Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > A duhet lene Bakshish Kamariereve
Gjithsej 8 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
atiola
Veteran ne forum

Regjistruar: 19/09/2006
Vendbanimi: Aty ku ti te jesh shiko gjithnje dy here aty jam dhe une mjafton vetem te me mendosh
Mesazhe: 1875

natyrisht
ju evropianet cprisni nje lek se hellni si mendoni tu sherbejne atehere

__________________
asgje nuk esht5e reale ne kete jete nuk ka dicka tjeter per lojes genjeshtres urrejtjes thashethemeve ja kjo ehste jeta qe jetojme

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2008 21:48
atiola nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė atiola Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me atiola (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: atiola Shto atiola nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto atiola nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha Ornela



O zot o zot.... lexova tani te gjitha mesazhet mbi kte teme, dhe me duket se jam vetem un dakort me tulipanin
Ktu ku jam une as nuk perdoren kto lloj bakshishe, pastaj ka te drejte tulipani qe thot : pse vetem kamarjerit kur llojet e punve jan te shumta...

Po me te vertete qe ne amerik pagohet aq pak nje kamarier?? Hajde amerik hajde...

mos ma merr per t'keq po ti ben te njejtin argument ku ai mr PINK ben te ai filmi good-fellos. po ai eshte vetem nje karakter i pelqyer ne film po jo ne jeten rreale. pra nuk kam kundershtim te most mendosh si te gjithe njerezimi, perkundrazi i jap kurajo njerezve dhe tipave te vechante, por kur vjen tek kjo teme, eshte nje gje shume e thjeshte per mendimin tim. do jesh koprrac apo jo. eshte nje kualitet me i mire kur e fusim kemben tone ne kepucet e atij tjetrit per nje moment, se ai/ajo ndoshta jane duke rritur femije, ku ti di une hallet e botes as nuk me interreson, po kur jap nje bakshish te mire, eshte sikur u ula dhe ja degjova hallin, e ngushellova dhe e perqafova me nje bakshish, pra ja hoqa pak hallet, nuk ja shtova.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2008 22:19
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha kurti
mos ma merr per t'keq po ti ben te njejtin argument ku ai mr PINK ben te ai filmi good-fellos. po ai eshte vetem nje karakter i pelqyer ne film po jo ne jeten rreale. pra nuk kam kundershtim te most mendosh si te gjithe njerezimi, perkundrazi i jap kurajo njerezve dhe tipave te vechante, por kur vjen tek kjo teme, eshte nje gje shume e thjeshte per mendimin tim. do jesh koprrac apo jo. eshte nje kualitet me i mire kur e fusim kemben tone ne kepucet e atij tjetrit per nje moment, se ai/ajo ndoshta jane duke rritur femije, ku ti di une hallet e botes as nuk me interreson, po kur jap nje bakshish te mire, eshte sikur u ula dhe ja degjova hallin, e ngushellova dhe e perqafova me nje bakshish, pra ja hoqa pak hallet, nuk ja shtova.
doja ti pergjigjsha tuplanit dhe orneles.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2008 22:25
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ornela
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 136

Re: e ke gabim

Citim:
Po citoj ato që tha kurti
edhe sikur nje kamarier te paguhet 100 dollar ne ore nuk ka rendesi per mua. (nuk jam kamarier sa per sqarim). p.sh, kjo tregon per evropianet nevojen e tyre per sherbetora per skllaveri, nevojen ta ndjejn veten superiora edhe ne nje menyre falso, ku ja sherbejne ushqimin dhe nuk don tia dine vleren e nje sherbimi te mire qe kundriboi ne nje dreke ose dark te bukur ne diten e tyre. un po e theksoj se ata jane njerz kot ne boten time. ne qoftese do vij per dreke tek shtepia jote,dhe nena jote do me sherbeje ushqim, une do ta falenderoj shume ate, po nese ushqimi me pelqen jashtzakonisht shume ndoshta edhe do ta perqafoj. pra kjo eshte nje bakshish i mire per ate. ajo do ta ndej veten mire, kur nje kamarier/kamariere te sherben mire dhe darka shkovi per bukuri, une nuk do ti perqafoj si nenen tende p.sh, por falenderimi dhe perqafimi im eshte masa e bakshishit qe do ti jap. nuk me interreson mua se sa para ose kush i paguan ata. me interreson jeta ime dhe njerezit qe kuntribojne per ta bere ma te lezetshme/shijuar jeten time. thjesht, a ke deshire te urrejne ata qe ta sjellin ushqimin, apo te dojne!? une jam i sigurt qe nuk dua te me urrejne, sidomos kur vjen tek ushqimi. heren tjeter kur te dalesh jashte me ndonje mik ose shok dhe ai po e kalon nje darke shume te bukur me ty, dhe muhabeti behet shume interresant dhe me lezet, nqftse ai nuk lene nje bakshish te shendosht,qe tregon nje falenderim per nje moment te bukur, HARROJE ate njeri, degjo mua, shokun tend me te sinqert. harroje se esht existence koti.




