Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Femrat,sa te afta per te konkuruar mashkullin ne pushtet social? Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 16 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

1.Une s'dua qe polici te sillet mire ndaj meje ne mes te nates ngaqe jam femer dhe jam e supozuar t'i jap me keq makines: une dua te kem mundesine/lirine/sigurine fizike qe te dal e te punoj si punonjese trafiku gjate tere nates.

2.Une s'kerkoj qe partneri im te hyre ne pub fale meje,une dua te jem ne gjendje te shkoj VETEM neper pube ne Shqiperi pa me drejtuar kush gishtin apo pa me cenuar fizikisht.

(plus,ky "rasti flagrant" qe solle eshte mprese me dy ane: meshkujt qe hyne vetem kryesisht ne ate ore bejne shans me te madh qe te ngacmojne femrat e tjera aty te pranishme.Pra te ulin klientelen.Pra femra eshte OBJEKT NEUTRALIZUES.Kujt i pelqen te jete objekt????)

E sheh pra cfare quaj une avantazh e c'quan ti?Une kerkoj liri pune e daljet ne cdo orar pa u dhunuar fizikisht,psikologjikisht e ti me flet per ndonje polic feminist ose per ate qe kerkon t'i mbroje klientelen vetes.Ti mund ti besh te gjitha keto,une jo.Pse?C'ke ti me shume se une?Ke punuar me teper se une gje per te arritur ato qe ke dashur ne jete?Ke sakrifikuar me shume?Je qytetar me i denje i shoqerise shqipetare?Pra te jesh femer ne shoqerine shqipetare do thote te ndihesh e dhunuar psikologjikisht nga populli yt.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Modifikuar nga amor alucius datė 22/03/2007 ora 17:50

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Mars 2007 17:39
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Niqua
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/09/2003
Vendbanimi: Fajtori chat
Mesazhe: 6938

Une njoh femra qe flasin keq per femra jo ma mashkujt pash zoten,shqiptaret hudhin gurin mshehin doren,dojn me u ba te nershme ne kurriz te tjereve dhe pse krejt qyteti i njef ,nuk duhen shume thashetheme tjeresh per te njof nje pise femer,ajo duket me fjalet e para.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Mars 2007 18:49
Niqua nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Niqua Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Niqua (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Niqua Shto Niqua nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Niqua nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vlonjati99Tave
Arrakat

Regjistruar: 15/12/2003
Vendbanimi: A Silent Night, A Secret Tear, Wishing You Were Here
Mesazhe: 2169

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re a_250.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 153 herė.

Citim:
Po citoj ato që tha amor alucius
1.Une s'dua qe polici te sillet mire ndaj meje ne mes te nates ngaqe jam femer dhe jam e supozuar t'i jap me keq makines: une dua te kem mundesine/lirine/sigurine fizike qe te dal e te punoj si punonjese trafiku gjate tere nates.

2.Une s'kerkoj qe partneri im te hyre ne pub fale meje,une dua te jem ne gjendje te shkoj VETEM neper pube ne Shqiperi pa me drejtuar kush gishtin apo pa me cenuar fizikisht.

(plus,ky "rasti flagrant" qe solle eshte mprese me dy ane: meshkujt qe hyne vetem kryesisht ne ate ore bejne shans me te madh qe te ngacmojne femrat e tjera aty te pranishme.Pra te ulin klientelen.Pra femra eshte OBJEKT NEUTRALIZUES.Kujt i pelqen te jete objekt????)

E sheh pra cfare quaj une avantazh e c'quan ti?Une kerkoj liri pune e daljet ne cdo orar pa u dhunuar fizikisht,psikologjikisht e ti me flet per ndonje polic feminist ose per ate qe kerkon t'i mbroje klientelen vetes.Ti mund ti besh te gjitha keto,une jo.Pse?C'ke ti me shume se une?Ke punuar me teper se une gje per te arritur ato qe ke dashur ne jete?Ke sakrifikuar me shume?Je qytetar me i denje i shoqerise shqipetare?Pra te jesh femer ne shoqerine shqipetare do thote te ndihesh e dhunuar psikologjikisht nga populli yt.




apo ato sigurira vetem ne kohen e xhaxhit i gjeje.. se tashi ska me.. kudo te jesh neper bote.. po flasim per dhune fizike..

athere pube skish.. po kish kshu salla kercimi.. sidmos ju qe keni qen ne qytet keni pas mundesi te jetoni me mire se ne qe ishim ne fshat..

