Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Me ne fund ne Shqiperi
Gjithsej 8 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Re: Re: Me ne fund ne Shqiperi

[QUOTE]Po citoj ato që tha cecilia2006
[B]




...
4- Mendoj qe po ta dija do preferoja plazhin e greqise eshte 100 here me mire se italia.Mendimi im ky.


Pershendetje cecilia !

 Ato qe thua jane pak a shume te verteta por nuk e di ne cfare vendi ke qene ne itali sepse midis Nord dhe Sud te Italise ka nje ndryshim shume te madh rremujen qe shikon ne sud veshtire qe ta gjesh ne nord.Te krahasosh shqiperine me italine eshte pak si eksagjeruar por po te ecim me keto ritme drejt saj po shkojme .Sa per plazhet e greqise jane me te vertet 100 here me te mire se italia .

Lela 20 te parat me iken  ikin pastaj tjerat me duhej te vinte vinci qe te me ngrinte

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Gusht 2008 21:13
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cecilia
Adoleshente

Regjistruar: 14/04/2006
Vendbanimi: Nė bankat e shkollės.
Mesazhe: 8180

hi lela

Me thene te drejten ishte shume larte dhe rruga me kthesa shume,mu moren pak mend po e kalova...
Lela nuk e dija qe do ishe aty,se vertet do te beja nje zile edhe pse nuk njihemi ,keshtu do ishte nje rast i mire per tu njohur...
Eshte e vertet qe kishte shume polica me nje uniforme jeshile dhe me beri pershtypje qe ne vend te semaforit ishte polici vete...ishte vertet mrrekulli.
te pershendes por nga franca kete rradhe.ciao

__________________
Sto lavorando duro per preparare il mio prossimo errore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Gusht 2008 14:22
cecilia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cecilia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cecilia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cecilia Shto cecilia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cecilia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cecilia
Adoleshente

Regjistruar: 14/04/2006
Vendbanimi: Nė bankat e shkollės.
Mesazhe: 8180

Re: Re: Re: Me ne fund ne Shqiperi

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA
[QUOTE]Po citoj ato që tha cecilia2006
[B]




...
4- Mendoj qe po ta dija do preferoja plazhin e greqise eshte 100 here me mire se italia.Mendimi im ky.


Pershendetje cecilia !

 Ato qe thua jane pak a shume te verteta por nuk e di ne cfare vendi ke qene ne itali sepse midis Nord dhe Sud te Italise ka nje ndryshim shume te madh rremujen qe shikon ne sud veshtire qe ta gjesh ne nord.Te krahasosh shqiperine me italine eshte pak si eksagjeruar por po te ecim me keto ritme drejt saj po shkojme .Sa per plazhet e greqise jane me te vertet 100 here me te mire se italia .

Lela 20 te parat me iken  ikin pastaj tjerat me duhej te vinte vinci qe te me ngrinte





pershendetje bjondia!!
Ne fakt isha ne Rimini dhe nuk jam e mire ne gjeografi thjeshte di qe eshte ne mes te italise...
Por vertet kam nje nostalgji te madhe per vendin grek e sidomos atje ku kam kaluar gjysmen e jetes time(ne lutraki).
Sa mire na ben qe i kujtome ketu ne kete forum ,me duket sikur e perjetova per disa momente.
Te uroj edhe ty bjondia gjithe te mirat.(je simpatizantja ime)ciao

__________________
Sto lavorando duro per preparare il mio prossimo errore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Gusht 2008 14:30
cecilia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cecilia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cecilia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cecilia Shto cecilia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cecilia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Citim:
Po citoj ato që tha turll


Hmmm ...... ngaqe e shkruajta me shpejtesi ndoshta nuk u shpjegova si duhet .... Sorry, nuk doja te fyeja asnje.



Nuk ka problem miku im.

O Gjergj mos beje avokatin e turli te lutem.Ai di te mbroje veten e vet.Besoj se me turli gjithmone jam mirkuptuar e jo keqkuptur.Edhe ne kete rast pikerisht ndodhi.

