Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Gjakmarrja:Kanuni i Leke Dukagjinit
Gjithsej 9 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha kurti
pikerisht shelgu, ky mentaliteti jot tingellon i ngutshem per tu dukur i civilizuar noshta, qe demostron te kunderten, nje mendje un-wise ne kto debate

nese nje njeri i papjekur jeton ne nje shoqeri te civilizuar ku ai/ajo e din se njerzit nuk hakmerren, ai punk do te hypi ne shpine, prandaj ka shume bullies ne amerike, si ne moshat adoleshente dhe ato te rritur, jo pse jane trima, por e dijn se njerzit nuk hakmerren.

p.sh ne amerike nuk hakmerren njerzit dhe rrahen shpesh kto punks idiota amreikan huliganet anglez serb etj rrahen neper stadiume bare clube etj, shkojne ne palestra i kushtojn/dedikojn shume ore workout dhe vetem per te rahur tjetrin vetem per te treguar muskujt forcen fizike.

mentaliteti i shqiptarit ne ket rarst sherben per paqe, se ne nje kulture kur e din se tjetri ta fut plumb ose thike apo te then koken me baseball bet, te gjithe do sidhen mire.

nese nje cun i ri tipik punk amrerikan (qe ka plot ktu) shkon ne veri te shqiperise sot, ai do i akuzonte njerzit si soft/ te bute spese sjedhen me rrespekt, ky idiot punk nuk e din arsyen pse njerzit sidhen me rrespekt.
sepse tjetri ta fut plumb po i re ne qafe apo po ia fute grusht kot per qejf per te treguar muskujt.

kultura e gjakamrrjes do sjedhi paqe per shekuj te tere ne nje shoqeri si ajo shqiptare, pavarsisht se ky tranzicion po ndodh tani, do kursej jete te tera per shekuj me rradhe ne nje te ardhme.

bulliies ne amerike eshte nje amendemik me i madh se gjakmarrja ne shqiperi. vetvrasjet e adoleshenteve nga bullies ne amerike kane thyer rrekordin, nje lloj krize qe edhe presidenti i amerikes i ka bere lutje ktyre punks bullies mos te rrahin tejtrin.

sikur kta bullies "trima" te ishin ne veri te shqiperise do hanin plumbin, dhe do e meritonin, dhe sdo kishte me bullies.



Ka nje shprehje kurt qe thote:

qe kur doli koburja, hupi burrnia.

Ja si e kuptoj une. Nese ne te dy zihemi per nje dicka, burrni do te ishte: Ja sheshi, ja mejdani. Grushtat gati dhe sa te durosh ti apo une. Qe ne momentin qe ti, nxjerr koburen, kjo nuk asht ma burrni, por legenllek.

Ketu ne USA shoqeria eshte kaq e ndryshme dhe e vecante, per kushtet historike si eshte zhvilluar sa nuk mund te merret si shembell. Njeriu ketu nuk ka turp nga kojshiu. Keta nuk kane as din as iman o kurt, se pse edhe struktura urbane e tille eshte. Nuk ka fshatra, por komunitete te ardhura nga vendet me te ndryshme.

Keta amerikanet jane si arixhijt, nuk kane as varre.

Pra nuk kane jete sociale te qendrueshme.

Ne Shqiperi kanuni ose edhe vete jeta ne grup i ben njerzit te kene marre. Babai vrau djalin se vidhte. Kjo eshte shume domethenese. Babai u turperua para fshatit. Sigurisht qe eshte e tepruar, por ne nje shoqeri qe ligji nuk vepron, veprojne vetegjyqsite.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Gusht 2011 12:57
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA


Lule me shpjego icik mua te mykyres ne mentalitet si do veproje nese te vrisnin ...sma ze goja ta them ate qe ti adhuron me shume nese shteti sdo funksionte me thuaj nje zgjidhje se une se gjej ...pa meshire do vepoja ne mos ne keq po me preku gjene me te shtrenjte qe kam ne bote familjen .




Bjonde spo e zgjas shum , se s'jam fort ne terezi, edhe kto tema si du hiç .
nje pyetje do t'boja un , dhe pastaj eshte e drejta jote t'mendosh si te duash..

Vrasjet pse ndodhin ,, ose me sakt te vret njeri kot???

