Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Referendumi Per Bashkimin Kosove+shqiperi
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Edhe mu, dyshoj se me duket se kemi shije te njejta , veçse ti thua "motra" une jo.


Duhet te te kisha vella ty pastaj. Ma, s'me kishte shkuar nder mend kjo.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 00:06
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Piktor, edhe te pranojme kallzuesin per emertimet (toponimet), -qe jo gjithnje i pergjigjet realitetit, e biles me termin "kallzues" mund edhe te sofizojme me shume se me termin "emerues"- prap se prape termi "e madhja" ngelet nje mbiemer. Si ky shpjegim ashtu dhe ai i Dardanise me "dardhen", eshte nje shpjegim qe i ngjan fjales se urte popullore: ia futi si kau peles. Perse do te quhej Mati e "madhe"? Per cilen arsye? PO Dardania, perse do te identifikohej me dardhen dhe nuk do te identifikohej me pare me kumbullen, te cilen e kishte 100 here me shume se sa dardha?
Historiografia jone zyrtare aludon mbi keto shpjegime, pra i shikon si hipoteza. Ndersa shume studjues te tjere i kane bere si te zyrtarizuara. (Por kete diskutim mund ta kalosh edhe tek dygjuhesia e helenve, po te duash). E meqe jemi tek bahkimi Kosove-Shq., po hedh ketu ndonje artikull nga "Albanistani yne", meqe kete teme e kam rrahur me duket pak edhe atje.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 18:55
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

