Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Njohja me anėtarėt e forumit > Prezantimi i Anėtarėve tė Forumit > Ju pershendes!
Gjithsej 7 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Ju flm per perkrahjen tuaj, por sikur te mos shfrytezonit rastin te perdorni ironi kaq shume, mbase do te bindesha se gjithashtu edhe perkrahja nga disa qe duken te kene qene serioze ne shkresat e tyre, te jete e cilter.

Une jo po synoja te bej interesantin me menyren e prezantimit, por po shpresoja se vetem ne kete menyre do ia dal te terheq vemendjen e shumices ketu, gje qe rralle here ndodh qe nje teme e porsahapur te mund te lexohet (deri ne fund) nga me se 50 veta, sidomos nese e shkruar nga nje anetar i ri.


Praseprape, ju faleminderit sido qe mund te te me kenit menduar ndersa po e lexonit!

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Shkurt 2012 01:02
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Nuk pashe ndonje ironi verdalle. Sidoqofte, nga ajo histori besoj te dy partneret do kuptonin problemin e feve. Myslimani do ishte me pak mysliman dhe e krishtera me pak e krishtere. Kjo eshte llogjike nese shkon kundrejt prinderve qe krijojne drama ndarjesh me sfond fetar. I bie qe ti si njeri te jesh kunder fese qe perfaqsohet nga prindet.

Keto histori tregojne edhe sa konfuz eshte kufiri mes besimit personal dhe detyrimit shoqeror. Imagjino qe femijet e myslimanit behen automatikisht myslimane dhe e konsiderojne veten te tille. Por kjo vjen vetem se keshtu jane indoktrinuar gjate jetes, dhe jo se kane gjetur besimin personal. Apo jo?

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Shkurt 2012 05:19
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Me vjen me shume inat pse ju nga kosova dhe maqedonia i veni kaq shume rendesi fese.
Kjo i ven vule te keqe cheshtjes kombtare shqiptare me kshtu percarjes dhe identifikimesh mbas fese.

Ne rradhe te dyte, sado mos te kete aprovuar krushku perderisa sa nuk te ka prekur me dore vellai jot qenla treguar i keq.
Nuk rrahet krusku edhe ti maresh vajzen pastaj.
Nuk e di mire ngjarjen por keq boll.
Nul do ishte bere nami ti kishe thene miqve qe ti spjerdh shume per fene myslane, as zoti nuk do te kishte vra, edhe miqte e tu paskan qene fetar fanatike, por kshtu del qe ti ose vellai jot qrnkeni mysliman fanatik edhe me te cmendur.
Per te ardhur kto cmendurira.

Ne shqiperi myslimanet e katoloket martohen pa probleme.

Nejse... Sdi ca t'them...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Shkurt 2012 06:44
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Sa per informacion, une jam besimtar i vertete, fal pese kohet e Namazit dhe kam vizituar pothuaj cdo dite Xhamine. Praktikimi i fese nga ana ime nuk eshte i gje e vogel, qe do te mund te mbaja fshehte nga nusja. Madje, s'donte t'ia dije se c'feje i perkas une si dhe si praktikohet ajo. Me lutej vetem per nje gje, qe te mos ta braktisja kurre. Keshtu, bazuar ne dispozitat e fese sime, neve na lejohet te martohemi gjithashtu edhe me nje vajze te krishtere, pa i imponuar asaj fenë tone. Mire do ishte sikur ajo te konvertohej ne Islam, porse me vetedeshire. Per sa me perket mua, nuk guxoj te veproj kryenec ne kete pike, i kam premtuar se nje gje e tille nuk ka per te ngjare kurre - une sikurse edhe ajo, qeme ne dijeni per fete tona perkatese.

Nderkaq, vellai nuk ka bere mire, por tani per vepren e tij te shemtuar po shijon burgun. Babi i saj mbahet si nje hero "i shqiptarise" dhe urren cdo gje qe nderlidhet me fenë time, qe, sipas tij, gjoja praktikohet vetem nga turqit.
-Mua me duhet patjeter te punoj (ne te zeze), qe te ndihmoj familjen time dhe te nuses. Nuk e di sigurt nese i marrin te hollat e mia te cilat ua dergoj po ashtu atyre, por nga ana ime do t'i kene hallall gjithmone - pasur parasysh se edhe ata kane nevoje.

