Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Ceshtja Greke dhe tipat qe ja fusin kot.
Gjithsej 10 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
HERO
vampir

Regjistruar: 06/08/2005
Vendbanimi: topana
Mesazhe: 412

vlonjat

ku e ke pare qe ne kemi mbrojtur grekun?????????mos fol kot se koti dhe ti tani,na jep na nje fakt,apo ndonje citim,ku e shikon mbrotjen qe i kemi bere ne grekut????//

Ajo qe kam thene une eshte e njejta qe ka thene Kotka dhe Ipeshtimi,duke treguar racizem kundra Grekut nuk i ben mire ceshtjes shqipetare.Lufte me greqine ska per te pasur,sot ka ardhur koha kush eshte me dobic,dhe duke trumbetuar nacionalizmin dhe ndjenja racizmi kunder Grekeve ne vazhdojme te humbasim cdo beteje diplomatike me ta.

Synimet e shtetit shqipetar jane te integrohet ne Nato,BE dhe ne strukturat euro-atlantike,ku Greqia ben pjese,duke u njohur Shqiperia si shtet nacionalist,dhe ne disa raste Ekpansionist,si mund te jete kjo ne dobi te ceshtjes shqipetare???????????
Prandaj ata tipat qe pikerisht ja fusin kot,jane ata qe bejne si nacionalista te terbuar duke i prishur pune ne fakt ceshtjes shqipetare.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Gusht 2007 10:34
HERO nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė HERO Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me HERO (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: HERO Shto HERO nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto HERO nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
HERO
vampir

Regjistruar: 06/08/2005
Vendbanimi: topana
Mesazhe: 412

Diabolic

Une jam lindure rritur ne vlore,keshtu qe sic i themi ne na vlora,kam qene breke e bithe me camet,dhe problemin cam dhe ndjenjat e popullit cam me mire se vlonjatet nuk besoj ti di ndonje tjeter qe e degjoi fjalen cam per here te pare kohen e demokracise.(ose hajt te themi ceshtjen came)

Pothuajse te gjithe shoket e mij Cam mendojne si une,jane dakort qe lufte nuk ka per te ndodhur midis dy shteteve ( po ta them une tani dhe mbae mend,mund te kete ndonje org qe do ngrihet mbas pavaresise te Kosoves per te drejtat e Cameve dhe shqipetareve ne Greqi e cila edhe mund te perdore dhune,por lufte Shqiperi-Greqi, per problemin Cam,harroe)

Nuk eshet muhabeti ,sic e kam thene edhe me pare,te trumbetojme kot nacionalizmin,edhe une mund te them shume mire poshte greqia,i q... robt etj etj,dhe te anashkaloj sherrin me nacionalistet e forumit,por eshte e kote,une them ate qe shoh te vertete.

Menjfjale une nuk jam ne mbrojtje te ndonje nacionaliteti ketu,une bej muhabet si eshte situata.

Meqenese je Cam duhet ta dishe faktin qe Cameve ju premtua demshperblim nga qeveria e pare e Berishes,nje demshperblim aq i detajuar sa e dinin edhe me shifra sa lek do emrrin per koke,(duhet ta kesh degjuar kete ,sepse ne vlore ishte fakt publik,ose pyet me te rriturit),pasi u moren votat e Cameve u la ne harrese ky muhabet,sa here qe politikanet e korruptuar shqipetare te cdo qeverie qofshin donin te mbushnin xhepat e tyre,perdornin Ceshtjen Came.Dhe nga keta rob te koruptuar ti pret te behet dicka mbi ceshtjen Came?????????

Tjetra,mendo vete sikur Shoqatat e Cameve te shprehen publikisht ashtu sic shprehesh ti per Greket,a do kete ndonje zgjidhje ndonjehere ky muhabet,dhe a do ishte me mire per Camet???????

Pozicioni im mbi ceshtjen Came eshte pozicioni qe mbajne shoqatat Came ne shqiperi,a do i quash edhe ata ne mbrojtje te Grekut?????

Por nqs diplomnatikisht ti nuk i shikon levizjet pozitive te Grekut atehere nuk ka kurre levizje,do rrime ne vened numero,do shajme kot e do shahemi kot se gje ska per te ndodh dhe zgjidhje ska per te pas.Tani kue shikon mbrojtjen qe i kam bere une Grekeve?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Gusht 2007 10:50
HERO nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė HERO Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me HERO (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: HERO Shto HERO nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto HERO nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diabolic
bastard_inside

Regjistruar: 22/10/2003
Vendbanimi: Sa me larg forumit...
Mesazhe: 3381

Hero...

