Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Shenjat e "lindjes" te nje Diktatori
Gjithsej 10 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Berisha: Presidenti nė xhepin e Ramės, replikon Topi:Sulmi i padenjė

TIRANE- Përplasje në distancë mes Presidentit të Republikës, Bamir Topi dhe kryeministrit Sali Berisha.

Në një konferencë për shtyp të mesditës së sotme, kryeministri Berisha sulmoi kreun e shtetit duke deklaruar se „presidenti ishte në xhepin e Ramës dhe këtë e faktoi me votën e tij në zgjedhjet e 8 majit“.

Pak orë më vonë, kreu i shtetit iu përgjigj përmes një deklarate zyrtare, të shpërndarë nga zyra e shtypit e këtij institucioni, ku sulmi cilësohet si “i padenjë dhe denigrues“. Replika shkon më tej duke e quajtur „pjesë e lojës me të njëjtët aktorë prej një dekade, ku presidenti ka refuzuar të marrë pjesë".



DEKLARATA E PLOTE E PRESIDENTIT
Lidhur me komentet e sotme politike të bëra nga ana e Kryeministrit Berisha në konferencën e shtypit për ngjarjet në Kosovë, mbi pozicionin kushtetues të Presidentit të Republikës, Drejtoria e Informimit Publik e Presidentit bën me dije se: “Presidenti i Republikës zoti Bamir Topi ka qenë, është dhe do të jetë tërësisht në funksionin e tij kushtetues, jashtë çdo ndikimi dhe angazhimi direkt apo indirekt të partive politike. Çdo përpjekje apo aludim tjetër që tenton ta pozicionojë politikisht Presidentin, është e gabuar, spekulative dhe e pamoralshme.

Përgjatë muajve të fundit Presidenti Topi ka qenë objekt i sulmeve të tilla të padenja dhe denigruese, por me përgjegjësinë për nevojën e stabilitetit demokratik në vend, ai ka refuzuar të bëhet pjesë e kësaj loje, e cila ka të njëjtët aktorë dhe të njëjtat sjellje apolitike prej më shumë se një dekade. Për Presidentin gjithnjë ka mbizotëruar prioriteti publik; - nevoja që politika shqiptare të reflektojë nga gabimet e saj të përsëritura dhe me pasoja direkte për interesat kushtetuese dhe kombëtare të qytetarëve tanë. Për këtë qëllim, përmes apeleve publike, takimeve dhe korrespondencës zyrtare me institucionet politike e kushtetuese Presidenti ka nxitur aktorët politikë të reflektojnë përgjegjshmëri dhe vullnet politik për zgjidhjen e krizave dhe situatave penalizuese për qytetarët dhe vendin.

Në kohën kur Presidenti, ashtu si shumica e qytetarëve tanë dhe vetë partnerët ndërkombëtarë kanë qenë e janë në pritje të këtij reflektimi politik dhe masave konkrete, fatkeqësisht sjellja politike mbetet e njëjtë. Individë e institucione politike që kanë detyrë të zbatojnë kushtetutën dhe ligjet, në mënyrë sistematike ia lejojnë vetes të krijojnë situata të paqëna, të shpikin vota dhe kundërshtarë politikë, të krijojnë tension artificial midis qytetarëve dhe institucionit të kreut të shtetit, si dhe të tërheqin vëmendjen nga nevoja jetike që ka vendi për reforma të prekshme dhe rezultate konkrete në përmbushjen e standardeve të anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Presidenti Topi ka refuzuar dhe refuzon të bëhet pjesë e këtij debati shterpë e të inskenuar, dhe siç e ka deklaruar edhe më parë, votimi i tij më 8 maj ka qenë korrekt. Çdo tentativë për intepretimin e votës nuk lidhet me atë mënyrë votimi, por me përgjegjësinë ekskluzive të administrimit partiak të votave si dhe me skenarët e parapërgatitur nga autorë të këtyre inskenimeve.

Lidhur me debatin mbi qëndrimin e Presidentit për nevojën ose jo të ndryshimeve kushtetuese, Presidenti Topi deklaron se nuk dëshiron të jetë pjesë e këtij debati dhe se qëndrimet e tij i ka bërë të njohura në kohë, ditë përpara votimit parlamentar të 21 prillit 2008, kur interesat politike të momentit dominuan nevojën për institucione funksionale e të qëndrueshme demokratike, të bazuara në parimin kushtetues të ndarjes dhe të balancës së pushteteve.”