Kalofshi mire!

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Shkurt 2012 13:37
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Jo besa Xhunior, ti arrite vertet te terheqesh vemendjen e disave, por jo per ato qe te kan' ndodhur, por per ato qe neve (te pakten une) nuk kuptojme nga shkrimi yt. E kam fjalen me shume per shkrimin e pare, sepse ne te dytin shton disa gjera, keshtu tregon me teper kush je; por akoma jo ku qendron problemi (apo problemet).
Kete problem qe ti ngren ketu, mospelqimi i marteses nga nje familje kristiane per shkakun se dhendri eshte i fese (apo besimit) mysliman, -neve ne Shq. nuk e njohim kete problem. Por nejse, kemi 20 vjet ne emigracion dhe ndoshta disa gjera mund te kene marre per mbrapsh aty, keshtu qe edhe mund te kete ndonje tek-tuk familje qe refuzon martesen e femijve per shkak feje!?
E dyta, une nuk e kuptoj (dhe besoj asnjeri nuk e kupton), qe midis dy familjeve, (ne kundershtim me ato qe thua ti), paska ekzistuar nje fare komunikimi normal, perderisa i ati vajzes paska ardhur te takoje e te bisedoje me vllain tend dhe, panvarsisht ketij komunikimi deri diku normal, vellai yt i hyka ne dru pabesisht nje burri me te vjeter! Perse e paska rrahur vjerrin? Pse ishte kunder marteses? Apo nga ana tjeter: perse erdhi ky vjerr te takonte vellane tend? Pra, ngado ta vertitesh muhabetin, kemi aty nje njeri qe vjen ne mirbesim te takoje dike, -sepse dhe nuk ju ka asnje borxh-, te sqaroje nje problem apo kontradikte (qofte dhe familjare), dhe rrihet nga nje i ri; biles ne kete rast nuk eshte veshtire te imagjinohet, qe ky burre do te jete goditur edhe kur ka rene per toke! (Ne kete bote ka plot legena qe godasin edhe kur tjetri ka rene per toke, cfare eshte kunder cdo rregulli grindjeje, te ciles do forme! Meqe dukesh besimtar tek Zoti, pra duhet te jesh i sinqerte, do beje mire ti sqaroje me hapur disa detaje ne shkrimin tend!)
Tjetra gje e pasqaruar eshte kjo fusha e Kosoves! Cdo ky vjerr ne Kosove? Jeni te gjithe nga Kosova? Banoni aty? U qelloi rruga te kaloni ne Kosove? Me fal, por une nuk e kuptoj c'do kjo fushe e Kosoves ne kete grindje mes familjesh me fe te ndryshme, (apo te pakten njera ateiste dhe tjetra myslimane)? Apo mos kemi ketu nje shkrim figurativ, sa per te ndezur diskutimet?
Persa i perket punes se zeze qe ben, pra ne kundershtim me ligjin e shtetit, nuk po zgjatem sepse mund te dalesh tek Kurani dhe te thuash se Zoti nuk ka folur per pune te zeze apo te bardhe, dhe diskutimi nuk ka fund. Pastaj, emigrant hesapi, hallexhi, dhe ne disa raste deliktesh te vockla mbyllet njeri sy.
Ajo qe perben per mua impenjimin kryesor ne komentin tim, eshte ajo deshira jote qe dhe nusja te kthehet ne besimin tend, por me deshire dhe jo me nxitje kryenece nga ty. Kete teori une e kam degjuar direkt nga goja e shume te njohurve myslimane. Por ajo qe me habit eshte se nuk kam pare deri me tani qofte dhe nje rast te vetem nga keta respektues te medhenj te deshirave te gruas, ku gruaja te jete pa shami ne koke! (Sinqerisht ta them, per mua nuk perben shamia ne koke problemin, prandaj nuk ta kam ketu qellimin e komentit.) Ketu dua te them, se nuk do jete e larget dita kur edhe nusja jote do vendosi shamine ne koke, dhe ti do pretendosh akoma me tej se kjo qe deshira e saj! Apo beson ti, se do jesh ti i pari revolucionar mes myslimanve praktikante te fese, i cili (dhe i vetmi) qe bashkjeton me nje grua pa shami ne koke?!

