Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Studenti i Inxhinierisė te Avokati i Popullit, s'i japin diplomė se ėshtė me mjekėrr
A ekziston toleranca fetare ne Shqiperi?!
Jam kategorikisht kunder ketyre njerezve qe "perfaqesojne" fene e tyre ne institucione shteterore, madje edhe me gjere. Shqiperia ne Kushtetute cilesohet si vend laik...Cdokush ka te drejte te besoje, por jo t'i "detyroje" te tjeret, per shkak te besimit te tij...
Eshte e drejta e gjithesecilit te mbaje dhe te zhvilloje besimin e tij kudo, pasi eshte nje nga pikat kryesore te PARIMEVE THEMELORE TE TE DREJTAVE TE NJERIUT (askush nuk duhet te diskriminohet per shkak te fese, gjuhes apo etnise...mendimit, shprehjes dhe e lirise se tij te pakushtezuar!). Nqs do te arrinim ne ndalimin e ketyre normave nuk do te kemi tolerance etnike midis feve ne Shqiperi!...
   Ky sondazh nuk mbyllet asnjëherë [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]
Gjithsej 8 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
mayday
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/01/2004
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 50

Studenti i Inxhinierisė te Avokati i Popullit, s'i japin diplomė se ėshtė me mjekėrr

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re islam.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 407 herė.

- Përparim Tafhasa, që vjet ka përfunduar studimet në Universitetin Politeknik të Tiranës rrezikon të mbetet pa diplomë për shkak të bindjeve fetare. Rektori i UPT-së, Përparim Hoxha ka deklaruar që nuk mund ta firmosë diplomën e ish-studentit Tafhasa për shkak se në fotografi ky i fundit ka dalë me mjekër. Çështja ka përfunduar te Avokati i Popullit. Debati i fundit për diplomën e ish-studentit të Inxhinierisë u rrah dje në ambientet e Rektoratit të UPT-së. Megjithatë palët u ndanë pa marrë një vendim. Avokati i Popullit Ermir Dobjani dhe kreu i Universitetit Politeknik Përparim Hoxha diskutuan, dhanë argumentet, por pa arritur në një përfundim për ta pajisur apo jo me diplomë studentin mysliman. Ky i fundit, i kontaktuar nga Gazeta, ka dashur t'u qëndrojë larg polemikave duke pritur zgjidhjen nga autoritetet. Prej disa javësh problemin e tij ia ka besuar Avokatit të Popullit.Bëhet e ditur se komisionerët e institucionit kanë zhvilluar disa takime me kreun e Universitetit Politeknik, por pa rezultat. Rektori Hoxha vazhdon t'i mbahet qëndrimit të tij fillestar, duke mos e toleruar firmën. Sipas tij në UPT nuk ka pasur asnjëherë precedentë të tillë dhe po të kishte qenë ndryshe ai në asnjë rast nuk do të kishte reaguar ndryshe. Për rektorin nuk kanë qenë bindëse as tolerancat e homologëve në universitete të tjera në vend, të cilat i janë servirur nga Avokati i Popullit. "Unë përfaqësoj shtetin dhe i bindem ligjit", ka deklaruar ai. "Qëndrimin tim e mbështes në ligjin për arsimin e lartë shqiptar, në nenin e parë të të cilit thuhet se arsimi i lartë publik është laik dhe për Universitetin Politeknik kjo nënkupton se shkolla është laike në formë dhe përmbajtje".
p.s./ Rektori i Universitetit Politeknik Perparim Hoxha, i kontaktuar nga Grupi Shqiptar i te Drejtave te Njeriut u shpreh se "...nuk mund te bisedojme per dy minuta kete ceshtje". Diten e premte ky i fundit i la takim juristit te Grupit Shqiptar per te Drejtat e Njeriut per ndjekjen e ceshtjes ne fjale...