78% jo, 22% po

Ky është raporti i përqindjes së telefonuesve me SMS gjatë një emisioni televiziv, diku këtë vit (2011), ndaj pyetjes që moderatori Blendi Fevziu lëshoi qysh në fillim të emisionit të tij për çështjen kombëtare: A duhet të kemi frikë nga Shqipëria e Madhe?. Pra, 78% e shikuesve që njoftuan me SMS nuk kishin frikë nga termi Shqipëri e Madhe dhe as nga diskutimi i këtij problemi. Këta 78% teleshikuesish janë dakort për një Shqipëri të madhe etnike, panvarsisht nëse quhet etnike apo e madhe. Ndërsa 22 % e shikuesve që nisën SMS deklaruan JO, pra kishin frikë nga termi Shqipëri e Madhe, çfarë d.t.th. se këta mund të pajtohen ose jo me Shqipëri etnike, ose pajtohen pjesërisht, por jo me termin Shqipëri e Madhe, si teleshikues shqiptarë vetkuptohet se janë për panvarsinë e Kosovës, janë për të drejta më të mëdha të shqiptarve, por jo në atë kuadër që përmbledh termi Shqipëri e Madhe.
Po të kemi parasysh aneksimin e shumë tokave të banuara më së shumti me shqiptarë, në fund të shekullit XIX dhe fillim të shek. XX nga fqinjët e shqiptarve, duket se përgjigjia e teleshikuesve ndaj pyetjes së bërë është mëse normale. Ky sontazh tregon në një farë mënyre padrejtësinë që shqiptarët ndjejnë tu jetë bërë nga fqinjët me ndihmën e fuqive të mëdha europiane. Rezultati i SMS-ve tregon atë që këta teleshikues konceptojnë mbi historinë.
Deri këtu në rregull. Mirpo, gjatë diskutimit të gjashtë të ftuarve ra shpejt në sy ajo që tashmë e di çdo nxënës shkolle, se ky term (Shqipëri e Madhe) ëshë përdorur më së shumti nga nacionalistët fqinjë të shqiptarve, për ti akuzuar këta sikur duan një Shqipëri të Madhe. Pra ky term, nuk është përdorur fare ose si të thuash i krijon alergji çdo shqiptari kur e dëgjonte. Ky mendim ishte jo vetëm i të ftuarve nga Shqipëria (Aurel Plasari, Artur Zheji, Paskal Milo, Valentina Duka) por dhe atyre nga trevat maqedonase dhe kosovare, (Mehndin Thaçi, Albin Kurti). Dhe në fakt, ky term është shpikur vërtet nga qarqet antishqiptare, për ti treguar botës se shqiptarët janë njerëz pa fuqi krijuese e zhvilluese, të cilët kësisoj mendojnë vetëm të grapshin tokat e të tjerëve, ngaqë shtohen me shumic. Këta shqiptarë mendojnë vetëm për një Shqipëri të Madhe, jo vetëm dominuese në Ballkan, siç ishte në perandorinë osmane, por edhe shtypëse të minoriteteve të tjera, që detyrimisht do përfshihen në ‘të (!).
Dhe kjo tezë e tyre zuri pak apo shumë vend në qarqet perëndimore, derisa këta nuk luajtën fare gishtin kur fqinjët e Shqipërisë i futën në zotërim të tyre zona me shumicë banore shqipfolse. Natyrisht, arsye të tjera lujtën rol në grapshimin e tokave të banuara kryesisht me shqiptarë. Por loja e Shqipërisë së Madhe bëri punën e vet në këtë drejtim. Ndaj dhe shqiptarët kanë vërtet alergji ndaj këtij termi.
Por jo vetëm kjo (kaq), shqiptarët kanë qenë ata që gjatë historisë së tyre, ia kanë futur më shumë njëri-tjetrit. Dhe kjo i bën këta që të kenë vërtet frikë nga një Shqipëri e Madhe, me grupime të ndryshme krahinore, fetare, klasore, si dhe etnike, pasi në një Shqipëri të madhe do të hynë brenda edhe etni të tjera si malazezë, serbë, maqedonë, bullgarë, grekë, arumunë, roma, turq, etj.. Prania e etnive të tjera nuk e tremb shqiptarin, pasi ai ia kalon mirë me etnitë e tjera, por konfliktet që kanë grupime të ndryshme me etni të veçanta, si tropojanë me mala-zezë, kosovarë me serbë, shqiptarë të Maqedonisë me maqedo-nas sllavë, çamër me grekë, këto konflikte lokale do bëjnë që ai ti kundërvihet më shumë shqiptarëve konfliktues, pra shqip-tarët e pjesës së brendëshme të Shqipërisë, që nuk kanë fare konflikte nacionale, ti shikojnë shtrembër shqiptarët e zonave në kufi me fqinjët, siç i shikojnë edhe tani në fakt. Ndaj dhe kjo është një arsye tjetër që shqiptarët tremben nga Shqipëria e Madhe, pa llogaritur pastaj edhe atë konkurencë (po e quajmë) midis jugut dhe veriut, si në çdo vend, e që në territorin e Shqipërisë është zbutur mjaft, duket kjo edhe nga diktatura që lamë pas. E përveç kësaj, ata shikojnë se Europa ka dekada që po i lë pas ndarjet nacionale, kështu që koha për ide „të mëdha“ kombëtare (nacionale) thuajse ka kaluar e po kalon. Ndaj ata, megjithse i njohin padrejtësitë që u janë bërë, tremben edhe sot nga ideja e Shqipërisë së Madhe. (Vazhdon)

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 19:05
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

