Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Gramatikė, filologji dhe etimologji > Domethenia e termit Pellasg
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha football


Ata jane akoma me te lashte. Une edhe me ata vellezer jam. Eshte nje kulture e tere. Ja shko njehere andej dhe gjej nga e kane prejardhjen shkronjat e para.


Me te lashte se kush?
Edhe atje esht folur shqipja e dashur football.
Ka prova dhe fakte per kete.
Une e kam fjalen per ate pjese jo pellazge apo jo pjell - arge.Pra jo te bardhe. sepse sic njihen greket sot ne bote, ata jane ezmere dhe jo bjonda hahahahahaha.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Nëntor 2005 18:52
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Citim:
Po citoj ato që tha Lela_dr


Lexo me siper se aty e ke!!! :p:p:p



Une tuj prit jam:p:p:p

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Nëntor 2005 19:16
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti

Me te lashte se kush?
Edhe atje esht folur shqipja e dashur football.
Ka prova dhe fakte per kete.
Une e kam fjalen per ate pjese jo pellazge apo jo pjell - arge.Pra jo te bardhe. sepse sic njihen greket sot ne bote, ata jane ezmere dhe jo bjonda hahahahahaha.



Tani ketu behet fjale per rracat apo per germat e para qe jane shkrojtur?

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Nëntor 2005 19:18
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha football

Une tuj prit jam:p:p:p


Duke prit je ti footballo.
Ok pra.
Separi, po te marrim ate pjesezen ''tuj'' qe ke shkruar dhe qe ka lidhje me paskajoren, valle a do ta kundershtoje kush se eshte e njejte me anglishten?
Me te njejten pjeseze ''to'' = tu
to go, = tu ik = duke ikur
to eat, = tu henger = duke henger = (ngrene)


Pra tani le te dalim tek termi PROBLEM.
Kemi dy fjale aty PRO + BLEM
Me ''PRO'' kemi kuptimin e perparesise, pra fillim, me pare etj.etj.

Football, une e di qe kete pyetje e ke te mbeshtetur ne sigurine se kjo fjale eshte greke, pra fjala PROBLEM.
Tani, vazhdojme me fjalen ''PRO''
Kjo fjale nuk ka asnje kuptim tjeter, pervec kuptimit parashikues qe ne shqip e gjejme me te njejten fjale pra parë ose përpara
Me qe pyete a eshte fjale greke apo italiane, po te them ate qe ti e di shume mire.
Perpara = mbrosta ne greqisht.
Perpara = avanti ne italisht.
Me italishten te mos ngatarrohet me fjalen ''prima'' e cila nga fonetika nuk ka asnje lidhje me fjalen ''avanti''
Pra, fonetikisht, edhe kjo fjale italiane eshte 100% me prejardhje direkte te pellazgjishtes, pra shqipes.
Gjithashtu,te mos ngatarrohet as me fjalen greke ''prota'' qe perseri fonetikisht eshte direkt fjale e shqipes.
Ndryshe nuk shpjegohet qe gjuhet e lart permendura shkuan ne formimin e dy fjaleve te tjera si; mbrosta dhe avanti.
Po ne shqip si eshte kjo fjale?
Para meje.
Para teje.
Para cuna.
Para partizane...etj.etj.
Paraaa...marsh !
Kurse greket thone;
Mbrostaaaa partizani..
Mbrosta cunaaa
Mbrosta mu ( meje )
Mbrosta su ( teje )
Nuk thone greket keshtu;
Prota mu.
Pra greket ne kete rast fjalen ''prota'' e kane te nje kuptimshme, ndryshe nga shqipja qe e ka dy kuptimshme.
Ne shqip kjo fjale shpreh kohen dhe vendin, gje e cila nuk ndodh ne greqisht keshtu.
Tani italianet thone;
Avanti meje ( davanti a me)
Avanti rragazi = para cuna
Avanti a te ( davanti a te) = para teje
Pra edhe ne italisht nuk thuhet keshtu;
Prima cunaaaa
Prima partizane
Prima teje
Prima meje
Pra edhe ne italisht kjo fjale eshte e nje kuptimshme, pra e kemi fjalen per germat P + R + O, nga ku kemi fjalet ''prota dhe prima''
Eshte i pari
Ne greqisht = protos
Ne italisht = primo
pra me fjalen '' i pari '' te shqipes kemi kuptimin e atij qe duket, qe shikohet..pra i parë ( me sy, nga syri etj.)
Kurse kur themi Para cuna pra rrjedh nga te parit, nga te shikuarit, ai qe shikohet ne fillim. Gjithashtu nen kupton dhe kohen, pra ka dy kuptime kohe + vend, gje e cila nuk ndodh as me greqishten e as me italishten.
Ketu kemi pjesezen PRO, qe nuk eshte asgje tjeter vec asaj qe thame.
Etj.etj.etj.
Pra nuk e ka hic gabim gjeniu Robert d'Angely qe verteton shkencerisht se gjuhet greke dhe italiane jane bija te shqipes.