e tha ai shkreti... 5 vjet do me qani, 10 vjet do me shani.. e ter jeten do me kerkoni..


mire tu behet

prisni siguri na keto zonjat

__________________
*Born To Touch Your Feelings* I Dont Care If Im Hated On The Net.
Because I Have A Real Life.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Mars 2007 19:04
Vlonjati99Tave nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vlonjati99Tave Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vlonjati99Tave (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vlonjati99Tave't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vlonjati99Tave Shto Vlonjati99Tave nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vlonjati99Tave nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Citim:
Po citoj ato që tha KOTA_97



apo ato sigurira vetem ne kohen e xhaxhit i gjeje.. se tashi ska me.. kudo te jesh neper bote.. po flasim per dhune fizike..

athere pube skish.. po kish kshu salla kercimi.. sidmos ju qe keni qen ne qytet keni pas mundesi te jetoni me mire se ne qe ishim ne fshat..

e tha ai shkreti... 5 vjet do me qani, 10 vjet do me shani.. e ter jeten do me kerkoni..


mire tu behet

prisni siguri na keto zonjat



 

Je i sigurt per gjerat qe thua more Alergjik librash? Shpresoj per ty qe te ishe duke u tallur...S'te duket se mbi te gjitha eshte faji i atij XHAXHIT qe jemi katandisur ne kete gjendje??? ç'fare me duhej mua ajo pseudo-siguria kur njerezit kishin nje perde para syve? C'fare sigurie pastaj,Se mos dilte njeri pas ores 9!

Epo gjeja qe me çudit me shume eshte se pikerisht ju qe keni vuajtur me shume e permendni...keshtu eshte sa me keq ti trajtosh njerezit aq me mire te sillen

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Mars 2007 21:21
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Citim:
Po citoj ato që tha KOTA_97
apo ato sigurira vetem ne kohen e xhaxhit i gjeje.. se tashi ska me.. kudo te jesh neper bote.. po flasim per dhune fizike..

athere pube skish.. po kish kshu salla kercimi.. sidmos ju qe keni qen ne qytet keni pas mundesi te jetoni me mire se ne qe ishim ne fshat..

e tha ai shkreti... 5 vjet do me qani, 10 vjet do me shani.. e ter jeten do me kerkoni..


mire tu behet

prisni siguri na keto zonjat


Po-po,sallat e kercimit te Fakultetit,te ruajtur nga 10 profesore se mos ndonjeri po prek doren gabim ndonjeres.Aman o Kota,atehere s'ka pasur liri as privacy,asgje.
Shumica e daljeve te shoqeruara nga familjaret,se per kafe s'behej fjale.Ah po,kishin kinemane,pinin limonata,dilnin Tiranes per te shetitur,mundesisht sa me larg rrezes se veprimit te familjes... E di si e pershkruan im ate dashurine ne ato kohera?Terror familjar.Tregon historira shpesh per ato kohera,po iu tregoj njeren:
Ky ne ate kohe ne UT asistent profesor,e mire vajtur ne nje mbremje Fakulteti me grupin tjeter te pedagogeve.Nje cun e nje goce te cileve iu jepe ky mesim mesa duket ishin te lidhur(gje qe ndodhte shpesh) e ne mbremjen e Fakultetit gjithe kohes bashke.Kishte marre vesh i ati i kesaj qe kjo frekuentonte nje cun nga fshati,me nje biografi jo aq te mire politike.Ardhe aty,thirrur te bijen ke dera,dhe betohej qe qe nga dalja e salles e deri sa e kane humbur sysh ia kishte ngjitur per krahu te bijes e po e terhiqte gjysem zvarre ndersa kjo qante me te madhe.Ndersa i vellau i kesaj demek po bisedonte situaten me kete cunin ne anen tjeter.Thjeshte terror familjar.

Pastaj ti ke shembuj boll filmat e atehershem cuno: tematika e shumices se filmave pasqyron shume bukur mentalitetin e tyre: njerez qe bejne presione,jo eshte nga fshati,jo nga qyteti,jo te atin te prekur politikisht...ehuha.Kohe e qelbur,Kota.