Askush nuk po kerkon te marri armet dhe te luftoj me greqin.
Askush nuk e do kete as vete camet ose te pakten nje pjese e tyre.
Une nuk mund te te them ty dhe askujt tjeter merr armet dhe lufto per camerine dhe shqiperine.
Nuk do ishte e drejte morale imja te ta kerkoja keshtu qe persa i perket armeve aty jemi dakort.
Fakti qe une them se duhet te jemi nacionalist nuk eshte se con ne konflikt te armatosur ajo qe kerkoj une eshte te mos rrime me koke ulur sa here qe greket bejn dicka kunder nesh.
Perse duhet ti justifikojm sa here ata rrahin , perbuzin , denigrojn shqiptaret dhe dhtetin e tyre.
Kete kam vene re tek ty qe i mbron edhe atje ku nuk duhet.
Ti nuk mund te thuash se greket kane bere hapa perpara per heqjen e ligjit te luftes dhe te kerkosh dashamirsi nga shqiptaret.
Meqense greqia na quan armik perse ne duhet ta quajm popull mik?
Perse ne nuk duhet te ngrijme koken sa here qe rrihen kufijve shqiptaret, sa here rrihen qyteteve , grisen dokumentat, fillojn fshesat ,behet politik per marrjen e epirit te veriut nga ana e tyre?
Me thuaj hero se cfar sjellje duhet te mbajm ne ?
Politika e tyre eshte aq e detajuar kunder nesh sa ti as nuk e imagjinon.
Ne elbasan ku eshte edhe familja ime gjyshi im shkonte te blente gazeten cameria por sa here qe shkonte gazeta shitesi i thoshte qe ajo gazete ishte e shitur.
Gjyshi im per ta gjetur gazeten shkonte qe ne ora 8 e mengjesit dhe gazeta shitesi i thoshte gjithmon se kopjet ishin mbaruar.
Nje dite pasi njerzit e mi e moren gazetashitesin dhe i bene presion ai tregoi se gazetat ja blente nje person filogrek dhe i hidhte ne plera vetem qe gazeta cameria mos te lexohej nga camet e elbasanit.
Mendo ku ka arritur kulmi ku te erresosh edhe nje gazete ,ja ku shkon politika e nje shteti vetem qe zeri i cameve mos te degjohet.
Si mendon se do ta marrim kete veprim me dashamiresi?
Dhe ky ishte nje shembull banal i parendesishem por thjesht doja te te tregoja deri ku shkonte politika e tyre anti shqiptare.
Ceshtja came do te zgjidhet shume kollaj dhe pa asnje episod dhune nese shqiperia futet ne bashkimin europian.
Nese shqiperia futet ne bashkim europian atehere te gjithe ne do te gezojm te njejtat te drejta me greket ne europ dhe askush nuk do te kete mundesine per te na mohur tokat dhe pronat qe kane shqiptaret prej shekujsh atje.
Sa per premtimet e Berishes ketu nuk me duhet vendi i duhur per ta permendur se nuk ka lidhje me temen por meqe po ma thua atehere do te te them se Berisha asnjehere nuk ka bere nje premtim te tille sepse jam vete cam ,sepse nga vlora kam babain dhe te gjithe familjen e babait e kam demokrate dhe do e dinte kete premtim qe nuk ka si te realizohet sepse nuk ka baza ligjore per te bere nje demshperblim per toka qe nuk jane ne territorin e shtetit shqiptar.
Une studjoj dipllomaci dhe memendoj se gjithcka duhet te zgjidhet me dipllomaci por jo me nenshtrim dhe me kokeulje duke bere servilin.
Vete historia ka treguar se kush guxon arrine te kete ate qe do.
Sa per shprehjen e shoqatave came ato nuk shprehen kurre me te njejtin mendim me tendin meqense une kam pjestaret e familjes qe bejn pjese ne ate shoqat.
Vete shoqata cameria tani ka nje parti PDI dhe zeri i saj degjohet dhe eshte nje parti nacionaliste.
Ndoshta nuk shprehet ashtu sic shprehem une ne kete forum sepse jam pak me shume konservator ne lidhje me ceshtjen kombetare dhe e shoh ndryshe politiken nderkombetare.
A me thua ku e shikon ti perpjekjen dipllomate te grekeve per te na u afruar ?
Ne i kemi hapur gjithmon rruge grekerve prandaj kemi ngelur ne vend numuro , dua te te kujtoj se Berisha qe ti shan aq shume ka bere marrveshje miqesie me greket.
Dhe greket kane akoma ligjin e luftes me ne sic ta kam permendur ne fillim.
Hero perpiqu ti shohesh gjerat si shqiptar ,beji te tuat vuajtjet ,dhimbjet, perbuzjet, qe cdo shqiptar ka pasur nga greket .
Perpiqu per nje cast te mendosh se ata te vrare neper kufij , neper rruget e cameris ishin te afermit e tu dhe ndoshta do te ndryshosh mendim.
Gjithe te mirat...