E para punes.... ne te ardhte ushqimi i mire ne pjate nuk e ke nga kamarjeri por nga ai qe gatuan.... le te vi kamarieri ty dhe duke kercyer dhe po nuk ishte ushqimi i mire do ta shpifte prap dhe do ankoheshe.
E dyta.... nuk jam dakort aspak kur thua qe ulesh ne nivelin e kamarierit per ta ndihmuar, sepse siç kam thene dhe me perpara,llojet e punve jane te shumta dhe ai qe fshin rruget ndoshta merr me pak se nje kamarjer por asnjeri nuk i le bakshish se te mban qytetin e paster (ishte nje shembull kjo)
E treta..... un nuk kam folur per "falenderim" ( gje e cila duhet te jete ne edukaten e te gjithve si minimum )por per bakshish me leke (qe eshte si me i dhene nje kocke qenit dhe te vje e te ben lajka)
E katerta.... thash qe shteti duhet te vej ligjet dhe ç'do pronar te paguaj puntoret ne menyren e duhur dhe jo siç lexova ne nje koment qe pakuajne me pak kamarjeret sepse e dine qe marrin bakshishe... (nuk e di ne cilin vend te botes eshte e ndaluar per ligj te pranosh bakshishe )
Po ju qe leni bakshishe ndoshta ju duket vetja me e madhe se ai qe ju sherben prandaj leni kto qindarka, se po te merrte rroge te mire kamarjeri nuk do i leje bakshish as ti as nje njeri tjeter...
E pesta dhe e fundit kamarjeri ne nuk e ben punen siç duhet atehere un jam dakort me ato qe i heqin nga puna, sepse ç'do lloj pune ka veshtirsite e veta dhe ne te njejten kohe duhet te zhvillohet ne menyren e duhur...

Ps. (ops dola tek e gjashta:p ) Me duket si pun mode atje ne shqipri kjo puna e bakshisheve

__________________
L'amicizia č pił importante dell'amore: se riesci a capirlo in tempo forse non tutto č perduto..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Janar 2008 07:46
Ornela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ornela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ornela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ornela Shto Ornela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ornela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ornela
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 136

Citim:
Po citoj ato që tha kurti
mos ma merr per t'keq po ti ben te njejtin argument ku ai mr PINK ben te ai filmi good-fellos. po ai eshte vetem nje karakter i pelqyer ne film po jo ne jeten rreale. pra nuk kam kundershtim te most mendosh si te gjithe njerezimi, perkundrazi i jap kurajo njerezve dhe tipave te vechante, por kur vjen tek kjo teme, eshte nje gje shume e thjeshte per mendimin tim. do jesh koprrac apo jo. eshte nje kualitet me i mire kur e fusim kemben tone ne kepucet e atij tjetrit per nje moment, se ai/ajo ndoshta jane duke rritur femije, ku ti di une hallet e botes as nuk me interreson, po kur jap nje bakshish te mire, eshte sikur u ula dhe ja degjova hallin, e ngushellova dhe e perqafova me nje bakshish, pra ja hoqa pak hallet, nuk ja shtova.




