Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Pellazget
Gjithsej 51 faqe: « E parė ... « 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

me pellazgët!!!!!!!!!!!!!!!!!!!nuk e di të ketë lidhje,por me ty ka shumë lidhje.

po ditë të na thuash ndonjë gjë për temën ,bujrum,ndryshe futu në ndonjë temë tjetër edhe bjeri me d sa të duash.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2008 18:03
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha alfeko sukaraku
me pellazgët!!!!!!!!!!!!!!!!!!!nuk e di të ketë lidhje,por me ty ka shumë lidhje.

po ditë të na thuash ndonjë gjë për temën ,bujrum,ndryshe futu në ndonjë temë tjetër edhe bjeri me d sa të duash.



Mos perdor fjale te pahijshme.

Po janullatua eshte pellazg?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2008 18:43
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re į2.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 19 herė.

mbishkrimi që mësipërm vjenë nga Likia ,edhe është mbishkrim dygjuhësh likogreke
Likishtja njihet si gjuha e autoktonve nga gjithsia dijetare.
mbishkrimi shkruhet në likishten shqipe në pjesën e lartme ,edhe përkthehet kuptimishtë në gjuhë që njohin edhe disa papagallër në edhe në këtë forum.
"disa" karagjozër që shkruajnë tek kjo temë i kam futur në listën e injorimit,për të mos degjeneruar me librin e shtëpis së tyre-ndaj mos prisni të replikoj me këlyshët e janullaqit edhe të asfalies greke nga këtu e këtej...të mos më keqkuptojnë miqët si dedali-raimondi-piktori..etje-flasë për spiuna grekë.

mbishkrim është njohur nga iakovo thomopulo që nga 1912,por çuditërishtë akoma nuk njihet në gjuhën mëmë pasi spiunat e janullaqit edhe të asfalies greke ndodhen kudo-në ministri-ne akademi-në forume.

thomopulo e lexon kështu:

E BEJA ERAVA ZIJA(kujtimoren=varrin=rënien në zi) ME TË PRINA FATË.SIDHERIJA DJALI I PARMENDARIT.PER ATËN E VETË DHE PËR GRUAN E VETË DHE DJALIN PUBIELEJE.

Fakti më sipërm është një faktë i pakundershtueshëm ,pasi është mbishkrim mbi sende të fortë,edhe jo leter banje e shkruajtur vitë pas viti..si letrat greke.
Hahn u përkthye këto ditë në gjuhën shqipe duke shënuar shpërthimin e lumit shqiptarë pa kthim mbasë.duke njohur Hahn do kuptoni shumë lehtë edhe mbishkrimin e mësipërm ,pasi hahn na flet hollësishtë për fjalët edhe traditat e njëjta popullore pellazge.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Maj 2008 13:49
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

po ne nga t'i dime keto germa or ti forumist?

Keto jane te janullaqit nuk jane shqip

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Maj 2008 20:11
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
daedal
.

Regjistruar: 07/10/2007
Vendbanimi: .
Mesazhe: 310

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
po ne nga t'i dime keto germa or ti forumist?

Keto jane te janullaqit nuk jane shqip



O Cedrusi,
Me vjen keq qe po ta them por cinizmi yt i kalon kufijte e ligesise. Thua se je biolog dhe ne fakt nuk ka asgje te keqe qe shkruan ne tema te tjera (me mire do te qe te jepje kontribut ne kimi-biologji) por menyra jote eshte cinike, e zeze dhe parazitare.
Se pari ti gjithmone kapesh me punen e te tjreve (pavarsish cilesise se tyre) dhe nuk ben asgje per te sjelle argumanta te tua te vlefshme..
Se dyti tendenca jote duket si antishqiptare e fshehur me nje maske "iluminizmi".
Nese dikush ka nje pretendim dhe nuk te nget, nese ky pretendim ne qofte i gabuar nuk i prish pune shquptareve (shume shume do zhgenjeje ata qe i besojne te vertetes etruske dhe pellazge)...
athere c'esgte ky zelli yt pergenjeshtrues dhe mani kundeshtimi ???
Para disa vites pata nje pasion periodik per lashtesine e gjuhes shqipe. Kam lexuar ne bibloteken kombetare ne sallen shkencore materiale arkivore dhe libra te arkivuar. Patjeter qe nje mik me ndihmoi me leje speciale nga drejtori (Aurel Plasari) dhe me aq sa kam lexuar jo vetem i besoj te vertetes etruske... Une besoj se Shqipja eshte nje dimension i gjere dhe lashtesia e saje e kalon drite-rrugen qe syte baltore te disave mund te shohin.
Keshtu pra cedar djali. Ato germat qe jane te postimi i Alfredos nuk jane te Janullit (sic gjasme e quan ti me tallje) por se parardhesit e janullit i moren dhe i kopiuan. Ekzistojne dokumente ne te cilat tergohen te tre alfabetet paralelisht, Pellazg, Etrusk. Helen. dhe del se helenet kan kopiuar sepse nuk ka origjinalitet ne shume fjale. Mos harro, bota sot nuk ka leverdi ta thote te verteten etruske se do te perbysej jo pak nga historia e saje mijaravjecare e servirur ne menyre te rreme.

