Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > 540 vjet mė parė, mbylli sytė Skėnderbeu
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

540 vjet mė parė, mbylli sytė Skėnderbeu

Sjell ketu nje artikull te gazetes Shekulli per te ndare me ju kete lajm!

Nuk eshte ndonje fakt per t'u festuar!
Por eshte nje fakt per t'u kujtuar!

Shqiptari me i madh i te gjitha koherave (sipas meje) qe me ekzistencen e tij i dha nje kuptim fjales SHQIPTAR!

Shpesh-here thuhet se ai eshte :

Simboli që bashkon Shqiptarët!

Dhe une dua ta kujtoj gjithmone keshtu!





Sot është 17 Janar 2008 . Si sot 540 vjet më parë, në Lezhë mbylli sytë përgjithmonë Heroi Kombëtar i Shqipërisë, Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Çdo shqiptar mund të mburret se është pasardhës i një prej udhëheqësve më të mëdhenj të botës. Skënderbeu, përveçse një strateg ushtarak i zoti dhe një politikan i madh, qe edhe një hartues shumë i mirë ligjesh. Ai përveçse i pajtoi Princat Shqiptarë në Kuvendin e Madh që mban emrin "Besëlidhja e Lezhës" dhe i drejtoi në luftën e pabarabartë kundër osmanëve në mbrojtje të Atdheut, ai bëri edhe një punë shumë të mirë në pajtimin e gjaqeve. Të gjitha këto ai i realizoi në hartimin e një Kushtetute, e njohur në popull si "Kanuni i Skanderbegut".

Vepra e tij "Kanuni i Skanderbegut", e njohur ndryshe me emrin "Kanuni i Arbrit" e përcjellë deri në ditët tona është një dokument i vyer, që dëshmon edhe një herë gjenialitetin e këtij heroi. Aleancat e shumta që ai kreu me kundërshtarët e Perandorisë Osmane, e dëshmojnë edhe si një politikan të madh. Sot, në shenjë respekti dhe nderimi për veprën madhore të këtij Heroi të Madh, monumenti i Skënderbeut gjendet jo vetëm në Shqipëri, por edhe në shumë qytete të botës, si model për t'u marrë shembull jo vetëm nga shqiptarët, por edhe si një gjest respekti dhe nderimi që mbarë bota dhe njerëzimi i bën këtij Heroi të Madh.

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Janar 2008 19:42
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dhoma666
djale i mire,,,,,,

Regjistruar: 20/01/2007
Vendbanimi: duke shaluar,,,instiktet....
Mesazhe: 325

Re: 540 vjet mė parė, mbylli sytė Skėnderbeu

Citim:
Po citoj ato që tha BDB
Sjell ketu nje artikull te gazetes Shekulli per te ndare me ju kete lajm!

Nuk eshte ndonje fakt per t'u festuar!
Por eshte nje fakt per t'u kujtuar!

Shqiptari me i madh i te gjitha koherave (sipas meje) qe me ekzistencen e tij i dha nje kuptim fjales SHQIPTAR!

Shpesh-here thuhet se ai eshte :

Simboli që bashkon Shqiptarët!

Dhe une dua ta kujtoj gjithmone keshtu!





Sot është 17 Janar 2008 . Si sot 540 vjet më parë, në Lezhë mbylli sytë përgjithmonë Heroi Kombëtar i Shqipërisë, Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Çdo shqiptar mund të mburret se është pasardhës i një prej udhëheqësve më të mëdhenj të botës. Skënderbeu, përveçse një strateg ushtarak i zoti dhe një politikan i madh, qe edhe një hartues shumë i mirë ligjesh. Ai përveçse i pajtoi Princat Shqiptarë në Kuvendin e Madh që mban emrin "Besëlidhja e Lezhës" dhe i drejtoi në luftën e pabarabartë kundër osmanëve në mbrojtje të Atdheut, ai bëri edhe një punë shumë të mirë në pajtimin e gjaqeve. Të gjitha këto ai i realizoi në hartimin e një Kushtetute, e njohur në popull si "Kanuni i Skanderbegut".

Vepra e tij "Kanuni i Skanderbegut", e njohur ndryshe me emrin "Kanuni i Arbrit" e përcjellë deri në ditët tona është një dokument i vyer, që dëshmon edhe një herë gjenialitetin e këtij heroi. Aleancat e shumta që ai kreu me kundërshtarët e Perandorisë Osmane, e dëshmojnë edhe si një politikan të madh. Sot, në shenjë respekti dhe nderimi për veprën madhore të këtij Heroi të Madh, monumenti i Skënderbeut gjendet jo vetëm në Shqipëri, por edhe në shumë qytete të botës, si model për t'u marrë shembull jo vetëm nga shqiptarët, por edhe si një gjest respekti dhe nderimi që mbarë bota dhe njerëzimi i bën këtij Heroi të Madh.



 

bravo BDB....respektet mia per kete teme..........

eshte e vetmja epoke qe beri Ai , qe nderon Shqiperine ........te gjithe e dime , dhe histografite europiane dhe boterore e njohin per aftesite e ketij strategu te madh,,,,,,,diku kam lexuar qe ai radhitet per krah  Napoleonit ne europe per  veprat e tij,,,,,,,dhe impaktin qe pati e gjithe vepra e tij ne historine europiane....

__________________
,,,,,,,,,ti je parajsa ime e humbur dhe une ."mekatar" ne kerkim te hynores...........

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Janar 2008 20:23
dhoma666 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dhoma666 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dhoma666 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dhoma666 Shto dhoma666 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dhoma666 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

Re: Re: 540 vjet mė parė, mbylli sytė Skėnderbeu

Citim:
Po citoj ato që tha dhoma666


te gjithe e dime , dhe histografite europiane dhe boterore e njohin per aftesite e ketij strategu te madh,,,,,,,diku kam lexuar qe ai radhitet per krah  Napoleonit ne europe per  veprat e tij,,,,,,,dhe impaktin qe pati e gjithe vepra e tij ne historine europiane....




Patjeter qe ai ka qene nje nder njerezit me te medhenj te kohes se tij!

Per momentin ku ndodhet Shqiperia sot, nuk mund te promovoje aq sa duhet figuren e Tij!

Por e rendesishme eshte sensibilizimi, i cili ne kete rast nuk eshte asnjehere i tepert, i te gjithe mases, me sa te mundemi te
KUJTOJME KETE NJERI!

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Janar 2008 17:55
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 07:28 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > 540 vjet mė parė, mbylli sytė Skėnderbeu

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.