Trafiku ne Vlore u rendua shume ditet e para te gushtit e ne vazhdim.Ngiheshim pak shpejt ne mengjez(rreth ores 8:30),sepse nuk gjenin vend parkimi per makinen atje ku shkonim per plazh.Edhe ne Durrsin tend moj Lela ne mengjez e mbasdite nga ora 15-18 ishte tmerr.Nga Golemi e gjersa dilje nga qyteti ishte torture e vertete,sepse trafiku ishte tej mase i renduar.Rruga ish me nje korsi vajtje ardhje,por makinat beheshin ne radhe per tre sa nga njeri krah ne tjetrin.Disa te perkedhelur me makina te mira me targa TR futeshin ne trafik si dikur shoku i F Nanos Nehat Kulla.Keta qe bejne keshtu sot patjeter jane te perkedhelurit e regjimit te Berishes.Keta ''luaner'' do te shndrroheshin ne minj vetem me nje qendrimi ne B Madhe ose ne Gjermani!!!
Vonesa shkaktoheshin edhe nga semaforet brenda qytetit te Durrsit, te cilet ishin nga 50 m larg nga njeri tjetri.
Dikush tha me poshte se jugu i Italise ka probleme.Po Firence, te cilen une e kam vizituar disa here ne jug eshte?Ne vijat e bardha duhet te kishe kujdes se mund te te shtypnin.Pike respekti nuk kish per kembesorin.Ndonje qe jeton ne BM mund t'ju tregoj se sa respektohen kembesoret ne vijat e bardha.Ligji te denon me burgim te perjetshem nqse bene vaki qe mund te shtypesh kembesorin brenda tyre. Infrastruktura e qyteteve ne vendin tone eshte cope ,cope dhe nuk e perballon dot trafikun.Prandaj edhe nuk duhet pretenduar per turizem cilesor pa patur nje infrastrukture te zhvilluar e meoderne e plazhe te paster.Miqte e mij me treguan se te udhetoje nga Italia ne Shqiperi me tragete ish njesoj si me trenat e kampeve te perqendrimit.Shqiptaret i shifje te ulur ne kuverten e tragetit sikur ishin klandestine jo sikur kishin paguar bilete per te udhetuar ne kushte normale.Te gjitha keto vijne nga anarkia e korrupsioni qe ka kapur shtetin.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Gusht 2008 14:52
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Ato policet e San Marinos jane Xhandare, dhe jane apastafat aty per te mbajtur rregull.
Ato kthesat jane icik si shume te forta, por cudi si ste paskan fishkelluar veshet nga lartesia. Une kur shkoj atje me duket vetja sikur jam ne Avion.

Sa per plazhin i Riminit (Deti) ne kete rast, nuk krahasohet aspak me detin jon sepse Adriatiku eshte njesoj si ne Shqiperi ashtu dhe ne Itali, I piset andej dhe i piset ketej. Por per plazhin s'ke c'thua fare, eshte nje nga me te miret dhe me cilesor te gjithe Italise (po flas per pjesen e reres)
Kurse per trafikun Cecilia ske faj qe thua qe makinat s'te linin me kaluar sepse hajde hec njehere ti me makine per 15 km (ne te cilat c'do 100 m do te ndalosh per te lene kembesoret qe bejne pushime, qe kalojne nga rruga hotelit per ne plazh). Une qe do te shkoj ne pune me nje fjale duhet te dal 1 ore e gjys para per t'i bere qejfin turistave qe me hecin gjithe tangarllik neper vizat kembesore dhe pa kthyer nje sekond koken se ku po hecen.
Ky eshte Rimini ne syte e atyre qe jetojne, por keshtu eshte kur nje qytet e shikon vetem nga pikpamja turistike. Plus qe trafiku katerfishohet ne vere, sepse duke qene qytet i vogel, nuk e perballon dot trafikun e gjithe turistave.
Une ne vere as qe e marr mundimin me dale me makine sepse eshte e pamundur te levizesh normalisht pa ndejtur 1 ore ne rresht per te bere 1 km.
Nuk mund te jete c'do gje perfekte edhe ne vendet turistike.