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Gusht 2011 14:31
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Citim:
Po citoj ato që tha lule


Vrasjet pse ndodhin ,, ose me sakt te vret njeri kot???



Lule as une spo e zgjas sepse ske informacionin e duhur qe te merresh me kete teme ndoshta kjo ngaqe flitet shume pak dhe anashkalohet por jane vrare njeres pse me shef o pse me kalave me semafor te kuq mos themi pse me ngacmove motren vret dhe ndonje kushuri te larget qe ndoshta eshte gay e sdo tja dije per femra..
Shelgu ajo e fundit e babes qe vret femine ndoshta eshte gjeja me estreme qe nje prind ben por kur ti e edukon dhe i ve disa parim atij ne jete dhe ai ben te kunderten arrin ne kete konkluzion .Se di sa do kisha guxim te vrisja femine per nje gje te tille?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Gusht 2011 14:38
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA


Lule as une spo e zgjas sepse ske informacionin e duhur qe te merresh me kete teme ndoshta kjo ngaqe flitet shume pak dhe anashkalohet por jane vrare njeres pse me shef o pse me kalave me semafor te kuq mos themi pse me ngacmove motren vret dhe ndonje kushuri te larget qe ndoshta eshte gay e sdo tja dije per femra..



Kam shum informacione , sepse nese e ke ven re, dhe lexoj shume, thjesht si dua kto gjera..ndodhi nje provokim i shemtuar , ndodhi nje vrasje, ja ju kthye tjetri,, u be nje marrje haku,, atij i hipen gjaku, e gjakmarrja vazhdon..ça te mire sjell kjo??
Ndaj un jam kunder gjakmarrjes se eshte diçka negative.
Nuk jam gjithashtu kunder asaj, qe t'me prekin aty ku s'duhet mos kujto,, ama dhe dakort me vrasjet sjam..se quhet krim nder krim e çdo krim qe kryhet , behet fjale per nje eliminim, nje jet qe iken...

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Gusht 2011 14:45
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Citim:
Po citoj ato që tha lule


Kam shum informacione , sepse nese e ke ven re, dhe lexoj shume, thjesht si dua kto gjera..ndodhi nje provokim i shemtuar , ndodhi nje vrasje, ja ju kthye tjetri,, u be nje marrje haku,, atij i hipen gjaku, e gjakmarrja vazhdon..ça te mire sjell kjo??



Qyqa goce pse kujton se vetem ti lexon ne kete forum e ke informacione dhe ne skemi ??Une po bazohem ne ato qe ka sjell Vizo se dhe ai kete po thote ""si ta ndalojme " dhe po del qe smund ta ndalojme sepse ska ligje ska shtet dhe ka mendje si une qe nuk falin ...po kshu historira une te sjell me miliona e skam nevoje me lexu ne ndonje gazete me mjafton me shku ne varreza ne elbasan .Ta thashe se ske informacion se the "me sakt te vret njeri kot " dhe une te shpjegova .
Thjesht se thashe kete te tregoj qe ti je injorante e nuk lexon por nese e more si ofendim "me fal".

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Gusht 2011 14:52
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

shelgu, nuk jam dakord me ty ne kte mendim, sigurisht qe nuk jam dakord per njerzit te vrahen kot per nje fjale goje, dhe sigurisht qe mirekuptimi eshte rruga e vetme qe preferoj por disa punks meritojn tja thyesh koken, dhe nese nuk marrin vesh, pse jo edhe te eliminohen.

shiko komentin e lules, kur thote hakmarrja eshte mentaliteti me i mykyr.
prandaj gangstjerat shqiptar kane grabitur shume femra sespe kane diktuar mentalitete te tilla qe nuk hakmerren.
nese nje gangstjer e din qe robi do hakmerret do mendoje fort para se te grabisin motren apo vajzen e dikujt per ta qitur ne rruge.
ti vete e thua se frika ruan freshten, dhe une jam dakord.

kur ligji nuk funksionon shumica e njerze behen kafshe, eshte ne natyren e njerzve kafshdheku, si ktu ne usa evrope apo shqiperi, prandaj kur nese gjendja ekonomike te rregullohet ne shqiperi, jam i bindur qe do behet vendi me paqesor.