(vazhdim) Deri këtu unë nuk shoh ndonjë të keqe të madhe, përkundrazi kjo „frikë“ tregon se shqiptarët janë më europianë se fqinjët e tyre, të paktën në aparencë kjo, pasi në këtë apati idesh kombëtare kanë luajtur një rol edhe faktorë me subjektet e tyre, si nostalgjia për „kohën e qetësisë“ së otomanit, që i kish larguar një pjesë të popullsisë nga idetë nacionale, si përkushtimi ndaj fesë i shumë të tjerëve, ku Zoti (apo Allahu) ishte aspirata kryesore dhe jo kombi, si përçmimi për komunitetin fetar të tjetrit, (pse, me atë kaur do jetoj në një shtet unë, apo: pse me atë derr turku do e bëj shtetin shqiptar unë), -të gjithë këta faktorë përmbanin gjithashtu një pjesë të popullsisë shqip-folëse dhe asaj të përzier në pasivitet ndaj ideve kombëtare. Duke futur këtu edhe analfabetizmin, rendin bujkrobtor në disa pjesë të Arbërisë, bajraqet në disa zona të tjera, mungesën e infrastrukturës në shumë zona të Arbërisë, lidhjen me tokën që kishte pjesa më e madhe e banorve, -të gjitha këto ishin një pengesë për idetë kombëtare. Kështu shqiptari trashëgoi në shtetin e tij të sapo formuar këtë territor që ka dhe sot. Me fjalë të tjera i dhanë kaq dhe nuk pati atë lëvizje mbarë-kombëtare për t‘iu kundërvënë padrejtësisë, siç treguan fqinjët e tij serbë, grekë, bullgarë, etj.. Ishte në fakt vonë për këtë, sepse fqinjët i kishin përvetsuar me kohë disa zona, dhe kjo Shqipëri e sapo-formuar as e kishte fuqinë ushtarake për një lëvizje të tillë. E ngrejti zërin, por këto ishin zëra të veçantë të disa intelektualve rilindas, një pjesë e tyre të shikuar me dyshim nga Europa, për arsye të bashkpunimit të dikurshëm në administratat osmane. Kështu ngeli në shtetet fqinje një pjesë e shqipfolësve. Nostalgjia për një shtet më të madh ku të përfshiheshin edhe zonat e tjera me shqiptarë, nuk u zhduk, biles ndonjeherë kjo nostalgji u bë realitet për një kohë të shkurtër gjatë luftës së dytë botërore, ku në shtetin shqiptar bënin pjesë zona nga Kosova e nga Maqedonia. Por kaq, vetëm kaq, biles ky qe një shembull gjithashtu i keq për shqiptarët, që kishin marrë një „dhuratë“ nga humbësit e luftës. Pra „dhurata“ qe e përkohshme.
