Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Studenti i Inxhinierisė te Avokati i Popullit, s'i japin diplomė se ėshtė me mjekėrr
A ekziston toleranca fetare ne Shqiperi?!
Jam kategorikisht kunder ketyre njerezve qe "perfaqesojne" fene e tyre ne institucione shteterore, madje edhe me gjere. Shqiperia ne Kushtetute cilesohet si vend laik...Cdokush ka te drejte te besoje, por jo t'i "detyroje" te tjeret, per shkak te besimit te tij...
Eshte e drejta e gjithesecilit te mbaje dhe te zhvilloje besimin e tij kudo, pasi eshte nje nga pikat kryesore te PARIMEVE THEMELORE TE TE DREJTAVE TE NJERIUT (askush nuk duhet te diskriminohet per shkak te fese, gjuhes apo etnise...mendimit, shprehjes dhe e lirise se tij te pakushtezuar!). Nqs do te arrinim ne ndalimin e ketyre normave nuk do te kemi tolerance etnike midis feve ne Shqiperi!...
   Ky sondazh nuk mbyllet asnjëherë [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]
Gjithsej 8 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

Hmmm

Citim:
Po citoj ato që tha i_krishteri
kur te kuptosh emrin Laik atehere do te kuptosh dhe arsyen perse ta thashe.

per here te fundit: ne nje shkolle laike eshte e ndaluar kategorikisht qe te praktikohet feja personale dhe ky eshte ligji i çdo vendi(perveç vendeve islamike)..ti merre si te duash por ky eshte realiteti i perditshem..



E shoh qe do vazhdoka gjate ky muhabet.

Djale i mbare, po te kujtoj se mbi shkollen qendron Kushtetuta e Republikes se Shqiperise. Te gjthe institucionet duhet te zbatojne Kushtetuten dhe ligjet qe ka. Ai studenti nuk kerkoi je xhami brenda nje instituti arsimor, por vete, se shprehu perkatesine fetare me ate te disa simboleve.

Dhe ti merre si te duash lum miku, jo une. Kjo pasi une po te argumetoj ne baze te ligjeve, kurse ti me flet perralla. Dukesh qe e paske marre personalisht kete ceshtje, dhe qe gjykoke ne sensin negativ per muslimanet. Gjynah, se dikush ketu ne forum, me foli mire per ty, kur iu ankova.


Me respekte

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Shkurt 2004 19:35
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_krishteri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/02/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 93

hej mik une nuk eshte se e kam me myslymanet por ngaqe shkolla nuk eshte institucion fetar atehere feja nuk ka te drejte qe te futet dhe kjo eshte per te gjitha fete dhe jo vetem per islamizmin. Nese nje prift do te filloj universitetin apo te bej ndonje shkolle tjeter, duhet qe ne shkolle te heqi veshjen dhe gjerat qe ka dhe te shkoje si nje person tjeter sepse shkolla eshte Laike dhe jo fetare. mund te jete nje skandal per ndonje tjeter prandaj duhet qe te respektohet institucioni shkollore..kjo eshte ligj qe e kane te gjitha shkolla ne Bote(perveç shkollave fetare). Nese do te marresh nje dipllome dhe do qe mos te heqesh veshjet dhe traditat e tua ose ritet fetare, duhet te shkolle ne shkollen ku eshte e pershtateshme per ty(fetare apo te tradites tende)..prandaj duhet te respektoj rregullat shkollore...mos harro se çdo shkolle ka rregullat e vet dhe kushdo qofsh nuk mund ti shkelesh ato..kjo eshte ajo qe une mendoj dhe jo sepse e kam me muslimanet...

me respekt i krishteri!!!

__________________
Tani, pra, kėto tri gjėra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por mė e madhja nga kėto ėshtė dashuria

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Shkurt 2004 23:45
i_krishteri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_krishteri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_krishteri (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_krishteri't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_krishteri Shto i_krishteri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_krishteri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

Hmmm

E shoh qe qenke i prere ne ato qe thua.

Ti thua qe mund te jete skandal per dike po te shohe ata qe prezantojne fene e tyre me ane te simboleve, po per ato femra qe vine ne shkolle me veshje shume transparente, qe i sheh brenda-jashte pa problem, po kjo nuk eshte skandal? Apo kjo eshte ne rregull, sepse nuk perfaqeson fene por moden!!!

