Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > ēfare do te me ndodhe nese nuk do te besoj ne nje zot?
Gjithsej 3 faqe: « 1 2 [3]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha i_krishteri
Të besosh Zotin do të thotë të marrësh premtimet që AI ka dhënë dhe i ka premtuar(qoftë në këtë jetë dhe qoftë në përjetësi) dhe që janë falas. të mos besosh Zotin do të thotë që ato premtime që Zoti ka bërë ti shkelmosh dhe nqs nuk merr premtimet e Perëndisi nuk vlejnë dhe as nuk kanë kuptim gjërat pa të.

pytja që unë të këshilloj që ti bësh vetes është: "Përse Zoti na solli në këtë jetë ose pse ndodhem në këtë jetë" dmth kush është qëllimi i kësaj jete?por pyetja nulk duhet të jetë në formë të vetme por në formë shoqërore(pse na solli në këtë jetë)?...jam i sigurt se do marrësh përgjigje nqs i kërkon Zotit këtë pyetje..
Zoti të bekoftë


I Krishteri...megjithese une jam i cike si bicim dreqi dhe ti nuk ma var fare mua, po prape se prape une te dua shume.
Pra perse ne ndodhemi ne kete jete?
Shume mire , kur Zoti i krijoi njerzit, ashtu sic ishin qe te gjithe mund t'i conte ne parajse.
Por,kjo gje do te bente mos njohjen tone per vleren e krijimit qe Zoti na dha.
Marrim nje foshnje te sapo lindur dhe qe ka vdekur dy ore pas lindjes.
Atehere lind pyetja, perse duhej qe te lindete,perderisa e kishte jeten aq te shkurter?
Duhej te lindete qe, ta dije se nga ka ardhur dhe te dije vleren e krijimit te tij. Feja thote se; edhe foshnjes ia meson engjelli boten ku ai erdhi dhe se cila eshte ajo bote,pra ketu eshte pikenisja kur thashe '' te dije se nga ka ardhur''
Gjithashtu, ne kete bote hallesh, njeriu qe shkon ne parajse e vlereson me te gjithe madhesine e vet parajsen sepse ai njohu boten e vuajtjes.
Pra, sikur njerzit te shkoni direkt e ne parajse qe ne fillim, nuk do t'ia dinin vleren vete parajses apo vete krijimit te tyre.
Po ashtu njeriu qe shkon ne ferr, edhe ai e vlereson parajsen sepse e di se cfar ka humbur,gjithashtu meson qarte vleren e krijimit te tij.
Po ashtu, Zoti eshte i drejte dhe ne qe jemi ne kete bote kemi rastin qe t'i japim prova vetes tone ne lidhje po me veten tone,pra te mos ankohemi kur te kemi punen tone perballe, ate qe kemi bere ne kete bote.
Qellimi kryesor qe ne jemi ne kete bote, eshte te njohim Krijuesin tone dhe ta falenderojme ate sepse deri dje ishim nje ASGJE, sot egzistojme.
Valle egzistojme nga HICI?
E pa mundur !

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Prill 2005 19:43
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 00:23 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: « 1 2 [3]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > ēfare do te me ndodhe nese nuk do te besoj ne nje zot?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.