Nga të gjitha sa thamë e që nuk ka njeri mos ti dijë në Shqipëri, (dyshoj për këtë vetëm për kohën e sotme ku arsimimi ka rënë në nivelin e analfabetizmit), kuptohet përse ky term në vetvete (Shqipëri e Madhe) përbën një antisatisfaksion për shqiptarët, të paktën për ata të Shqipërisë. Aq më tepër edhe që në emisionin e Blendi Fevziut u sqarua shumë mirë nga të gjithë të pranishmit se si kish lindur ky term, kush e përdorte dhe për ç’qëllime, ç’ndryshim kish nga termi Shqipëria etnike, u fol në emision gjatë e gjërë mbi dëshirat dhe mundësitë e shqiptarëve, mund të ketë ngelur diçka pa thënë por disa gjëra u përsëritën disa herë, u qesh dhe u fol serioz, Albin Kurti mbajti edhe shënime për artikujt e tij të ardhëm, Paskal Milo përsëriti disa herë se si ministër i jashtëm kish bërë këtë e atë, mirpo për çudi, rezultati i pyetjes ishte i kundërt me atë ç’ka pritej, ishte i kundërt me atë çfarë u sqarua edhe nga të pranishmit në studio, ishte i kundërt me llogjikën e deritanishme të shqiptarve (të paktën këtyre të Shqipërisë). Si ka mundësi, pyeta unë në fund kur u shpall rezultati, pasi e pashë këtë emision në internet, sot më 1.12.2011-i. Çfarë ka ndodhur me llogjikën e kombit tim? ǒështë ky tjetërsim i shqiptarve? Përse shqiptari ia fut vetvetes?
Mund të dyshosh në fillim, se këta SMS-dërgues kanë ngatërruar termin Shqipëri e Madhe me termin Shqipëri etnike. Mirpo kjo u sqarua qysh në fillim të emisionit. Mund të plotësosh, se një shtrim më i saktë i pyetjes nga pregatitësit e emisionit mund të ndryshonte diçka në rezultatin vetvrasës. Ndoshta, kjo mund ta ndryshonte diçka rezultatin. P.sh. pyetja të ndahej në tre pyetje, ku të përmendej Shqipëria e Madhe, Shqipëria etnike, dhe një Shqipëri më e madhe se e sotmja por më e vogël se ajo e Madhe apo etnike. Në këtë rast rezultati i përgjigjes do të ishte më i saktë ndaj asaj çfarë mendojnë shqiptarët, në këtë rast teleshikuesit shqiptarë që kanë ndjekur emisionin. Por panvarsisht nga kjo përzgjedhje jo aq e saktë e pyetjes, rezultati i përgjigjeve ishte aq negativ, sa përsëri habija jonë qëndron. Përse shqiptarët dallohen për harakiri?
Në fakt, pas atyre që po shohim nga larg se ç’po ndodh në Shqipëri dhe Ballkan, nuk habitemi dhe aq. Por rezultati është kaq disporpocional sa kjo habi kërkon një shpjegim, të paktën një përgjigje. Dhe kjo përgjigje nuk u gjet. Jo, ajo ka vite që është formuar dhe priste vetëm kohën të dilte nga neurozat e trurit. Shqipëria është tjetërsuar demogratifisht. (vazhdim)