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Shkurt 2012 12:38
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Ty, sikurse shumices, te djegka shamia. Pse shkruan me hamendje? Jo te gjitha grate ne Kosove (kam fjalen per myslimane shqiptare) bartin shami. Nuk shikuake TV, ti?! Fatkeqesisht, sot rralle here has ne gra me shami mbi koke, por jo krenohem me kete gje. Them fatkeqesisht, ngase 80% e popullates jane myslimane. Mbase pseudo-myslimane, nga ta di une? Hamendjet, shok, mbaji per vete. Dhe, JO, nuk do ta detyroja nusen time edhe sikur ajo te ishte myslimane, ngase adhurimi ndaj ALlahut duhet te ndodhe me vetedeshire. KAM deshire, por jo do ta detyroja ate. Kaq per shamine dhe imponimin.



-Po, neve jemi kosovare, me prejardhje nga Shqiperia (Durresi, brezi i 3-te).
Babi i saj kishte ardhur me arme ne shoke, sikurse Shote Galica dhe kishte tentuar ta vriste ate. Mirepo, edhe vellai me arme. Nuk them se beri mire, por ja, o vellai o babi ne kete rast. Fatmiresisht, te dy gjeten durimin te mbaronin me grushta. I riu, vellai im, fitoi. I moshuari mendon se ka force, ndersa i riu e di se ka force.

Shkrimet figurative nxjerren ne tema te tjera, jo ne prezantim-teme.

Te pershendes!

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Shkurt 2012 14:01
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato që tha F_xhunior
Ty, sikurse shumices, te djegka shamia. Pse shkruan me hamendje? Mbase pseudo-myslimane, nga ta di une? Hamendjet, shok, mbaji per vete. Dhe, JO, nuk do ta detyroja nusen time edhe sikur ajo te ishte myslimane, ngase adhurimi ndaj ALlahut duhet te ndodhe me vetedeshire. KAM deshire, por jo do ta detyroja ate. Kaq per shamine dhe imponimin.


Fatbardhi , shum e drejte kjo qe sapo the . siç e thashe dhe ne citimin e pare un vij nga 2 prinder me fe te ndryshme , ( babin musliman e mamin ortodokse ) po kjo ka ndodhur shum kohe me pare , un e kam mesuar me vone ,se ç'kan vuajtur , jo nga ana e mamit po e babit sepse nuk e pertypnin dot , qe babai im theu rradhen (1- hahaha ishte i 3 ,dhe e 2 qe mori nje te krishtere ) ....pasojat ishin qe ime eme pasi mbaroi shkollen , u desh te shkonte nuse tek kusheriri i babit . pffffffff ajde mendje ajde ..!
e te shohesh si kan ndryshuar gjerat tani , ata pasi arriten te njohin shpirtin e saj ndryshuan çdo gje , e pranuan pas 6 muajsh ne shpi! duke pertypur te gjitha ato qe kishin vjell me pare . Mami im edhe pse ortodokse ( jo e mirepritur ne fillim ) agjeronte e agjeron per te respektuar ne radhe te pare babin , e pastaj te tjeret me rradhe asnjeher e imponuar ta bente! Kjo per te dal ne ate qe ti the me lart ASGJE NUK IMPONOHET! Sot e kaq vite bashke , jetojn ne harmoni e ska tbej aspak ajo *qe jan nje çift qe vinin ne religione te ndryshme* , dhe ne femijet jemi edukuar me te njejten fryme PAQE.
Citim:
Po citoj ato që tha F_xhunior
-Po, neve jemi kosovare, me prejardhje nga Shqiperia (Durresi, brezi i 3-te).



Po si ka mundesi more Patriot DURRSAK p.sh un jam durrsake .. qe na braktise e ike ne Kosove ( nese s'eshte sekrete ) ???
ndoshta po te ishe akoma ktu , s'do ndodhnin te gjitha kto!
Ne ç'vit je larguar ? e kur ka ndodhur kjo histori?