__________________
Thone se Loti i Shpirtit te vret beben e syrit...Ruaji lotet per te vdekurit!
E nese dhe per TY ajo ka vdekur.., atehere Qaj me ze miku im i shtrenjte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Gusht 2007 13:22
diabolic nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diabolic Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diabolic (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė diabolic't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: diabolic Shto diabolic nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diabolic nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Kam thene une po the grek ja ke fut kot jo me te flasish per çeshtje greke.
Hero dhe nji her po ta perseris edhe une si te tjeret.
Kemi fakte qe greku nuk na do as ne e as Kosoven e lire.

1-ligji i luftes(çfar do me more ai me kete te quan armik)
2-çeshtja çame(shkelje e hapur e te drejtave te njeriut)
3-njohja e pavarsise se kosoves(meqe padashje ben pjes hala ne grupin e atyre qe jan hapur kundra pavarsise se saj.)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Gusht 2007 13:44
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
HERO
vampir

Regjistruar: 06/08/2005
Vendbanimi: topana
Mesazhe: 412

Citim:
Po citoj ato që tha puntori
Kam thene une po the grek ja ke fut kot jo me te flasish per çeshtje greke.
Hero dhe nji her po ta perseris edhe une si te tjeret.
Kemi fakte qe greku nuk na do as ne e as Kosoven e lire.

1-ligji i luftes(çfar do me more ai me kete te quan armik)
2-çeshtja çame(shkelje e hapur e te drejtave te njeriut)
3-njohja e pavarsise se kosoves(meqe padashje ben pjes hala ne grupin e atyre qe jan hapur kundra pavarsise se saj.)



O puntori,po i marr te treja pikat e tua me rradhe.para se te futem tek pikat,une nuk kam thene qe Greku na do ,sepse te flasesh me dashuri midis shteteve eshte idiotesi.Shtetet nuk jane individe te bien ne dashuri,por shikojne interesat e komunitetit qe drejtojne ose interesat e grupeve me te fuqishme ne ate komunitet.Dashuria eshte koncept individual,ku e ke pare qe kam thene une qe Greket na duan,ma cito,nqs do diskutojme tamam,ose ndryshe kot qe flasim,nuk ja vlen te thuash qe une po them qe Greqia ne na do edhe ti tani te thuash jo se nuk na do,a e kupton sa poshte bie niveli intelektual i bisedes nqs bisedojme ne kete menyre?tani kto jane pikat e tua.

1-- ligji i luftes,
Ajo qe une kam thene mbi ligjin e luftes eshte qe po behen perpjekje ne Greqi ,sot,qe te hiqet,dhe do hiqet,une kete kam thene ,qe do hiqet se nuk ka ku shkon pa u heq,Greket e kan kuptuar qe nuk ja vlen me ta mbash ne fuqi.Une edhe e kam shpjeguar qe eshte mbajtur ne fuqi qe te shfrytezohej deri ne maksimum avantazhi diplomatik qe shteti Grek ka pas kundrejte Shqiperise.Menjfjale te kam shpjeguar situaten dhe nuk kam bere tifo.

2-- ceshtja Came,Tani une kam te njejtin qendrim qe kane edhe shoqatat e Cameve ne Shqiperi,mendoj se zgjidhja me e mire do ishte demshperblimi,zgjidhje tjeter nuk ka,tokat nuk ua kthen njeri,por ama deshperblimi per humbjet materiale duhet te behet,dhe duhet pranuar historitikisht krimi i kryer ndaj popullsise civile Came ne Greqi.Ti cfar pozicioni ke ,dhe pse?