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 19:08
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

(vazhdim) Albania ka pësuar vitet e fundit jo vetëm një rënie arsimimi, Arbëria ka patur vitet e fundit jo vetëm një rrjedhje të brumit njerëzor, por Shqipëria është mbushur vitet e fundit me dhjetra mijra e ndoshta me qindra mijra shqiptarë të Kosovës dhe Maqedonisë, pa përfshirë të huaj nga Turqia dhe vendet arabe, njerëz me nostalgjira fetaro-nacionale të mesjetës, njerëz që jo patjetër kanë marrë pjesë direkt në rezultatin e mësipërm, por indirekt ndikojnë sado pak në mentalitetin kosovar-maqedon e deri diku atë verior shq, po dhe qeveritar deri diku, në shikimin e ëndrrave me sy hapur të realizimit të çdo dëshire, dhe mos-uljen aspak të urrejtjes që shumë kosovarë ushqejnë ndaj armikut të përbashkët shekullor të arnauto-turqëve, atij sllav.
Në këtë rezultat prej 78 % të njerëzve që bashkohen me idenë e armikut të tyre, pra që i bëjnë një shërbim të ri nacionalistëve serbë, janë këta të ardhur në Shqipëri nga Kosova, si dhe shokë, miq e të afërm të tyre. Këta, duke u rritur në Jugosllavi nën një frymë nacionaliste serbe që ka ndikuar tek këta, frymë kjo që kishte intesitetet e veta në periudha të veçanta e të ndryshme, duke qenë në disa drejtime më pak të zhvilluar nga popullsia serbe, sepse edhe nëse flasim për një farë zhvillimi në Kosovë, ky fillon pas luftës së dytë botërore, pra ky pozicion i bën të paktën gjysmën (e ndoshta shumicën) e kosovarve ti shfaqin hapur komplekset e tyre ndaj serbëve në përgjithësi, (gjithmonë kosovarët flasin me përçmim për serbët dhe gjithshka serbe, rallë dëgjon ndonjë me gjykim më neutral, mjafton të shikoni për këtë vetëm shkrimet gazetareske të shumë gazetarve kosovarë, si p.sh Milazim Krasniqi tek gazeta Start e deri diku edhe të Veton Rugovës po aty, -ky i dyti më i llogjikshëm), nga të gjitha këto efekte dhe afekte të trashëguara nga ish-jugosllavia, këta shqiptarë të kosovës kanë votuar për këtë rezultat. Kështu ata kanë votuar për armiqtë e tyre, nacionalizmin serb. Verbëria e tyre, sinonim i mentalitetit të tyre, i ka bërë të thonë se nuk kanë frikë nga ajo tezë që armiqtë e tyre u kanë ngjitur shqiptarve! A mund tu bëhet një shërbim më i madh nacionalizmave rreth e rreth Shqipërisë?!? Jo, për mendimin tim, nuk mund ti bëhet. Ky është një nga ato raste që përmbledh proverbi i urtë popullor: injoranca është pre e së keqes! Shqipëria është mbushur sot me injorantë. Dhe me injorancë nuk kuptojmë paditurinë. Jo, kjo është gjysma e së keqes. I padituri ndihmohet, i tregohet dija. Ndërsa injoranti e injoron dijen. Atij i pëlqen gjëndja e tij dhe nuk kërkon më tej, as i intereson më shumë. Këta injorantë në vend që ta bëjnë Shqipërinë e Madhe, ata do ta çbëjnë edhe këtë Shqipëri që është, dhe së fundi do largohen duke lënë për një kohë të gjatë një karakatinë të kalbur. Këta injorantë, ngaqë nuk arrisin dot të ngrenë një shtet të tyre kosovar në Kosovë, mundohen ti gjejnë të këqiat e tyre tek ata që nuk i mbështesin për bashkimin e trojeve shqiptare. Ata vetë as nuk dinë cilat troje konkretisht, as se si do bëhet kjo punë dhe as besojnë se do realizohet një gjë e tillë. Po-po, ata nuk besojnë me tërë mend në ato që thonë! Por të paktën ata kanë gjetur qysh tani fajtorët për pazotësinë e tyre në ngritjen e një shteti kosovar. Këta armiq jemi ne pjesa tjetër e shqiptarve, që nuk tërhiqemi symbyllas prej hunde në idera mesjetare. Ndërkohë që ne po përpiqemi (apo të paktën dëshirojmë) të krijojmë një Europë sa më të unifikuar, pra kombet dhe etnitë do emulsohen nga dekada në dekadë tek njëra-tjetra, një pjesë e mirë e shoqërisë kosovare, deri diku ndoshta edhe ajo shqiptaro-maqedonase, kërkojnë konfederatën shqiptare pa konsoliduar shtetin e tyre një herë!!! (vazhdon)