P.s tani kuptoj pse flet nje shqipe te paster , e komplimente per menyren si komunikon edhe qetesin qe ke ruajtur deri tani , sepse eshte vertet veshtire .... ja p.sh un smunda.

Lexohemi ne vazhdim !

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shkurt 2012 17:02
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

I dashur xhunior, nuk qenke vetem ne moshe i ri, por dhe nga mendja. Edhe ne komentin e Lules shihet se keto martesa sjellin tek-tuk merira, fjale, veshtrime mosbesuese; une dhe gjithe farefisi im eshte me fe te perziera, po ashtu dhe emrat. Keshtu me rreth 1/4 e shqiptarve te Shq.. Gjera te zakonshme, apo jo!
Mirpo ne historine tende jane dhe po shtohen ca me shume detaje cuditberse, rrahje, arme, kercenime. (Te pakten ne vend te krahasimit me Shote Galicen, te kishe vene te shoqin e saj, Azemin, pasi vjerri qe erdhi i armatosur ishte burre dhe jo grua!)
E gjithe kjo histori, gjoja naive dhe e sinqerte, permban ne thelb te saj viktizimin e nje myslimani te mire e te urte si puna jote, pra gjithe myslimaneve praktikante, nga njerez te prapambetur anadollake... oh me fal, te prapambetur mesjetare kryqetare, si ai vjerri yt, i cili jo vetem i del ndesh dashurise se paster se dy te rinjve, por edhe ka paragjykime krejt boshe ndaj njerezve besimtar te feve te tjera (!). Ja kete perpiqesh ti te na tregosh, -dhe mos kujto edhe ne kete rast, sic kujtove me shamine e kokes, se dua te mbroj vjerrin tend, apo kristianin paqesor! Jo, duhet te ta bej te qarte se sa inferior paraqitesh ti me gjithe fene te cilen don te mbrosh, duke e vene ne fillim veten ne rolin e njeriut qe shikon punen e tij, e pastaj te njeriut te persekutuar nga paragjykues te anshem, njekohesisht tregon si padashur (gjoja) se je nje besimtar praktikant i riteve fetare. E pas gjith kesaj historie pret qe ne te themi: i shkreti i ri, si e peson nga keta mesjetare ... kristiane, dhe deri tani kishim kujtuar se ishin keta myslimanet agresive, por jo, paskemi gabuar!...
E kupton tani pse ke ngelur i ri nga mendja! Sepse kujton se keto lloj historirash do kaperdihen menjehere nga lexuesi! Te lutem, nese here tjeter na sjell raste konfliktesh fetare, (qofshin dhe ato kur vertet ndonje i krisur kristian dhunon ose don te dhunoje dike te nje feje tjeter, myslimane, budiste, etj.), kaloi ato raste ne ato vende ku feja ka ate rendesi te (ke)tille, e nga te cilat po infektohen serish disa nga brezi i ri i shqipfolseve sot. Ndryshe, jo vetem do harxhosh kohen kot me lojra te tilla, por do tregohesh edhe qesharak. Te jesh i sigurte se keshilla ime, edhe ne mos qofte me e mira, eshte e sinqerte.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Shkurt 2012 14:35
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Citim:
Po citoj ato që tha F_xhunior
Sa per informacion, une jam besimtar i vertete, fal pese kohet e Namazit dhe kam vizituar pothuaj cdo dite Xhamine. Praktikimi i fese nga ana ime nuk eshte i gje e vogel, qe do te mund te mbaja fshehte nga nusja. Madje, s'donte t'ia dije se c'feje i perkas une si dhe si praktikohet ajo. Me lutej vetem per nje gje, qe te mos ta braktisja kurre. Keshtu, bazuar ne dispozitat e fese sime, neve na lejohet te martohemi gjithashtu edhe me nje vajze te krishtere, pa i imponuar asaj fenë tone. Mire do ishte sikur ajo te konvertohej ne Islam, porse me vetedeshire. Per sa me perket mua, nuk guxoj te veproj kryenec ne kete pike, i kam premtuar se nje gje e tille nuk ka per te ngjare kurre - une sikurse edhe ajo, qeme ne dijeni per fete tona perkatese.