P.S.Ti zonja me lart qe foli para Kotes,se ve ne dyshim qe njeh shume njerez:femra,meshkuj,transeksuale,eksperienca te gjata ne njohurite humane.Mirepo,here tjeter po deshe te shkruash ne kete teme shkruaj dicka qe mund ti vleje ndokujt.E mos detyro te tjeret te te thone po ato gjera qe ti shave ne postimin tend.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Modifikuar nga amor alucius datė 23/03/2007 ora 10:37

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Mars 2007 10:18
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kumbulla
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 21/03/2007
Vendbanimi: tirana
Mesazhe: 120

Smile

Re: Pa shiko, pa shiko... teme interesante

[QUOTE]Po citoj ato që tha Fajtori
[B] Lirine duhet ta merrni vete, mos prisni t'jua japin meshkujt. Eshte e kote te shikoni dhe te gjykoni meshkujt, pasi keshtu asgje nuk ndryshon. Emancipimi do vije kur femrat te vendosin vete per jeten dhe te zbythin pushtetin e meshkujve. Meshkujt... dihet qe jemi infleksibel, keshtu qe mos u mundoni te na ndryshoni me llafe dhe idera. Duhen fakte.



Keto rreshta me intriguan pak nga fajtori per te t'jerat them se eshte nje teme ku mund te diskutojne dhe djemte pasi ngelet nje diskutim super feminist ne te kundert.
Ke shume te drejte Fajtor ku thua "lirine duhet ta merrni vete..." por nuk besoj se behet fjala per liri ne kete rast, do te thoja qe ç'do femer sa do e arrire ne karriere ka nevoje per mbeshtetje e suport mashkullor, ndoshta dhe pyetja per ate ç'ka mendon te beje apo te krijoje me punen e saj mund te interpretohet si varesi nga mashkulli por mendoj qe kjo varet nga menyra e diskutimit ne çift. Kurse per ne femrat s'kemi pse rrime e dikutojme tere kohes se sa egoiste jane meshkujt sa te afte apo jo me shume se ne ne karriere, apo sa hapesire na lene!!! Duke e bere nje gje te tille ne nuk ecim perpara por ju japim suport atyre ne mendimin"ne i zoterojme ne çdo gje femrat tona" e ju leme hapesiren e duhur. Qe keshtu ata do te thone "Lirine duhet ta merrni vete..." Ne jemi te lira , jemi te zonja dhe te afta te menaxhojme shume situata njeheresh, qofshin ketu te perziera ndjenjat puna e familja thjesht dhe bukur kemi nevoje per mbeshtetjen e meshkujve qe kemi ne krah, ata qe e kuptojne ndryshe e kane kompleks te tyre......

Kjo eshte teme pa fund per t'u diskutuar e sidomos ne vendin tone ku ka shume per t'u bere kundrejt marredhenies femer-mashkull, ne çdo aspekt.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Mars 2007 10:52
kumbulla nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kumbulla Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kumbulla (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kumbulla Shto kumbulla nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kumbulla nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vlonjati99Tave
Arrakat

Regjistruar: 15/12/2003
Vendbanimi: A Silent Night, A Secret Tear, Wishing You Were Here
Mesazhe: 2169

Citim:
Po citoj ato që tha amor alucius

Po-po,sallat e kercimit te Fakultetit,te ruajtur nga 10 profesore se mos ndonjeri po prek doren gabim ndonjeres.Aman o Kota,atehere s'ka pasur liri as privacy,asgje.
Shumica e daljeve te shoqeruara nga familjaret,se per kafe s'behej fjale.Ah po,kishin kinemane,pinin limonata,dilnin Tiranes per te shetitur,mundesisht sa me larg rrezes se veprimit te familjes... E di si e pershkruan im ate dashurine ne ato kohera?Terror familjar.Tregon historira shpesh per ato kohera,po iu tregoj njeren:
Ky ne ate kohe ne UT asistent profesor,e mire vajtur ne nje mbremje Fakulteti me grupin tjeter te pedagogeve.Nje cun e nje goce te cileve iu jepe ky mesim mesa duket ishin te lidhur(gje qe ndodhte shpesh) e ne mbremjen e Fakultetit gjithe kohes bashke.Kishte marre vesh i ati i kesaj qe kjo frekuentonte nje cun nga fshati,me nje biografi jo aq te mire politike.Ardhe aty,thirrur te bijen ke dera,dhe betohej qe qe nga dalja e salles e deri sa e kane humbur sysh ia kishte ngjitur per krahu te bijes e po e terhiqte gjysem zvarre ndersa kjo qante me te madhe.Ndersa i vellau i kesaj demek po bisedonte situaten me kete cunin ne anen tjeter.Thjeshte terror familjar.

Pastaj ti ke shembuj boll filmat e atehershem cuno: tematika e shumices se filmave pasqyron shume bukur mentalitetin e tyre: njerez qe bejne presione,jo eshte nga fshati,jo nga qyteti,jo te atin te prekur politikisht...ehuha.Kohe e qelbur,Kota.


