Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Arsyet pse?????????
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Friendly-Boy
Anetar i ri

Regjistruar: 04/12/2008
Vendbanimi: Berat
Mesazhe: 20

Question

Arsyet pse?????????

jam regjistruar per her te pare ne forum dhe si cdo her e pare falendeoj ata qe bejn te mundur realizimin e tij. ne morin e gjerave te internetit pak jan te vleshme dhe ju huni ne ato pak gjera te vlefshme. urime. si tem te par doja te hapja thenjen e SHEKSPIRIT: Te rrosh apo te mos rrosh kjo esaht ceshtja. Esht then e sterthen si tem por kur vjen puna ne aspektin personal ne i harojm arsyet pse duhet te rrosh.Diku kam lexuar nji shpreje qe thot:une nuk kam arsye te vdes por me thoni nji te vetme pse duhet te jetoj??????? Dhe une mendoj se jo vetem nji por ka shum arsye pse duhet jetuar.por kur gjerat mezi kapercehen ateher asnji arsye nga keto nuk vlen. Jam ndeshur me shum persona dhe me teper vajza qe arsyet nuk i mbushin mendjen. pastaj dhe vet .......... Te dhith besoj se hasni pikpyetje te tilla sidomos kur ndesheni me pasqyren. me thoni disa prej tyre.......... Arsyet pse?????? mirpres sygjerimet tuaja.

__________________
Mposhtja e vetvetes esht lufta me e madhe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Dhjetor 2008 14:13
Friendly-Boy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Friendly-Boy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Friendly-Boy (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Friendly-Boy't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Friendly-Boy Shto Friendly-Boy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Friendly-Boy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
landi1
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/09/2008
Vendbanimi: .
Mesazhe: 80

Friendly-Boy,

shekspiri i varfer nuk ka then ashtu more djale. To be ne shqip nuk perkthehet "te rrosh", kete pyetje e ka bere Vangjeli te "peralle nga e kaluara".

Arsye per te jetuar ka plot, por me e rendesishmja eshte se jeriu ven ne jete per ta plotesuar ciklin jetesor. Vdekja eshte nje siguri tokesore ndersa te jetosh dmth te ecesh perpara deri ne castin kur jeta takohet me vdekjen.

Arsyet e verteta pse duhet te jetosh jane brenda teje sepse aty filloj dhe merr bota kuptim. Ne forume apo gjetke mund te te sugjerojne 100 arsue dhe teknika por, besoj se vendndodhja e vertete e ngjyrave te jetes eshte thelle brenda teje. Nese shkak per kete polarizim ekstrem te jetes " te jetosh apo te vdesesh" eshte bere per ty nje ngjarje e rendesishme, patjeter qe ja vlen e shqetesohesh por jo te mendosh fundin. Ke pare ndonjeher ndonje stine qe zgjat pergjithmone? e pra edhe arsyet per te jetuar nuk jane tabela te cilat njeriu mund ti lexoje sapo ngrihet nga gjumi enderrkeq. Cdo gje qe deshirion dhe perpiqesh ta kesh ne jete. cdo humbje dhe fitore, cdo dashuri dhe urrejtje, cdo gezim e hidherim jane arsye per te jetuar ne fakt dhe jo per te vdekur.

Por nese vertete pikpyetjet dhe kjo dileme ne ty eshte e forte atehere ka profesioniste te cilet mund ti kanalizojne me drejte dhe mire kto medime dhe me pas te gjesh nje pergjigje te qendrueshme,,,qe gjithsesi do te dale nga ti.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Dhjetor 2008 14:40
landi1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė landi1 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me landi1 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: landi1 Shto landi1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto landi1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Une jetoj qe te jetoj

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Dhjetor 2008 14:52
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Friendly-Boy
Anetar i ri

Regjistruar: 04/12/2008
Vendbanimi: Berat
Mesazhe: 20

flm per konceptet te reja landi. epo te jesh apo te rosh ka te njejtin kuptim mendoj une e di shprehjen e sakt por per ta ber me popullore thash. to be or no to be this is the question???????? te jesh a mos te jesh kjo esht ceshtja. por ne shqip ka shum interpretime dhe te gjitha mund te marin nji kuptim.

__________________
Mposhtja e vetvetes esht lufta me e madhe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Dhjetor 2008 15:12
Friendly-Boy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Friendly-Boy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Friendly-Boy (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Friendly-Boy't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Friendly-Boy Shto Friendly-Boy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Friendly-Boy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
landi1
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/09/2008
Vendbanimi: .
Mesazhe: 80

Jo mo frendly jo se nuk jane koncepte te reja. Gjthsesi kalofsh mire

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Dhjetor 2008 15:17
landi1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė landi1 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me landi1 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: landi1 Shto landi1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto landi1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Friendly-Boy
Anetar i ri

Regjistruar: 04/12/2008
Vendbanimi: Berat
Mesazhe: 20

e di mo landi qe s jan te reja por privatrisht po. klm dhe ti

__________________
Mposhtja e vetvetes esht lufta me e madhe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Dhjetor 2008 15:27
Friendly-Boy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Friendly-Boy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Friendly-Boy (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Friendly-Boy't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Friendly-Boy Shto Friendly-Boy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Friendly-Boy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Jetojme dhe te jesh...

Te jesh do te thote te jetosh edhe i vdekur.