ti thua te durosh grushtat e hulignave dhe kur koburja nxjerret, burrnia ka humb.
nese po flasim per nje shoqeri te civilizuar, grushtat dhe dhuna nuk kane vend.
vetem ne wild afrika kafshet mundohen te dominojn njeri tjetrin me force fizike, neve nuk jemi te njetet spicje, icik me te civiizuar them une.

ai huligani serb qe djegu flamurin shqiptar ne itali eshte mesuar duke rrahur njerz kot noshta. ne nje kulture shiptare do kishte marre plumbin kokes long time a go, prandaj edhe italianet e futen ne burgun e femrave.

huliganet anglez jane mesuar te rrahin njerz kot rruges ne cdo qytet evropian qe vizitojn. i uroj atye te bejne te njejten gje ne shqiperi apo shkoder, dhe do shohesh ti kur te kercasi kallashi

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Gusht 2011 15:01
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA
Thjesht se thashe kete te tregoj qe ti je injorante e nuk lexon por nese e more si ofendim "me fal".


nuk lexoj aspak gazetat ktu, as di ku lexohen.
un 2 vitet e funit kam shku ca si shpesh ne shqip.. ashtu e kam pas punen ..dhe i kam par me syt e mi ..dhe se mora aspak per ofendim.

mendova se e the, qe jam e re ne moshe, per t'dhen nje mendim te pjekur , munges experience , me pak fjale.
S'ke nevoj te kerkosh falje .


Citim:
Po citoj ato që tha kurti

shiko komentin e lules, kur thote hakmarrja eshte mentaliteti me i mykyr.
prandaj gangstjerat shqiptar kane grabitur shume femra sespe kane diktuar mentalitete te tilla qe nuk hakmerren.
nese nje gangstjer e din qe robi do hakmerret do mendoje fort para se te grabisin motren apo vajzen e dikujt per ta qitur ne rruge.
ti vete e thua se frika ruan freshten, dhe une jam dakord.

kur ligji nuk funksionon shumica e njerze behen kafshe, eshte ne natyren e njerzve kafshdheku, si ktu ne usa evrope apo shqiperi, prandaj kur nese gjendja ekonomike te rregullohet ne shqiperi, jam i bindur qe do behet vendi me paqesor.



Ti je shum violent kurti, mire qe s'bie shteti ne dore tate vallai

frika e ruan vreshtin normale..kur them un, qe i lexon tgjitha citimet ti, dhe se perton te replikosh, s'gaboj.


kur ligji nuk funksionon shumica e njerze behen kafshe, eshte ne natyren e njerzve kafshdheku, si ktu ne usa evrope apo shqiperi, prandaj kur nese gjendja ekonomike te rregullohet ne shqiperi, jam i bindur qe do behet vendi me paqesor.

Ktu jam dakort me ty, po ky eshte dhe problemi qe shtrohet , aktualisht,
si e shef niveli jon eshte shum i ulet..ndaj dhe ndodhin kto qe ndodhin.

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Modifikuar nga lule datė 04/08/2011 ora 15:32

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Gusht 2011 15:25
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Citim:
Po citoj ato që tha lule


mendova se e the, qe jam e re ne moshe, per t'dhen nje mendim te pjekur , munges experience , me pak fjale.



Jo moj goce as e kam menduar ate qe je e re ne moshe ti me dukesh e rrafme me vaj e me uthull mua o lule ja merr ne kthese dhe 50 vjecareve nga esperiencat qe na ke treguar pastaj pastaj kur kam dick e them troc une si bie larg e larg ...une ne moshen tende mendoj se kishte me te vertet princ ti diskuton poliken si me qen goce Nexhmijes amon me fal e modifikova goca e Sales

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Gusht 2011 15:37
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6857

Ne fillim, ju falenderoj qe diskutoni ne kete teme.

Ne komentet e bera, me bie ne sy komentti i bere nga Biondia e cila, me dashje apo pa dashje, me shume te drejte e ka nxitur me tej diskutimin duke i shtuar mendimit tim ne hapje dhe nje aspekt tjeter i cili, e zgjeron me shume temen per diskutim.
Cili eshte mendimi shtese i Biondes: Si do vepronte secili nga Ne, n.q.se i vritej nje pjestare i families dhe e njihte vrasesin?
Per kete do ishte mire te jepnim mendim dhe analizen e psese se veprimit.

