Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > C'fare mendimi keni per uniformat shkollore?
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
cutty_sark
Anetar i ri

Regjistruar: 21/05/2003
Vendbanimi: albania
Mesazhe: 20

C'fare menindimi keni per uniforma shkollore?

Pershendetje
Ne e dim qe te gjith nxensit gjer ne perfundimin e tetvjecares kishim uniforme e cila per vajzat ishte gryksja e zez, caforja e bardhe dhe shalli i pionerit, dhe per cunat vetem shalli i pionerit.
Pastaj ne shkollen e mesme kishin uniforme vetem vajzat me grykse te zez dhe cafore te bardhe.
Dua te shkruaj ca gjera ne lidhje me uniformen duke u mundi te nxier ne pah anen e mire qe ka kjo uniforme , ne radh te pare me cfare me kan then ne shum vende te botes ekziston kjo gje dhe zbatohet. Ketu ku jam une ne greqi eshte heq me ligj uniforma.
para se te them anet qe mendoi une se jan te mira , dua te pyes mos ndikon uniforma ne psikologjin e nxensit ? dhe duke u mundu ti jap spjegim sipas mendimit tim kesaj pyetja do them dhe anet e mira te uniformes .
Them qe ndikon shum ne nje pjes nxenesish qe jan te ndieshem nga ana psikologjike ose me sederli , sepse e dim mire se shtresat e njerzimit jan te ndare ne te pasur te mesem dhe te varfer , dhe nje femi i nje familje te varfer nuk eshte ne gjendje te bjeje rroba e mira , nuk ehste ne gjendje te ndryshoje rrobat sipas diteve , dhe ai qe ka mundesi mendoi se do ja vere ne dukje se shiko si je ti dhe shiko si jam une , dhe pastaj ata femi jan dhe nje pjes e tyre e nien veten shum te vecuar nga shoket ose shoqet .Pra duke pas nje uniforme shkollore e njejte per te gjithe nuk do ket dallim pastaj kush eshte i pasur ta veshe femijen poshte uniformes si te doje ose ne shetitjen qe do i beje .
Dicka tjeter qe ngrin me lart respektin ndaj nje nxesi kjo uniforma eshte se shikon shum vajza 10 vjec e spier zhvillohen nga trupi dhe i vlereson per 15 e siper dhe sikur dhe i ngacmojne me shume , sikur keta femije te kishin uniforme a sdo ishte me seriose dhe me e respektshme...
Nuk pozgjatem me shum une pasi dodoja dhe mendimintuaj , por dua te them kur isha femi ne klasen e katert psrisja me pa durim qe te merja shallin e pionerit pasi me dukej vetja sikur u rrita , me pas ne klasen e 8-te prisja me pa durim me mar dokumentin e rinis per te heqshallin e pionerit. po te me pysnin athere se si te duket kjo gje do isha i pari qe do thoshja me heq se na merziti . Tani qe e mendoi dhe ne 8-te vjecare dhe ne shkollen e mesme them sa bukur ishte ........ nuk e di si thoni ju .
Me respekt cutty
bye

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Mars 2004 23:32
cutty_sark nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cutty_sark Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cutty_sark (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cutty_sark Shto cutty_sark nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cutty_sark nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Hot_Babe
TironceNevrike

Regjistruar: 20/01/2004
Vendbanimi: te stacioni i autobusave
Mesazhe: 14

Wink

Permendimin tim eke shume te drejte cutty_sark.po kush i zbaton ato rregulla se?
Tani qe vajzat kene qef te duken nuk do e pranonin kurre nje gje te tille
Sa per djemte ehh nuk dihet a vazhdojne te shkojne akoma ne shkolle e jo me te mbajne shalla lol. Mgjth besoj se ne shkollat private duhet te kete uniforma se di se cafre te them.se u be nje kohe e gjate qe jam shkeputur nga shqiperia.ok cutty_sark nje kiss nga unaaaaaaaa

__________________
Sa me shume i njoh njerezit aq me shume me shtohet deshira per te dashur kafshet

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Mars 2004 00:48
Hot_Babe nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Hot_Babe Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Hot_Babe (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Hot_Babe Shto Hot_Babe nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Hot_Babe nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
fluturake
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 27/02/2003
Vendbanimi: gjithkund e askund
Mesazhe: 174

Thumbs up

Edhe une jam dakord me ju per kete gje. Megjithate me kujtohet sa isha ne Fier qe vete nxenesit e disa shkollave 8-vjecare vendosen nje uniforme per djemte dhe vajzat, me sa me kujtohet djemte me kemisha te bardha e jeleke te zinj dhe vajzat po me kemisha te bardha e jeleke te zinj dhe funde te zinj. Ndersa ne shkollat private uniformat variojne sipas shkolles. Me sa me kujtohet shkolla "Flatrat e dijes" i kishte uniformat e djemve kemisha te bardha dhe kostum blu(plus jeleket) dhe vajzat kemisha te bardha,xhaketa,jeleke e funde po blu, e keshtu me radhe.Nuk di por kishte lezet kur i shihje ata femije qe shkonin ne shkolle te rregullt e jo sikur po shkonin ne ndonje pasarele mode.