Nderkaq, vellai nuk ka bere mire, por tani per vepren e tij te shemtuar po shijon burgun. Babi i saj mbahet si nje hero "i shqiptarise" dhe urren cdo gje qe nderlidhet me fenë time, qe, sipas tij, gjoja praktikohet vetem nga turqit.
-Mua me duhet patjeter te punoj (ne te zeze), qe te ndihmoj familjen time dhe te nuses. Nuk e di sigurt nese i marrin te hollat e mia te cilat ua dergoj po ashtu atyre, por nga ana ime do t'i kene hallall gjithmone - pasur parasysh se edhe ata kane nevoje.

Kalofshi mire!



Nuk ka rendesi ne e praktikon fene apo jo, gjersa nusja te ka pranuar ty per ate qe je. Nuk besoj se ju shtire si jo besimatar para se ta merrje apo jo?! Gruaja te punon? Ne pergjithsei ju praktikantet jeni fanatiker. Shqyeni ne pune vet nga mengjesi ne darke, dhe grate doni ti mbani ne shtepi.


Keto kontradita ekzistojne dhe ne Shqiperi kur familjet jane shume fetare. Nje shoqja ime, muslimane i thencin se nuk e praktikonte, dashuronte nje djale te krishtere. Ai e la se e detyroi familja. Vellain ai e kishte prift.

Ju qe thoni qe nuk ekzistojne keto probleme ne Shqiperi gaboni, por dihet ne Kosove jane cik me te theksuara dallimet. Te krishteret nuk japin vajze te muslimanet ne Shqiperi. Po ndodhi, vetem nese ata dashurohen e s'kane c'bejne. Te krishteret jane shume here me fanatik ne mbrojtjen e besimit te tyre se muslimanet ne Shqiperi. Sa e ofenduar jam ndjere kur njera i tha tjetres, " C'tu desh qe u fute ne deren e muslimanit? Nuk eshte mire". Harruan qe perreth kishin dhe te tjere qe nuk ishin te krishtere. U habita. Nuk e dija qe ekzistonin keto lloj dallimesh mes nesh ne Shqiperi.
Nuk thuhen haptas, por ekszistojne.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Shkurt 2012 15:11
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Citim:
Po citoj ato që tha robert
I dashur xhunior, nuk qenke vetem ne moshe i ri, por dhe nga mendja. Edhe ne komentin e Lules shihet se keto martesa sjellin tek-tuk merira, fjale, veshtrime mosbesuese; une dhe gjithe farefisi im eshte me fe te perziera, po ashtu dhe emrat. Keshtu me rreth 1/4 e shqiptarve te Shq.. Gjera te zakonshme, apo jo!
Mirpo ne historine tende jane dhe po shtohen ca me shume detaje cuditberse, rrahje, arme, kercenime. (Te pakten ne vend te krahasimit me Shote Galicen, te kishe vene te shoqin e saj, Azemin, pasi vjerri qe erdhi i armatosur ishte burre dhe jo grua!)
E gjithe kjo histori, gjoja naive dhe e sinqerte, permban ne thelb te saj viktizimin e nje myslimani te mire e te urte si puna jote, pra gjithe myslimaneve praktikante, nga njerez te prapambetur anadollake... oh me fal, te prapambetur mesjetare kryqetare, si ai vjerri yt, i cili jo vetem i del ndesh dashurise se paster se dy te rinjve, por edhe ka paragjykime krejt boshe ndaj njerezve besimtar te feve te tjera (!). Ja kete perpiqesh ti te na tregosh, -dhe mos kujto edhe ne kete rast, sic kujtove me shamine e kokes, se dua te mbroj vjerrin tend, apo kristianin paqesor! Jo, duhet te ta bej te qarte se sa inferior paraqitesh ti me gjithe fene te cilen don te mbrosh, duke e vene ne fillim veten ne rolin e njeriut qe shikon punen e tij, e pastaj te njeriut te persekutuar nga paragjykues te anshem, njekohesisht tregon si padashur (gjoja) se je nje besimtar praktikant i riteve fetare. E pas gjith kesaj historie pret qe ne te themi: i shkreti i ri, si e peson nga keta mesjetare ... kristiane, dhe deri tani kishim kujtuar se ishin keta myslimanet agresive, por jo, paskemi gabuar!...
E kupton tani pse ke ngelur i ri nga mendja! Sepse kujton se keto lloj historirash do kaperdihen menjehere nga lexuesi! Te lutem, nese here tjeter na sjell raste konfliktesh fetare, (qofshin dhe ato kur vertet ndonje i krisur kristian dhunon ose don te dhunoje dike te nje feje tjeter, myslimane, budiste, etj.), kaloi ato raste ne ato vende ku feja ka ate rendesi te (ke)tille, e nga te cilat po infektohen serish disa nga brezi i ri i shqipfolseve sot. Ndryshe, jo vetem do harxhosh kohen kot me lojra te tilla, por do tregohesh edhe qesharak. Te jesh i sigurte se keshilla ime, edhe ne mos qofte me e mira, eshte e sinqerte.



