Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Children of Abraham a.s
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Refugjati
refugjat

Regjistruar: 16/04/2004
Vendbanimi: atje mbas kalaje ne nje bace me lule
Mesazhe: 33

Children of Abraham a.s

Pershendetje te gjitheve.Para disa ditesh chanel 4(angli) dha nje emision perreth pasardhesve te Profetit Abraham a.s.Sic e dime (ashtu shpresoj) te gjithe e kemi prejardhjen nga profeti Abraham a.s.Ky emision dha nje panorame te shkurter sec c'fare po ndodh aktualisht dhe konfliktet midis femijeve te Abrahamit a.s.Sic e dime cifutet,te krishteret dhe muslimanet kane nje prejardhje te njejte i cili eshte Abrahami(Ibrahimi) a.s.
Drejtuesi i emisionit i cili ishte i krishtere udhetoi ne shume vende fetare dhe bisedoi me njerez te te tre feve duke marre prej tyre opinionin dhe mendimin e tyre perreth shume gjerave delikate qe po shqetesojne boten fetare tani.Nje nga vendet qe ai vizitoi ishte Jeruzalemi, pika ku te tri fete takohen.Tregoi vendin qe ishte posacerisht per cifutet, vendin qe ishte posacerisht per te krishteret dhe vendin qe ishte per muslimanet.Nje vend i vogel por teper i rendesishem per te tri fete.Nje vend ku secili i falej nje ZOTI,-ZOTIT te Abrahamit(Ibrahimit)a.s.Me beri shume pershtypje dhe me habiti fakti se sa afersi kishin keto besime me njera tjetren dhe sa ndyshime kishin ne te njejten kohe.
Pati edhe shume opinione nga perfaqesuse te cdo feje dhe pika ku keto tre besime pranonin pa reserva se ishin prejardhes te Abrahamit (Ibrahimit)a.s.
Me lindi pyetja se si eshte e mundur qe njerezit e ketyre 3 besimeve e pranojne se kane te njjten prejardhje dhe besojne te njejtin ZOT ate ZOT qe i eshte falur profeti Abraham(Ibrahim)a.s dhe ne anen tjeter luftojne dhe vrasin njeri tjetrin sic eshe shembulli i Cifuteve qe po vrasin pa meshire palestinezet.
Ne fund te emisionit drejtuesi hodhi mendimin se femijet e Abrahamit a.s mund te jetojne ne paqe dhe ne harmoni me njeri tjetrin dhe per kete duhet dialog me njeri tjetrin ne menyre qe te kuptojme sa me mire ndryshimet dhe ngjashmerite qe besimet kane midis tyre.
Une qysh kur kam hyre ne kete forum dhe vecanerisht tek Besimi fetar kam pare nje konflikt dhe urrejtje qe disa nga anetaret e forumit kane kundrejt anetareve te tjere te forumit te cilet kane besim tjeter.Shume here jam revoltuar dhe mbase kam shkruar ndonje text te nxituar si pergjigje se helebete njeri jam.Kisha deshire qe nder shqiptare te mbizoteroje deshira e mire dhe secili nga ne duhet te dije me shume perreth fese se tjetrit ne menyre qe te dije se c;fare po flet.Nqs do te fokusohemi vetem ne zhvillimin e marredhenieve te mira midis njeri tjetrit ky forum nuk do ti lene shteg njerezve qe kane si qellim vetem percarje midis nesh.Ne vend qe te sulmojme fene e tjetrit le te mundohemi qe me pare te kuptojme dhe te lexojme me shume se do te cuditemi se sa gjera te njejta kemi me njeri-tjetrin.Une jam musliman dhe kam shume shoke qe jane te krishtere dhe shkoj me ta shume mire se kurre nuk i sulmoj ne ate gje qe eshte shume e shenjte per te.Besimi eshte nje gje private dhe si e tille duhet respektuar.Eshte ALLAHU qe do te vendose ne fund te fundit se cila rruge eshte e drejte.
C'FARE mendoni ju-femijet e ABRAHAMIT(IBRAHIMIT) a.s.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Maj 2004 17:50
Refugjati nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Refugjati Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Refugjati (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Refugjati Shto Refugjati nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Refugjati nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dena
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/01/2004
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 102

Smile

pershendetje Refugjat!
pergezime per temen, tere ajo qe ke shkruar me siper eshte me se e vertete. Pra, te tere jemi bij te Abrahamit dhe bindjet fetare jane te ndryshme dhe madje shpeshhere ofenduese ndaj njerit-tjetrit.
Shprehja Bij te Abrahamit eshte sinonim i shprehjes bij te Adamit, sepse ai eshte babai i te gjithe njerezimit, pra qe kur Kaini vrau Abelin lindi urrejtja per njeri-tjetrin.
Qe te bashkeveprojne te treja fete me njera-tjetren, te harmonizohen dhe te shperndajne frymen paqesore eshte e pamundur, sepse mungon toleranca fetare kudo ne bote.Ketij moskoordinimi nderfetar, i korrespondon sakte fjala e Zotit ne Kuran: "..secili i gezohet idese se vet"
pra te gjithe krijojne menyra, krijojne fe, bestytni, per te paraqitur metoden e tyre me te mire per tiu afruar Zotit.
Izraeli ka mjaft pika nderlidhese te ketyre feve kontradiktore...por pasojat flasin vete.
Eshte per te ardhur keq, dhe detyre na mbetet veç besimi i paster te Zoti, krijuesi Nje dhe i pashoq, dhe duke respektuar fene e tjetrit, cfaredolloj besimi eshte.
Ne politikat nderkombetare metodat dhe mesazhet e tyre jane katastrofale, ku viktimat kane qene dhe jane akoma njerezit e thjeshte.

gjithe te mirat, paqe e dashuri



------------------------------------

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Qershor 2004 14:47
dena nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dena Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dena (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dena Shto dena nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dena nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:50 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Children of Abraham a.s

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.