3-- Pavaresia e kosoves.Ta kam shpjeguar se Greqia nuk eshte kunder pavaresise,shume qarqe te klases elitare Greke nuk e deshirojne pavaresine por zerat e tyre po zbehen dita dites,dhe nqs jam une apo ti gabim do e shohim kur Kosova te shpall pavaresin,se cfar do beje Greqia,
Nqs shpallet pavaresia e njeanshme,Vetem Serbia dhe Rusia nuk e njohin,ndoshta Kina,nuk behet llaf qe Greqia mos ta njohe nqs e njeh Amerika dhe BE-ja.Une kete te kam shpjeguar dhe jo ndjenjat dhe emocionet njerezore te Grekeve.


Tani ka nje ndryshim,ti shohesh gjerat objektivisht,dhe ti shohesh seprapthi,nuk mund te llogjikosh me ATA SNA DUAN*,crendesi ka,vdiqem ne per dashurine e tyre????????
pra ne kto tre pika qe ti ke parashtruar dhe une u kam dhene pergjigje ,ku qendron kundershtimi yt kundrejt pikpamjes time?


3--

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Gusht 2007 14:29
HERO nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė HERO Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me HERO (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: HERO Shto HERO nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto HERO nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Hero

prap se prap ti thua do behen. e di ti se ku ndryshojme ne te dy une te them ujku ti me thu gjurma.

un them ka akoma ligjin e luftes (dmth ja fus kot) ti thu do ta heqin (dmth ke te drejte por se kur as ti e as greku se di)

Nuk e kam zakon e i jap llogari kujt por meqe je kurioz po te them prap.
Ti lere çamet te shkojne tek tokat e shtepiat e tyre e te jetojne te lire si minoriteti grek ketu tek ne.

Greku nuk eshte dakort me pavarsine e kosoves dhe normal qe po u pavarsua do mundohet ta njohe por te them se i fundit ndoshta do te jete.


do me ja dhe nje tjeter Greku hala nuk ka nenshkru msa me shqiperine kur shume shtete te tjer e kane miratu me kohe e vak.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Gusht 2007 14:42
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
HERO
vampir

Regjistruar: 06/08/2005
Vendbanimi: topana
Mesazhe: 412

Diabolic

Ti akoma vazhdon te diskutosh sikur une kam thene qe Greket jane popull mik.Jane njerez o vlla ,si ne,ta kam shpjeguar edhe me pare i ka plas propaganda e medias per vite me rradhe,cfare duhet te medojne?
Shume Grek vete me origjine jane shqipetare,tani ata pse na urrejne?
Une ta kam thene qe ka pas urrejtje institucionale ne Greqi kunder shqipetareve,nuk e ve ne diskutim une ate,ku e ke pare qe nuk e kam pranuar une ate gje?Por qe edhe te thuash qe sot eshte njesoj sic ka qene 10 vjet me para nuk eshte e vertete.

Tani une nuk them qe ti po ja fut kot,te akuzova gje?jo,por ata qe vetem shprehin urrejtje dhe qe i vetmi argument eshte Greket na urrejne ,ata ja fusin kot.


Sa per ate premtimin qe u ka bere Berisha Cameve,dakort jam e diskutojme ne teme tjeter,por ama vetem te ta shpjegoj,qe nuk ka qene premtim ligjor,apo publik elektoral,por qe ka qene premtim as qe nuk diskutohet,aq shume saqe nje shoku im me ka thene edhe shifren qe i takonte atij personalisht.

Perse jane pothuajse te gjithe Camet me PD-ne?
Duke pare sot qe PD-ja qe ka aleance me PBDNJ-ne nuk ka bere asgje me shume per komunitetin Cam sesa ka bere edhe regjimi Komunist.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Gusht 2007 14:43
HERO nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė HERO Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me HERO (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: HERO Shto HERO nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto HERO nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Doni me per grekun.

pjese nga Shqiperia.