P.S.Ti zonja me lart qe foli para Kotes,se ve ne dyshim qe njeh shume njerez:femra,meshkuj,transeksuale,eksperienca te gjata ne njohurite humane.Mirepo,here tjeter po deshe te shkruash ne kete teme shkruaj dicka qe mund ti vleje ndokujt.E mos detyro te tjeret te te thone po ato gjera qe ti shave ne postimin tend.



e di hon e di qe skish liri dhe privacy... por thone qe tirana ka qen europ qe athere... pra ska qen njelloj si fshati... un thjesht thash per ate sigurine.. qe nuk te dhunonte dot njeri fizikisht.. pa po flasim per nje jasht familjar..

se per s ai perket dhunes.. dhe tani ndodhin ne shqiperi kudoqofshin ne fshat apo qytet.. biles po te shofesh tani.. vete cuni ja fut me pellemb goces ne mes te turmes pse si ndalon apo per nje arsye ku e di une.. pra vertet ka me liri dhe privacy.. po ka mare dhe nje cperqendrim total..

dhe ne kohen e xhaxhit.. kish k*rvellek te madh.. ne tiran sbehet e sbehet llaf.. e ish zogu zi :p .. po dhe neper fshatra e gjenin mynyren disa dmth.

po te shofesh kapedanin.. qe kur e shof ate pjes qesh me lot.. kur i thot po kovacani sa djem paska :p.. more beqoo si jot bije mu duk ajo :p
lere te qejf riniaaa o sulo. qeffff :p

hajde rush kalofsh mire... ene mos ja vi re tulipanit se ka qen ne overdoze kur ka shkru.. apo jo tuli?:p

__________________
*Born To Touch Your Feelings* I Dont Care If Im Hated On The Net.
Because I Have A Real Life.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Mars 2007 13:11
Vlonjati99Tave nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vlonjati99Tave Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vlonjati99Tave (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vlonjati99Tave't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vlonjati99Tave Shto Vlonjati99Tave nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vlonjati99Tave nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Femrat jane si te gjithe burrat e tjere.

Me 7 mars, ne France doli nje liber i titulluar " Madame la..." Les femmes qui nous gouverne e Shkritmtares Christine Ockrent ( bashkeshortja e Bernard Kouchner).
Nuk e kam e lexuar akoma, thjeshte kam shfletuar pak permbajtjet, e cila pershkruante, luften, sakrificat, ambicjen, forcen e femres qe ka arritur te fitoje pavarsine, dhe metodat qe kane perdorur keto femra per te ardhur ne pushtet.

Ne fakt, do dal pak nga tema, por nuk mund te rri pa permenduar disa emra femrash qe jane quajtur "dame de fer" femrat e hekurta.
GALDA MEIR Kryeminstre ne Izrael pergjate kohes 1969-1974
INDIRA GARDHI Kryeministre ne Indi, 1966-1977 e 1980-1984
MARGERET THATCHER Kryeministrja e pare ne europe, dhe e vetmja femer ne bote qe ka drejtur nje parti polike ne Angli, 1979-1990 (ajo mban edhe rekordin per mandatit me te gjate si kryeministe ne Angli)

HELEN ELIZABETH CLARK Kryeministre ne Zelanden e re qe prej 1999
ANGELA DORODHEA MERKEL femra e pare qe eshte Kancelare e gjermanise per europen e bashkuar (ministre drejtesije).

E se fundi, actualisht ne France dhe shtet e bashkuara te Amerikes po konkurojne Segolene Royal e Hillary Klinton per te qene presidente ne vendeve e tyre, nese do ja arrijne tre pricipal demokraci te botes do drejtohen nga femrat.. se tashme nje eshte ANGELA DORODHEA MERKEL kancelarja gjermane.

Kur mendoj, numrin e femrave qe perbejne kontinentin ky grup me duket vetem nje grup pionieresh eksploratrice te nje kontinenti eksluzif mashkullor.

