Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Cfare fobie keni ju? Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 4.33.
Gjithsej 15 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Question

Cfare fobie keni ju?

Perkufizimi i termit fobi ne fjalor :frike e tepruar,irracionale prej disa objekteve,akteve,situatave ose ideve.Ngushellim i paket nese mendon ate qe ndiejne claustrofobiket ne nje ashensor ose acrofobiket ne lartesi.


Qe nga mosha e vogel frika eshte pjese integrante e jetes tone.Frika nga erresira,nga disa kafshe ose nga te panjohur eshte normale dhe ne disa raste dhe e nevojeshme :ajo lejon qe njeriu te behet koshient ndaj rreziqeve dhe poashtu sherben si zile alarmi qe eshte e domosdoshme per te mbijetuar.Gjate gjithe jetes tone ne mesojme si te kalojme nje frike ose si ta zvoglojme.Por ne momentin kur ajo behet e pakontrollueshme,behet nje hantikap per jeten e perditeshme,quhet fobi.
Nje shoqate psikiatrike ne Amerike dallon 6456 fobi te ndryshme:nga ato me te perditeshmet si anacrofobia(frike nga marimangat)tek ato me te rrallat si apopathodiaphulatophobia(frike nga ob/constipatie,termin popullor s’do e them :p )

Kush nuk ka njohur momente frike ?Te gjithe,me siguri.Reagim normal ,nuk kemi pse te shqetesohemi per kete fakt.Por kur frike kthehet ne nje problem te vertete aq sa krizat behen shume frekuente dhe pa proporcion.Dhe ne fakt,egsiton nje diference e madhe ne mes te frikes ne nje situate te veshtire sesa paniku irracional ne nje situate ne pamje te pare normale.Atehere ankthi munde te kthehet ne fobi.Dhe keshtu katalogjet e frikave dhe fobive zgjerohet dhe behet me i « larmishem » :nga disa objekte,shume situata munde te sushitojne nje ankth te tmerrshem.

Simptomat jane dridhjet,shpejtimi i ritmit kardiak,djerse e ftohet,dhe marrje fryme,madje deri ne paralize.Ne nje situate frike,jemi jashte normales te ndjeshem,s’arrihet te kontrollohen emocionet.Ndodh shpesh,qe bejme qe te afermit te vuajne nga frikat tona.Si vazhdim,ndodh qe mbasi te kete kaluar frika dhe qe kthehemi « normale »,nuk dime me si te ju flasim pasi instalohet nje ndjenje turpi.Dicka qe eshte e sigurte,eshte fakti qe nga keto frika munde te humbasim shume momente te bukura ne jete.

Sot,psikiatret dhe psikooget ndajne « fobite e hapesires »(claustrophobie dhe agoraphobie), « fobite sociale »(te kesh frike te flasesh ne publik,te hash ne publik,te skuqesh,te perdoresh telefonin)dhe « fobite specifike »,qe regrupojne gjitha frikat e perqendruara ne nje objekt ose ne nje situate unike,sic dihet frika ndaj kafsheve te vogla,merimangat,gjaku,avioni…Gjate shume kohe,keto frika kane bere per te qeshur.Ne ditet e sotme situata ka ndryshuar.Psikiatret kane marre ne konsiderate keto te keqija.
Studimet me recente ne France tregojne qe ne nje vend si Franca,12% e popullates vuajne nga nje fobi,pak a shume te thelle.Dmth me teper se nje njeri ne 10 eshte subjekt i fobive pak a shume et rendesishme.Ato anojne tek familja.Fobite jane lehtesisht me frekuente tek femrat.Ato egsistojne tek nje numer i madh femijesh por shpesh zhduken ne nje moshe te rritur.
Shkaqet nuk jane shume te njohuradhe origjina e fobive eshte shume variabel.Ato munde te jene te lidhura me ngjarje traumatizuese te femijerise,te adoleshences ose raste frike te tejkaluar qe nuk humben me moshen.Fobite sociale ,per shembull,munde te jene te lidhura me situata te jetuara ne te kaluaren,si nje fjalim ne publik qe ka shkuar keq.Ankthet dhe munde te instalohen ne menyre progresive.Disa thone gjithashtu qe edukimi munde te luaj nje rrol.Nje edukim shume i rrepte do frenoje besimin tek nje femije,pastaj i rrituri,munde ta kete ne vete dhe pastaj te zgjeroje fenomenin si rrjedhoje e ndonje situate.Ne invers,prinderit qe jane teper protektive,prinderit qe vendosin ne lidhje me cdo gje dhe qe i bejne balle te gjitha problemeve te femijeve do kene si pasoje humbjen e besimit ne vetvete tek femija dhe ndaj te tjereve.

Ne ditet e sotme gjitha fobite jane te « sherueshme ».Nuk nevojitet asnje trajtim nese objekti i fobise eshte i evitueshem ose qe ndeshet rralle.Psh.shume femra kane frike nga minjet por kjo nuk ju ndalon qe te kene nje jete normale.Shpesh ushtrime relaksimi bejne te mundur nje kontroll me te mire te ketyre anktheve.
Ne raste te tjera,fobite munde te trajtohen me medicamente si (anxiolytiques—mos e merrni nese s’keni nevoje :p ).
PRL(programimi neo-logistic),per shembull,anticipon skenen nga e cila nje person ka frike dhe poashtu modifikon.
Terapi te tjera sjelljet ndihmojne keto njerez ne nje univers me 3 D.Ne realitetin virtual,pacienti dominon fobine e tije duke u konfrontuar gradualisht me te.Por ne raste shume te veshtire eshte e nevojeshme nje psychoterapi.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Modifikuar nga amor alucius datė 21/03/2004 ora 09:58

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Mars 2004 22:19
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Fobia ime?

