Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Ceshtja Greke dhe tipat qe ja fusin kot.
Gjithsej 10 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
HERO
vampir

Regjistruar: 06/08/2005
Vendbanimi: topana
Mesazhe: 412

Dhe per ligin e luftes po te shohesh zhvillimet politike ne greqi kohet e fundit do e shohesh se duan ta heqin,dhe do e heqin,skane ku te vene,por e kan pas per ta zhfrytezuar deri ne kulem avantazhin kunder shqiperise,natyrisht do vene mbas interesit te tyre.Sa per ushtrine greke,natyrisht qe ka plot anti-shqipetare dhe ato qe thua ti kane qene provokacione nga individe te ndryshem.Nuk ia vlene ti bisedosh.
Ti po thua qe po ben kthese greqia se ashtu do amerika?po dakort ,mos po thote ndokush ashtu ka qef,apo e ben nga dashuria per shqipetaret?

Sa per popullin grek,popull eshte si te tieret,ashtu e ka borbaduar media me propagande,ashtu i ka pare shqipetaret te vriten mesvetesh per 1 mji dhrahmi ne omonia.po ti urrente aq shume nuk i merrte ne pune fare.po rob jane dhe ata si ne,pak ke miqesi me shqipetar e greke?sa shqipetar ke ne greqi?ti shikon adoleshentet ne youtube,dhe thua ashtu eshte gith greqia?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Gusht 2007 12:02
HERO nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė HERO Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me HERO (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: HERO Shto HERO nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto HERO nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha HERO
Dhe per ligin e luftes po te shohesh zhvillimet politike ne greqi kohet e fundit do e shohesh se duan ta heqin,

Por qe e kane kete ligj se.
Te drejten morale te flasesh ashtu sic flet ti, do e kesh kur ta heqin kete ligj.
Por ti kerkon t'i hedhesh mjalte ne nje felliqesi qe duket mijera kilometra larg.
Ne qfotese ke thene se, nuk eshte Greqia si ne youtube, une shqiptari, do te them se ajo eshte me keq, perderisa ka ligje lufte kundra Shqiperise. Ndersa ju greket kerkoni mashtrimin duke dashur te hidhni balte mbi te vertetat qe flasin kundra shqiptareve dhe Shqiperise.
Ne asnje vend te botes nuk e gjejme ligjin e luftes kundra shtetit fqinj.
Vetem Greqia e ka.
Mbroje sa te duash Greqine bashke me ligjin e luftes...ne nevojtore do te perfundoje ajo bashke me ty qe perpiqesh ta mbrosh.
Nuk keni se c't'i beni Shqiperise ju.
Koha nuk punon per ju o greke.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Gusht 2007 19:12
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vlonjati99Tave
Arrakat

Regjistruar: 15/12/2003
Vendbanimi: A Silent Night, A Secret Tear, Wishing You Were Here
Mesazhe: 2169

o HERO.. PO TI O DERMAN.. E KUPTON VETEN QE JE DUKE BER PROPAGAND GREKE? , se te paskam dhe nga lagja ime ( topanaja)

__________________
*Born To Touch Your Feelings* I Dont Care If Im Hated On The Net.
Because I Have A Real Life.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Gusht 2007 19:51
Vlonjati99Tave nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vlonjati99Tave Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vlonjati99Tave (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vlonjati99Tave't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vlonjati99Tave Shto Vlonjati99Tave nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vlonjati99Tave nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_pafajshem
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 15/07/2003
Vendbanimi: Spain
Mesazhe: 383

Hero.

Me sa shoh nuk keni banuar ne Greqi, ose per shume pak kohe. Nuk e paskeni idene per shqiptaret ne Greqi.
Vertete ka shume probleme per ta, por mes njeri-tjetrit per 1 dhrahmi nuk jane vrare. Me sa duket bombardimi mediatik grek paska arritur shume me larg se Greqia vete, nejse.

Nese e keni vene re, tipat qe ja futin kot nuk po flasin kunder popullit grek, po ja futin plot per politiken qe po ndjek shteti grek ndaj nesh. Aty nuk eshte nje zevendesminister apo nje kryetar bashkie antishqiptar, eshte politika e nje shteti kunder nesh. Dhe kur them politika shteterore, do te thote qe shteti grek eshte ne themel kunder nesh. Shteti me sa di une nuk eshte nje person, por eshte nje larmi dhe mizeri njerezish qe kane pak me teper mundesi dhe dije se te tjeret. Pra, ajo qe ne i themi "ajka", ne Greqi eshte me ideologji antishqiptare. Kane probleme dhe me bullgaret, maqedonet, turqit, por vetem neve dhe turkun shohin si armik.