O IqVlora po une prandaj nuk shkoj asnjehere ne gusht ne shqiperi sepse eshte nje tmerr i vertete, duke filluar nga plazhi, tafiku, njerezit.
Personalisht kur bej pushime nuk dua te shkoj ne nje vend me rremuje por mundesisht sa me pak njerez te kete aq me mire eshte. Sepse me te vertete dua te bej pushime, jo te acarohem me gjetur parking, ose te mos gjej vend ne plazh.

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Gusht 2008 14:53
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

Citim:
Po citoj ato që tha IQVLORA




O Gjergj mos beje avokatin e turli te lutem.Ai di te mbroje veten e vet.Besoj se me turli gjithmone jam mirkuptuar e jo keqkuptur.Edhe ne kete rast pikerisht ndodhi.





__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Gusht 2008 15:06
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Meqe doli ajo tema e italise, ne fakt nuk doja ta permendja sepse ishte ana negative e asaj qe shijova gjate pushimeve atje, dhe qe nuk mundi te erresoje anet e tjera pozitive (bukurite, ushqimin etj). Me beri vaki edhe ne veri te shikoja shume makina qe ecnin midis dy korsive (thua te ishte Borat brenda ). Per qelbesorin ..... sorry, kembesorin, nuk kishte shume respect. .... . Vura re edhe disa fenomene te tjera qe lidheshin shume me mentalitetin, dhe qe kishin shume ngjashmeri me fenomene shqiptare qe ne i kritikojme. Dhe mesimi qe nxorra eshte se shume dukuri negative shqiptare jane te importuara ....... nga fqinjet. Ajo qe nuk shpjegoja dot ishte se si ka mundesi qe te tilla fenomene ekzistojne akoma tek fqinjet. Nejse, futi nje pjate makarona apo nje pizza .... ene cdo gje kalon.
Italia dhe Evropi jane shume te bukura per te kaluar pushimet ......... .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Gusht 2008 16:25
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

pershednetje iqvlora me urim qe te jesh kenaqur ne shqiperi dhe tja kesh kaluar mire pavarsisht nga keto "probleme te vogla "

Kam udhetuar me nje traget te tille dhe te them te drejten me mire preferoj te vij me gomone vjen shpjet -rehat e pa probleme sesa me nej traget te tille dhe po te jesh me kabine po te njejtin problem ke aq e keq plas vaper s enuk punon kondizioneri kjo gje per fajin e te dy paleve shqipo-italiane .Nuk eshte cudi ajo qe thua se dhe ne elbasan qe nuk eshte qytet bregdetar ka probleme me trafikun se ne gusht trefishohen makinat dhe arrogaza e njeresve qe i japin ketyre makinave arrin ne shkallen em te larte ndoshta nga vapa e madhe o dielli i forte se  dhe em semafor per kembesoret ai me "benz " kalonte me shpejtesi dh polici asgje bente sikur nuk shikonte .

Sa per italine jetoj ne nje vend bregdetar kur 3 muajt e veres nuk del dot me biciklete se uk gjen vend per te postexhuar jo me me makine jeta e kembesorit eshte 0 sepse dhe ligjet jane te tilla 0.

Pushimet i kam kalur gjithmon jashte italis dhe jam kenaqur gjithmon .

cecilia motivi i kesaj preferenca ?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Gusht 2008 17:33
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

Citim:
Po citoj ato që tha IQVLORA
Konkluzioni im per vendin tone eshte ky:
1-Ka llafe me bollek sa edhe ne fund te botes po te jesh te ndjekin mbrapa..Ato te sjellin nje merzi qe behesh pishman qe ke shkuar.Me nje fjale,po ta mbash mendjen se cfare llapin te tjeret nuk i geson pushimet.

2-Cmime teper te larta te vendosura ne menyre abuzive.
3-Pastertia mizerabel..

