Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > vetebesimi varet apo nuk varet nga femijeria Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Tini
Anetar i ri

Regjistruar: 07/01/2004
Vendbanimi: Prishtine
Mesazhe: 28

Smile

vetebesimi varet apo nuk varet nga femijeria

mua me eshte dukur shume interesante menyra e shprehjes se lire ne kete forum dhe idet gjithashtu , qe ne shumicen e rasteve mendoj se jane shume origjinale. Prandaj, kisha dashur te di opinionet e juaja lidhur me kete teme.
Mendimi im eshte se vetbesimi varet shume nga femijeria dhe menyra se si trajtohesh si femij. Mirepo, ndonjehere dashuria qe i ofrohet nje femije eshte me teper se sa ajo e "nevojshmja" dhe athere krijohet nje fryt i cili jeton ne nje realitet krejtesisht tjeter, te krijuar nga prinderit, e kur ky fryt perballet me jeten e vertete ndihet shume i pasigurt. Ne anen tjeter nje femij i cili nuk ka pasur dashuri ne femjeri ndihet i pasigurt se mund ta fitoje dashurine e tjereve, kur niset nga fakti se vet prinderit e tij nuk kane mundur t'ja ofrojne kete dhe ndihet se nuk eshte mjaft i mire qe dikush ti ofroje dashuri. A varet vetebesimi i jone nga dashuria e ofruar ne femijeri?
E nese po, si te gjendet mesi i arte ne dashurine e ofruar gjate edukimit te femijeve ?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2004 15:51
Tini nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tini Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tini (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tini Shto Tini nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tini nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
unforgiven
*$*$*

Regjistruar: 08/07/2003
Vendbanimi: *$*$*
Mesazhe: 958

Nje femije te cilit i eshte respektuar personaliteti ( dhe femijet kane personalitetin e tyre), dhe eshte trajtuar si shok(per aq sa i takon) , e sheh te ardhmen natyrshem. Ai do te jete i zoti t'i perballoje situatat me mire se te tjeret dhe te kete komunikimin qe i duhet nje te rrituri.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2004 16:22
unforgiven nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė unforgiven Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me unforgiven (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: unforgiven Shto unforgiven nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto unforgiven nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Talking

Ka degjuar gjč kush kendej mbi Endrikson?
Ose mbi besimin fundamental qe njeriu e krijon ne vitin e pare te jetes?


p.s. Ndoshta tema e ka vendin tek filozofia

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2004 16:23
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
JaM_VlOnJaTe
kush tha qe kam?

Regjistruar: 07/07/2003
Vendbanimi: ketu, ku tjeter?
Mesazhe: 353

Ajo varet. Sepse ka njerez qe mund te kene pasur shume dashuri ne femijeri poqe kur rriten mund te jane te pasigurt ashtu si dhe ne te kundert. Une mendoj se dicka e tille ka te beje me personalitetin e njeriut dhe me shoqerine. Se nese nje person eshte i pranuar ne nje shoqeri atehere ai/ajo s'ka pse te ndihet e vecuar. Pra keto dy gjera per mua kane shume te bejne me karakterin dhe vetebesimin e njerezve.

__________________
hey babez

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2004 23:52
JaM_VlOnJaTe nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė JaM_VlOnJaTe Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me JaM_VlOnJaTe (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: JaM_VlOnJaTe Shto JaM_VlOnJaTe nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto JaM_VlOnJaTe nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tini
Anetar i ri

Regjistruar: 07/01/2004
Vendbanimi: Prishtine
Mesazhe: 28

Thumbs up

faleminderit per pergjigjjet, ishin shume inetresante

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Janar 2004 08:59
Tini nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tini Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tini (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tini Shto Tini nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tini nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Smile

Besoj qe ka me teper per tu thene mbi kete teme nga pak rreshta:


Besimi baze sipas Erikson !
Psikoanalitiku Amerikan Erik H. Erikson ka provuar te analizoje,me ndihmen e disa diagramave fazore,fazat e zhvillimit te njeriut.Kjo e gjitha duke dashur qe ti jap nje pershkrim me specifik“zhvillimit dhe krizave te nje personaliteti te shendetshem”.
Per te stadia e pare(aferisht viti i pare i jetes)eshte besimi baze(basic trust).Ky besim baze-I cili eshte fundamenti I ndjenjes se identitetit—duhet me kalimin e kohes te ruhet ndaj formave te reja te konflikteve socio-psikologjike DMTH gjithemone ‘besimi baze ndaj mosbesimit baze”.
Per Erikson besimi baze eshte “guri”kryesor i personalitetit psiqik.
Por cfare do te thoje Erikson me fjalen “besim”?
Me besim nenkupton Erikson ate qe njeriu njeh si ndjenjen per te ju dhene dikujt,dhe kjo sigurisht me mirebesimin tek te tjeret dhe ne veten.
Tek besimi baze vihet fundamenti tek lidhja nčnč-femije gjate kohes qe merr qumesht nga nena,ne fillim ndodh ne forme jo-koshiente, por qe gjate krizave ne situatat e ndryshme gjate jetes behet cdo dite e me teper nje raport koshient.
Tek nje i rritur shfaqet besimi baze i tije i demtuar ne formen e mosbesimit.Keshtu,nje njeri mbyllet ne vetvete nese ai nuk ndihet mire me veten ose me te tjeret.
Kjo forme sjelljet behet me e qarte kur personi ne fjale bie ne gjendje psikotike si psh.te refuzoje ushqimin ose komunikimin etj.

p.s Kerkoj ndjese nese perkthimi i ca termave nuk eshte i shqiperuar por...

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Modifikuar nga amor alucius datė 14/01/2004 ora 12:57

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Janar 2004 12:41
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tini
Anetar i ri

Regjistruar: 07/01/2004
Vendbanimi: Prishtine
Mesazhe: 28

amour alucius, shume flm per spjegimin, edhe une fillova të besoj deri diku ne kete teori, mund te miret si nje nga faktoret ndikues dhe del se vertet vetebesimi po varet nga femijeria.

p.s nuk kam hasur ne ndonje veshtersi ne terminologji, mendoj qe ke qene shume i/e qarte, edhe njehere faleminderit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Janar 2004 12:50
Tini nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tini Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tini (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tini Shto Tini nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tini nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

besohet se personaliteti e femijes krijohet deri ne moshen 5 vjec. te pakten nga studimet psikologjike. edhe une e ketij mendimi jam. sic e tha mona me siper nese eshte respektuar personaliteti i femijes, eshte i afte te perballoje cdo situate...
eshte e vertete se shumica nga en jane rritur ne shqiperi nen ate qe cdo gje e bejne prinderit, personalisht kur dola jashte nuk kisha plotesuar nje formular ne ambasade vete s'dija nga lidheshe gomari. megjithate mesohet njeriu te behet zot i vetes.... kjo fale personalitetit te krijuar gjate femijerise.

megjithate jane dy pika per t'u diskutuar femijet qe rriten ne nje ambjent normal familjar dhe femijet qe u bien hallet mbi koke qe te vegjel dhe rriten ne nje ambjen jo te shendoshe familjar. keta te fundit ndoshta mund te jene shume te zotet per veten, por nese personaliteti i tyre ne femijeri nuk eshte zhvilluar ne kushte normale, mbeten te ndrydhur dhe nuk kane shume besim tek vetja.

mendoj qe kjo teme eshte shume interesante dhe shume e gjere per t'u diskutuar.

__________________
It takes just as much courage to express your love when it's right, as it does to walk away when it's wrong.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Janar 2004 16:04
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

dhe

a mund te ndryshoje personaliteti qe eshte krijuar qe ne femijeri?
a mund te permiresohet me kalimin e kohes ne baze te rrethanave dhe situatave qe e bejne njeriun te rritet?

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Janar 2004 05:46
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
unforgiven
*$*$*

Regjistruar: 08/07/2003
Vendbanimi: *$*$*
Mesazhe: 958

Une mendoj se ne kohe personaliteti do te kerkoje te pershtatet, te egzistoje dhe mbijetoje njekohesisht, here me force e here pa vetedije por arrin vetem te krijoje nje mburoje rreth vetes pa ndryshuar aspak boshtin e vet. Nuk mendoj se mund te quhet permiresim por une do ta quaja pershtatje.

A keni degjuar shpesh qe sa me shume shkon mosha e njeriut aq me shume kthehet ne origjine(nga veset, te sjellurit)...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Janar 2004 06:04
unforgiven nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė unforgiven Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me unforgiven (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: unforgiven Shto unforgiven nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto unforgiven nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 16:57 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > vetebesimi varet apo nuk varet nga femijeria

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.