Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > A do arrinit te shtireshit ne nje rast te tille?
Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Dulcis in Fundo
.. alola?

Regjistruar: 15/03/2010
Vendbanimi:
Mesazhe: 4846

Dakort jam me parafolesit, por nje pyetje kisha une.. nuk ju vjen pak si bezdi kur degjoni qe filani apo fisteku arriti te merrte kaq apo aq leke nga sigurimet vetem nga nje perplasje e lehte? Vetem dhimbja e qafes nuk kontrollohet dot, nuk verifikohet. Kete gje e dine shume, por jo te gjithe e shfrytezojne.. Me ka ndodhur dhe mua te gjendem ne aksidente (te vogla), te kem ndjere dhe dhimbje qafe apo shtylle kurrizore me pas, e nuk kam shkuar as te kontrollohem. Gabimet ketu jane dy: i pari dhe me kryesori eshte neglizhenca qe shpesh me karakterizon ne lidhje me shendetin; i dyti e me pak i rendesishmi eshte neglizhenca ne lidhje me mundesine per te "perfituar" dicka.. ne fund te fundit leket po s'i kerkove nuk te vijne vete. Askush nuk te vjen e te thote "oh pate nje incident? urdhero kaq leke per tronditjen e, meqe jemi, per ato dy-tre faturat e tjera qe kishe per te paguar e ke dy muaj qe po i shtyn". E di qe do thoni tani qe ju jeni te ndershem e nuk keni nevoje per ato lloj ndihmash e qe ia dilni mbane fare mire, ashtu them dhe une, si ju. Po thelle thelle nuk do me vinte dhe aq keq sikur nga episode te tilla aspak te kendshme te kisha ndonje pasoje deri diku te kendshme.

__________________
Ka dy rregulla per te arritur suksesin:
1- Te mos rrefesh kurre gjithcka di.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Mars 2010 14:37
Dulcis in Fundo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dulcis in Fundo Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dulcis in Fundo (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dulcis in Fundo Shto Dulcis in Fundo nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dulcis in Fundo nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Citim:
Po citoj ato që tha Heyday
Dakort jam me parafolesit, por nje pyetje kisha une.. nuk ju vjen pak si bezdi kur degjoni qe filani apo fisteku arriti te merrte kaq apo aq leke nga sigurimet vetem nga nje perplasje e lehte? Vetem dhimbja e qafes nuk kontrollohet dot, nuk verifikohet. Kete gje e dine shume, por jo te gjithe e shfrytezojne.. Me ka ndodhur dhe mua te gjendem ne aksidente (te vogla), te kem ndjere dhe dhimbje qafe apo shtylle kurrizore me pas, e nuk kam shkuar as te kontrollohem. Gabimet ketu jane dy: i pari dhe me kryesori eshte neglizhenca qe shpesh me karakterizon ne lidhje me shendetin; i dyti e me pak i rendesishmi eshte neglizhenca ne lidhje me mundesine per te "perfituar" dicka.. ne fund te fundit leket po s'i kerkove nuk te vijne vete. Askush nuk te vjen e te thote "oh pate nje incident? urdhero kaq leke per tronditjen e, meqe jemi, per ato dy-tre faturat e tjera qe kishe per te paguar e ke dy muaj qe po i shtyn". E di qe do thoni tani qe ju jeni te ndershem e nuk keni nevoje per ato lloj ndihmash e qe ia dilni mbane fare mire, ashtu them dhe une, si ju. Po thelle thelle nuk do me vinte dhe aq keq sikur nga episode te tilla aspak te kendshme te kisha ndonje pasoje deri diku te kendshme.

Mire se na ke ardh ne forum Heyday.
Jemi dakort nese vertet ke patur demtime nga aksidenti, por jo te shtiresh. Njera p.sh ka me shume se nje vit qe s'iken ne pune me preteksin se shoqja e saj e punes kur po dilte nga Parkingu i godines se punes, e preku pak nga mbrapa, dhe ka lenduar sipas kesaj shtyllen kurrizore e qafen.. Sinqerisht me sa km/ ne ore dilet nga parkingu i nje godine?
Ka raste vertet te ekzagjeruara. Jam kam vesh dhe une pa dashje nje koleges time ne moshe te madhe ne te njejten situate, por ajo me tha pa e pare fare makinen e saj ne kishte gervishje apo jo'' Mos e vrit mendjen se makine e vjeter eshte.'' Normal qe nuk u demtua vet dhe nuk kishte pse te shtirrej. Dreqi ta haje se jemi bere njerez te babzitur pas parase, te shtirrur, dhe po i harrojme normat e miresjelljes, ndjenjen e humanizmit.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Mars 2010 15:19
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Dulcis in Fundo
.. alola?

Regjistruar: 15/03/2010
Vendbanimi:
Mesazhe: 4846

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*
Dreqi ta haje se jemi bere njerez te babzitur pas parase, te shtirrur, dhe po i harrojme normat e miresjelljes, ndjenjen e humanizmit.


Kjo eshte e vertete.


Faleminderit.