__________________
Njerez te mire jane ata qe vetem e mendojne ate qe te tjeret e bejne me gjithe mend.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Mars 2004 19:13
fluturake nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė fluturake Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me fluturake (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė fluturake't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: fluturake Shto fluturake nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto fluturake nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cutty_sark
Anetar i ri

Regjistruar: 21/05/2003
Vendbanimi: albania
Mesazhe: 20

pershendetje

Ju pershendes dhe ju falenderoi per mendimin dhe pse ketu eshte vetem nje diskutim shoqeror qe smund te ket asnje lloj arsyje interesi.
Te them te drejten mua me shum me ka shty te hap kete tem sepse ka shum shqiptare ketu ne greqi qe jan me familje , dhe kalojne nje jete te veshtire shum te veshtire pasi dhe per vete greket ehste bere disi e veshtire jeta dhe e shtrenjte , dhe nje rast qe me qelloi te flas me njerin kishte 3 femije ,ne shkolle te tre gocen me te madhe e kishte 12 vjece gje e cila asnje nga femijet eshte me se llogjike qe nuk eshte ne gjendje te ndihmoje prinderit . Dhe nje nder bisedat qe me tha ai eshte se dhe pse goca eshte 12 vjece tha pranon te rrije pa ngren dhe ti blej rroba te shtrenjta firma te ndryshme , pasi me thote goca qe ne shkolle na tallin se nuk njeh kete marke nuk te rrin mire rrobat ku di une si ta spjegoi pasi mund te duke qesharake por ai qe po me tregonte ishte gati te qante se punonte vetem ai dhe nga ajo rroge do paguhet qeraja e shpis uje drita per te ngre e pir 5 veta dhe llogarisni vete se si kalon ai duke qen mirnjohes se eshte ne greqi dhe duke dite se si jan rrogat ketu ...... kjo gje me beri pershtypje mua se dikur nuk kishim dallim te tila ne shkolle per nga veshjet pasi ishim me uniforma dhe nuk dukej cfare veshim ....mendoi qe kjo ndikon shumne psikologjon e femijes , e ben ate te mendoje si dicka e kot ne ate shoqe si dicka i/e vecante .
Mire do ishte qe kjo tem te ishte nje mesazh per ministrin e arsimit dhe te mendoje per dicka te tille ...
Deha me puth dhe une ate HOT_BABE por e di qe do me thoni keni daln nga tema, por me mire pranoi te dal nga tema dhe ta puth nje here ate , se sa te qendroi ne tem dhe te humbas puthjen PP mmuuaahh HOT
Ju uroi gjith te mirat te gjithve
bye

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Mars 2004 15:39
cutty_sark nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cutty_sark Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cutty_sark (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cutty_sark Shto cutty_sark nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cutty_sark nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Jam pro 'uniformes ngjyre':dmth nxenesit e nje shkolle te caktuar(sidomos ne te mesmen)te vishen ne nje ngjyre te caktuar dhe jo mč me ato grykeset si para 10-14 vjeteve.Natyrisht cdo shkolle te kete ngjyren e saje qe e perfaqeson ne kete group shkollash.
Kjo e asociuar me nje rregullore mjaft te rrepte si psh ndalimi i rrobave te firmosura,jo bizhuteri,jo makiazh ...!
Besoj qe ne Shqiperi jane kaluar kufinjet e 'te bukures' ne shkollat e mesme.Me buze te kuqe e me dekolté te tepruara nuk eshte shume decente te prezantohesh ne shkolle.
Te rinjet atje(mesa kam vene re)duan te duken si west-Europiane duke humbur nga syte se ne cfare institucioni vene ne praktike ate mode.Te shkosh ne nje shkolle te mesme te pergjitheshme ne W-Europe jane te veshur SHUME thjeshte,veshja ekstravagante ruhet per ne dalje ne darke.
Besoj qe ka ardhur koha ti ndryshohet dicka rregulloreve shkollore ne Shqiperi!

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2004 16:40
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
hirushja
Lule mos prekese

Regjistruar: 06/08/2003
Vendbanimi: Misterioze
Mesazhe: 1475

Ja me se dakort me ty Amor ne shkolle nuk shkohet per konkurs bukurie por thjesht per dituri.
Ne Angli je e detyruar deri ne moshen 16 vjecare per te veshur uniformen dhe njera nga arsyet qe uniformat mbahen edhe sot e kesaj dite eshte per te mos ber dallime midis nje nxenesi te pasur dhe nje nxenesi qe eshte i varfer gjithashtu per t'i influencuar qe te gjithe jemi te njejte cfare do lloj race te jemi.

