Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > perdhunim shpirteror apo perdhunim fizik?? Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 3.67.
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 [3] 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

Re: perdhunim shpirteror apo perdhunim fizik??

Citim:
Po citoj ato që tha analistja
shume shpesh degjojme per perdhunime fizike... por fjalen perdhunim shpirteror nuk e perdor asnje. perdhunimi fizik eshte dicka qe kalohet me kohen. por perdhunimi shpirteror zgjat shume me teper... teper gjate nganjehere duket se eshte ne subkoshience apo sikur truri ka krijuar nje block te vetin per dicka qe nuk do ta kujtoje... dhe duket sikur eshte harruar.

e keni ndier veten te perdhunuar shpirterisht ndonjehere?dhe si keni reaguar?



analistja shprehash pak gabim ktu .
sepse ajo qe do te shprehesh ti ska lidhje me perdhunimin .
quhet molestim dhe ky mund te jet mental ose fizik .
perdhunimi esht diçka shum her me e rend .
dhe qe te kalosh ne perdhunim shpirteror duhet medoemos te kesh kaluar perdhunimin fizik sepse kan lidhje te pandashme .
(lexo platonin :metafizika= lidhje ndermjet trupit dhe shpirtit)

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2005 11:09
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Belgium,une jam dakort me Analisten.
Se pari perdhunimi shpirteror eshte me i madhi dhe ndoshta edhe i pa sherueshmi. Perdhunimi fizik,nuk eshte asgje tjeter ,por,perseri eshte perdhunim shpirteror,sepse pas fizikut,ky perdhunim i kalon vuajtjes e cila banesen e ka ne shpirt .
Perdhunim shpirteror eshte edhe ne familje apo ndermjet dy personave.
Ne qoftese ligjet e sotme apo kodet penale kane nen kontroll perdhunimin fizik,ato kurre nuk mund ta kene perdhunimin shpirteror dhe as qe mund ta perfshijne ate me ane te paragrafeve.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2005 23:45
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

re

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti
Belgium,une jam dakort me Analisten.
Se pari perdhunimi shpirteror eshte me i madhi dhe ndoshta edhe i pa sherueshmi. Perdhunimi fizik,nuk eshte asgje tjeter ,por,perseri eshte perdhunim shpirteror,sepse pas fizikut,ky perdhunim i kalon vuajtjes e cila banesen e ka ne shpirt .
Perdhunim shpirteror eshte edhe ne familje apo ndermjet dy personave.
Ne qoftese ligjet e sotme apo kodet penale kane nen kontroll perdhunimin fizik,ato kurre nuk mund ta kene perdhunimin shpirteror dhe as qe mund ta perfshijne ate me ane te paragrafeve.



kontinenti vertet mendon se mund te perdhunohet shpirti ?? ose mendimi ?? un se besoj kete

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2005 07:11
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Ok Belgium...cfar eshte vuajtja shpirterore?
Cfar eshte fyerja?
Truri ka helmin e tij dhe sot eshte nje industri e tere qe perdor kete helm.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2005 07:39
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti
Ok Belgium...cfar eshte vuajtja shpirterore?
Cfar eshte fyerja?
Truri ka helmin e tij dhe sot eshte nje industri e tere qe perdor kete helm.



pikerisht aty desha te dal .
perdhunimi esht diçka shum her me e rend se kaq . dhe ska lidhje me shpirtin fare .
fyerja vuajtja shpirterore jan pasojat .
hyjn te efektet dytesore te nji jete te veshtir plot vuajtje por sjan perdhunim aspak .
kjo qe donte te thoshte analistja quhet molestim .
gjendje e vazhdushme stresi depressioni dhe tensioni shpirteror e mendor .
mos mer lal se ky emri perdhunim me fyt friken :-)))))

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2005 07:42
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Atehere mos jena ngatarru gjo ne lidhje me ate qe donte te shprehte Analistja pra?
Le t'i themi Analistes se ku eshte fjala direkt?
Ok Analiste...ku eshte fjala direkt lal?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2005 07:48
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

re

ahhahahhahahhhaaha lal un skam frik jam mesu me kercenime .
e drejt ajo qe the analistja shpjegohu mi zonje me qart:-)
kontinenti kam vu foton time lal ke nji nenforum ike e shife pak se dhe un monster jam i shemtut ke zoti po skam turp :-)))))

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Modifikuar nga Aljohin datė 10/05/2005 ora 13:28

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2005 07:55
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

belgium ti ne fakt ne cdo mesazh tendin shpreh sa te qarta i ke idete dhe sa e ke kuptuar temen dhe per kete nuk kam me asnje lloj dyshimi.

po per te te afruar pak me shume idese sime po te bej nje pyetje
ke degjuar ndonjehere ndarjen e dhunes psikologjike dhe dhunes fizike?

edhe pse une e kam hedhur idene e perdhunimit si dicka akute qe ndodh nje here dhe jo mbi baza te perseritura. sic e kam diskutuar me siper me Eniss.

po me se pari le ta nisim nga me te lehtat per te kaluar ne terma paksa me te veshtire per botkuptimin tend

__________________
It takes just as much courage to express your love when it's right, as it does to walk away when it's wrong.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2005 18:39
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

re

Citim:
Po citoj ato që tha analistja
belgium ti ne fakt ne cdo mesazh tendin shpreh sa te qarta i ke idete dhe sa e ke kuptuar temen dhe per kete nuk kam me asnje lloj dyshimi.

po per te te afruar pak me shume idese sime po te bej nje pyetje
ke degjuar ndonjehere ndarjen e dhunes psikologjike dhe dhunes fizike?

edhe pse une e kam hedhur idene e perdhunimit si dicka akute qe ndodh nje here dhe jo mbi baza te perseritura. sic e kam diskutuar me siper me Eniss.

po me se pari le ta nisim nga me te lehtat per te kaluar ne terma paksa me te veshtire per botkuptimin tend


analistja po ti me sqaro mi amon .
se kshu per ironike e di qe sta ha qeni shkopin jo :-)

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2005 20:02
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sykaltra_Shqiptare
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/03/2005
Vendbanimi: -
Mesazhe: 3334

Ok, per ju qe s`keni kuptuar thelbin e temes se Anes!

Ua them une nje shprehje popullore shqiptare?!

Vlora:-"T`i degjeneroj ndjenjat!"

Shkodra:"Ta perdhunoj Shpirtin!"

Pra krijoni nje balanc arsyeje ne trurin tuaj te vockel dhe shperthen konkretja!
Pashim yje , mos u hiqni sikur nuk kuptoni!

__________________
-

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2005 20:32
Sykaltra_Shqiptare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sykaltra_Shqiptare Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sykaltra_Shqiptare Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 06:44 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 [3] 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > perdhunim shpirteror apo perdhunim fizik??

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.