Te jesh koprac do te thote te mos ndihmosh ato qe kane nevoje me te vertete.... Un per vete me mire dergoj nje far sasie lekesh ne afrike (ku me te vertete njerzit kan nevoje ) sesa tja jap kamarjerit qe paradite punon dhe mbasdite shet tangerllik neper bulevard

__________________
L'amicizia č pił importante dell'amore: se riesci a capirlo in tempo forse non tutto č perduto..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Janar 2008 07:49
Ornela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ornela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ornela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ornela Shto Ornela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ornela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ornela
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 136

Citim:
Po citoj ato që tha atiola
natyrisht
ju evropianet cprisni nje lek se hellni si mendoni tu sherbejne atehere




Po shitses buke i le bakshish ti? (jo per gje por dhe ajo te buzqesh si puna kamarjerit)
Po asaj shitses ku blen per tu veshur? po asaj qe te sherben kur ben benzinen? (te gjith te buzqeshin, por jo se duan bakshish por qe te kthehesh prap atje,keshtu qe ato te kene pune dhe mos ta humbin ate, pastaj ne i lejne dhe bakshishe do thone shyqyr si lela qe kishte blere makinen me ato :p ) atehere ne le bakshishe tek te gjithe duhet te punosh 24 ore ne dite per te tjeret... prandaj jam e mendimit qe rrogat duhet te jene te mira per te gjithe.

__________________
L'amicizia č pił importante dell'amore: se riesci a capirlo in tempo forse non tutto č perduto..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Janar 2008 07:57
Ornela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ornela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ornela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ornela Shto Ornela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ornela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha Ornela




Te jesh koprac do te thote te mos ndihmosh ato qe kane nevoje me te vertete.... Un per vete me mire dergoj nje far sasie lekesh ne afrike (ku me te vertete njerzit kan nevoje ) sesa tja jap kamarjerit qe paradite punon dhe mbasdite shet tangerllik neper bulevard

me duket se i paske inat kamarierat ti! si thote ai jovan bregu, (tregoj xhaxhi vanit pse po te djeg ty moj goce??) po ma thuj tani pse je kaq kokeforte ti moj vajze!! une te tregova boll po nuk se nuk don ta pranosh. para se te vija ktu ne usa punoja ne nje restorant ne londer, kur vinin amerikanet te gjithe kamarirat u gezonin, tani e di pse. ju evropianet jeni te ftohte, si klima e evropes tani. pershendes

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Janar 2008 08:51
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ornela
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 136

Citim:
Po citoj ato që tha kurti
me duket se i paske inat kamarierat ti! si thote ai jovan bregu, (tregoj xhaxhi vanit pse po te djeg ty moj goce??) po ma thuj tani pse je kaq kokeforte ti moj vajze!! une te tregova boll po nuk se nuk don ta pranosh. para se te vija ktu ne usa punoja ne nje restorant ne londer, kur vinin amerikanet te gjithe kamarirat u gezonin, tani e di pse. ju evropianet jeni te ftohte, si klima e evropes tani. pershendes


haahahahaahahahahaa o ç'me shkrive me jovan bregun ahahahahahahahaa
Un nuk e kam me kamarjeret mo jo, jan si shpirt kamarjeret un e kam fjalen tek shperndarja e lekve dhe tek ato qe duan te bejne miresi atje ku miresia nuk ka kuptim. (shumica e kamarjerave jane çuna dhe goca, dhe nuk kane nje familje per te mbajtur,prandaj mendo dhe per ato qe punojne ter diten dhe ne fun muaji nuk arrijne ti japin nje got qumshti femive... po thene qe nuk arrijne te pijne nje kafe ne ristorat (1.20 euro) plus bakshish te lene keto dhe pastaj perfondojne posht lanes
te mbrosh idete e tua deri sa nje tjeter nuk ta mbush mendjen qe gabon... do te thote koke forte?? epo keshtu jam ç'far te bej une... :p (besoj se te gjith pak a shume jemi keshtu )
ne evropjanet jemi te ftohte si koha?? Nuk te duket çudi qe jetojme me mire se vendet e tjera te botes,dhe te gjithe na kan zili :p (ops dolem jash teme me duket... :o )

Kot per kuriozitet, sa bakshish leni ju "mirbersit"?