O Robert, deshe o s'deshe, e bemja nuk kthehet. Andaj, mos paragjyko, thjesht mos u bazo ne karakterin tend, te gjithe s'jane te njejte sic qenkeshe ti. Njerez te llojit tend jane te rrezikshem, ngase menyren e te te shprehurit juve e keni te ceket fare - ne gjykime e veprime. Nga afishimi yt, vihet re se sa dikte ti, qe, d.m.th ti shkruan aq sa di. -Po kush do t'ia dije nese ti beson apo jo ne ate qe shkruaj une, si dhe kush do t'ia dije nese ty te pershtatet gjendja ne te cilen ndodhem. E verteta eshte se ashtu filloi dhe keshtu po mbreteron te jete ende sot - une dhe nusja te persekutuar. I dashur, gjendja ne te cilen ndodhemi neve, s'mund te zhbehet, sado qe te dhemb ty. Jeta eshte e tille, s'eshte nje film qe te mund ta rishkruajme dosido - sikur duam vete ne. Une s'jam sekanarist, o Robert. Ti mbase mund, une jo. Une vetem shpresoj ne nje fund te mire.

-Per sa i perket paragjykimit tend te theksuar, gjoja se myslimanet qenkan te prapambetur, thuajme pse sot kjo fe eshte me e perhapura ne bote, fakt te cilin e ka pranuar edhe Vatikani. Nga injorantet njerezit ikin, jo i bashkengjiten atyre, apo jo? -Perpara se te tkhesh pergjigje, se perse Islami feja me e perhapura ne bote, nuk do te marresh pergjigje nga une me. Ne qofte se nuk jep ndonje pergjigje te mire, nga une do te etiketohesh si nje injorant dhe i marre. Faj s'ke ti, mbase ty duhet ta kene shperlare trurin mediet qe ne adoleshence, ndaj s'mund te jesh objektiv tani ne kete moshe qe sot e gezon - 12 vjec.

Per fund, Islami eshte feja e vertete (nese me lejohet te shprehem lirshem ne kete forum). S'ma ndjen pse ti/dikush tjeter, s'pajtohesh/s'pajtoheni ne lidhje me kete. Nuk kam synim te bej ndasi fetare brenda kombit tone te cilin e cmoj bindshem me shume sasa ti - megjithese une vetem nje mysliman i thjeshte.

Rritu me, baces!

________________________________

Deb, ti pothuaj sikurse ky fare Roberti - i pergjithesuakeshit njerezit, shih ketu:

Citim:
Po citoj ato që tha Deb* Nuk besoj se ju shtire si jo besimatar para se ta merrje apo jo?! Gruaja te punon? Ne pergjithsei ju praktikantet jeni fanatiker. Shqyeni ne pune vet nga mengjesi ne darke, dhe grate doni ti mbani ne shtepi.


Gruaja nuk punon (shtatzene). Ka punuar? Jo. Nuk i lejohet nga shteti, ngase eshte me e rrezikuar se une - bazuar ne deshmite qe kemi dhene, nxoren kete konkluzion perkohesisht.

Sa e sa gra myslimane punojne, ti as e ke idene per kete, vec mund te te them se gabohesh tej mase. Mjaft paragjykimeve!

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Shkurt 2012 17:07
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 13:28 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Njohja me anėtarėt e forumit > Prezantimi i Anėtarėve tė Forumit > Ju pershendes!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.