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 19:11
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha robert
Piktor, edhe te pranojme kallzuesin per emertimet (toponimet), -qe jo gjithnje i pergjigjet realitetit, e biles me termin "kallzues" mund edhe te sofizojme me shume se me termin "emerues"- prap se prape termi "e madhja" ngelet nje mbiemer. Si ky shpjegim ashtu dhe ai i Dardanise me "dardhen", eshte nje shpjegim qe i ngjan fjales se urte popullore: ia futi si kau peles. Perse do te quhej Mati e "madhe"? Per cilen arsye? PO Dardania, perse do te identifikohej me dardhen dhe nuk do te identifikohej me pare me kumbullen, te cilen e kishte 100 here me shume se sa dardha?
Historiografia jone zyrtare aludon mbi keto shpjegime, pra i shikon si hipoteza. Ndersa shume studjues te tjere i kane bere si te zyrtarizuara. (Por kete diskutim mund ta kalosh edhe tek dygjuhesia e helenve, po te duash). E meqe jemi tek bahkimi Kosove-Shq., po hedh ketu ndonje artikull nga "Albanistani yne", meqe kete teme e kam rrahur me duket pak edhe atje.

Une kam lexuar diçka tjeter mbi emertimin e Matit. Ematione.
Ematione ishte princ apo mbret i kesaj zone.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 19:11
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Është e vërtetë, që para hyrjes në EU të Serbisë dhe Kosovës, këto dy shtete duhen të ndajnë kufirin e tyre, që nesër dej, edhe të dështojë EU-ja, apo të tërhiqet (apo të largohet) nga EU-ja njëri nga këto shtete, ata duhet të mbajnë pas kësaj kufirin që kanë vendosur para hyrjes në EU. Këtë e di dhe bufi, dhe kjo është një nga detyrat që këto dy shtete (vënde) do zgjidhin në vitet pasardhse, nëse do arrisin vërtet ta zgjidhin këtë problem.
Shqipëria nga ana e saj mund të ndihmojë në problemin e tyre, nëse thirret (lejohet) nga të dyja palët. Dhe kuptohet se Shqipëria ka mbajtur dhe do mbajë anën e bashkombsave të saj, por nuk mund të konfondohet problemi Serbi-Kosovë me teorira të pastabilizuara nga ana ideore-territoriale-demografike, si ajo e bashkimit me Shqipërinë. Bëjeni njëherë shtetin, e pastaj flisni për bashkimin me Shqipërinë! Vërtet ka shqiptarë që nuk kanë ndonjë simpati të veçantë për kosovarët, por nuk gjen shqiptar në Shqipëri që mos ti gëzohet panvarsisë së Kosovës. Por kjo nuk do të thotë: o burra të hyjmë në valle, se u bë deti kos. Prandaj ky 78 përqindsh pro tezës nacionaliste të fqinjve të Shqipërisë i largon kosovarët edhe më shumë nga shqiptarët. Sepse në Shqipëri nuk gjen kaq shumë njerëz që të kenë idenë e Shqipërisë së madhe; të paktën para dy dekadash nuk gjeje njeri. Por ky numër tregon se sa aktivë tregohen dhjetramijra (e ndoshta qindramijra) të ardhurit nga Kosova, (e një pjesë nga Maqedonia), për të treguar injorancën e tyre në mbështetje të nacionalizmave që i kanë prerë dhe djegur gjatë dy shekujve të fundit. Le të shpresojmë në një referendum popullor, të hapur e pa frikë, ku shqiptarët e Shqipërisë të votojnë për bashkimin ose jo me Kosovën. Dhe megjithse injoranca do i deklarojë mohuesit e bashkimit si tradhëtarë të kombit shqiptar, (sepse injoranca i lëshon kollaj akuzat për të fshehur pazotësinë e vet), dhe megjithëse këta mohues të bashkimit janë ata që kanë ndihmuar më shumë në panvarsinë e Kosovës dhe që i gëzohen më shumë asaj panvarsie, shoqëria shqiptare kudo ku është do të gjejë forcë mendimi ti lerë prapa këto mbeturina mesjetare, që nuk përbëjnë 78 % të gjithë po-pullit shqiptar, por vetëm 78 % të telefonuesve-aktivë-shikues të atij emisioni, i cili duhet ta shtronte më gjërë pyetjen.

Sa.÷So. 26÷27. 11. 2011

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 19:13
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Piktor, e si quhej kjo krahinw e ketij prijsi para ardhjes se tij ne fronin mbreteror?!?

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 19:23
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Ne me lejohet te hedh edhe nje artikull tjeter nga "Albanistani yne" mbi kete teme, se thuajse i kisha harruar fare.

Shqipëri + Kosovë
Shpërbërja e Maqedonisë
Shqipëria e Madhe, apo natyrale, apo etnike

