Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > A te ben paraja te lumtur
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
atiola
Veteran ne forum

Regjistruar: 19/09/2006
Vendbanimi: Aty ku ti te jesh shiko gjithnje dy here aty jam dhe une mjafton vetem te me mendosh
Mesazhe: 1875

Citim:
Po citoj ato që tha kundershtuesja


Vetem shendetin s'mund te blesh se per te tjerat ...........

Ne per  te siguruar ato te mira materiale robtohemi tere jeten  t'i thua nuk i ha as qeni parat.

 




sa gabim
jam krejtesisht kundra cfare ti shkruan mendoj nuk ka njeri ne kete ruzudh qe paraja ta kete bere te lumtur pa parane skemi jete as qe e ve ne dyshim po te beje te lumtur larg nga kjo nuk besoj
acoma nuk me ka rastisur te shikoj nje njeri apo te lexoj diku per nje person qe nga paraja ehste bere i lumtur dhe sbesoj qe do takoj juve ndoshta kundershtuesja varet si njeriu e mendon lumturine

__________________
asgje nuk esht5e reale ne kete jete nuk ka dicka tjeter per lojes genjeshtres urrejtjes thashethemeve ja kjo ehste jeta qe jetojme

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shtator 2007 20:17
atiola nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė atiola Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me atiola (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: atiola Shto atiola nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto atiola nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Arrow

JO

Nuk ka kurrsesi qe lumturia e e njeriut te varet nga nje leter sado qofte vlera e saj...Lumturia nuk ka lidhje me materialen...

Per mua paraja eshte nje mjet per te arritur ate qe dua , per te permbushur nje deshire timen apo te dikujt tjeter ( nqs vendos te bej nje dhurate psh)...,por ajo nuk eshte qellim....nuk eshte lumturi ...Eshte e vertete qe paraja eshte nje domosdorshmeri , pa te nuk do mund te relaizonim shume gjera ,shume projekte..,por  ajo nuk blen asgje ,pervec atyre gjerave qe vihen ne shitje ....dhe ajo gje qe vihet ne shitje patjeter qe  eshte e lire ,sado qofte cmimi i saj.....

 

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2007 17:45
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
KRISTAL.DOC
DD

Regjistruar: 07/09/2007
Vendbanimi: ne thellesite e shpirtit
Mesazhe: 217

DIJA TE BEN TE QESHESH....., PASURIA TE VALLEZOSH.....

__________________
VETEM DY GJERA JANE INFINITE:UNIVERSI DHE BUDALLALLEKU NJEREZOR, POR PER ATE TE PAREN SJAM DHE AQ E SIGURT.
A.EINSTEIN

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2007 18:25
KRISTAL.DOC nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė KRISTAL.DOC Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me KRISTAL.DOC (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: KRISTAL.DOC Shto KRISTAL.DOC nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto KRISTAL.DOC nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Citim:
Po citoj ato që tha atiola



sa gabim
jam krejtesisht kundra cfare ti shkruan mendoj nuk ka njeri ne kete ruzudh qe paraja ta kete bere te lumtur pa parane skemi jete as qe e ve ne dyshim po te beje te lumtur larg nga kjo nuk besoj
acoma nuk me ka rastisur te shikoj nje njeri apo te lexoj diku per nje person qe nga paraja ehste bere i lumtur dhe sbesoj qe do takoj juve ndoshta kundershtuesja varet si njeriu e mendon lumturine



Une di te them vetem ,se njeriu asnjehere nuk kenaqet me ate qe ka .Kerkon gjithmone e me shume nga vetja e te tjeret.Lumturia absolute nuk ekziston.Nuk kam qene ndonjehere e pasur dhe nuk mund te flas se si te ben pasuria ,por sic e kam permendur ne nje mesazh me lart ,mungesen e saj e kam provuar dhe mund te them qe nuk jam ndjere e lumtur, megjithese kam patur te tjerat.Varferia fut sherr ne familje .Ashtu si ty mendoja dhe  une ,por kam ndryshuar .Vete veshtiresia e jetes me ka bere te ndryshoje mendim dhe ta shikoj realitetin me nje sy tjeter.Ky eshte mendimi im personal i nxjerre nga jeta ime personale Dy jete nuk jane njesoj po ashtu dhe mendimet.

Pershendetje!

 

 

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2007 22:54
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Citim:
Po citoj ato që tha katilesha007
JO

Nuk ka kurrsesi qe lumturia e e njeriut te varet nga nje leter sado qofte vlera e saj...Lumturia nuk ka lidhje me materialen...

Per mua paraja eshte nje mjet per te arritur ate qe dua , per te permbushur nje deshire timen apo te dikujt tjeter ( nqs vendos te bej nje dhurate psh)...,por ajo nuk eshte qellim....nuk eshte lumturi ...Eshte e vertete qe paraja eshte nje domosdorshmeri , pa te nuk do mund te relaizonim shume gjera ,shume projekte..,por  ajo nuk blen asgje ,pervec atyre gjerave qe vihen ne shitje ....dhe ajo gje qe vihet ne shitje patjeter qe  eshte e lire ,sado qofte cmimi i saj.....