Lum miku, gjyko me ane te ligjeve, jo me koken tende. Cfare thote ligji, ate te respektojme, jo ate qe i shkrepet nje rektori.

Dicka, jane me fat ato shkolla qe jane ne Shqiperi, pasi ketu ne ShBA, lum miku nuk do pertonin ti denonconin per diskriminim fetar, jo se ne Shqiperi nuk ka ligje per kete gje, Kushtetuta e sanksionon, por ama mjere ata qe nuk i njohin ligjet, se ai studenti ka shume te drejte ta hedhe ne gjygj rektorin dhe bashke me te UT per diskriminim fetar.

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Shkurt 2004 00:33
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_krishteri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/02/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 93

nejse une nuk kam me per te shtuar sepse ti vertet nuk kuptoke se ku dua te dal une..une te thash qe rregullorja e shkolles i permban ato gjera. Ne fakt nese do te dish veshja e modes shkone me teper se nje rit fetar nder kete shoqeri dhe as ti e as une nuk mund te bejme dot gje.

nje keshille: le te bindet ashtu siç i thone sepse nje i krishtere as nuk lejohet ne shkollat arabe prandaj e ka qyl edhe ate qe i lejojne sepse ne vendet islamike te krishteret jane te ndaluar te praktikojne apo te dalin neper xhiro me nje Bibel(rrugeve dhe jo me ne shkolle)...

prandaj keshilla ime eshte ti bindet sepse edhe aq e ka shume...

__________________
Tani, pra, kėto tri gjėra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por mė e madhja nga kėto ėshtė dashuria

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Shkurt 2004 01:57
i_krishteri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_krishteri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_krishteri (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_krishteri't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_krishteri Shto i_krishteri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_krishteri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
trojani
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/12/2003
Vendbanimi: danimarke
Mesazhe: 900

ciao keni

Ju te dy e bete terkuz muhabetin.
Mesa e kam kuptuar une, atij nuk ia japin dipllomen se ne fotografi ka dale me mjekerr, dhe jo se eshte mysliman.
Ky ka qene qendrimi i UT-se qysh nga koha qe eshte formuar. (dmth ne c“do fotografi qe do te perdoret per dokument, studenti nuk duhet te dete mjekerr apo mustaqe te asaj madhesie qe mund te fshehin pjese apo tipare te fytyres) .
E di se kam qene vete student i poketij fakulteti.
Kur kam qene une student mund te kishe mustaqe,faforita apo floke te gjata gjate gjithe vitit(sigurisht nqs nuk perplaseshe me presorin e M-L, se pastaj ...), por kur shoje ne provim fytyra duhet te ishte krejtesisht e dukshme dmth pa mustaqe, mjekerr, faforita apo floke te gjata.
E njejta gje ka ndodhur edhe ne kete rast: studentit ne fjale nuk i eshte mohuar e drejta per te studiuar.
Jam i bindur se c`do ish-student mund tju tregoj nje apo disa raste te tilla.

__________________
Dite me te mira pasketaj vine
shkoi erresira

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Shkurt 2004 09:45
trojani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė trojani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me trojani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: trojani Shto trojani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto trojani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
mayday
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/01/2004
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 50

Ceshtja ka denigruar shume...

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re nakucipamjetebuda.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 119 herė.

Ne fund te fundit nqs ai studenti ka dale me mjeker ne fotografi dhe eshte replikuar si e tille nga dekani, do te thote qe ne inicimi i kesaj ceshtje ka qene krejt i "mbeshtetur" ne racizem, dhe intolerance midis feve ne Shqiperi!?...dhe nuk jam dakort qe te meret nje tjeter meritokraci. Pra, si subjekt ceshtja ne fjale eshte mbajtja e mjekres nga studenti i mesiperm dhe nese kjo gje eshte kundershtuar ajo eshte konsideruar si "nje instuticionalizim i Fakultetit", por mos harrojme se cdo njeri eshte i lire te shprehe besimin e vet. Ndersa persa i perket vendosjes se ligjeve pro apo jo, ne institucionet shqiptare, kjo i perket zyres se Kodifikimeve ne Ministrine e Drejtesise qe ta vendosin ate, ashtu sic po ngjallen diskutime te ashpra pro dhe kundra, mbajtja e Simboleve Fetare ne Institucione (te cilat kane ligje laike!...).
Nqs do te aprovehet ligji i mesiperm mendoni se Shqiperia do te kete me tolerance besimesh, dhe cfare pasojash do te sjelle ky ligj ne Shqiperi?!...A do te rikthehemi ne, ne Kohen e Kryqezatave ?!