Une, edhe e mendova ta beje kete pyetje ne hapje te temes por, mu duk disi e "eger". Biondia e preku me te drejte sepse, nga kjop PIKE nis-et dhe gjakmarrja.



Tani, faktori Politik-Shtet-Ligj luan sigurisht nje rol shume te rendesishem ne ndalimin apo mosndalimin e gjakmarrjes (hakmarrjes).
Pershembull, Biondia, ka vene MBI dhimbjen e humbjes se nje te dashuri Ligjin. N.q.se Ligji do te vepronte (do i jepesh denimi maximal etj, etj), Biondia do ishte e "kenaqur" dhe disi e qete su mori hak ne nje forme pak a shume te pelqyeshme.
Ne te kunderten do vetevepronte!
Bionde, ketu fillon tani Odisea, Odise e cila ndodh ne veri te shqiperise, Odise e cila nuk do te kishte fund???
Si rrjedhoje e kesajt del pyetja, Ti ke inat tani dhe do te hakmerresh pse Shteti-Ligjet nuk e denuan apo pse ia mori jeten nje njeriut tendin, PAVARESISHT nga denimi Ligjor qe do marri?



Lule, qe ti je per paqe dhe qe e denon kete "Ligj" te maleve, sinqerisht te vlersoj POR, nuk mund te thuash qe s'me pelqejne keto tema kur ti, ndjehesh e lidhur me shqiperine, fatet e saj, njerzit qe jetojne atje, me politikat qe ndiqen atje, me zhvillimet apo moszhvillimet sociale qe ndodhin prandaj, nuk eshte gabim te japesh mendim apo idera edhe ne keto Tema-aspekte! Edhe mendimi jot ka vlere. Mbase vleren nuk ia sheh ne moment, mbase nuk ia sheh kurre por e rendesishme eshte qe ti-une, te gjithe ne japim dicka, mundohemi te ndryshoje per te mire.

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Gusht 2011 17:22
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA


Jo moj goce as e kam menduar ate qe je e re ne moshe ti me dukesh e rrafme me vaj e me uthull mua o lule ja merr ne kthese dhe 50 vjecareve nga esperiencat qe na ke treguar pastaj pastaj kur kam dick e them troc une si bie larg e larg ...une ne moshen tende mendoj se kishte me te vertet princ ti diskuton poliken si me qen goce Nexhmijes amon me fal e modifikova goca e Sales



Mire qe e modifikove thuaj hahahahahahah
Sa per experienc , ec mo kena kalu disa gjera qe kan ngel ne mendje, po kaq. nuk besoj se varen ne doren ton kto gjera jo.

Citim:
Po citoj ato që tha Vizioner
Lule, qe ti je per paqe dhe qe e denon kete "Ligj" te maleve, sinqerisht te vlersoj POR, nuk mund te thuash qe s'me pelqejne keto tema kur ti, ndjehesh e lidhur me shqiperine, fatet e saj, njerzit qe jetojne atje, me politikat qe ndiqen atje, me zhvillimet apo moszhvillimet sociale qe ndodhin prandaj, nuk eshte gabim te japesh mendim apo idera edhe ne keto Tema-aspekte! Edhe mendimi jot ka vlere. Mbase vleren nuk ia sheh ne moment, mbase nuk ia sheh kurre por e rendesishme eshte qe ti-une, te gjithe ne japim dicka, mundohemi te ndryshoje per te mire.


Vizioner nuk esht se s'me pelqejn kto tema, e te diskutoj mbi to,, thjesht kto kohe , nuk jam mire nga nervat, kam disa gjera qe jan me prioritere se kto çeshtje , kuptohet qe dua me shpirt te marr pjes ne debate , po koha dhe problemet e mia , sma lejojne ti perkushtohem si duhet e sa duhet , besoj se me kupton ç'dua te them?
Po me gjith shpirt do jepja dhe jeten time,kontributin tim ti devijoja keto çeshtje sociale , se s'jan gje pozitive per askend.

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Modifikuar nga lule datė 04/08/2011 ora 18:36

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Gusht 2011 18:29
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 21:35 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 9 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Gjakmarrja:Kanuni i Leke Dukagjinit

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.