Pra kjo pjesez nuk shpjegohet me keto dy gjuhe.
Ne themi shpesh edhe pjesezen pre
Pra shpesh themi; prehistori
Ajo pjeseze pre nuk eshte asgje tjeter vecse shkurtim i fjales para
Pra sikur te themi parahistori nuk do jemi aspak gabim.

Tani kemi pjesen ''BLEM''
Une e di qe kete fjale ti do te ma perkthesh me fjalen ''vlima'' ne greqisht, pra ''pamje'' dhe qe neper vite ka rrjedhur nga folja ''vlepo = shikoj''
Por, ajo qe ka bere gjuhet e reja me shume se kushdo tjeter eshte dialekti...pra parimi fonetik dhe, gjithashtu, koha.
Tani tek ''vlima = vlepo''
Marrim te fundit qe eshte ne perdorimin e perditshem ne gjuhen greke.
Vlepo... a ka kjo fjale ngjashmeri me ndonje fjale te shqipes. Si nga kuptimi ashtu edhe nga fonetika e cila ne saje te mije vjecareve ka pesuar ndryshim?
Vlepo dhe veshtro, a jane larg njera tjetres? Si nga kuptimi po ashtu edhe nga fonetika?
Perderisa pjeseza pro eshte e qarte, a nuk na del edhe ky kuptim shume i qarte.
Parimi fonetik qe eshte motorri kryesor ne formimin e nje gjuhe, ka bere kete ndryshim.
Sic e kemi tek Homeri, te grekizuar jashte zakonisht keq, blegerimen e deleve te Qiklopit, ku ne Odisene ( e grekizuar) gjejme nje blegerime qe nuk i pergjigjet aspak realitetit apo asaj qe quhet onomopati.
Per sqarim, fjala onomopati, ka kuptimin e nje emri qe percaktohet nga veprimi apo sjellja e objektit.
P.sh ne shqip kemi fjalen brumbull.
Ky insekt ka emer onomopatik, sepse e ka marre emrin nga sjellja e tij, pra nga zhurma qe ben...bru bru bru....
Pra e kishim fjalen me lart tek delet e Qiklopit ne Odisene.
Aty ne perkthimin grek kemi nje blegerime teper fallso dhe te sajuar shume keq.
Aty delet e Polifemit blegerijne ne kete menyre ; Vi...vi...vi...vi...
Por asnje dele ne planetin toke nuk blegerin ne kete menyre.
Delja blegerin keshtu ; bëë...bëë...ose beee be beee.
Pra pse e permenda kete gje? Se pari e permenda ne sherbim te qellimit onomopatik dhe sesi behet ndryshimi i zanoreve dhe germave ne gjuhen greke. Por, pa dashje doli edhe fallsifikimi qe greket kerkojne te bejne ne lidhje me gjuhen qe eshte shkruar Iliada, dhe Odisea pra me shqipen.
Qllimin e kemi tek fjala vlepo e greqishtes se sotme.
Duke qene fonetikisht shume here me e varfer se shqipja, greqishtja sidomos ne fillimet e saj, (edhe sot) nuk arrinte ta shqiptonte germen ''ë'' dhe detyrohej ta bente '' i '' si edhe germen '' y''
Edhe sikur t'i referohemi fjales shqipe gjuha qe greket ne fillimet e tyre e kishi gluha dhe me pas e bene glosa pra, para zanores '' u'' vendosen germen '' L '' sikurse ka ndodhur edhe me fjalen
''vlepo'' = vepo = veshtro (qe eshte sot ne shqip)
Ne latinisht e kemi ''vedo'' pra pjeseza '' ve '' nuk ka pesuar asnje ndryshim.
Pra vlepo = vepo = vedo = vedi = Veshtrim.
Nga ketu e kemi edhe prej ardhjen e fjales PROBLEM, e cila nuk eshte asgje tjeter vec nje fjale shqipe e hershme.