__________________
Shpesh here njeriu "qahet" per lirine e fjales te cilen e ka, por rralle here flasin per te verteten...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Janar 2004 12:18
mayday nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mayday Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mayday (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: mayday Shto mayday nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mayday nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_pafajshem
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 15/07/2003
Vendbanimi: Spain
Mesazhe: 383

Keto kohet e fundit ne France po zhvillohet nje debat qe ka marre permasa te medha ; ai mbi mbajtjen apo jo te shamise nga femrat myslimane ne vende publike. Dhe kjo me ben te mendoj se eshte e njejta teme edhe ne rastin e studentit ne fjale.

Shteti shqiptar eshte laik, universitetet jane laike, por mendoj se te jesh laik duhet te respektosh dhe ata qe besojne, jo vetem te kerkosh te respektohesh. Nuk e di nese studenti ka bere apo jo propagande fetare ne qendren e studimeve, ( gje qe nuk e besoj) por te mos japesh firmen e diplomes, kjo per mua eshte nje shkelje e pashembullt e te drejtave te njeriut dhe e te drejtes se besimit.

Nuk e imagjinoj dot nje rektor te universiteteve Europiane ( ku Shqiperia kerkon te beje pjese) te ndaloje dhenien e diplomes nje studenti mysliman , hinduist, hebre apo budist, vetem per shkak te mbajtjes se nje shenje religjioze. Nuk e kuptoj se me ç'fare te drejte ky rektor ndalon dhenien e diplomes nje studenti mysliman. Nese nje universitet laik ne Shqiperi nuk lejon besimin fetar, atehere te mos pranojne studente qe i perkasin nje besimi.
Por nje gje eshte e qarte; ose ne Shqiperi ka filluar me te vertete intoleranca ndermjet besimeve te ndryshme fetare, ose rektori i UPT duke dashur te tregohet "perparimtar" padashje behet nje karagjoz .

Eshte e pabesueshme kjo qe po lexoj, por tani kam mesuar qe te pabesueshmet ne bote, ne Shqiperi jane normale te ndodhin

Modifikuar nga i_pafajshem datė 11/02/2004 ora 20:00

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2004 16:57
i_pafajshem nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_pafajshem Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_pafajshem (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_pafajshem Shto i_pafajshem nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_pafajshem nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_krishteri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/02/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 93

çfare i kushton nese e pret mjekren dhe e rrit prape pasi te kete marre dipllomen?

__________________
Tani, pra, kėto tri gjėra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por mė e madhja nga kėto ėshtė dashuria

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shkurt 2004 01:50
i_krishteri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_krishteri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_krishteri (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_krishteri't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_krishteri Shto i_krishteri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_krishteri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

Hmmm

Citim:
Po citoj ato që tha i_krishteri
çfare i kushton nese e pret mjekren dhe e rrit prape pasi te kete marre dipllomen?



Perse ke tendencen qe te ngacmosh te tjeret kur vjen puna tek besimi fetar.

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shkurt 2004 05:42
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_krishteri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/02/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 93

Nuk ngacmoj asnje por fakti eshte qe nuk i kushton asnje gje sikur ta heqi mjekren dhe te marri dipllomen sepse deri sa une e kam nje gje ne zemer nuk ka rendesi qe une te vishem dhe te mbaj fene time nga veshja apo nga ana e jashteme. rendesi kane veprat dhe respekti..

Nese une jetoj ne nje vend jo fetar edhe pse eshte demokratik por eshte laik, une jam i detyruar qe te bindem jo ne te ndryshuar fene por jam i detyruar qe ti bindem dhe ta respektoj qe kur me thote mos te vishem ne nje menyre ateher une duhet ta respektoj sepse ta marrim hakçe hakçe eshte dhe nje respekt qe i jep Zotit kur i respekton te tjeret..

mos harro se fanatizmi eshte shume i kundert me besimin..kush beson ne Zot kupton ate qe Zoti do ndersa nje fanatik nuk mund ti kuptoj shume sepse ka traditen ne radhe te pare..

me respekt i krishteri!!