Kam me qindra e mijra fakte perse Greqia dhe greket jane antishqiptare, une personalisht po e them e rithem ketu, i urrej e do ti urrej deri ne fund, edhe sikur te kthejne pllaken ndaj nesh, sepse I NJOH zoteri, jo sepse me kane thene, as sepse kam lexuar, as sepse kam degjuar, une i kam provuar.
Nuk e di pse kjo menyre te shkruari juaja me kujton "dy popuj miq" dhe jo " dy popuj vellezer" . Komunistet shqiptare kishin vella gjithe popujt e botes, kurse grekun e quanin mik. Kjo duke ju kujtuar qe jam antikomunist deri ne palce. Por Enver Hoxha te pakten nje gje e tha te sakte.
Me ben per te qeshur ajo qe thoni se ne youtube behet propagande adoleshentesh. A e dini ju zoteri se adoleshentet antishqiptarizmin e kane baze ne shkolle dhe familje, ndryshe nuk do te terboheshin pas ketyre "vogelsirave"?
Nejse, ajo qe do te deshiroja eshte vetem t'ju kerkoj te mos me konsideroni si tip qe ja fut kot, te mos me fyeni sepse jam mysliman, te mos fyeni te paret e mi ngaqe jane kthyer ne myslimane, e mbi te gjitha, ju lutem mos me detyroni te lexoj shkrime dashurie per grekun. Te pakten jo ne nje forum shqiptar.

Nuk dua te bej njeqind shkrime ne te gjitha temat ku ju merrni pjese, mendoj se eshte me mire ti them te gjitha bashke, keshtu qe ate pjesen mbi fene mos ta keqkuptoni.

Dhe diçka praktike.
Kur doni te riprodhoni shkrimin e dikujt, eshte mire te merrni vetem pjesen qe doni te nxirrni ne pah, ska nevoje te hidhet nje faqe e tere perseri ne teme.

Gjithe te mirat.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Gusht 2007 11:43
i_pafajshem nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_pafajshem Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_pafajshem (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_pafajshem Shto i_pafajshem nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_pafajshem nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diabolic
bastard_inside

Regjistruar: 22/10/2003
Vendbanimi: Sa me larg forumit...
Mesazhe: 3381

Tema eshte Ceshtja greke dhe tipat qe ja fusin kot.
Ok
Atehere le te fillojm me ceshtjen greke.
Kush mund te me jap nje person me kombesi shqiptare nje argument objektiv per te mbrojtur Greqin.
Dikush mund te thote per miqesi te mire?
Gabohet.
Si mund te jesh mire me nje popull me nje shtet qe ka ligjin e luftes kunder teje.
Duke pasur ligjin e luftes atehere ti per ate shtet je armik,duke qene armik si mund ta kesh ti mik armikun tend.
Si mund te mbrosh genocidin grek ndaj popullit cam ,te vraret,masakrat ,djegjet,perbuzjet.
Si mund te mbrohen rrahjet, perbuzjet,percmimi ,dhuna fizike dhe psikologjike ndaj emigranteve shqiptar.
Ka shume nga ata qe thone qe shqiptaret kane bere kete dhe ate ne greqi por meqense greqia eshte shtet mbi te gjithe ata shqiptar qe kryejn vepra penale duhet te bjeri vetem forca e ligjit apo jo.
Perse greket nuk e perdorin llogjiken ,miqesin,fqinjesine, kulturen,objektivitetin dhe perse duhet qe ta perdorim ne.
Mos valle duhet te kthejm edhe faqen tjeter.
Jo.
Perse shteti greq dhe qarqet e tij vazhdojn te bejn politik per pervetsimin e vorio-epirit ?
Mos valle per miqesi te mire duhet tja japim grekut shqiperin deri ne shkumbin.
Tani une sipas Heroit mund te jem edhe dikush qe ja fut kot ,por me nder e them se jam shqiptar miku im ,jam cam miku im dhe smund te jem kurre me grekun ta dish.
Me aq sa kam pare kot vetem ti hero ja fut kot per ceshtjen greke dhe ne dac te te pelqej dhe dac jo.
Gjithsesi dhe kjo menyre e te shprehurit ne te hapuren e temes nuk me pelqen sepse jo te gjithe ata qe nuk e mendojn si ty hero ja fusin kot.

