Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Te kthehemi te feja e te pareve
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 4 [5]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Luarasi
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/07/2004
Vendbanimi: Canada
Mesazhe: 84

Të gjithë popujt e njohur kanë qenë më të lumtur e më të fuqishëm në atë masë që i janë bindur më besnikërisht asaj arsyeje kombëtare që nuk është tjetër veçse asgjësimi i dogmave individuale dhe sundim absolut e i plotë i dogmave kombëtare, d.m.th. i paragjykimve të dobishme.

__________________
Ēmimi i lirisė ėshtė me i ulet se i roberisė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shkurt 2005 09:11
Luarasi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Luarasi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Luarasi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Luarasi Shto Luarasi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Luarasi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Luarasi
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/07/2004
Vendbanimi: Canada
Mesazhe: 84

Per ata qe jane pro kthimit ne fene e te pareve. Dua te dij se per çfare feje behet fjale. Ate katlolike apo ortodokse. Apo muslimanet dueht te konvertohen ne krishtere pa mar parasysh ciles fe krishtere. Kjo nuk ka lidhje me logjiken per arsye te shumta. Po te ktheheshin Muslimanet ne ortodoks atehere nuk mbrihet as nje gje prap mbetemi te percare ne dy fe ortdoks dhe katolike, po te kthen muslimanet ne katolik prap kemi nje problem te njejte me me pak veshtirsi mbasi e kemi bekimin e papes dhe jo te armikut grek. Po mbasi ju mendoni qe ndrimi i fese eshte aq i lehte, beni qe gjihte ortodokset shqiptare te konvertohen ne katolike, qe te dy palet jane krishtere dhe mbesojne ne krishtin si perendi apo ku e di çfare, qe te dyja fete mbesojne se Zoti krijoi njehere Token dhe pastaj qiejt, pastaj beri driten qe ta beje diten nate dhe pastaj Diellin(qe do te thote se dita nuk vjen nga Dielli dhe Dielli eshte vetem per dekoracion) Zoti i cili eshte me intelegjenti dhe i gjithdituri nuk perdori arkitekturen kozmike qe po e verteton shkenca per 500 vjetet e fundit.Logjika thote se nje veprim ku ortodokset te konvertoheshin ne katolike, kishte qene me i lehte. Pa dyshim qe feja katolike eshte me e pershtashme per kombin, dhe mbasi qe te behet ky konvertim masiv nga ortodoks ne katolik, ndoshta binden edhe shqiptaret muslimane te konvertohen ne katolik. Keshtuqe Evropa menjehere do te na fute ne BE, greket nuk do te na quajne me"Turkoalban" dhe do te na japin viza te regullta per te kapur lopatat ne Greqine e "madherishme", Amerika te gjitha investimet qe i ka bere ne Kine do ti transferoje ne Shqiperi dhe qe te gjithe do te jetojme "happily ever after"

__________________
Ēmimi i lirisė ėshtė me i ulet se i roberisė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shkurt 2005 09:52
Luarasi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Luarasi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Luarasi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Luarasi Shto Luarasi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Luarasi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
naughtygirl
Anetar i ri

Regjistruar: 06/03/2005
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 4

Te kthehemi te feja e te pareve

ti zoteria qe ke hapur temen nuk e ke pyetur veten ndonjehere
se perse keto njerez nuk e nderruan fene perseri dhe pas pushtimit otoman? Mos ndoshta e ka ndjere me afer shpirtit fene islame?
une nuk dua te nenvleresoj asnje fe por as ti nuk ke te drejte
te besh keto deklarime. Une kam lindur myslimane dhe ashtu mendoj
te vdes. Jam krenare per fene qe kam aq sa ndoshta je edhe ti per fene qe ke.Por me e rendesishmia eshte se nje zot na ka krijuar dhe tek ai do kthehemi prandaj mos e vraj trurin per keto gjera por mundohu te
respektosh ato qe te meson feja se me sa di une asnje fe nuk thote te fusesh perqarje midis njerezve.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Mars 2005 21:21
naughtygirl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė naughtygirl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me naughtygirl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: naughtygirl Shto naughtygirl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto naughtygirl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 14:51 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 4 [5]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Te kthehemi te feja e te pareve

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.