Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > pyetsor
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
dhoma666
djale i mire,,,,,,

Regjistruar: 20/01/2007
Vendbanimi: duke shaluar,,,instiktet....
Mesazhe: 325

pyetsor

pershendetje

me duhet qe te plotesoni kete pyetsor dhe do te isha shume mirenjohes qe ta plotesonit ju, antare to forumit pasi ka nje nivel te intelektual. flm

 

1-A keni pasur te beni ju perso0nalisht me njerez me aftesi te kufizuara mendore dhe fizike?

nese po ku?

2-Cfare mendoni ju ker degjoni shprehjen "njerez me aftesi te kufizuara"?

3-A kane te njejtat shance per te jetuar dhe per tu arsimuar njerezit me aftesi te kufizuara me ato me aftesi jo te kufizuara?

nese po argumntojeni pergjigjien, nese jo pse?

4-A merrni informacion nepermjet mediave te ndryshme per njerezit me aftesi te kufizuara?(permendni emrat e mediave)

5-A duhet qe femijet me aftesi te kufizuara te shkojne ne nje shkolle publike apo ne nje shkolle te vecante?

6-A mendoni se prania e nje nxenesi me aftesi te kufizuara mund te ule nivelin e klases kur ai eshte ne nje klase me femije me aftesi jo te kufizuara?

7-A kane te drejten e integrimit femijet me aftesi te kufizuara?

nese po si nese jo pse?

ju lutem  duhet te shenoni edhe profesionin tuaj kur ta plotesoni  pyetsorin.

faleminderit edhe nje here

__________________
,,,,,,,,,ti je parajsa ime e humbur dhe une ."mekatar" ne kerkim te hynores...........

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Prill 2008 14:16
dhoma666 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dhoma666 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dhoma666 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dhoma666 Shto dhoma666 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dhoma666 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
hebeja
Circeje..

Regjistruar: 29/06/2007
Vendbanimi: Tetove
Mesazhe: 1051

1.Po, kam pasur te bej me njerez me aftesi te kufizuara. Ne fakultetin ku une studioj kam dy kolege qe jane me aftesi te kufizuara kuptohet fizike. Njera ka probleme me syte, nuk sheh pothuajse fare, por per te lexuar ajo ka nje apart qe rrit madhesine e shkronjave dhe ajo aty fut gjitha legjerat per t'i lexuar. Ndersa, tjetri eshte nje student maqedonas ai nuk mund te ec shume mire, kur ec ai dridhet(shpresoj te jem e qarte).

2. Me dalin para syve koleget e mi, dhe femije qe kam takuar ne rruge ose qe kam pare ne televizor, dhe falemenderoj Zotin qe nuk kam ndonje aftesi te kufizuar qofte fizike ose mendore.

3. Tani, ne shoqerine tone njerezit me aftesi te kufizuara nuk mund te jene te barabarte me njerezit qe nuk jane me aftesi te te kufizuara, e them kete se jam vet deshmitare si si po trajtohen koleget e mi nga ana e vet profesoreve, ka pasur nga ato qe u kane thene "pse po studioni","ju nuk mund te punoni neser". Megjithate, ka shanse dhe per to.

4. Po marrim, nder to me te shumta jane kaalet maqedonse se ato shqiptare, po permend dy kanale maqedonse: A1, dhe Sitell.

5. Une mendoj qe femije qe jane me aftesi te kufizuara mendore duhet te shkojne ne nje shkolle te vecante, ngase atje ka njerez te specializuar dhe u kushtohen vetem atyre. Ndersa, per ato qe jane me aftesi te kufizuara fizike mendoj qe nuk do kishte problem nese studiojn bashke me te tjeret qe nuk kane difekte fizike.

6. Nxenesit me aftesi te kufizuara fizike nuk mendoj se mund te ul nivelin e klases, ndersa ai me aftesi te kufizuara mendore, mund te ul ngase mesuesja mund te le anash te tjeret duke u marreme shume me te, duke i sqaruar disa here te njejetn gje, dhe nxenesit te tjere te ngelin anash, andaj duhet qe nje nexes i tille te ndjek me mire nje shkolle speciale, ajo kuptohet eshte ne te mire te vet femijes dhe prinderve.

7. Nese nje femije eshte i kufizuar fizikisht nuk do te thote se ai ka difekte ne tru, keshtu qe mendoj se ai duhet teintegrohet ndoshta ne vende te punes ku nuk kerkohet levizje fizike. Edhe ato me aftesi te kufizuara mendore mund te jene te mire ne nje fushe tjeter.Po vetem se duhet mund per t'i zbuluar.

 

Studente-Gjuhe dhe Letersi Angleze 

__________________
"Cmenduranet e zbutur e shpien boten perpara"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Prill 2008 14:39
hebeja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė hebeja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me hebeja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: hebeja Shto hebeja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto hebeja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

:

O Mik ,je i madh dhe pike.:p Ti me ben  te qesh gjithmone,si tani qe lexova kete teme qe ke hapur. :p Po ti gjysat e nr.te kampionimit i ploteson me shoket e dhomes, nje pjese me ato te lokalit qe pine kafen e pasdites, nje pjese plotesoje duke ndale femra bjondina te bukura rruges me pretekstin e pyetesorit dhe pjesen tjeter plotesoje ti pasi te kesh pi da dopio se duket si me i pa plotesu tjera kush :p

Ahaaaaaaa ta gjeta zgjidhjen....:p

 

ps; Nuk me ke kthy pergjigje per pyetjen e mengjesit.:p Kur te me pergjigjesh mos harro me m'tregu se kur duhet me u dorezu ky pyetesori?/ :p

 

Punime te mbara :p

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Prill 2008 15:12
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Citim:
Po citoj ato që tha dhoma666

7-A kane te drejten e integrimit femijet me aftesi te kufizuara?



Me ngacmoi kjo pyetje. Kam pershtypjen qe kjo pyetje ka ne baze nje mentalitet totalitar, pavaresisht dukjes "benign"-e.

Nenteksti i kesaj pyetje eshte: A lind njeriu me te gjitha te drejtat, dhe shoqeria ia kufizon ato (perspektiva libertariane), apo njeriut i jepen/dhurohen te drejtat nga shoqeria (perspektiva totalitare).

Shqiperia jone e dashur vuan shume nga idera te kategorise se dyte, ku njeriu duhet t'i jete ne nje fare menyre mirenjohes shoqerise/pushtetit per te drejtat qe ai gezon, prandaj edhe pyetja 7 eshte ne liste.

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Prill 2008 15:41
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dhoma666
djale i mire,,,,,,

Regjistruar: 20/01/2007
Vendbanimi: duke shaluar,,,instiktet....
Mesazhe: 325

pershendetje kat,,,,,,,,,une nuke e kam idene se a kemi apo jo neser mesim,,,,sorry

flm habeja per pergjigjiet e tua ......

lost_soul pyetja shtate eshte thjesht nje pyetje qe tregon nje relaitet apo edhe nje te drejte qe nenkuptohet per individet me aftesi te kufizuara dhe ne jemi te vetedijshem per skemat qe kane shqiptaret per keta individe.

gjithsesi do te doja ta kishe plotesuar te gjithe pyetsorin dhe te dija mendimin tuaj me gjere gjithsesi flm

__________________
,,,,,,,,,ti je parajsa ime e humbur dhe une ."mekatar" ne kerkim te hynores...........

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Prill 2008 16:19
dhoma666 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dhoma666 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dhoma666 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dhoma666 Shto dhoma666 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dhoma666 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 22:01 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > pyetsor

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.