Kryepriftin e kemi grek. meshat i japin ne gjuhe greke, kemi hapur shkolla greke, ndertoi varreza greke,kemi parti greke, kemi shoqata greke qa do ma greku i pangopur . E shqiptaret çfare kerkojme te drejtat tona dhe sapo ti kerkojme thon duan lufte e ku di un. Nuk dum lufte jo por duam qe greku te jete i mire me ne si ne me grekun tani kaq sa e duam ne jo por me pak. Perse mendojne se duam lufte ne jemi paqesore kemi bere e bejme gjitha te mirat per grekun e pra sa te kerkojme nje te drejte tone plasi lufta.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Gusht 2007 15:11
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diabolic
bastard_inside

Regjistruar: 22/10/2003
Vendbanimi: Sa me larg forumit...
Mesazhe: 3381

Re: Diabolic

Citim:
Po citoj ato që tha HERO
Ti akoma vazhdon te diskutosh sikur une kam thene qe Greket jane popull mik.Jane njerez o vlla ,si ne,ta kam shpjeguar edhe me pare i ka plas propaganda e medias per vite me rradhe,cfare duhet te medojne?
Shume Grek vete me origjine jane shqipetare,tani ata pse na urrejne?
Une ta kam thene qe ka pas urrejtje institucionale ne Greqi kunder shqipetareve,nuk e ve ne diskutim une ate,ku e ke pare qe nuk e kam pranuar une ate gje?Por qe edhe te thuash qe sot eshte njesoj sic ka qene 10 vjet me para nuk eshte e vertete.

Tani une nuk them qe ti po ja fut kot,te akuzova gje?jo,por ata qe vetem shprehin urrejtje dhe qe i vetmi argument eshte Greket na urrejne ,ata ja fusin kot.


Sa per ate premtimin qe u ka bere Berisha Cameve,dakort jam e diskutojme ne teme tjeter,por ama vetem te ta shpjegoj,qe nuk ka qene premtim ligjor,apo publik elektoral,por qe ka qene premtim as qe nuk diskutohet,aq shume saqe nje shoku im me ka thene edhe shifren qe i takonte atij personalisht.

Perse jane pothuajse te gjithe Camet me PD-ne?
Duke pare sot qe PD-ja qe ka aleance me PBDNJ-ne nuk ka bere asgje me shume per komunitetin Cam sesa ka bere edhe regjimi Komunist.




Hero ok situata nuk eshte me si 10 vjet me pare sepse vete kushtet historike po e detyrojn greqine te jete disi me e moderuar sepse shqiperia po hyne ne nje proces qe e con drejt hyrjes ne BE.Vete shqiptaret pas 10 vjetesh jane me te paket ne numer ne greqi se 10 vjet me ,jane me te pasur relativisht me shume se 10 vjet me pare, jane bere pjese e jetes se perditshme ne greqi me shume se 10 vjet me pare, na e kane nevojen akoma me shume tani se 10 vjet me pare per arsye ekonomike te tyre si ne greqi si edhe ne shqiperi.Keto jane arsyet.
Por akoma edhe sot vazhdojn te thurin kenge se do ti bejn zorret tona litar , vrasin peshkatar brenda zones tone kufitare, bejn propagand me njerzit e tyre per aneksim te epirit te veriut ( jo qe te bejm ne per te marre camerine por bejn ata per te marre epirin e veriut).
Ok duhet te jemi nga halli pak me shume zemergjere qe te bejm figure te mire para bashkimit europian. Ok kete e pranoj por sduhet te harrojm se greqia eshte vend i bashkimit europian.
Perse duhet te na demshperblejn greket per tokat tona kur ne mund ti marrim ato ligjerish dhe ti kemi tonat (pa ndryshim kufijsh flas ).
Gjithsesi si e kam thene edhe me pare nese behemi shtetas europian atehere kufinjte do te jene relativisht te rendesishem sepse si ne edhe greket do te gezojm te njejtat te drejta.
Me larte ke folur per ligjin e luftes.
Dua te te shpjegoj dicka.
Ligji i luftes ka nje barrier e cila nuk mund te kapercehet kollaj qe ky ligj te hiqet.
Vete tokat came jane konfiskuar ne baze te ketij ligji lufte .
Me ane te ketij ligji te gjithe camet jane cilesuar bashkpunetor me gjermanet dhe te gjithe pasurite e tyre konfiskohen .
Kete ligj e kap si ai qe ishte ne djep si edhe ai qe ishte 80 vjec.
Keshtu qe nese hiqet ky ligj do hiqet edhe konfiskimi i ketyre tokave.
Duhet te dish dicka qe tokat nuk jane shitur nga qeveria greke por jane dhene ne koncesion per 99 vjet , keshtu qe nese ligji hiqet cdokush mund te marre tokat qe i takojn.
Keshtu nuk hiqet aq kollaj ai ligj Hero megjithse dashamiresine qe kane greket per ta hequr sic thua ti.