__________________
Shpesh here njeriu "qahet" per lirine e fjales te cilen e ka, por rralle here flasin per te verteten...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Mars 2004 12:09
mayday nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mayday Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mayday (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: mayday Shto mayday nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mayday nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
enes22
Anetar i ri

Regjistruar: 08/03/2004
Vendbanimi: Antwerpen - Belgjik
Mesazhe: 13

Post

selam alejkum

selam alejkum we rrahmetullah
per ke ndjek udhezimin e prof Muhamed s.a.w.s.

more po edhe une e kam degjuar kete ngjarje
po çbejne keta injorantet (munafiket dhe kafirat shqiptare) more
po mire besimin me zor duan te na heqin keta
spaska te drejte ky vellai musliman te marre diplomen
sepse ka mjeker ku eshte liria fetare ketu ?
po ky dekani cope mishi me dy sy qenka ?
une jam ketu ne belgjike dhe mendoj inshallah te vazhdoj universitetin kete vit porse sme ndalon kush nga diploma mua ketu
per punen mjekrres time
subhanallah (i lartemadheruar qofte Allahu) per çfare ka krijuar
ju pershendes dhe nese keni lajme te reja mbi kete teme
ose shkruajini ne forum ose mi dergoni me e-mail
Allahu jua shperblefte
selam alejkum

__________________
La ilahe il Allah
Muhamed rresulullah

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2004 14:54
enes22 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė enes22 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me enes22 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė enes22't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: enes22 Shto enes22 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto enes22 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
botaed
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 05/01/2003
Vendbanimi: londer angli
Mesazhe: 190

Ne dore e ka ai

Po mire muhabet qe rregullohet ai.ka dy zgjidhje.
1- te presi mjakren(pse edhe behari po afron?)
2-ta dergoje shteti ti mbaroje sdudimet ne arabi atje ku i dergoi Saliu te rrisnin mjekren.
kollaj fare.

__________________
E MARTE 8 QERSHOR 2004
DITA ME E ZEZE NE HISTORNE E POLITIKAVE NDERKOMBETARE.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Mars 2004 12:55
botaed nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė botaed Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me botaed (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: botaed Shto botaed nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto botaed nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
mayday
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/01/2004
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 50

Flitet per krijimin e nje Partie Islamike ne shqiperi.

Megjithese edhe tema paraardhese kishte te bente me islamizmin dhe perhapjen e islamit dhe kultures se saj, kohet e fundit eshte bere nje debat i ashper ne mediat shqiptare per krijimin e nje Partie Islame te quajtur "Memedheu" e cila do te kandidoje se bashku me Partite e tjera parlamentare ne zgjedhjet e vitit 2005...Rreth kesaj po behen debate te ashpra...per aresye se ne kushtetuten shqiptare nuk lejohet krijimi i nje partie me status fetar...

__________________
Shpesh here njeriu "qahet" per lirine e fjales te cilen e ka, por rralle here flasin per te verteten...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Mars 2004 11:40
mayday nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mayday Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mayday (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: mayday Shto mayday nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mayday nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_pafajshem
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 15/07/2003
Vendbanimi: Spain
Mesazhe: 383

Islamizmi dhe kultura islame kane institucionet e tyre per tu perhapur dhe nuk kane nevoje per krijimin e nje partie islamike.

Nuk besoj se do te kishte mundesi nje parti islamike te perhape fene dhe kulturen islame me mire se nje xhami apo medrese. Shume mire qe nuk lejohen partite me status fetar, per mendimin tim kjo parandalon radikalizimin e politikes dhe te shoqerise.

Imagjinoni sikur nje parti fetare te leshoje S.O.S ne popullate.........

Do te ktheheshim ne nje Algjeri te dyte. Ndoshta dhe jam gabim, por une keshtu e mendoj, feja dhe politika DUHET te qendrojne sa me larg njera tjetres.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Mars 2004 15:54
i_pafajshem nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_pafajshem Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_pafajshem (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_pafajshem Shto i_pafajshem nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_pafajshem nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 13:32 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 8 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Studenti i Inxhinierisė te Avokati i Popullit, s'i japin diplomė se ėshtė me mjekėrr

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.