Ne shkojme ne vendin tone sepse e duam.Po ata?Mbahen me mire se ne.



Edhe une i kam vene re keto kater pika. Llafet njehere jane skandal, sidomos ngaqe shumica e njerezve preferojne te rrijne neper kafene gjithe kohes dhe detyrimisht vetem llafe do te bejne.

Cmimet i vejne me te larta aty per aty ne menyre qe te behet pak pazar, gje qe une nuk e kisha ne mendje dhe jam kujtuar javen e fundit, se sinqerisht, nuk jam mesuar te bej pazar.

Pastertia, lere mos e pyet. Me vinte neveri kur shihja grate duke lare tapetet dhe qilimet, por kur vinte puna, ishin te njejtat qe hidhnin mbeturinat jashte dritares, ne te njejtin vend ku do luanin femijet e tyre me vone. Bahhh, sa inat qe i kam ata njerez qe bejne sikur jane pastertore, por nuk dine te mbajne ambientin e tyre!
Qe thua ti, IQVlora, kushurira ime erdhi nga Italia me nje shoqe Belge, dhe shkuan per nja tre dite ne Vlore. Mbasditjes kishin dale ne qytet, dhe kishin ngrene dicka. Kjo belgia ishte detyruar ta mbante mbeturinen gjate gjithe kohes ne dore se s'kishte gjetur nje kosh ne mes te Vlores.

Ndersa per te mbajturen e tangerllikun e njerezve, lere mos e pyet. E kuptoj turll kur tha qe ka emigrante qe shesin tangerllik. Fatkeqesisht isha me Alitalian, nga NY ne Rome dhe nga Roma ne Tirane. Degjoja plot mama shqiptare qe u flisnin femijeve te tyre ne Italisht. Une kisha motren e vogel, dhe i flisja nganjehere anglisht gjate kohes qe ishim ne Shqiperi, por i flisja atehere kur s'doja qe te kuptonin se cfare po thoja njerezit, jo gjate gjithe kohes si ia benin ata. Pastaj, sidomos ne fillim te gushtit mbushej vendi me makina emigrantesh qe i ngisnin tere tangerllik. Nuk me kuptonin njerezit kur u thoja qe une, doja te ecja, te shihja pak vendin, por, te ecja.
Pastaj, benin si te terbuar ne aeroport, a thua se nuk ishin ata te njejtit qe larg vatanit kishin zbatuar te njejtat rregulla qe po shkelnin aty.

Une here tjeter kur do te shkoj, do te shkoj te rri vetem, te cmallem pak me vendin, se pjesa derrmuese e njerezve ma kane sjelle ne maje te hundes me ate mentalitetin mbrapsht. Kesaj vere e kam kuptuar se sa i rendesishem eshte arsimimi dhe te lexuarit.

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Gusht 2008 20:17
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Ime ,pershendetje edhe nga ana ime!
Ime shoqe me tha se vitin tjeter jo me ne Shqiperi;cunat po ashtu.Po une? Kam gjalle prindrit,babai 80 dhe mamaja 75,ndersa nusja i ka percjelle te dy te sajet.Eshte arsyeja e vetme qe me bene te shkoje perseri ne menyre qe t'i takoj ata sa jane gjalle.Ndoshta ndonjerin edhe per here te fundit.Por edhe takimet me shoke e miq te feminise jane relaksuese per mua.Qendrova disa mbremje me miqte e mij ne lokalet e Radhimes me ndonje gote vere ose raki para shoqeruar me peshk ose mish qengji te pjekur. Por me te embla e qe me sillnin satifaksion ishin kujtimet tona si femije ne shkolle e me vone ato te punes.
Bisedat rridhnin natyrshem gjer ne oret e vona te mesnates.Harroja cdo hall e brenge ato pak ore relaksi.Ishte bukur.

Pershendetje Gjergj e mos m'u zemero.Jam pak i serte por ju dua ju djemte vajzat tona.
Respekte

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Gusht 2008 20:24
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:19 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 8 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Me ne fund ne Shqiperi

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.