__________________
Ka dy rregulla per te arritur suksesin:
1- Te mos rrefesh kurre gjithcka di.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Mars 2010 15:33
Dulcis in Fundo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dulcis in Fundo Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dulcis in Fundo (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dulcis in Fundo Shto Dulcis in Fundo nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dulcis in Fundo nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*
Dreqi ta haje se jemi bere njerez te babzitur pas parase, te shtirrur, dhe po i harrojme normat e miresjelljes, ndjenjen e humanizmit.


:00@@ :00@@

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Mars 2010 16:33
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha Eria
Sorry,jashte teme


Ne fakt dhe une spo e kap thelbin e kesaj teme jo per gje por nuk kuptoj ç'hyn mirsjellja, humanizmi me nje incident.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Mars 2010 20:54
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Ne fakt dhe une spo e kap thelbin e kesaj teme jo per gje por nuk kuptoj ç'hyn mirsjellja, humanizmi me nje incident.
Cili mendon ti piktor eshte qellimi i hapjes kesaj teme te pakten nga ana ime? Thjesht te flasim per aksidentet dhe demshperblimi qe merr viktima ?

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Mars 2010 01:05
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Petter
kazmolog

Regjistruar: 20/07/2009
Vendbanimi: New York
Mesazhe: 2058

Debora,

Nje aksident sado i vogel qe te jete, mund te ket pasoja te mevonshme ne shendetin e te lenduarit. Ne usa mund te them qe qendrojne ligjet me te mira per kete gje. Mos harro qe vdekjet nga aksidentet me makine ketu jane shume dhe per kete merret seriozisht cdo lendim nga aksidentet. Un kam njofur disa persona qe kan pesuar aksidente dhe kan menduar se jane mire deri sa u ka filluar jo dhimbje mesi, jo koke, jo qafe, por ka qene shume vone per te vazhduar ne rruge ligjore kundra siguracionit dhe per kete arsye u eshte dashur te paguajne nga xhepi i tyre trajtimet mjeksore.

__________________
A question that sometimes drives me hazy: am I or are the others crazy?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Mars 2010 14:56
Petter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Petter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Petter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Petter Shto Petter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Petter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Citim:
Po citoj ato që tha Petter
Debora,

Nje aksident sado i vogel qe te jete, mund te ket pasoja te mevonshme ne shendetin e te lenduarit. Ne usa mund te them qe qendrojne ligjet me te mira per kete gje. Mos harro qe vdekjet nga aksidentet me makine ketu jane shume dhe per kete merret seriozisht cdo lendim nga aksidentet. Un kam njofur disa persona qe kan pesuar aksidente dhe kan menduar se jane mire deri sa u ka filluar jo dhimbje mesi, jo koke, jo qafe, por ka qene shume vone per te vazhduar ne rruge ligjore kundra siguracionit dhe per kete arsye u eshte dashur te paguajne nga xhepi i tyre trajtimet mjeksore.


Jam dakort te demshperblehen, por jo te ekzagjerohen . Makina s'peson nje gervishje dhe ti rri nje vit pa pune se te eshte demtuar qafa, shtylla a ku di une. Kam qene vet sic e kam permendur ne nje aksident teper te rende. Kur ka pare makinen si ishte bere mamaja ime, gjate rruges per ne spital, mendoi se e kishin genjyer qe une s'kisha pesuar ndonje demtim te rende. Mendoi dhe me te keqen.
Te them qe kam patur dhimbje per shkak te aksidenti ne kurriz apo qafe, do genjeja po ta thosha po. Vetem ne ato vende ku u demtova, dhe mora ca te cara qe kerkonin qepje. Kam qendruar dhe disa dite ne spital .Brenda 2-3 javesh u bera mire. Dhe ti pret qe une te besoj qe ato/ata qe nuk kane sikur nje gervishtje ne makine e trup, te kene te nevojshme te rrine nje vit pa pune nga tronditjet e medha qe moren?
Le te marrin leke nga perplasja, por jo te shtirren se nuk punojne dot. Po ta kishin shkaktuar vet aksidentin do i shikoja sa do qaheshin.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Mars 2010 15:07
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Petter
kazmolog

Regjistruar: 20/07/2009
Vendbanimi: New York
Mesazhe: 2058

Te lendohesh ne nje aksident seshte e nevojshme vetem kur cahesh apo del gjak ke pare ti qe njeriu kput mish dhe kur rri ulur?

__________________
A question that sometimes drives me hazy: am I or are the others crazy?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Mars 2010 15:13
Petter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Petter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Petter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Petter Shto Petter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Petter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Citim:
Po citoj ato që tha Petter
Te lendohesh ne nje aksident seshte e nevojshme vetem kur cahesh apo del gjak ke pare ti qe njeriu kput mish dhe kur rri ulur?

Kur kam pyet na dy Shqiptare qe cfare pesove qe nuk erdhe ne pune per nje jave, e kishe nevoje per terapira? Qeshnin nen buze. Nuk e fshihnin dot qe s'kishin pesuar asgje, por ashtu e donte puna.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Mars 2010 15:17
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 18:53 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > A do arrinit te shtireshit ne nje rast te tille?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.