__________________
Tani, pra, kėto tri gjėra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por mė e madhja nga kėto ėshtė dashuria

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Shkurt 2004 10:34
i_krishteri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_krishteri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_krishteri (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_krishteri't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_krishteri Shto i_krishteri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_krishteri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

Hmmm

Nuk po diskutohet per fanatizem ketu. Madje mbajtja e mjekres nuk eshte fanatizem, mos shih talebanet dhe bin ladenet neper tv. Nje besimtar i devotshem nuk ndryshon zakonet e fese per perfitime materiale. Dyftyresia nuk ka vend ne zemren e nje besimtari. Dhe meqe me permende demokracine, po te kujtoj qe ne vendet demokratike askush nuk te ndalon te mbash mjeker, apo te dalesh ne fotografi me mjeker. Madje ketu ku jam une, ne kolegj (ShBA) kam pare nje student qe ma kishte mjekren pa frike 1 meter te gjate (nuk besoj se te jete ndonje fetar, se sta jep pershtypjen per nje te tille), por ama nuk i ka thene kush prije.


Dhe dicka, Kushtetuta e Republikes se Shqiperise, neni 18 , pika 2 thote

Citim:
Askush nuk mund të diskriminohet padrejtësisht për shkaqe të tilla si gjinia, raca, feja, etnia, gjuha, bindjet politike, fetare a filozofike, gjendja ekonomike, arsimore, sociale ose përkatësia prindërore.


Pra, sic e sheh, e kemi te saknsionuar me Kushtetute mosdiskriminimin bazuar ne bindjet fetare, dhe fakti qe atij studenti nuk i jipet diploma se ka dale me mjeker ne foto, eshte diskriminin, dhe rektori duhet te pushohet nga puna dhe te ndiqet penalisht per diskrimin bazuar ne ligjin qe te permenda mesiper.


Me respekte

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Shkurt 2004 17:10
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muslimani
Anetar i ri

Regjistruar: 11/02/2004
Vendbanimi: North York
Mesazhe: 14

Citim:
Po citoj ato që tha i_krishteri
Nuk ngacmoj asnje por fakti eshte qe nuk i kushton asnje gje sikur ta heqi mjekren dhe te marri dipllomen


Hipokritia nuk ka vende ne fene Islame

Shendet

__________________
Deshmoj se ska hyjni tjeter pervec Allahut NJE dhe i pa shoq deshmoj se Muhammedi eshte rob dhe i derguari i Tij

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Shkurt 2004 21:58
Muslimani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muslimani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muslimani (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muslimani't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muslimani Shto Muslimani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muslimani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_krishteri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/02/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 93

Thumbs up

kini vertet te drejte. Nje person qe vjen ne shtepin time nuk do te bej ashtu si ka traditen por do te respektoj rregullat e shtepise time perndryshe iken, ok?

Asnje hoxhe apo prifte qe do te vazhdoj shkollen e larte duhet te shkoje ne shkolle me veshjen e tij sepse nuk eshte ne shtepine e tij por ne nje shtepi qe eshte per te gjithe ose me mire shtepi laike por nese nuk e kuptojne se ç'eshte fjala laik atehere ne fillim duhet te shkojne dhe ta mesojne dhe pastaj te shkojne dhe te vazhdojne shkollen e larte.. demokracia eshte jo se une kam liri per te ber çte dua(e vrase te vjedhe etj) por demokracia ka disa rregulla dhe nese nje qytetar shkon kundra ketyre rregullave do te meritoj ate qe ben..mund te festosh ne shtepine tende festat islam apo te perdoresh traditat e fese por nese shkon ne nje vend qe eshte jo fetar atehere ti duhet ta respektosh perndryshe duhet te dalesh dhe jo te reklamosh budallalleqe..

mos harro se feja eshte ne zemer dhe shprehet ne sjellje dhe jo ne fanatizem si grupi studentor musliman qe erdhen nga arabia ne fshatin e vet dhe filluan qe te ndalonin grate e fshatit qe te dilnin te pa mbuluara me shami apo filluan te hanin neper vatra si muhameti ne fillim, harriten qe te hanin me kandil dhe jo me drita..edhe keta respektonin fene e tyre(dmth tuajen)..