DEKLARATA E KRYEMINISTRIT
Kryeministri Berisha gjatë konferencës së sotme për shtyp, ku dënoi sulmet e serbëve në veri të Kosovës, iu përgjigj edhe interesimit të gazetarëve në lidhje me ndryshimet kushtetuese. Kreu i qeverisë tha se PS nuk mund të kërkojë ndryshimet kushtetuese për të patur presidentin në xhep, kur presidenti tha Berisha deri tani ka qenë në krah të Ramës dhe këtë, sipas tij e vërtetoi me votën e hedhur më 8 maj.

“Zoti Rama e pati presidentin, votoi presidenti për të, u faktua me votë, dua të theksoj se nuk janë të pakët ato që më thonë, a ndihesh i tradhëtuar. Abdsolutisht aspak, aspak, sepse të jeni të bindur ju se thelbi i përpjekjeve të jetës time ka qenë që njerëzit të votojnë të lirë. Tani të kërkosh ndryshime kushtetuese sepse duhet ta fusësh presidentin në gjysëm xhepi , ndërkohë që e ke plotësisht në xhep dhe nuk të dha asgjë më thuaj ti mua sa racionale është kjo”- deklaroi kryeministri Berisha.
(s.g/BalkanWeb)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Korrik 2011 16:09
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Berisha kerkon te behet perseri president

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Korrik 2011 16:42
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Berisha kerkon te behet perseri president


Vetem diktator s'mund ta quash Berishen..

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Korrik 2011 16:45
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha lule


Vetem diktator s'mund ta quash Berishen..



Jo vetem Berishen, por edhe ate tjetrin te birin e Kristaqit.

Diktatura nuk ka brina lule. Pesa kohe te dy partite mbeshteten ne banda kriminale dhe mekohen nga krimi i organizuar...

ose me mire me thane atje drrejton krimi i organizuar i ketij shekulli. Iku koha kur mafia i kerkonte restorantit 10% apo kasapit tek qoshja 20% te fitimit per te siguruar qetsine e tregetise. Tani vete krimi eshte ne biznes dhe siguron tregetine nepermjet krimineleve, qofshin keta ligjevenes apo ligjzbatuar. Legjislativi sigurisht qe nuk funksionon sepse nuk mund edhe sikur te doje. Te ik koka per 10$ edhe sikur te jesh kryeprokuror.

Kush ka "guxim" e flet, ose ka prapa nje fuqi te madhe, zakonisht USA Franca, Anglia., ose eshte i krisur.

kjo nuk besoj se quhet demokraci.

Lule, per konsultime mbasdite ke shpia, S'kam njeri sot.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Korrik 2011 17:12
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Berisha kerkon te behet perseri president


Po ka pare mikun e tij Berlusken ai se dhe ky do te behet president dhe po pergatitet terrenin pak nga pak ne ky i joni ...po do me pelqente Berisha president do me kenaqte me fushaten qe do bente do ishte gallat sdo kishte nevoje per portokalline ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Korrik 2011 18:13
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Kane shume gjera te perbashketa, por kane nje gje qe i dallon mire.

Berisha ... nuk kemi degjuar qe te tradhetoje Lirine. Pse?

Ka dy arsye per kete:

-Ose Liria ka shume marifete.

-Ose atij te shkretit i ka hup.

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Korrik 2011 18:17
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu


Jo vetem Berishen, por edhe ate tjetrin te birin e Kristaqit.

Diktatura nuk ka brina lule. Pesa kohe te dy partite mbeshteten ne banda kriminale dhe mekohen nga krimi i organizuar...

ose me mire me thane atje drrejton krimi i organizuar i ketij shekulli. Iku koha kur mafia i kerkonte restorantit 10% apo kasapit tek qoshja 20% te fitimit per te siguruar qetsine e tregetise. Tani vete krimi eshte ne biznes dhe siguron tregetine nepermjet krimineleve, qofshin keta ligjevenes apo ligjzbatuar. Legjislativi sigurisht qe nuk funksionon sepse nuk mund edhe sikur te doje. Te ik koka per 10$ edhe sikur te jesh kryeprokuror.