Football, me qe me bere nderin e pritjes , a je e kenaqur me zberthimin e kesaj fjale?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Nëntor 2005 02:42
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Faleminderit Konti shpjegimi ishte shume interesant dhe une asnjehere nuk e kam vene ne dyshim prejardhjen e fjaleve nga ilirishtja e vjeter. Ate pemen e gjuheve une te them te drejten e kam te varur edhe ketu ne zyren time ne Americe dhe nuk kam as frike as turp ta var ne mur. Ndofta ka qene ne murin e zyres time me pare se ta kesh gjetur ti. Nuk e kuptoj pse ve perpara cdo pyetjeje time " Une e di qe ti do thuash ka ardhur nga greqishtja". Nuk e kuptoj pse ke krijuar nje bindje te tille dhe je i sigurte ne hipotezat e tua. Duke qene i bindur ne hipotezat e tua te gabuara te con ndonjehere te krijosh opinione te gabuara per njerezit duke ju vene epitete te pabazuara. Te them te drejten per fjalen "problem" mendoja se mund te ishte me teper latine, se sa greke prandaj edhe te pyeta dhe nuk kisha asnje dyshim qe do te dilte rrenja ilire e fjales.
Kur diskutojme per gjuhet greke dhe latine nuk diskutojme si gjuhe me te vjetra se shqipja ose me sakte ilirishtja, por diskutojme ne aspektin e te shkruarit dhe te definacionit te tyre me germa, te cilat edhe keto germa jane marre nga finikasit e hershem.

Persa i perket vjetersise se gjuhes ilire asnjehere nuk kam qene ne kundershtim me mendimet e tua dhe te pergezoj per kete. Une jam nje nga mbeshtetesit e tu ne kete aspekt dhe dua ta heqesh nga mendja idene se une jam nje vorioepirot qe luftoj per perhapjen e gjuhes greke.

Te pershendes dhe te falenderoj per shpjegimin _ football

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Nëntor 2005 15:01
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
peshtimi
I paregjistruar

Regjistruar: --- JO ---
Vendbanimi:
Mesazhe: N/A
0

Thumbs up

Gjuha jone sa e mire....

Kontinento.....
Football ka te drejten e shfaqjes se mendimit pa u etiketuar nga ne te tjeret...Jo vetem qe tema e raportit te gjuhes sone me greqishten dhe latinishten eshte shume e veshtire,por duhet edhe kujdes per tu ruajtur nga nje patriotizem luftarak,qe shume here na ben qesharak ne syte e te huajve....
Ben shume mire qe hedh drite mbi pellasgishten dhe lidhjet e saj me ilirishten dhe shqipen.Nje studiues i apasionuar i gjuhes shqipe,Profesor Konda,jepte origjinen e dhjetra fjaleve te Greqishtes se Vjeter tek Ilirishtja dhe shqipja e vjeter.Edhe per emrin pellasg kishte nje shpjegim te tijin,qe mbase paraqet interes per tu shkruar ne kete forum:

PELL=piell AS=asht,eshte GE=dhe ......pra nje pupull autokton,qe ka qene banues i ketyre vendeve(i dale nga toka,jo i ardhur),para se Greket e vjeter te vinin ne ballkan nga Azia e Vogel.
Edhe njehere faleminderit kontinent per temen dhe informacionin.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Nëntor 2005 11:08
Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Peshtimo, kush ia hoqi te drejten footballit qe te flase?
Peshtimo, kush na ben qesharak neve ne syte e te huajve?
Peshtimo, tek kush te huaj behemi qesharake neve?
Peshtimo kush jane keta te huaj qe kane ankesa per kete gje?
Hahahahahaha...serbo-kroatet.
Peshtimo, e di ti se deri tani vetem te huajve u jam referuar?