Siç e thamë edhe më lart në një shkrim, (më duket atë „78 % ÷ 22 %“), Kosova akoma nuk është një shtet i pavarur me të gjitha të drejtat në Kombet e Bashkuara, si Shqipëria, si shtetet e tjera. Pra, nga ana e Shqipërisë akoma nuk mund të bëhet një gjë zyrtare në drejtim të bashkimit me Kosovën, problem ky të cilin mbi 90% e shqiptarve të Kosovës nuk e kanë kuptuar ose nuk duan ta kuptojnë. Po kështu edhe nga ana e shtetit kosovar as mund të imagjinohet një ide e tillë në këtë periudhë. Por, edhe po ta marrim sikur Kosova u bë së fundi një shtet me të drejta të plota në OKB dhe i njohur nga të gjitha shtetet e botës, përsëri çështja e bashkimit të saj me Shqipërisë do ngrejë problemet më tej, shqiptarët e Maqedonisë, Malit të Zi dhe Greqisë; -pa llogaritur për një moment pakicat e tjera jo shqiptare të Kosovës, të cilat në rast bashkimi Kos.-Shq. duhet të japin votimin e tyre.
Edhe pa e llogaritur këtë bashkim, problemi i statutit të ardhëm të shqiptarve të Maqedonisë ka dalë në shesh, më pak ai i atyre në Mal të Zit apo në Greqi. Kjo është thënë dhe thuhet me zë të ulët, kjo dihet nga të gjithë, por nuk shtrohet akoma si program, aq më pak zyrtar.Pra lihet të kuptohet që një bashkim i Shqipërisë dhe Kosovës do bëjë një shtet shqiptar më të fortë, gjë që do ngrejë pastaj më lehtë problemin e shqiptarve të Maqedonisë, Malit të Zi dhe Greqisë, -edhe shumë zëra nacionalistësh (apo patriotësh ti quajmë, po të duan) nuk thonë më shumë në faqe interneti dhe broshura të tyre. Kjo d.t.th. që këto shtete të tjera si Mali i Zi, Maqedonia dhe Greqia po pregatiten të konfrontohen me këtë shtet shqiptar të fortë të së ardhmes. Dhe pse të themi : po pregatiten! Ato kanë kohë që janë të pregatitura, por për këtë do bëjmë fjalë më poshtë.
Në rastin e këtij bashkimi, thonë këto zëra nacionalistësh shqiptarë, Shqipëria do jetë më e fortë se ka dhe Kosovën, kështu që do të dij ti përballojë më partnerisht, më barazisht, më pa frikë këto shtete përreth. Pra, sipas këtyre zërave, mjafton një shtet (administratë) më i madh dhe vend (tokë, land) më e madhe, si dhe popullsi më e madhe nën një shtet, dhe këto faktorë janë të mjaftueshëm të përballosh shtete të tjerë. Në shumë hollësira, nacionalistët shqiptarë nuk hyjnë, sepse sapo të hyjnë në hollësira, ata do ta kuptojnë se petullat nuk bëhen me ujë, do ta kuptojnë se një zhvillim teknik-industrial dhe përfaqsim dipllomatik ndërkombëtar janë shpesh faktorë më të fortë nga ato të sipërfaqes, numrit të popullsisë dhe madhësisë së administratës. Këto zëra pa brumë mendimi të patriotëve-nacionalistë shqiptarë i kanë pasqyruar edhe të tjerë, gazetarë dhe analistë, p.sh. Kastriot Myftaraj, i cili përmend në rastin e bashkimit Shq.-Kos. numrin më të madh që do ketë ky shtet i të ardhmes të njerëzve me kombësi të tjera, një faktor ky më destabilizues për këtë shtet; apo dje p.sh. (Di.13.12.2012) një shkrim i Mentor Kikia-s tek gazeta Start bënte fjalë për këtë problem, duke treguar se si këto administrata të korruptuara shqiptare nuk kanë si të jenë faktor stabilizimi të këtij shteti të bashkuar apo dhe për rajonin. Pra, nuk ka nevojë të zgjatemi në këto tema që i di çdo nxënës shkolle, ato se një zhvillim teknik, kulturor, ideor, social-ekonomik, etj. i shqiptarve në të gjitha trevat ku banojnë, sjell vetvetiu afrimin dhe bashkimin e tyre nën një administratë, vetkuptohet më me pak korrupsion, më transparente dhe më të vogël se ato të marra bashkë. E kushedi, ky bashkim admini-strativ ndoshta edhe nuk do të ndjehet aq i nevojshëm në të ardhmen, kjo do varet nga faktorët e zhvillimit të gjithanshëm dhe evolimit të marrdhënieve shoqërore si ndër shq. ashtu dhe në popujt përreth. Pra, nuk ka pse të zgjatemi në kushtet akoma të dobta të brendëshme të shqiptarve, të cilat ndikojnë për momentin akoma negativisht në këtë bashkim. Kjo shihet dhe dihet. (vazhdon art.2)

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 19:27
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