Stagefright-----te mbaj fjalim/leksion para nje publiku/auditori te madh.
uh me hyne te dridhurat qe tani

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Mars 2004 04:16
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

fobi nga erresira nga thellesia nga algat nga bari i larte nga lartesite
dhe nga qetesia absolute, cuditerisht me nervozon ne maksimum nese vazhdon nej kohe te gjate

__________________
It takes just as much courage to express your love when it's right, as it does to walk away when it's wrong.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Prill 2004 15:00
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Fobia ime????Ku kam une fobi.....talleni ju apo çfare?
Ne fakt fobi kam edhe une se njerez jemi dhe njerez bejme.Une per vete kam fobi lartesite e medha.Do thoni ju qe une jam frikacak????JO Trimi e pranon friken e tij.Keshtu qe une i bie te jem trim

O amor po ti si iniciatore e temes duhej te prononcoheshe vete e para. Megjithate ne i mirepresim edhe mesazhet e vonuara.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Prill 2004 15:07
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Citim:
Po citoj ato që tha jimmy84

O amor po ti si iniciatore e temes duhej te prononcoheshe vete e para. Megjithate ne i mirepresim edhe mesazhet e vonuara.



Uji i rrembyeshem dhe i thelle eshte dicka qe me frikeson tejmase poashtu jam dhe claustrofobike por ne njefare mase te kontrollueshme.
Nje fobi qe kam kaluar eshte ajo e te folurit para nje publiku

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Prill 2004 22:58
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
JaM_VlOnJaTe
kush tha qe kam?

Regjistruar: 07/07/2003
Vendbanimi: ketu, ku tjeter?
Mesazhe: 353

Unhappy

Nga barishtet ne det...i kam tmerr fare...

__________________
hey babez

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Prill 2004 22:28
JaM_VlOnJaTe nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė JaM_VlOnJaTe Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me JaM_VlOnJaTe (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: JaM_VlOnJaTe Shto JaM_VlOnJaTe nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto JaM_VlOnJaTe nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
white_genius
Hitman

Regjistruar: 18/01/2003
Vendbanimi: In front of a bullet
Mesazhe: 71

Merimangat --- quhet Aracnofobia. edhe nje merimange e vogel me ben ti rri nja 2 metra larg sec me eshte krijuar psikoza se di. Madje dikur thashe ti afrohem sa u afrova nje merimange relativisht te vogel trupin mna pershkroi nje rrenqethje e pakontrollueshme mendoj se fobia eshte ngacmim nervor me shume sesa psikoze.

__________________
Victims?
Aren't we all?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Prill 2004 03:17
white_genius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė white_genius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me white_genius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: white_genius Shto white_genius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto white_genius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
melina@pra
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 09/03/2004
Vendbanimi: Gjilan
Mesazhe: 41

Per vete frik te madhe pra fobi kam nga qenet, tmerrisht u friksohem atyre ,dhe te gjitha kafsheve ne pergjithsi po qeneve diqka shummmm

__________________
une une une

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Prill 2004 19:01
melina@pra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė melina@pra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me melina@pra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: melina@pra Shto melina@pra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto melina@pra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
hirushja
Lule mos prekese

Regjistruar: 06/08/2003
Vendbanimi: Misterioze
Mesazhe: 1475

Frike kam nga mirimangat dhe lartesia. Mirimangat nga do qe ti shoh duhet patjeter te mar ndonje kepuce e ta mbysi.

__________________
The treasure in my mind is greater than any World Glory.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Maj 2004 21:04
hirushja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė hirushja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me hirushja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: hirushja Shto hirushja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto hirushja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
déją-vu
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/02/2003
Vendbanimi: Tortoreto Lido
Mesazhe: 940

Kam frike nga agot e gjilperave,e kam patur qe i vogel dhe di edhe origjinen.

Kam frike te urinoj neper banjot e Autogrill ne autostrade(kuptohet kur me takon ta marr),si edhe te ul kapakun e Wc-se nese nevojitet po ne ate vend.Gjithashtu edhe te shtyp me gishta shkarkimin e ujit po ne ate Wc-e.

Te gjitha keto me siper,ja kisha besuar nje goditjeje karateje me kemben e djathte nga mua e shpikur.


P.s Heren e fundit qe tentova goditjen letale,pagova gjoben per gjithe banjot e thyera ne segmentin autostradal A-14(Ancona-Pescara) dhe kam filluar votoj per opcionin ''nena natyre''

__________________
Voglio, avrņ — se non qui, in altro luogo che ancora non so. Niente ho perduto. Tutto sarņ. (Fernando Pessoa)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Maj 2004 14:20
déją-vu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė déją-vu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me déją-vu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: déją-vu Shto déją-vu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto déją-vu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 22:52 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 15 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Cfare fobie keni ju?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.