Me thua per nje premtim qe Berisha ka bere .
Dua te te them qe do te kete qene ndonje thashethem lokali qe ka degjuar edhe ai shoku yt qe e paskam edhe patriot per demshperblim.
Pse do te thuash ti?
Sepse sic ta kam thene te nje shkrim me siper nuk mund te demshperblej qeveria shqipatere nje dem te cilin se ka bere ajo.
Nuk mund te demshperblej toka qe jane konfiskuar nga nje shtet tjeter.
Eshte e pallogjikshme ta mendosh kete gje.
Eshte si ato legjendat qe dilnin fshatrave qe thuhej qe Amerika na ka dhene cek te bardhe por Berisha i ka futur leket ne xhep.

Ke pyetur perse camet jane pergjithsisht me partine demokratike ?

Kush vjen nga nje familje came e ka parasysh dicka se cfar ka perjetuar ne periudhen e diktatures ku fakti qe ishe cam ishe i pare si dikush me njoll.
Qe pas gjyqit te bere Teme Seikos dhe Tahir Demit (gjeneral cam te dy te akuzuar per pucista dhe tradhetar) i gjithe komuniteti cam u pa me syte e tradhetarve.Te gjithe punet e rendomta i benin camet dhe ishim si te deklasuar.Keshtu lindi urrejtja per nje sistem qe pasi u thye u be armik i ketij komuniteti.
Camet u gjeten ne gjirin e pd-se qe ne fillim sepse ajo personifikonte nje fryme tjeter.
Pastaj gjerat evoluan dhe cdokush gjeti interesat e veta aty.
Dua te te kujtoj qe para 3 vjetesh kur ishte ps-ja ne pushtet do behej nje momerandum rreth ceshtjes came ku do votohej nga parlamenti per tu bere problem ne BE. Ambasadori i atehershem grek shkoi tek zyra e Ps-se dhe i tha qe te mos ta votonin kete momerandum.
Keshtu qe ne parlament vetem e djathta e votoi ndersa e majta abstenoi per kete gje.
Per nje komunitet si ai cam kjo ishte nje tradheti,gjithsesi cdokush e shikon sipas menyres qe do ta shohi.

Sa per aleancen me PBDNJ eshte nje aleance qe e kerkon me shume europa dhe zhvillimi i politikes ne pergjithsi.
TI kerkon te mos jemi paragjykues ndaj greqis atehere perse une duhet te jem paragjykues ndaj nje partie shqiptare qe mbron pakicat.
RRofte Shqiperia dhe Shqiptaret...
Pershendetje Hero

__________________
Thone se Loti i Shpirtit te vret beben e syrit...Ruaji lotet per te vdekurit!
E nese dhe per TY ajo ka vdekur.., atehere Qaj me ze miku im i shtrenjte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Gusht 2007 15:50
diabolic nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diabolic Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diabolic (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė diabolic't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: diabolic Shto diabolic nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diabolic nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lezhjani-82 ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

Kontinenti-Hero, ju lutem mos vazhdoni me me sharje ndaj njeri tjetri se do me detyroni t'u ve perseri ban. Fshij cdo dite me nga dhjetra mesazhe ketu me replika qe i beni njeri tjeterit dhe ne fund nuk zgjidhni asgje. Nga keto ngaterresa qe po behen kane filluar te mos e lexojne forumine e politikes shume anetare te cilet me pare merrnin pjese aktive ne kete nenforum.

Nese nuk doni te beni me njeri tjetrin, egziston opsioni i Ignore dhe keshtu do zgjidhet gjithcka. Nuk do jeni as te paret as te fundit qe mund te perdorni ate opsion.
Edhe nje here po ju them, nese kjo vazhdon do merrni perseri te dy ban.

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Gusht 2007 19:52
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 04:01 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 10 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Ceshtja Greke dhe tipat qe ja fusin kot.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.