(vazhdim, art.2) Ajo që ngelet për të diskutuar është pyetja e rastit hipotetik, ç’do bëhet pas këtij bashkimi? Marrim hipotekisht, se ky vend me shumicë shqiptarësh bëhet më i fuqishëm. Ngelet pas kësaj që vështrimi patriot-nacionalist të kalojë automatikisht tek shqiptarët e Maqedonisë. Pra, edhe këta shqiptarë, sipas nacionalistëve që i bëjnë petullat me ujë, (politikanët tanë -të korruptuar- qeshin kur i dëgjojnë), do bashkohen në një të ardhme të mëpajsme me këtë shtet të bashkuar shqiptarësh, e pas tyre pse jo dhe ata të Malit të Zi e të Greqisë, megjithëse për këta dy të fundit nuk para flitet me zë të lartë sot, por duke treguar harta të asaj që quhet „Shqipëri e Madhe“ apo „Shqipëri etnike“, apo „Shqipëri natyrale“, përfshihen edhe zona nga këto dy shtete të fundit. Kështu, këto shtete përreth e dijnë se ç’duhet të vijë, të paktën sipas një matematike të thjeshtë, po ashtu e dinë edhe shtete të tjera më të mëdhaja pas gjithë këtyre shteteve, po ashtu e di edhe Shqipëria, pra politikanët e saj. Të gjithë këta nuk presin si përpara portës së shpellës, ku Ali Baba ka fshehur thesarët e tij, për të thënë shprehjen e famshme, hapu Sezam, por lëvizin më parë, çfarë d.t.th. kanë lëvizur me kohë, çfarë d.t.th. më tej, të gjithë janë në lëvizje të pashtershme e të përhershme, prej kohrash që nuk mbahen mënd e deri në kohra që nuk mund të parashikohen me saktësi.
Po të shikojmë këtë lëvizje ballkanike, shqiptarët kanë dalë paksa të humbur, por jo aq të humbur sa ç’pretendojnë në qarjen e tyre, -një afekt shoqëror ky as më shumë e as më pak i pangjashëm me afektin e qarjes së një njeriu të vetëm, afekt ky që shoqëron si individin gjatë gjithë jetës ashtu dhe grupe apo shoqëri të tëra, (panvarsisht se ne jemi mësuar që afektet ti shohim vetëm tek qënia biologjike (njëjës) e njeriut dhe jo si efektet që i shohim tek subjekte paksa abstrakte, si shoqëria etj.; biles unë mund të jem i pari që e përdor këtë term –afekt– në subjekte të tillë ku përshtatet vetëm termi efekt, megjithatë nuk kam frikë e të them se e përdor këtë term figurativisht, jo, por kam guximin ta them se e përdor konkretisht, çfarë d.t.th. se edhe shoqëria ka sjelljen e saj si të njeriut, jo një qarje me lotë, por ngritjen e një sërë akuzash të ndryshme, paçka se jo të gjithë pjestarët e saj, në këtë rast deduktimi, tregojnë të njëjtat shenja në këto akuza, apo sillen njëlloj). Kjo është e vetkuptueshme, qarja bën për vete shikuesit përreth, qarja tërheq vëmëndjen e njerëzve të vëmëndshëm, qarja dënon personin që mendohet se ka goditur apo përfituar në kurriz të qarësit, pa u gjykuar akoma çështja. Qarja (akuzat) shihet tek nacionalistët e vendeve përreth, po ashtu edhe tek nacionalistët shqiptarë, të cilët flasin për masakrimin që u kanë bërë fqinjët atyre gjatë shekujve të fundit, dhe harrojnë se edhe ata (panvarsisht se më pak) u kanë shkaktuar fqinjve qarje në shekujt e fundit, -jo si komb i tërë, por si pjesë të veçanta të këtij kombi, bie fjala feudalë lokalë me ushtritë e tyre lokale, rreshtuar përgjatë ushtrisë konglomerate osmane, ndaj pjesëve të popujve përreth, gjatë asaj periudhe së sundimit osman, pra aty rreth viteve 1500 deri 1900. Rastet më të dalluara janë ai i pashallarëve të Shkodrës në veri dhe Ali Pashë Tepelenës në jug, të cilët ndihmuan jo keq (fort mirë) ushtritë osmane kundër popujve përreth, nga Bosnja deri në Bullgari. Dihet se më shumë shqiptarët ia hëngrën kokën njëri-tjetrit, siç ia kanë ngrënë gjithnjë dhe siç vazhdojnë t’ia hajnë, -gjë që e dinë fort mirë edhe popujt përreth. Pra diçka dihet mirë, në kohra të ndryshme dhe krahina të ndryshme, arbërit (gegët dhe toskët) kanë qenë në luftra dhe konflikte nga më të ndryshmet, të ndarë në fuqitë e mëdha, të inatosur me njëri-tjetrin më shumë nga cilido komb tjetër, të hedhur edhe ndaj fqinjëve, jo për tu rrëmbyer tokat por për të shpaguar një rebelizëm të caktuar. (vazhdim, art.2)

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 19:30
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 16:49 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Referendumi Per Bashkimin Kosove+shqiperi

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.