Mos deshe te thuash se, jane te huajt qe behen qesharake ne syte tane?
Por, Peshtimo, keta te huaj jane ata qe flasin ne fakte shkencore dhe, nuk i referohen aspak gjuhes serbo-kroatishte.

Kurse shpjegimi qe ka bere zoti Kondo, nuk ka lidhje llogjike, dhe nje fjale e tille Pjell asht dhe eshte jashte kuptimit,kjo fraze dhe si e tille nuk do t'i rrezistonte kohes.
Popull autokton jane edhe greket.
Levizje te popullsise ka kudo.
Konstandini i Madh, e levizi fronin mbreteror te tij nga Roma ne Konstandinopoje me lehtesi shume te madhe.
Cfar kuptimi ka kjo?
Kjo ka kuptimin se ne te gjitha perandorine flitej e njetja gjuhe...shqipja.
Ashtu sic, levizi 15 vjet me pare selia e qeverise gjermane, nga Boni ne Berlin dhe, nuk pati asnje problem, sepse ajo qeveri levizte brenda nje gjuhe dhe brenda nje populli.
Deri ne vitin 1850 flitej shqipja ne Greqi. Edhe sot e kesaj dite neper ishuj ka pleq te vjeter qe nuk dine greqisht.
Greqishtja u ngjiz si gjuhe klasash te larta dhe u perpunua ne ritet kishtare, por, ne thellesi ata dikur flisnin shqip e cila ishte gjuhe e vatres, gjuhe e popullit, ne te gjithe perandorine, si te lindjes , si te perendimit.
Konstandini, nuk e solli fronin e tij nga Kina, por, nga Roma, e cila ndahet me dete prej Greqise dhe prej Shqiperise.
Meqe ke permendur Ilirishten...eshte e pa sakte te thuhet, se vetem ilirishtja apo iliret jane paraardhesit tane.
Iliret ishin nje fis i madh, por, shqipja nuk mbaron tek iliret.
Shqipja eshte pellazgjishtja.
Dhe pellazget kishin nje shtrirje qe nga Kaukazi e deri tek shtyllat e Herkulit. Ne te gjithe kete siperfaqe flitej gjuha shqipe
Transkriptimet e Kretes, nuk arriten te lexohen per nje kohe te gjate, sepse ata dijetare qe merreshin me kete gje nuk dinin shqip. Kur te tjere qe e dinin shqipen me mire se ty dhe se mua, i moren ne dore ato shkrime, nxorren ne drite kuptimin e tyre....dhe vetem me ane te shqipes.
Po qe se une behem qesharak me keto qe shkruaj...sillni argumentin.
M`i sill ata te huaj qe qeshin.
M`i sill argumentat e tyre ketu dhe, te premtoj se do t'u a ngrij qeshjen ne fytyre atyre te huajve.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Nëntor 2005 17:50
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
peshtimi
I paregjistruar

Regjistruar: --- JO ---
Vendbanimi:
Mesazhe: N/A
0

Ne dhe te huajt....

I dashur Kontinent,
Ne forum mar pjese per te mesuar me shume rreth prejardhjes sime,te gjuhes qe flas dhe vendit tim...Nuk hyj per tu zene,se boll jemi kacafytyr me njeri tjetrin ne shekuj...
Kur flas per te huajt,kam parasysh perendimoret,te cilet jane me te qyteteruar se ne.Ballkanasit nuk i quaj te huaj se jane shume te ngjashem me ne ne zakone,mentalitet dhe ne.....gomarlleqe.
Une nuk di aq shume te them nese flitej shqipe e vjeter(ose pellazgisht)nga Kaukazi deri ne Gjibraltar,por di qe shume ngulime arbesh dhe shqiptaresh ka nga Italia e Jugut,ne ishujt e Greqise,rreth e rrotull Athines dhe ne Turqi.Nuk po permend ketu trevat rreth e rrotull Shqiperise,te cilat jane banuar dhe banohen nga shqiptare.
....Puna eshte,qe keta te Huajt e mencur dhe te pasur,ferkojne barkun kur ne therremi me njeri tjetrin ose me fqinjet tane ballkanas....Bile bile,per tu argetuar dhe per te perfituar,nuk ngurojne te na perkrahin ne keto sherre.
Nese Ballkani ishte i gjithi me paraardhesit tane 3000 vjet me pare,kjo nuk na jep shume dore per t'ju thene "barbareve"qe kane ardhur me vone"Rini urte se jeni ne trojet tona!Me duket me e udhes te krijojme maredhenie sa me te mira me ta,duke mos bere leshime ne mbrojtjen e interesave tona.
Duke jetuar nje kohe te gjate jashte Shqiperise,kam kuptuar qe me italianet,greket,rumunet dhe sllavet e jugut na bashkojne shume gjera.Ndjehem shpirterisht me prane tyre se sa afganasve,indianeve apo kinezeve.
Keshtu i dashur Kontinent,meqenese nuk e detyrojme dot te gjithe Europen te flase shqip,le te mundohemi te sillemi si Europiane.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Nëntor 2005 18:47
Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Re: Ne dhe te huajt....