__________________
,

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Maj 2008 23:13
daedal nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė daedal Kėrko mesazhe tė tjera nga: daedal Shto daedal nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto daedal nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha daedal


O Cedrusi,
Me vjen keq qe po ta them por cinizmi yt i kalon kufijte e ligesise. Thua se je biolog dhe ne fakt nuk ka asgje te keqe qe shkruan ne tema te tjera (me mire do te qe te jepje kontribut ne kimi-biologji) por menyra jote eshte cinike, e zeze dhe parazitare.
Se pari ti gjithmone kapesh me punen e te tjreve (pavarsish cilesise se tyre) dhe nuk ben asgje per te sjelle argumanta te tua te vlefshme..
Se dyti tendenca jote duket si antishqiptare e fshehur me nje maske "iluminizmi".
Nese dikush ka nje pretendim dhe nuk te nget, nese ky pretendim ne qofte i gabuar nuk i prish pune shquptareve (shume shume do zhgenjeje ata qe i besojne te vertetes etruske dhe pellazge)...
athere c'esgte ky zelli yt pergenjeshtrues dhe mani kundeshtimi ???
Para disa vites pata nje pasion periodik per lashtesine e gjuhes shqipe. Kam lexuar ne bibloteken kombetare ne sallen shkencore materiale arkivore dhe libra te arkivuar. Patjeter qe nje mik me ndihmoi me leje speciale nga drejtori (Aurel Plasari) dhe me aq sa kam lexuar jo vetem i besoj te vertetes etruske... Une besoj se Shqipja eshte nje dimension i gjere dhe lashtesia e saje e kalon drite-rrugen qe syte baltore te disave mund te shohin.
Keshtu pra cedar djali. Ato germat qe jane te postimi i Alfredos nuk jane te Janullit (sic gjasme e quan ti me tallje) por se parardhesit e janullit i moren dhe i kopiuan. Ekzistojne dokumente ne te cilat tergohen te tre alfabetet paralelisht, Pellazg, Etrusk. Helen. dhe del se helenet kan kopiuar sepse nuk ka origjinalitet ne shume fjale. Mos harro, bota sot nuk ka leverdi ta thote te verteten etruske se do te perbysej jo pak nga historia e saje mijaravjecare e servirur ne menyre te rreme.



Une nuk kam mani kundershtimi aspak. Une i referohem asaj shkence qe kam mesuar ne shkolle dhe zyrtarisht mesohet edhe sot ne shkollat tona.

Ky forum eshte per te debattuar pa aksese dhe ngritje nervash, pa epitetime dhe sharje. Une nuk kam share asnje njeri, por me kane share. Shkrimet jane ketu dhe mund t'i lexoni. Une shoh qe ju nuk pranoni asnje mendim alternativ dhe kedo qe flet ndryshe nga ju e epitetoni si grek, apo te asfalise apo te janullatosit. Ka shqiptar qe i vjen mire kur e shajne keshtu?

As mua nuk me vjen mire dhe do pergjigjem por ne menyre te kulturuar.

Me vjen mire qe ti deadel flet me gjuhe shkencore dhe qe ke studjuar. Une do te sjell te dhenat shkencore qe kalibri i historise dhe per mua ai liber eshte i besueshem sepse eshte shkruar nga mesuesit dhe profesoret tane. Mos doni te thoniqe te gjithe ata jane greke e tradhetare?

 Si mund te jene kaq shume te tille? Te gjithe xhanem jane te gabuar dhe vetem ju keni te drejte?

Pse epitetoni bashkebiseduesit me terma te keqia dhe fyese?

Kjo eshte e turpshme. Meqe ti nuk mendon si une je grek? Ky eshte paradoks dhe nuk bije ere demokraci dhe fjale e lire, por dhune dhe diktature.

