Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Gjuhėt e Huaja > Gjuha Italiane > la lingua italiana in Albania
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Dijedon
Anetar i ri

Regjistruar: 26/11/2003
Vendbanimi: Suedi
Mesazhe: 26

la lingua italiana in Albania

Č interessante da notare che tanti albanesi sanno parlare italiano, particolarmente quelli dell'Albania propriamente detta! insegnano l'italiano come lingua supplementare in Albania? o č ci un'altra spiegazione a questo? forse geografia? o televisione? O forse tutti i fatti uniti? ciņ č la mia impressione dalle cose che ho visto, forse sono errato?

noi albanesi abbia facilmente una tendenza verso le lingue imparanti, no?
I per esempio parla parecchie lingue! lo stesso conta per parecchi amici di mine! forse č perché abbiamo ottenuto tutte le vocali/consonanti
sconosciute diverso della maggior parte dei languiages in Europa. Sto riferendosi alle lettere come dh, th, ll, sh, xh, gj, ë etc... o forse siamo talenti giusti!?


ringraziamenti e riguardi a tutti!

__________________
Jam shqiptar dhe krenar!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Nëntor 2003 23:40
Dijedon nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dijedon Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dijedon (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dijedon Shto Dijedon nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dijedon nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alias
student

Regjistruar: 17/10/2003
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 22

pershendetje

dijedon,mendoj se mbi te gjitha,kjo e jona ka qene "lufte" per mbijetese,pershtatje ne kultura dhe zakone te ndryshme nga ato tonat sepse jemi te paperfillshem ne kontinentin tone.jemi nje popull qe na eshte dashur te kerkojme ate qe eshte me e mire larg rrenjeve tona.domosdoshmeria ka qene arsyeja kryesorja ne shekuj,jo vetem ne kto vite.tani pashe ne forum shume tema dhe me erdhi keq vetem per nje gje... ne te rinjte kemi tendencen te flasim gjithmone per kulturen e huaj,per gjuhet e huaja,per muziken e huaj.shume pak informacion dhe propagande per kulturen tone ne te gjitha aspektet dhe sferat qe mban. pse??? mjafton te hedhesh syte ne krahet e historise,na eshte dashur te luftojme per te ruajtur flamurin tone dhe kur me ne fund ndodhi,prape lufte per te shprehur individualitetin dhe krijimtarine personale por dhe kjo u arrit akoma prape lufte... kjo e fundit eshte lufta e budallenjve dhe e atyre qe kerkojne gjithcka duke ofruar hic,dhe ne fund kenaqen me nje luge "ajer" qe e kane marre hua,dhe me e bukura eshte se kane guxim te jene arrogant,kompetente per gjera qe nuk i njohin,ngopen me injorancen e tyre duke pare sa te zgjuar jane ata qe u qeshin mbas kraheve.eshte politika e poshter ne shqiperi qe na beri te marrim dhene.eshte tjeter kur njeriu ka nevoje,deshire, per te zgjeruar njohurite e tij mbi boten qe e rrethon dhe tjeter te behet rob i deshires per te qene i dukshem e per te evituar perbuzjen sapo degjohet fjala shqipetar .une nuk ndihem aspak mire dhe eshte nje ndjenje qe me mbyt sa here kaloj neper rrugicat e qytetit ku jetoj, kur pershendes njerezit shof buzeqeshjet e tyre hipokrite.nuk eshte ajo qe kam nevoje por jam e detyruar te bashkejetoj sepse mbi te gjitha ekziston nje interes personal.me fal se u zgjata pak e ndoshta dola nga ao qe kerkoje te degjoje ti,por mos e lodh koken me kete pyetje sepse nuk jemi as me te zgjuar e as me te mire se keta.jemi pak kokeshkrete(tipar i vertetur historikisht ky i shqiptareve) dhe nuk dime ti perulemi te vertetes,sepse na vjen hidhur. ky eshte mendimi im,me kundershtoni sa te doni por te gjithe brenda vetes e dine se keto jane te verteta.do duhej pak me shume durim por sot ka humbur durimi,keshtu kenaquni me ate qe gjeni dhe ate qe arrini te keni pa lene mbas dore ate qe do donit te kishit. une nuk harroj qe jam shqipetare dhe ndihem shume krenare per kombesine time. ju uroj gjithe te mirat ...pacim

__________________
ai qe eshte vazhdimisht vetem e njeh lumturine e qenit bashke !

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Dhjetor 2003 17:31
alias nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alias Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alias (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: alias Shto alias nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alias nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Dijedon
Anetar i ri

Regjistruar: 26/11/2003
Vendbanimi: Suedi
Mesazhe: 26

Mirėmbrėma!

Zotrote, mund te them se jam i bindur me ty njeqind perqind!!!!
Nuk dua te jem hipokrit, dhe ndonese edhe une shpesh flas gjuhe te huaj me bashkekombasve e di qe s'eshte ne rregull. Pajtohem me ty. Individualiteti jone eshte e keqja. Njehere babai me tha, "Dijedon, ne jemi te shkelqyeshem si individa por jo ne kolektivitet, pyete veten pse jemi te mire ne karate apo boks por jo ne futboll??" dhe kjo eshte nje konkludim mjaft i sakte i babait!

Eshte e natyrshme per mergimtaret te huazojne shume fjale te huaj apo te flasin gjuhe te huaja, ndonese s'pajtohem qe te flasim mes veti ne gjuhe te huaja (edhe pse vete e bej)! Por tani bastardimizimi e gjuhes sone eshte evidente edhe ne vete trojet tona, sidomos ne Kosove (nuk di nqs i njejti fenomen eshte i pranishem ne Shqiperi) ku fjale shqipe zevendesohen me ato te huaja, ja ca shembuj tregim-story, tregtar-biznismen, udheheqes-lider etj etj....! Kjo eshte nje bastardimizim i paturpshem e gjuhes sone nga ana e "intelektualeve" kosovar, sidomos ata te televizionit e gazetes. Me falni qe jam kritik, vete jam kosovar, por e them te verteten dhe ate qe mendoj dhe ajo eshte se gjuha jone vazhdimisht po bastardizohet nga te njejtit person qe duhet te na bejne krenar per gjuhen, kulturen tone etj....!

Sa i perket kultures, kjo eshte e natyrshme qe ne te ndryshohemi, Ne jemi vazhdimisht duke u integruar ne Evrope. Natyrisht kjo s'do te thote se do te shtrengohemi ta harrojme se nga vijme, duhet me i ruajt vlerat tona kulturore e kombetare!!!

KONKLUZION: Pajtohem teresisht me ty!

__________________
Jam shqiptar dhe krenar!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Dhjetor 2003 22:41
Dijedon nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dijedon Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dijedon (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dijedon Shto Dijedon nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dijedon nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 06:00 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Gjuhėt e Huaja > Gjuha Italiane > la lingua italiana in Albania

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.