Jam pro. Perse jo?

__________________
The treasure in my mind is greater than any World Glory.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Prill 2005 23:34
hirushja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė hirushja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me hirushja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: hirushja Shto hirushja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto hirushja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Une jam kunder uniformes, sepse me ben te ndiehem si nje rob i kohes se vonuar... Dhe pastaj c'rendesi ka mos veshja e uniformes, kur njeriu eshte ne vetedije te shendoshe per t'i kuptuar dhe per t'i interpretuar gjerat mire... Te veshesh apo te sillesh! Kjo eshte ceshtja

jam kundra !?

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Prill 2005 09:22
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
darke
Syri i Natės

Regjistruar: 24/08/2003
Vendbanimi: night
Mesazhe: 2545

Thumbs down

KUNDRA!

Citim:
Po citoj ato që tha hirushja

Jam pro. Perse jo?


Because it's a restriction of freedom in something so daily and common as the clothes. BAD EXAMPLE FOR CHILDRENS.
Because it's a way of discrimination, so that reinforce the differences between public and private education.
Because it's the biggest expression of the short imagination of the people. POOR CHILDRENS that not even can choose to wear a pink T-shirt in spite of a white bluse. This kind of schools promote the thought of creating "LAMB PEOPLE".

I don't see anywhere a coherent goal to wear an uniform in school.

__________________
No, no dejéis cerradas las puertas de la noche, del viento, del relįmpago, la de lo nunca visto.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Qershor 2005 21:30
darke nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė darke Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me darke (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: darke Shto darke nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto darke nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
durrsake_topolake
virtualmente virtuale

Regjistruar: 17/05/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 908

(Pak jashte teme). Ne si shqiptare faktikisht jemi pak te si te coroditur nga moda.
Qe nga vitet '90 filloi odissea e modes alla shqiptarce.
Sot e kesaj dite, vajzat per te shkuar shkolle veshin minifunde taka etj etj. dmth ne shqiptaret e kemi pak kete tendece te ngatarrojme rrobat e perditshme me rrobat qe vishen per te shkuar ne diskoteke jashte me miqte apo rrobat per raste si dasma etj etj. Dmth bej nje xhiro ne pik te mengjesit, bej nje xhiro ne darke neper pub-e nuk sheh asnje ndryshim ne veshjen e vajzave. Biles edhe kur sheh ndonjeren duke hedhur plehrat nuk mungojne takat, truku fundi.

Ndersa persa i perket temes nuk jam dakort. Sepse gjthsesi edhe nje kufizim lirie.(por do ishte mire nese do fillonin te risistemoheshin pak ato idete perreth veshjeve te duhura, sipas ambjenteve ku jemi, rasteve etj etj... )

__________________
[io non c'ero e se c'ero dormivo]

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Qershor 2005 22:23
durrsake_topolake nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė durrsake_topolake Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me durrsake_topolake (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: durrsake_topolake Shto durrsake_topolake nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto durrsake_topolake nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
wydra
y'know

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: From Beyond
Mesazhe: 982

ne fakt une i kam urryer gjithnje uniformat e shkolles dhe jam e lumtur qe derisa e mbarova gjimnazin shpetova pa uniforme

POR...
po ju tregoj nje ngjarje qe ma tregoi para disa ditesh nje mesuese (ne fakt jo ne shqiperi kjo ngjarja):

"Dje ne mes te mesimit ngre nje nxenes ne tabele, per te zgjidhur nje ushtrim. Une ja therres emrin, ai hic. E habitur pyes perse nuk ngrihet ne derrase?! Pergjegja: O zyshe, une jam kaq i eksituar ne kete moment, sa eshte e pamundur te ngrihem ne mes te tere klases! U shokova -thote mesuesja, e cila eshte 53 vjec, - me keto fjale, dhe e pyes: Po me cfare dreqin u eksitove keshtu ne mes te klases?! Dhe ky pergjigjet: Hajdeni ketu ku jam une dhe do ta shihni. Shkoj tek banka e ketij - thote zysha, - dhe c;te shoh? Nxenesja ulur perpara ketij, me pantallona te bardha (nga ato me cope si te tejdukshme pak) te ngushta pas trupit, me tanga te zeza, nje pjese e tangave dilte jashte..."

konluzioni? Per mua duhen rregulla te forta lidhur me ate qe duhet veshur brenda mureve te shkolles (nuk flas per moden e ngjyrat, por per nivelin e ekstravagances etj)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Qershor 2005 09:15
wydra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė wydra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me wydra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: wydra Shto wydra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto wydra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:17 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > C'fare mendimi keni per uniformat shkollore?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.