__________________
L'amicizia č pił importante dell'amore: se riesci a capirlo in tempo forse non tutto č perduto..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Janar 2008 09:06
Ornela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ornela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ornela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ornela Shto Ornela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ornela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ornela
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 136

Citim:
Po citoj ato që tha atiola
natyrisht
ju evropianet cprisni nje lek se hellni si mendoni tu sherbejne atehere



artiola, mu kujtua diçka persa i perket "sherbimit"
Te tregoj kur isha ne tirane...
Kisha dal me mamin tek tregu, pash nje bluze te lezetshme per femije, dhe pyes sa kushtonte, isha gati duke e marre, por pash qe bluzja ishte me nje njolle... atehere pyes ne ka tjeter, ajo thot qe jo... (me pelqente shum bluzja) dhe un me mamin po mendoheshim ne ta merrja apo jo, (njolla ishte e vogel dhe ndoshta ikte duke u lare) Ne kto momente shitsja thote: Do e merrni apo jo? ne nuk doni lejeni se e blejne te tjere...
Mami im u shkri gazit sepse e kam pare ate shitsen ter inat dhe i thashe : Ti rri ktu ne kembe ter diten e dites dhe punon me klientet, po nuk te bleva un ose nje tjeter ti me se do jetosh???? Prandaj ulini kto tangerlliqe dhe msoni pak edukate... Ja lash bluzen dhe ikem...
Mami me tha: Ty te duket çudi por ketu eshte normale kjo sjellje....

Me kte dua te them qe sherbimin duhet ta besh njesoj sepse jeton me leket qe nje njeri shpenzon si kur ben pazarin dhe sikur shkon per qef ne nje lokal.... ktu neper dyqane te gjitha shitset jane te sjellshme dhe te buzeqeshin, dhe nuk marrin shperblime perveç rroges.... ( shperblimin ta jep vetem pronari ne shikon se e ke kryer punen me sukses ) Prandaj sipas mendimit tim hiqeni kte zakon koti qe keni per bakshishe

Ika tani te bej punet :p

__________________
L'amicizia č pił importante dell'amore: se riesci a capirlo in tempo forse non tutto č perduto..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Janar 2008 09:45
Ornela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ornela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ornela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ornela Shto Ornela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ornela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Citim:
Po citoj ato që tha Ornela




Kot per kuriozitet, sa bakshish leni ju "mirbersit"?



Aha Ornela, avash moj se se s'u be qameti. Disa e mendojne ndryshe nga ti e nga une.
Atehere duke qene se nje nga profesionet e mia te pare ka qene puna a kamarieres, dhe e di qe eshte nje nga punet me te veshtira (flas per femrat si e tille qe jam) dhe qe duhet shume kudjes ne sjellje me njerezit.
Sigurisht qe ka shume njerez qe nuk lejne bakshish, sepse ashtu e mendojne, qe kamarieret kane rrogen e tyre dhe ajo duhet ti mjaftoje. Por ka dhe disa persona qe e mendojne ndryshe. Dhe nuk po flas per sherbimin neper pub, disco apo bare. Flitet per ristorante ku ti konsumon ushqim, pizza, vere.
Nese mua me qellon nje kamerier qe buzeqesh gjithmone gjithe kohes, dhe te thote, te lutem, flm, kujdeset per tavolinen, pyet nese ushqipmi i gatuar ishte i mire, dhe ne fund te drekes ose darkes te ofron dhe dicka me pire te shoqeruar me fruta ose me ndonje biskote ose ciambella, une per vete 5,00 € ja lej me gjithe qejf.

Por nese gjej ne sherbim nje kamarier tipik si ne shqiperi, qe mezor nxjerrin 2 llafe nga goja, nuk buzeqeshin asnjehere, nuk te thojne nje here flm...atyre personave (ose loakeleve) nuk eshte per t'i shkuar fare.
Une lokalin e shikoj shume tek cilesia e ushqimit dhe sidomos tek sherbimi dhe aftesia e nje kamarieri qe te ben te ndryshosh mendje ne zgjedhjen e ushqimit (edhe pse mund te kesh pasur idete e qarte qe ne shtepi).

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Janar 2008 10:10
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 02:18 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 8 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > A duhet lene Bakshish Kamariereve

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.