 



Per shkak te mungeses se parase nuk kam mundur te realizoje endrren time .E emagjinon se sa e lumtur do te isha po te kish a parane dhe ta realizoja endrren time.Sa peng me ka ngelur qe nuk munda ta beja realitet .Fatkeqesisht edhe tani nuk kam mundesi .Gjithmone fajin e ka paraja. 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2007 23:05
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
heathcliff
i larguar.

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: brenda vuajtes.
Mesazhe: 555

a te ben paraja te lumtur????!!!!


edhe pse paraja eshte pushtet me vete,, nuk mund te themi se ajo eshte e gjithpushtetshme,,,ka pushtet shume te madh dhe prandaj te gjithe plasim sa ketej sa andej qe te mbledhim sa me shume para,,,, por sa per te te lumturuar nuk kam degjuar se dikush ka arritur lumturine sapo ka fituar parate qe ka menduar se i duheshin per te blere ku di une se ca,,, gjysmen e qytetit,, as dikush qe ka fituar llotarine nuk eshte thene se ka arritur lumturine.... pasi sic e kishte thene dikush me siper ajo qe te ben te lumtur te ben edhe te palumtur,,, pra edhe paraja ne momentin qe e ke e ke dhe kaq,,, nuk mund te rrish duke i numeruar dhe duke thene se tani jam i pasur,,, dikush edhe mund ta beje??!!

un mendoj se te lumtur te ben arritja e synimeve qe cdonjeri i a vene vetes se tij,,, e per dike keto objektiva mund te kerkojne shume para,,,, psh dikush mund te kete enderr qe te jete njeriu me i pasur,,, ne lagje,,, ne qytet,,, ne rajon apo bote,,, dhe keta njerz qe rendome i quajne materialista,,, paraja edhe mund ti beje te lumtur,,, gjithmone nese arrijne te fitojne mjaftueshem,,,,

por ka edhe njerez te tjere qe te jene te lumtur nuk i hyne shume parate ne pune,,,

p.sh nje djale shume i pasur.... kerkon te beje te veten nje vajze me te varfer por qe ka nje karakter tjeter nuk i hyn ne sy pasurija??!! (di un nje rast)

per te mos u zgjatur,,,, desha ta mbydh duke thene,,, se te lumtur apo te palumtur nuk te ben as paraja as asgje tjeter ne bote ,,, por mendimi,,, ai eshte qe te ben te lumtur,,, (nese) sepse po i the vetes se tani une kam gjithcka qe kam dashur,,,, i thu jetes a je ma vetem atehere je i lumtur,,,

pra paraja te ben te lumtur nese ti beson se te ben te lumtur,,,ashtu sic mund te te beje te lumtur nje shikim dhe nje buzeqeshje  ( qe me lumturojne dhe mua,, sa i thjesht jam??@!!)

ciao se erdhi koha e syfyrit...

__________________
....i premtova vetes te mos hesht dhe heshtjes te mos flas.... s.o

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shtator 2007 00:07
heathcliff nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė heathcliff Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me heathcliff (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: heathcliff Shto heathcliff nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto heathcliff nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

[QUOTE]Po citoj ato që tha heathcliff
[B]a te ben paraja te lumtur????!!p.sh nje djale shume i pasur.... kerkon te beje te veten nje vajze me te varfer por qe ka nje karakter tjeter nuk i hyn ne sy pasurija??!! (di un nje rast)

Une di shume raste ku djem te pasur zgjedhin nje vajze te varfer se e duan dhe jo per para.Po a thua ndodh e njejta gje me vajzat qe marrin keta djem?Ne femrat jemi shume me materialiste se mendoni ju djemte. 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Shtator 2007 01:37
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
honeybunny11
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 03/09/2007
Vendbanimi: --!!--
Mesazhe: 32

Paraja te sjell security, dhe security eshte baza te jete dikush i lumtur.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Shtator 2007 11:09
honeybunny11 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė honeybunny11 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me honeybunny11 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: honeybunny11 Shto honeybunny11 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto honeybunny11 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mister_DXP
cloudmixer

Regjistruar: 10/06/2007
Vendbanimi: asgjekundi
Mesazhe: 1119

Kjo eshte shume relative. Ka nje lidhje direkte midis parase dhe mireqenjes dhe midis kesaj te fundit dhe lumturise.

 Statistikisht, te varfrit pergjigjen po, ndersa te pasurit kane zemergjeresine dhe thone jo.

Une mendoj qe paraja eshte nje element qe krijon kushte per te mos qene i palumtur, por nuk mund te krijoje lumturi "per se"

 

DXP

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Shtator 2007 16:24
Mister_DXP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mister_DXP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Mister_DXP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mister_DXP Shto Mister_DXP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mister_DXP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Citim:
Po citoj ato që tha honeybunny11
Paraja te sjell security, dhe security eshte baza te jete dikush i lumtur.




---------MENDIMI ME I SAKTE----------------PER KOHEN QE JETOJME

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Shtator 2007 02:19
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:52 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > A te ben paraja te lumtur

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.