dy jane gjerat:

1) ose jini fanatik
2) ose feja juaj nuk njehe te drejtat e njeriut ose te shoqerise

shkon dhe mesoni edukaten shoqerore ne fillim nese mendoni se shtiresh nesenuk vishesh ashtu siç te urdheron feja juaj..

jam i sigurt se nuk eshte feja juaj por jini ju fanatiker sepse kam njohur myslyman por nuk shkojme ne mjeker ne xhiro ose nuk vijne ne universitet me mjeker apo me veshjet e tyre sepse ehste skandal per shoqerin...

me respekt i krishteri!!

__________________
Tani, pra, kėto tri gjėra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por mė e madhja nga kėto ėshtė dashuria

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shkurt 2004 11:31
i_krishteri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_krishteri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_krishteri (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_krishteri't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_krishteri Shto i_krishteri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_krishteri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

Hmmm

Citim:
Nje person qe vjen ne shtepin time nuk do te bej ashtu si ka traditen por do te respektoj rregullat e shtepise time perndryshe iken, ok?


Nuk ke perse barazon shtepine tende me nje institucion arsimor publik sic eshte UT. Dhe per me teper, dhe sikur une te te vija musafir ne shtepine tende me mjeker (pa te qellim te keq), ti do ma mbyllje deren? Nqs po, te siguroj qe nuk ke asnje dallim nga ata ekstremiste qe i permend.

Citim:
1) ose jini fanatik
2) ose feja juaj nuk njehe te drejtat e njeriut ose te shoqerise



E para qendron, sepse ka shume fanatike dhe ne mes te muslimaneve, nuk kam pse ta fsheh as dhe ta mohoj, i kam pare me syte e mi fanatizmin. Ka muslimane qe ngaterrojne devotshmerine dhe arrijne deri aty sa te behen fanatike.

Persa i perket te pikes 2, e kundershtoj 100%. Feja Islame njeh dhe respekton te drejtat e individit dhe shoqerise.

Citim:
jam i sigurt se nuk eshte feja juaj por jini ju fanatiker sepse kam njohur myslyman por nuk shkojme ne mjeker ne xhiro ose nuk vijne ne universitet me mjeker apo me veshjet e tyre sepse ehste skandal per shoqerin...



Nuk eshte skandal aspak te perfaqesosh fene tende me simbole. Ata muslimane qe e mendojne nje gje te tille, jane hipokrite.

Mos harro, se nuk jane vetem muslimanet qe shfaqin besimin e tyre vetem me simbolet qe kane, te tille gje bejne dhe hebrenjte dhe te krishteret. Kush me veshje e kush me varese, te gjithe ata besimtare ndjejne kenaqesi te te tregojne se kujt feje i perkasin.

Nqs ti mendon se eshte skandal nje gje e tille per muslimanet, atehere miku im je koke e kembe gabim, pasi nje gje e tille do te ishte e vlefshme dhe per murgeshat katolike dhe per ju katolike qe varni kryqin ne qafe.

Shprehja popullore shqiptare: Mos beni si bej une, beni si them une nuk duhet te kete vend ne zemren e nje besimtari, i kujdo feje qofte.


Me respekte

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shkurt 2004 17:15
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_krishteri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/02/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 93

kur te kuptosh emrin Laik atehere do te kuptosh dhe arsyen perse ta thashe.

per here te fundit: ne nje shkolle laike eshte e ndaluar kategorikisht qe te praktikohet feja personale dhe ky eshte ligji i çdo vendi(perveç vendeve islamike)..ti merre si te duash por ky eshte realiteti i perditshem..

__________________
Tani, pra, kėto tri gjėra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por mė e madhja nga kėto ėshtė dashuria

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Shkurt 2004 18:39
i_krishteri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_krishteri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_krishteri (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_krishteri't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_krishteri Shto i_krishteri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_krishteri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:13 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 8 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Studenti i Inxhinierisė te Avokati i Popullit, s'i japin diplomė se ėshtė me mjekėrr

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.