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: « 1 [2] 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > ~Perse ne Vitin 1998, Shqiptaret e Kosoves nuk luftuan per clirimin e Kosoves?!~

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.