Rrofte Shqiperia ...
Rrofshin shqiptaret.
Rrofte shqiperia e bashkuar me Kosoven he Camerin....

Gjithe mirat...
U se harrova posht Greku...

__________________
Thone se Loti i Shpirtit te vret beben e syrit...Ruaji lotet per te vdekurit!
E nese dhe per TY ajo ka vdekur.., atehere Qaj me ze miku im i shtrenjte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Gusht 2007 12:06
diabolic nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diabolic Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diabolic (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė diabolic't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: diabolic Shto diabolic nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diabolic nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diabolic
bastard_inside

Regjistruar: 22/10/2003
Vendbanimi: Sa me larg forumit...
Mesazhe: 3381

Ne lidhje me kete temen dua te sjell nje pjese nga laookonti qe besoj qe permbledh gjithcka per disa qe bejn si ata qe duan paqen...


-….. Pajtim me armikun, ulerasin tradhetaret / Mjafte me me lufte, zjarr dhe helm / Erdhi koha qe shpatat ti kthejme ne parmenda/ Armiqte ne miqe erdhi koha te kthejme?! / …: Ne burge, me goten e ujit, ne mesnat, helmin na dhane ata ti pime / Ata qe ulerisnin kundra dhunes dhe shpates / Ata qe dinin te kafshonin tamam si gjarperinjte…..

Kush do te reflektoj le ta bej...

__________________
Thone se Loti i Shpirtit te vret beben e syrit...Ruaji lotet per te vdekurit!
E nese dhe per TY ajo ka vdekur.., atehere Qaj me ze miku im i shtrenjte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Gusht 2007 13:22
diabolic nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diabolic Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diabolic (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė diabolic't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: diabolic Shto diabolic nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diabolic nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ishpeshtimi
Rest in peace

Regjistruar: 04/05/2007
Vendbanimi: Ne Ferrin e Dantes.
Mesazhe: 1106

Citim:
Po citoj ato që tha diabolic
Ne lidhje me kete temen dua te sjell nje pjese nga laookonti qe besoj qe permbledh gjithcka per disa qe bejn si ata qe duan paqen...


-….. Pajtim me armikun, ulerasin tradhetaret / Mjafte me me lufte, zjarr dhe helm / Erdhi koha qe shpatat ti kthejme ne parmenda/ Armiqte ne miqe erdhi koha te kthejme?! / …: Ne burge, me goten e ujit, ne mesnat, helmin na dhane ata ti pime / Ata qe ulerisnin kundra dhunes dhe shpates / Ata qe dinin te kafshonin tamam si gjarperinjte…..

Kush do te reflektoj le ta bej...



Laookonti eshte shkruar dhe botuar ne kulmin e Luftes se klasave.1975.

Tingellonte bukur ne ate kohe,kur Kadareja tallej edhe me keshtjellat e Cekise,qe nuk kishin pare luftra.

Mesazhi "heroik" i luftes ndaj armiqve dhe tradhetareve eshte komod per regjimet,qe duan te fshehin problemet e brendshme qe kane.

Sot,nevoja per pajtim brenda Shqiperise,por edhe per bashkejetese te mire me fqinjet eshte IMPERATIVE!

Kjo nuk do te thote te leshojme pe per Kosoven dhe Camerine,por te mos ju biem Borive te ndryshkura te Luftes dhe Armiqesise.
(Dhe sa per lufte,shume shume trima,te themi te drejten nuk jemi!)

__________________
U tret per Pellazgji.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Gusht 2007 13:38
ishpeshtimi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ishpeshtimi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ishpeshtimi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ishpeshtimi Shto ishpeshtimi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ishpeshtimi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diabolic
bastard_inside