Kush ka "guxim" e flet, ose ka prapa nje fuqi te madhe, zakonisht USA Franca, Anglia., ose eshte i krisur.

kjo nuk besoj se quhet demokraci.

Lule, per konsultime mbasdite ke shpia, S'kam njeri sot.



Eshte shum e drejt kjo qe ke then, po me gjej nje politikan sot mos jet i diskriminuar nga çdo ane ti maresh, gjithsesi e kam then dhe e them eshte politikani me i afte sot per sot ne shqiperi, eshte politikani, qe te pakten i hapi rruget , eshte politikani qe un adhuroj e uroj me gjith shpirt te behet vertet dhe nje her President..
2 kandidate jan te zgjedhurit e mi , Fatos Nano dhe Berisha..e di qe jam pak e komplikuar ne ngjyra, po te pakten mendoj qe ai vend ka nevoj per njerez te zgjuar ta udheheqin meqe eshte popull pak *Retard*.

Vetem sot?
Ku e dije qe vertet kam nevoj per nje konsult sot?

Ver nje foto te njoh ke aeoporti , se me mask s'te gjej dot.

p.s pergjigjen ma bej me leter nga ato anonimet e hidhe Ktu,
te takimit te konsultes e kam llafin ..se s'do jem verdall .

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Korrik 2011 19:17
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha lule


Eshte shum e drejt kjo qe ke then, po me gjej nje politikan sot mos jet i diskriminuar nga çdo ane ti maresh, gjithsesi ...........................


p.s pergjigjen ma bej me leter nga ato anonimet e hidhe Ktu,
te takimit te konsultes e kam llafin ..se s'do jem verdall .



Po c'te te bej une ty.

I diskretitum doje me than.

Kjo gjithsesi se si me duket sikur po degjoj A Kreasten.

Ne vend te "gjithsesi" mund te perdorej "megjithate". Jo per gje po po ndryshohet kuptimi i kesaj fjale.

Assesi.

Kurrsesi

gjithsesi

Seicila ka nje kuptim

Por megjithate ose sidoqofte eshte me e sakte.

ja edhe gjysma e konsultes.

Pjesa tjeter eshte me intime.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Korrik 2011 19:31
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Vertet mundohem te gjej fjalet e duhura po kuptimin mendoj ja jap te sakt nje fjalie, ato si_si_te s'kam kohe ti deshifroj tani, se vertet jam me vones
Vetem Sala smund te jet i diskretituar .
E di çke shelgu,, hidh ndonje kritik per letersin se ate e qan ti..
Politiken ma ler mua

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu


Po c'te te bej une ty.

I diskretitum doje me than.

Kjo gjithsesi se si me duket sikur po degjoj A Kreasten.

Ne vend te "gjithsesi" mund te perdorej "megjithate". Jo per gje po po ndryshohet kuptimi i kesaj fjale.
Assesi.
Kurrsesi
gjithsesi
Seicila ka nje kuptim
Por megjithate ose sidoqofte eshte me e sakte.


ja edhe gjysma e konsultes.

Pjesa tjeter eshte me intime.




Per ça pjese intime flet..mos me thuaj ke studiuar ate qe mendoj
Tani kuptova pse je shelg ..
pjesen tjeter , nese do kthehem nje dit prape ketu .

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Korrik 2011 19:37
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha lule
Vertet mundohem te gjej fjalet e duhura po kuptimin mendoj ja jap te sakt nje fjalie, ato si_si_te s'kam kohe ti deshifroj tani, se vertet jam me vones
Vetem Sala smund te jet i diskretituar , di çke shelgu,, hidh ndonje kritik per letersin se ate e qan ti..Politiken ma ler mua

Per ça pjese intime flet..mos me thuaj strudion ate qe mendoj
Tani kuptova pse je shelg ..
pjesen tjeter , nese do kthehem nje dit prape ketu .



Joooo, mos mendo dirty...

Intime mund te jete edhe shume e paster. Intime psh ndodhesh ne nje kishe katoline dhe hyn ne intimitet me shpirtin.

Yyyy ka shume kuptime po qfar te te beuj une ty qe mendja te rri maje bilbilit?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Korrik 2011 19:40
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 11:14 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 10 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Shenjat e "lindjes" te nje Diktatori

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.