Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Autizmi,cfare dini ju per te?
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 [4] 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Kjo puna e doktorave ska te sosun. Ndonjehere ketu ne Itali kur fillojne e diskutojne per doktorat dhe sherbimin sanitar i ndajne ne dy kategori A/B.
ndersa une i ndaj ne tre AA/A/C .
Megjithate mbi autizmin, kam pasur fatin te kem nje komshi me probleme te tilla dhe megjithate ne e mbanim afer dhe nje gje s'mund ta harroj kurre qe ishte shume i dashur asnjehere i keq vetem se kur nevrikosej gje shume e rralle, ishte mire te rrije larg, mund te kete ndodhur nja dy here ne tere ato vite qe e kam njohur. ka mbi 20 vite qe nuk e di çbehet me te pasi u transferuan aty nga '89 familjarisht kam kujtime te mira nga ai njeri.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Janar 2010 17:31
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Kjo puna e doktorave ska te sosun. Ndonjehere ketu ne Itali kur fillojne e diskutojne per doktorat dhe sherbimin sanitar i ndajne ne dy kategori A/B.
ndersa une i ndaj ne tre AA/A/C .
Megjithate mbi autizmin, kam pasur fatin te kem nje komshi me probleme te tilla dhe megjithate ne e mbanim afer dhe nje gje s'mund ta harroj kurre qe ishte shume i dashur asnjehere i keq vetem se kur nevrikosej gje shume e rralle, ishte mire te rrije larg, mund te kete ndodhur nja dy here ne tere ato vite qe e kam njohur. ka mbi 20 vite qe nuk e di çbehet me te pasi u transferuan aty nga '89 familjarisht kam kujtime te mira nga ai njeri.


Na i shpjego edhe keto kategorite me mire. Piktori i paska ngrene llafet.
Ore mos ke rene ne sevda ti kshu?

Per autizmin, nje ilustrim i mire eshte filmi "Rain man" me Dustin Hoffman dhe Tom Cruise.
Ne fakt ketu e bejne kete filmin pak si te zbukuruar me disa aftesira te ekzagjeruara te autistit etj. Kombinime elementesh apo syndromesh qe ne praktike nuk para shihen, por qe teoria i pranon, pse jo.


Fajtor i pafaj je.

Une njoh disa realitete, Kjo eshte normale por ketu nuk behet fjale per njohjen time. Edhe ti i njeh si une, njesoj fare, edhe amori madje. Puna eshte ne qendrimin qe mbajme ndaj nje realiteti.
Kjo varet nga ngjyra e syzeve qe veme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Janar 2010 17:42
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Llafe mileti cedrus, por une nuk i besoj prandaj dhe i ndaj ashtu kategorite.
Filmin e kam permendur nja dy postime me lart tek kjo teme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Janar 2010 18:27
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Kjo puna e doktorave ska te sosun. Ndonjehere ketu ne Itali kur fillojne e diskutojne per doktorat dhe sherbimin sanitar



Kew te drejte, mjeket jane ne grupin e sherbimeve.
Sherbimi i lavatriceve, sherbimi elektronik(TV demek).
Sherbime funerale (larg qofte)

Ka shume sherbime.

Dhe sherbimi shendetsor, sherbim eshte. Mjeku sherbetor i popullit. Mire e kishte Dulla.
Ja kshu.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Janar 2010 19:58
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Epo çte bej une i shkreti keshtu i thone servizio sanitario e une e perktheva sherbimi shendetsor(sanitar).
Sa per sherbimet lol ka dhe sherbime sociale

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Janar 2010 20:10
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Nqs nuk eshte sherbim, per çfare i kerkojne leket mjeket? Per humanizem?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Janar 2010 20:48
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Tema paska devijuar komplet. Nuk hapni nje teme te re ju per humanizmin e mjekeve?:p

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Janar 2010 20:55
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

E drejte. Per autizmin ne fakt di pak, gjera qe u thane. Kisha nje komshi para ca vjetesh qe bente si kukumjaçke dhe nuk dilte nga shtepia. Dikush me ka thene se nje i aferm ka simptoma autizmi pasi e takoi. Personi lexon shume, merret shume me kompjuterin dhe ka nje tendence natyrale te mesoje gjerat vete. Por ne raporte sociale eshte i terhequr. Megjithate nuk eshte si Rainman qe te quhet autist tamam. Jane vetem tendenca.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Janar 2010 21:55
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Nqs nuk eshte sherbim, per çfare i kerkojne leket mjeket? Per humanizem?

Po sherbim ore eshte, plotesisht sherbim.
Ca te ustajt ca te agajt.

Nuk po tallem fare. Sherbim shendetsor i thone ne tere boten.

Problemi i autizmit eshte zmadhuar njesoj si edhe i Alzhajmerit qe thote faja.
Autizmi kur cfaqet si nje semundje e vertete eshte i veshtire per t'u trajtuar, por ka forma te lehta dhe te ndermjetme ( ju kane vene edhe emra shume ketyre) qe kalohem shume mire. Femija ben kontakt me sy, gje qe eshte shume e rendesishme, por ka disa vonesa ne te folur, ose rri me i vecuar se te tjeret.

Prape nga filmat:
Eshte nje serial shume i kendshem TV "House"
Aty behet fjale per nje femije autistic, tipik, rast i rende.
Eshte nje nga episodet me terheqese. Femija me autizem te rende, duke dale nga spitali, i fal doktorit lodren e tij te preferuar.

Ne teori, kjo nuk ndodh.

Autizmi mund te kete edhe forma shume te lehta te cilat kalohen pa u kuptuar.

Nuk duhet ngaterruar nje femije autistic me nje femije me prapambetje mendore, apo me nje femije qe ka intelekt te ulet.

Ne nje klase psh, ka nxenes qe nuk arrijne te marrin nota mbi mesataren.
Kjo nunk do te thote se keta jane autistic.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Janar 2010 12:56
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Nje artikull i ri per autizmin bente fjale per lidhjen e autizmit me helmimet me plumb dhe merkur.
KJo mund te ndodhe edhe qe ne kohen qe femija eshte ne barkun e nenes

Nje nga burimet nga mund te merren keto elemente ne USA, jane ushqimet e detit .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2010 16:49
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 13:57 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 [4] 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Autizmi,cfare dini ju per te?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.