Regjistruar: 22/10/2003
Vendbanimi: Sa me larg forumit...
Mesazhe: 3381

Sa per trima e kemi treguar se jemi Peshtim .
Per shume shume gjera e kemi treguar edhe per keq.
Kete se ve ne dyshim askush.
Laookonti per mua eshte dicka e shkruar ne nje kohe ku nuk do te doja qe shqiperia te ishte kurre por fjalet e laookontit me tingellojn akoma ne vesh si zeri i atij memecit qe belbezon fjalen e pare dhe e mabn mend gjate.
Peshtim si mund te mbash fqinjesi te mire me nje shtet qe ka ligjin e lufes me ne apo ne duhet te jemi pararoje ne kete fush sepse duhet te jemi ne tolerant apo jo.
Duke kerkuar fqinjesi te mire kur te tjeret nuk e duan atehere tregohemi servil dhe frikacak ndersa po te jemi pak me shume nacionalist dhe objektiv atehere do ta kuptojm eshte prioritare te mendojm per veten pastaj per te tjeret.
Askush nuk kerkon lufte por te pakten te kemi me shume ze ne kapitull mos te jemi nje ze i shurdher qe cfar do qe i ndodh nuk ndihet per hire te kesaj miqesie fallco.
Me thuaj nje popull trim meqense nuk jemi trima ne Peshtim?
Jemi trima ne jemi por shume njerez shiten per nje cop buke se komunizmi na la shume mbrapa.
Nejse se u zgjerova ca si shume...

__________________
Thone se Loti i Shpirtit te vret beben e syrit...Ruaji lotet per te vdekurit!
E nese dhe per TY ajo ka vdekur.., atehere Qaj me ze miku im i shtrenjte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Gusht 2007 14:11
diabolic nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diabolic Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diabolic (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė diabolic't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: diabolic Shto diabolic nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diabolic nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ishpeshtimi
Rest in peace

Regjistruar: 04/05/2007
Vendbanimi: Ne Ferrin e Dantes.
Mesazhe: 1106

Trimeria dhe Lufta.

Kam mendimin qe me trima jane ata qe dine te falin.

Megjithate,trimeria e jone ne lufte eshte dicka qe i takon nje teme tjeter.

Armiqesia e vazhdueshme me Greket dhe Serbet,nuk mendoj se i sjell ndonje perfitim vendit tone.

Jam i sigurt,qe edhe ne ato vende,ka zera njerezish te moderuar,qe kerkojne te njejten gje.Bashkejetese Paqesore!

Ne duhet te qendrojme fort ne kerkesat qe kane te bejne me interesat tona(Kosove,Cameri,mbrojtja e emigranteve,pronat e shqiptareve qe jane tjetersuar etj.).

Por klithja me te madhe F...greeks and serbs nuk na i mbron keto interesa.
Perkundrazi,na paraqet si popull problematik para Fuqive te medha.

Ne nuk jemi as te paret dhe as te fundit e Ballkanit.Jemi nje popull si gjithe te tjeret.Per fat te keq kaluam regjimin me te eger Diktatorial dhe si rrjedhoje kem nje Shtet disi te korruptuar.

Presioni i yne duhet te jete ndaj Qeverise sone per te ndertuar maredhenie korrekte me fqinjet.Jo te shitjes te interesave tona,por te mbrojtjes se tyre sipas standarteve te Sistemit Politik Demokratik.

__________________
U tret per Pellazgji.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Gusht 2007 15:01
ishpeshtimi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ishpeshtimi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ishpeshtimi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ishpeshtimi Shto ishpeshtimi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ishpeshtimi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Ore vetem ideja se greku eshte i mire e ne (disa skipetali) ja fusin kot eshte per te ardhur keq. Pika glekut qe na don te milen ne dhe ne qe e shajme dmth ja fusim kot.

Seriozisht :per mu shqiptari me i keq e me i poshter eshte 100 here me i mire se greku.(politika greke). Ore shqiptar po grekut duhet ti dalim perzot aman. E kam then me mijra her as greku as turku as serbi nuk kane qene e nuk jane e as nuk kane per te qene asnjihere te mire me ne.

Persa i perket çeshtjes kombetare e te tjera si keto un jam demokrat dhe si i tille pranoj rregullat e komuniteti sepse jetoj dhe ne europe prandaj jam per lirine dhe te drejtat e njeriut. Qe shqiptaret kudo qe jane te jene te lire te flasin e shkruajne gjuhen e tyre shqipe. Biles duhet te hapen sa me pare shkolla shqipe ne gerqi e turqi sepse kemi me mijra shqiptare andej jo vetem emigrane ekonomike.

Qe te mos ja fusim kot per grekun kur ai te realizoje ca pike humanitare dhe emancipuese si:
Heqja e ligjit te luftes(rrezik serioz per trojet shqiptare)
Lejimin e kthimit te shqiptarve ne tokat e shpiat e tyre ne çameri.(lirite e te drejtat e njeriut).
Hapja e shkollave shqipe per emigrantet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Gusht 2007 15:20
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 14:54 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 10 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Ceshtja Greke dhe tipat qe ja fusin kot.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.