Citim:
Po citoj ato që tha peshtimi
I dashur Kontinent,
Ne forum mar pjese per te mesuar me shume rreth prejardhjes sime,te gjuhes qe flas dhe vendit tim...Nuk hyj per tu zene,se boll jemi kacafytyr me njeri tjetrin ne shekuj...
Kur flas per te huajt,kam parasysh perendimoret,te cilet jane me te qyteteruar se ne.Ballkanasit nuk i quaj te huaj se jane shume te ngjashem me ne ne zakone,mentalitet dhe ne.....gomarlleqe.
Une nuk di aq shume te them nese flitej shqipe e vjeter(ose pellazgisht)nga Kaukazi deri ne Gjibraltar,por di qe shume ngulime arbesh dhe shqiptaresh ka nga Italia e Jugut,ne ishujt e Greqise,rreth e rrotull Athines dhe ne Turqi.Nuk po permend ketu trevat rreth e rrotull Shqiperise,te cilat jane banuar dhe banohen nga shqiptare.
....Puna eshte,qe keta te Huajt e mencur dhe te pasur,ferkojne barkun kur ne therremi me njeri tjetrin ose me fqinjet tane ballkanas....Bile bile,per tu argetuar dhe per te perfituar,nuk ngurojne te na perkrahin ne keto sherre.
Nese Ballkani ishte i gjithi me paraardhesit tane 3000 vjet me pare,kjo nuk na jep shume dore per t'ju thene "barbareve"qe kane ardhur me vone"Rini urte se jeni ne trojet tona!Me duket me e udhes te krijojme maredhenie sa me te mira me ta,duke mos bere leshime ne mbrojtjen e interesave tona.
Duke jetuar nje kohe te gjate jashte Shqiperise,kam kuptuar qe me italianet,greket,rumunet dhe sllavet e jugut na bashkojne shume gjera.Ndjehem shpirterisht me prane tyre se sa afganasve,indianeve apo kinezeve.
Keshtu i dashur Kontinent,meqenese nuk e detyrojme dot te gjithe Europen te flase shqip,le te mundohemi te sillemi si Europiane.



Sa e thjeshte dhe bukur eshte shkruar, por sa veshtire ta kuptojne te gjithe kete kyc thelbesor te paqes per te patur nje Ballkan te suksesshem ashtu sic kemi nje Amerike te suksesshme qe dikur ishte e indianeve.

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Nëntor 2005 18:54
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Me vjen keq....kush po grindet ketu?
Sjellja si europiane, nuk ka lidhje me ato qe ne po flasim ketu.
Ne fakt nga nje ane ti vete thua qe ata i perkrahin keto sherre dhe, nga ana tjeter thu se duhet te sillemi si ata. Por e kuptoj qe ti nuk e ke fjalen tek politika kur thua qe te sillemi si ata.
E pse te mos jeshe me afer me ata qe the o Peshtim.
Por, nuk m'u pergjigje se tek kush te huaj behemi qesharake neve?
Ndoshta jo sot, por do hapim nje teme edhe per kete gje lali.

PS- Saper kinezet dhe indianet ke te drejte, kurse me rracen afgane, ka plot per te thene se cilet jane. ( kjo ishte jashte temes...me fal ok.)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Nëntor 2005 18:59
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:31 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Gramatikė, filologji dhe etimologji > Domethenia e termit Pellasg

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.