Sa per femrat Shqiptare, rruga me duket pak me e gjate, por sikurse tha me lart Fajtori, liria nuk dhurohet por ajo fitohet. Duhet te jemi me teper ambicjoze e te edukojme vajzat tona me nje fryme tjeter...
FEMRAT JANE SI TE GJITHE BURRAT E TJERE

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Mars 2007 22:17
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Strong
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 19/06/2006
Vendbanimi: Sex Land
Mesazhe: 60

re

Prap ju gocat sjepni asnji fakt real per mundesit objektive qe ka femra sidomos ajo shqiptare qe per nga emancipimi akoma kerkon tja kaloj (dhis) pa ofendim ky term thjesht krahasim biologjik perveçse fjaleve pa baza jo shoqeria jo statusi social jo pallavra qe ju haroni kryesoren jemi ne meshkujt çelsi dhe porta qe ju esht hapur juve per te qen keshtu si jeni ne ditet e sotme .
Haruat ju femra qe deri dje skeni pasur te drejt te votoni te hapni gojen ? nuk esht shum e kaluar ajo dit ka nja 50 vjet gati dhe ja doli nji mashkull inteligjent te cilit ju bashkuan shum te tjer i cili vendosi tju jepen keto te drejta dhe juve sepse jeni forc e madhe jetike shoqerore pra çna perallisni ju femrat sikur keni ber diçka ose çdo fitore e keni arrit vet lol .
Asgje sdo ishit ju pa lejen e mashkullit pa deshiren e tij tju bente vend ne shoqeri ne jet ne familje do ishit akoma duk mbajt thesa me dru ne kurriz si mushka :-p
Pastaj ça flisni per aftesi e mundesi ju femrat shiptare ju akoma skeni arrit te jeni indipendente ne jet duhet gjithmon nji mashkull tju mbaj tju ushqej sevet nuk e fitoni dot buken e gojes ngaqe jeni te kompleksuara deri ne gen .
Nejse per kete skeni faj o çeshtje kulture traditash ne shqipot jemi dalluar si komb inteligjent sepse gjithmon te ne me pak perjashtime ligjin e kan ber burrat :-p
Hajt shnet o femrat shqiptare forumiste qe i boni zbor tastieres tu shkrujt hamullira

__________________
La plus belle chose que dieu a cree est la Vagine...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Mars 2007 01:57
Strong nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Strong Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Strong (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Strong't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Strong Shto Strong nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Strong nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kumbulla
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 21/03/2007
Vendbanimi: tirana
Mesazhe: 120

?!

Po ç'fakt kerkon me ti Strong?!!!!!!!!

Nuk te duket mjaftueshem qe dhe ky mashkull inteligjent e te tjeret qe ju bashkangjiten me pas qe  na qenka kujtuar te ne jape lirine e fjales, jane nje grup meshkujsh te cilet kane pare aftesite e nje mendjeje femerore qe i drejtonte qe nga brendesia e mureve te shtepise? u dashka te flasim per histori qe te tregojme fakte? Femrat qe jane ne kete forum e qe sipas teje i bejne zbor tastieres flasin per ato arritje te brezit e kohes qe jetojne e jo per gjyshet e tyre te cilat trajtoheshin si kafshe nga burrat e baballaret e tyre. "menyre kjo e cila ty te pelqeka ende sadopak"! Ketu flitet per aftesite qe ka nje femer e sa mund te arrije ajo jo per mllefe kunder meshkujve apo sa te pazonjat jemi ne femrat pa ata. Nevoja per njeri -tjetrin eshte e barabarte per te dyja sekset , tjeter pune se seksi i dobet eshte nga natyra i pambrojtur por s'besoj se te jesh me i dobet fizikisht do te thote qe je me i dobet menderisht. Ne se nje femer shtypet dhunohet, fyhet dhe nga shume rrethana te tjera nuk arrin te ndale nga kjo humullti atehere pas do te jete nje mashkull qe te thote " u bone keto qe s'dine me marre fryme pa ne, e jo me me fitu buken e gojes". E keto  raste qe ne vendin tone jane ne mase sidomos ne zonat rurale jane pasoje-shkak i shume ndryshimeve dhe mentalitetit et popollit tone qe per fat te keq 60% mendojne dhe jetojne ende ne menyre bizantine.

Ka ikur koha kur femrat shqiptare duhet te thone " sa mire qe me la burri ose babai te vazhdoj shkollen ose te dal per kafe". Keto ide duhet te fshihen njehere e mire nga mendja e meshkujve shqiptare se nga shume femra kane ikur e fluturuar.

Nuk jam aspak nje feministe e terbuar por thjesht keto qe ti shkruajte Strong me tingelluan si shume te hidhura per ne femrat qe jemi ne kete Forum.

La femme est l'avenir de l'homme!

Bonapart 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Mars 2007 11:17
kumbulla nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kumbulla Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kumbulla (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kumbulla Shto kumbulla nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kumbulla nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 22:40 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 16 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Femrat,sa te afta per te konkuruar mashkullin ne pushtet social?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.