Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > A duhet lene Bakshish Kamariereve
Gjithsej 8 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Epo mire dhe kurrnace po e pranoj Kota. por vec ne parim dhe jo ne praktike

Ajo qe doja te theksoja ishte ideja e bakshishit ne krahasim me punen e kamarierit, une nuk pranoj personalisht sjellje te imponuara nga shumica ... s'dua te jem e detyruar te le bakshish sepse sherbimi me pelqeu apo se ishte ai i sjellshem. Nese me pelqeu kthehem prape nese jo, kerkoj vend tjeter. Ajo qe jam kunder une eshte idea e bakshishit ... ok mund te perdoret si incentiv ( se s'po me vjen fjala ne shqip ) per te rritur rendimentin e kamariereve por ne asnje menyre s'duhet konsideruar si rregull . Nese do te niseshim keshtu atehere cdo sherbim i mire psh : shitesja ne supermarket, ata qe punojne tek distributoret e benzines, parrukierja e pune te tjera do ta meritonin bakshishin ... nejse se po dal si ajo qe urren kamarieret e shkrete dhe s'do qe ata te fitojne. Ai i imi eshte thjesht verejtje ndaj veprimeve te mases.

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Nëntor 2007 21:32
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

Ne e kemi me ligj. 20% me duket...e forta eshte kur sheh njerez qe nxjerrin celularet pasi kane mbaruar te llogarisin vleren e bakshishit.

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Nëntor 2007 21:36
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Glaukus
i heshtur ....

Regjistruar: 23/04/2006
Vendbanimi: buzė detit
Mesazhe: 6705

 

- ktu ke ne ( Durres etj ... ) nuk ka ligje , po qe kamariere ( goc ) shkohet rregullisht ke ai lokal , lehet bakshish rregullisht ( sa bon pija më e shtrenjt e atij lokali - se i thuhet duke bezeqesh : pije nji x - gjo  nga unë )  :p ....... po qeshi dhe ajo .....  kur i jep bakshishin i shkru edhe nr. e telefonit ....... :p

- po qe çun , i le nji 200 lek ( te reja ) ....... ta pi edhe ai noj koka-kol me shoqen e vet ............. :p

__________________
- Hene duam ne heshtje,ashtu siē jam mesuar edhe une te dashuroj,ne Heshtje..Dhe vendosem te jetojmė tė ndarė dhe tė dashurojmė nė heshtje!Kjo ishte menyra e vetme pėr tė qendruar sa me afer njėri-tjetrit ..ndonese jo me trup.. por me zemėr!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Nëntor 2007 00:02
Glaukus nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Glaukus Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Glaukus (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Glaukus Shto Glaukus nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Glaukus nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
bakja76
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 12/07/2006
Vendbanimi: italia
Mesazhe: 32

KAMAREIRET NUK JAN SKLLEVER DHE DUHET TEJEN SHERBERTOR PER TE SHERBYER DUHET THA SE VET ZOTI KA SHERBYER NJERZIMIT QE KESHTU
MOS U NGATERRONI UN PER VETE SE KAM BERE KETE ZANAT DHE AS MENDOJ TABEJ SE I KAM NERVRAT COP DHE SDUROJ DOT POR MENDONI
PER ATO CUNA DHE VAJZA QE PUNOINE SI KAMARIER NE ITALI QE ME BAKSHISHET SHTYJNE JETEN PERPARA PER TE MARR BURSEN
EDHE NE SHQIPERI SI TIRANA MARRIM KETE VENDSE KA ME SHUM STUDENTA
DHE SHUM PRONAR PERFITOJN NGA ATO ME NJE FJAL BAKSHISHI ESHTE
NJE NDIHME QE I JAPIM NJE TJETRI MENDOJ UN

__________________
qime qime moj teze djath nape aga

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Nëntor 2007 18:44
bakja76 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė bakja76 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bakja76 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė bakja76't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: bakja76 Shto bakja76 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto bakja76 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SmoKer
heavy ...

Regjistruar: 11/02/2005
Vendbanimi: Kabul- a great city , in which to live ,play and w
Mesazhe: 2511

Citim:
Po citoj ato që tha Tulipani
Epo mire dhe kurrnace po e pranoj Kota. por vec ne parim dhe jo ne praktike

... s'dua te jem e detyruar te le bakshish sepse sherbimi me pelqeu apo se ishte ai i sjellshem.



bakshishi per sherbim lihet mi Tulipani ,pastaj nuk eshte e detyrueshe te lesh nejse, e them kete se dikur kam punuar waiter

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Nëntor 2007 19:35
SmoKer nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SmoKer Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SmoKer (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SmoKer Shto SmoKer nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SmoKer nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Citim:
Po citoj ato që tha Tulipani
Epo mire dhe kurrnace po e pranoj Kota. por vec ne parim dhe jo ne praktike
.



Ta dish ti qe une me leket e bakshisheve kam Blere makine s'te besohet :p:p:p

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Nëntor 2007 20:05
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Citim:
Po citoj ato që tha Lela_Dr


Ta dish ti qe une me leket e bakshisheve kam Blere makine s'te besohet :p:p:p



 

Ta gezosh Lela dhe here tjeter nje me te mire :p

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Nëntor 2007 20:20
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4073

Citim:
Po citoj ato që tha Balerina
Ne e kemi me ligj. 20% me duket...e forta eshte kur sheh njerez qe nxjerrin celularet pasi kane mbaruar te llogarisin vleren e bakshishit.

Oi une i bie shkurt 5% eshte taksa e shumezoj me 2 dhe mbaroi hesapi

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Nëntor 2007 20:29
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Citim:
Po citoj ato që tha ~Enigme~

Oi une i bie shkurt 5% eshte taksa e shumezoj me 2 dhe mbaroi hesapi



kjo eshte alla newyorkezce dhe alla cingunshe po qe se jeton ne Amerike

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Nëntor 2007 20:32
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jolanda
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/11/2007
Vendbanimi: ncncncn emigrim
Mesazhe: 146

Ne asnje vend te botes nuk mbushen lokalet si ne Shqiperi. Me kete lodhje qe heq ai qe robetohet gjithe diten ketej nga emigrimi nuk i shkon ne mend as te ulet ne lokal jo me te lere bakshish.

Ndersa per temen miresjellje eshte ti lesh mendoj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Nëntor 2007 19:00
jolanda nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jolanda Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jolanda (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: jolanda Shto jolanda nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jolanda nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:17 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 8 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > A duhet lene Bakshish Kamariereve

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.