Te jetosh per mua do te thote te gezosh cdo bukuri qe te ka dhene natyra duke filluar qe nga mengjesi qe agon, te jetosh do te thote te duash veten dhe ta vleresosh ate me dhuntite qe te ka dhene natyra meme, te jetosh do te thote te duash njerezit perreth dhe te justifikosh cdo veprimin e tyre negativ ne adresen tende sepse njerezit mendojne me menyra te ndryshme, dhe se fundi te jetosh do te thote per mua qe mos te behesh pishman kurre per cdo gje qe ka kaluar ne jeten tende se cdo situate e mire apo e keqe eshte nje fare eksperince qe do te tevleje ne jete dhe askush tjeter nuk eshte ne gjendje te te jape kete eksperience pervec vetes tende.

Me kryesorja eshte te jetosh per brezat qe do lesh pas, permiresimin shoqeror te shoqerise ne pergjithesi.

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Dhjetor 2008 15:29
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Kur kam qene ne shkolle ne Shqiperi jo pak here degjoja shprehjen.'' O moj nene pse me bere'' Me acaroheshin nervat kur i degjoja te rinjte tuj qare. Te rinj pa drama ne jete dhe u ishte merzitur jeta?! Mendoje te kalonin ndonje tragjedi ne familje. Sa te dobet e te pafuqishem me dukeshin ata qe shpreheshin ne ate menyre! Kjo me beri te mos e jepja veten kurre ne syte e te tjereve. Nuk desha ta kuptonin kur dicka me shqetesonte, edhe pse jam tip qe prekem shpejt.
Gjersa erdhem ne kete jete, ja vlen ta jetojme. Se si e jetojme, varet nga ne.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2009 14:52
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ksovari
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 17/08/2005
Vendbanimi: kosove
Mesazhe: 610

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*
Kur kam qene ne shkolle ne Shqiperi jo pak here degjoja shprehjen.'' O moj nene pse me bere'' Me acaroheshin nervat kur i degjoja te rinjte tuj qare. Te rinj pa drama ne jete dhe u ishte merzitur jeta?! Mendoje te kalonin ndonje tragjedi ne familje. Sa te dobet e te pafuqishem me dukeshin ata qe shpreheshin ne ate menyre! Kjo me beri te mos e jepja veten kurre ne syte e te tjereve. Nuk desha ta kuptonin kur dicka me shqetesonte, edhe pse jam tip qe prekem shpejt.
Gjersa erdhem ne kete jete, ja vlen ta jetojme. Se si e jetojme, varet nga ne.



Me pelqeu koncepti juaj,nese mund ta quaj ashtu.

Njera nga pergjigjet qe kam gjetur une per pyejten "pse jetojme" e kam gjetur ne Kuran,citoj:"...nuk i krijova njerezit dhe gjinet per asgje tjeter,perveç qe te me adhurojne....".

Kur u ndala me ne hollesi te çasem ketij citati, kam gjetur literatur te bujshme. Ne fund erdha ne nje perfundim, : SE NJERIU NUK U KRIJUA RASTESISHT,AI DUHET TE SPROVOHET,DUHET TE JETE NE HARMONI ME NJERESIT, VETEN DHE ZOTIN. DUHET TE KORIGJOJ VETEN,GABIMET NE TE KALUAREN TI SHOKOJ SI HISTORI PER TE MOS GABUAR PRAP E JO TE NDALET E TI VAJTOJ, SEPSE KOHA ESHTE SI SHPATA PO S'E PREVE TE PRET AJO TY. DUHET TE JETE OPTIMIST PER TE ARDHMEN. NUK DUHET TI EMITOJ TE TJERET POR TE JETE VETEVETJA. DUHET TI SHOF TE TJERET ME POSHTE, DHE PER GARE ATA QE JANE ME LARTE. TE JETE I KENAQUR ME ATO QE IA KA DHENE ZOTI E JO TE BEHET KOMPLEKS.

Pergjigje per kete pyejte dikund tjeter ne menyr te zgjeruar nuk kam gjetur.

Kesaj pyetje i ikin t'i pergjigjen njerezit. E kam verejtur kete edhe tek shtresat e larta, e lere me tek studentet.

Mendimi im eshte qe i riu te ndalet te bej konceptin e vet se çka deshiron dhe ku do te arrij. UNe shoh shume kolege te mi qe posa te mbarojne studimet futen ne nje pune me nje pag mesatare dhe as qe mendoj per me shume.

Bera nje holumtim per qasjen e sistemit te perfitimit te energjise nga ajri dhe ia kumtova disave dhe i dhash te bejme holumtime,a edini se si ishte qasja e tyre shume stimuluese : " ... e po shume e lodhe veten....".

A duhet te ndalemi nga kjo, apo te vazhdojme edhe me tutje.


rrepsekte

ksovari

__________________
zotriu i ēdo pune ėshtė dije ndėrsa zotriu i dijes ėshtė sinqeriteti, ambicia dhe vendosmėria nė kapjen e saj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Gusht 2009 09:46
ksovari nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksovari Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksovari (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksovari Shto ksovari nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksovari nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Ndoshta bukuria e jetes tende eshte te fitosh ato betejat e vogla apo te medha cdo dite, e per dite.
Sigurisht qe ia vlen te jetosh.

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Gusht 2009 02:24
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 06:49 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Arsyet pse?????????

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.