Pa mendo deadel se me dukesh i afte per te menduar.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Maj 2008 06:10
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Po te futemi thelle ne histori, qofte edhe ajo e larget e botes greke, pasi bota e njeh per te tille, duhet te kemi parasysh se nuk kishte shtet te tilla qe kemi sot, as kufijte e sotem nuk egzistonin. Kjo biles deri ne shembjen e bizantit. Jeta ne ato kohe ishte e organizuar ne fise dhe qytete.
Pellazget ose me mire teoria pellazge i ben ata autoktonet e pare ne ballkan. Ata kishin gjuhen dhe shkrimin e tyre.
Etrusket sipas Herodotit ishin me origjine pellazge. Po ti besojme kesaj teorie edhe iliret jane pasardhes te tyre sepse qendra me e njohur e vjeter ilire eshte vendi i pellazgeve.
Ka dokumente qe vertetojne se ndaj kultures dhe shkrimeve etruske dhe ilire ka pasur nje lufte qe vazhdoi deri ne shekullin e V te e.s.
Pastaj lindi Bizanti dhe deri ne shkatrrimin e tij shkruhej me germa greke.
Mirpo nje pjese e mire e perandoreve te bizantit ishin me origjine ilire dhe biles edhe perandori i fundit ishte shqiptar ose me origjine shqiptare .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Maj 2008 06:32
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

jo vetëm Likia ,por edhe Këria,Frigjia,Lidia shkruanin edhe flisnin gjuhën shqipe.Vatra e parë e shqipes në këtë rajon kan qënë Shumerët qytetrimi i tyre njihet që nga 3000 p e s,ndërsa mbishkrimet e tyre fillojnë përreth 2500 p e s.
Përkthimi i Fallmeier edhe i Hahn në gjuhën shqipe po na tregojnë se cilët jemi ne shqiptarët...presim përkthimin e profesor Pott edhe të Demetrio Camarda në mënyrë që të mësojnë edhe disa plehra antishqiptare se cilët jemi edhe cila është gjuha jonë.Thuhet se këtu gjendet edhe djepi i pellazgve-për aq sa njohim deri më sotë...ndaj NAIM BURRI na tha:

ISHTE NJË DITË/QË PELLAZGJIT/POSI NJË DRITË/MBULUAN DHENË/DUALL NGA AZIA /SI MIZËRIA/DHE ME ANIA /E HODHËN DENË...

Ju njoftoj se mbremë deputeti i pasokut greke jorgo liani , doli hapur për të drejtat minoritare sllave në maqedonin e jugut...ëndërrojmë që të dali edhe dikush tjeter edhe të kërkoj të drejatat arbërore ,në mënyrë që pjella e janullaqit ta mbylli halen e qelbur që quhet"asimilim me anë të fesë".

mos e merrni për seriozishtë-ja kushtoj djalit të janullaqit.

KY LUMI DRENOVËS
ARDHKA VALË VALË
VRITENI O PRIFTIN
JU O DRENOVARË
BURRAT NË KURBET
GRaT BININ ME BARRË
VRITENI O PRIFTIN
JU O DRENOVAR
SHIHNI "ATË"LEGENIN
NGA PRIFTI KA NGJARË
VRITENI O PRIFTIN
JU O DRENOVAR.

kjo ishte fatkeqsia e shqiptarit dikur,pasi drenovarët nuk e vranë priftin edhe nga i lindën antishqiptarët -legenët -karagjozët=djemët e janullaqit.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Maj 2008 11:10
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

dedal vrejta pjesën që citoje -pasi halen e kam futur në listën e injorimit,edhe po shtoj diçka.

alfabeti likik është i pranuar nga gjithsija dijetare.Dëshifrimin e këtij alfabeti e ka bërë shkolla austriake e arkeologjis...ndaj kemi 1)mbishkrimi origjinal.2)si e deshifroj shkolla austriake e arkeologjis.3)si e lexoj thomopulo në shqip.4)si duhej të ishte shkruajtur në greqishten e lashtë.5)përkthimi origjinal i likikut në greqishtë.

Suida tek fjala "saimon o damos" tregon historin se si e ADOPTOJ GJUHA GREKE ME ANË TË LIGJIT ALFABETIN IONIK-PELLAZGË.
janullaqi ç kopjoj edhe ç adoptoj......sotë duketpak e turbullt kjo,por së shpejti kur injorantet të lexojn Hahn-Pott-Camarda-Naimin-Samiun-Çajupin etje ,atëher do jetë më se e qartë.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Maj 2008 11:24
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Aulon 12
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 179

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Po lexoj me mire "Historia e Shqiperise" Botim i Akademise se Shkencave Vol I. Me shpjegon ne menyre me te besueshme te dhenat shkencore te pranuara nga te gjitha dhomat akademike te botes.

Keto perkthime jane pa besueshmeri. Botime qe nuk i kontrrollon Akademija nuk kane besueshmeri






Librat e historise se akademise se shkencave me kane sherbyer mjaft mire kur nuk kisha leter higjenike .Mendoj se duhet ta provosh dhe ti Cedrus.Ne banje keta libra jane shume me te vlefshem.

__________________
Do te vije dita e Arbrit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Maj 2008 12:07
Aulon 12 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Aulon 12 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Aulon 12 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Aulon 12 Shto Aulon 12 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Aulon 12 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 04:47 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 51 faqe: « E parė ... « 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Pellazget

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.