Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > C'fare mendimi keni per uniformat shkollore?
Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Une kam veshur uniforme nga 12-18 vjec,eshte dicka qe me ka shenuar totalisht menyren e veshjes.
Besoj qe adoleshenti ne ate moshe nuk i ka shume te qarta kufinjte e veshjes, uniforma si dhe kontrolli qe i behet ndaj menyres se mbajtjes te saje i jep pak a shume adoleshentit nje kornize te qarte se cfare eshte normale per ne ambientet shkollore e cfare jo.
Ne tere qytetin kur dilnim xhiro mbas shkolle arrinim te shihnim se kush ishte i shkolles tone e kush jo
Mgjth,me raste ishte depressing,kudo qe hidhje syte njerez te veshur njesoj,madje dhe muret e kolegjit ishin te lyer me ngjyren e uniformes
Biles,kur vajta ne universitet ne fillim me dukej cudi,s'isha mesuar pa uniforme dhe dukej shume mire ndryshimi ne mes te atyre qe kishin ndjekur arsim privat dhe atyre publik edhe pse nuk kishin veshur uniforma.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Qershor 2005 09:56
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

une uniforme kam majt 4 vjet rresht ne shkolle te mesme!!!uniforme...ishte komplet dhendrri...me pantallona ngjyre gri,kemishe te bardhe,kollare dhe pallto...ka qene gallate fare!!!me pelqente pak a shume...keshtu qe edhe una jam pro uniformes.

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Qershor 2005 11:00
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Kur isha ne gjimnaz, ne shkollen time nisi nje reforme gjysmake (si gjithmone ne shkollat shqiptare). Ishte nje kemishe gri, dhe nje kollare e zeze. Une te mbaja kollare???? Ne moshen 18 vjec? Une po vete 22 dhe vesh vetem xhinse apo kostum Adidas Rezultati? Asnjehere s`e vesha ate kemishen. (Po hallall ai tregtari se i shiti nga 500 kemisha, kollare, funde etj) Dhe ne pergjithesi shumica nuk i veshi (pervec viteve te para qe kishin frike nga nendrejtoresha) Po une me nen-drejtoreshen dhe me shumicen e mesuesve e kisha muhabetin grure. (per fat te mire).
Prandaj edhe une jam......KUNDEEER.

Por sigurisht nuk jam dakort me gjendjen e sotme. Me vinte cudi me gocat e klases ne gjimnaz se ne vishnim xhupa te trashe dhe kishim ftohte, kurse ajo motra me vinte me barkun jashte. Me fuste te ftohtin ne palce. Pale kur vinte vera o zottt. Duhej nje force e madhe qe mos t`i hidheshe goces siper Ne vend te bluzes perfytyroni nje shirit nje pellembe. Dhe nje rrip po kaq i gjere ne vend te fundit apo fustanit. E keni parasysh vete ju se si dukeshin kur uleshin ne banka. Nuk te behej t`i hiqje syte nga banka perpara teje. (edhe une ta haje dreqi kam patur gjithmone goca ne banken perpara ). Keshtu qe edhe deri ne kete pike nuk duhet te vene gjerat.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Qershor 2005 11:56
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
oliinter
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/10/2004
Vendbanimi: brunssum netherland
Mesazhe: 3833

Citim:
Po citoj ato që tha jimmy84
Kur isha ne gjimnaz, ne shkollen time nisi nje reforme gjysmake (si gjithmone ne shkollat shqiptare). Ishte nje kemishe gri, dhe nje kollare e zeze. Une te mbaja kollare???? Ne moshen 18 vjec? Une po vete 22 dhe vesh vetem xhinse apo kostum Adidas Rezultati? Asnjehere s`e vesha ate kemishen. (Po hallall ai tregtari se i shiti nga 500 kemisha, kollare, funde etj) Dhe ne pergjithesi shumica nuk i veshi (pervec viteve te para qe kishin frike nga nendrejtoresha) Po une me nen-drejtoreshen dhe me shumicen e mesuesve e kisha muhabetin grure. (per fat te mire).
Prandaj edhe une jam......KUNDEEER.

Por sigurisht nuk jam dakort me gjendjen e sotme. Me vinte cudi me gocat e klases ne gjimnaz se ne vishnim xhupa te trashe dhe kishim ftohte, kurse ajo motra me vinte me barkun jashte. Me fuste te ftohtin ne palce. Pale kur vinte vera o zottt. Duhej nje force e madhe qe mos t`i hidheshe goces siper Ne vend te bluzes perfytyroni nje shirit nje pellembe. Dhe nje rrip po kaq i gjere ne vend te fundit apo fustanit. E keni parasysh vete ju se si dukeshin kur uleshin ne banka. Nuk te behej t`i hiqje syte nga banka perpara teje. (edhe une ta haje dreqi kam patur gjithmone goca ne banken perpara ). Keshtu qe edhe deri ne kete pike nuk duhet te vene gjerat.



Ke te drejte Jimi.

__________________
pulave ju ka hije te kakarisin vetem ne kotec!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Qershor 2005 12:03
oliinter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė oliinter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me oliinter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: oliinter Shto oliinter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto oliinter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kanabis
Anetar i ri

Regjistruar: 03/04/2005
Vendbanimi: lezhe
Mesazhe: 4

Thumbs up

Pershendetje miq!
Sa per mendimin tim uniforma ndan nxenesin , gjimnazistin nga njerezit e tjere dhe kjo sipas mendimit tim eshte respekt ndaj institucionit te dijes , por ne Shqiperi fatkeqesisht nuk egxiston , ose ekziston ne nje mase te paperfilleshme , fatkeqesisht .......!
Duhette kemi parasysh se shkolla eshte vend i dijes , dhe i pergaditjes profesionale dhe jo vend i sfiladave te modes
Prandaj miq une votoj pro perdorimit te uniformes neper shkolla , sepse eshte respekt per institucionin e dijes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shtator 2005 11:01
kanabis nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kanabis Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kanabis (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kanabis Shto kanabis nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kanabis nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Citim:
Po citoj ato që tha wydra


"Dje ne mes te mesimit ngre nje nxenes ne tabele, per te zgjidhur nje ushtrim. Une ja therres emrin, ai hic. E habitur pyes perse nuk ngrihet ne derrase?! Pergjegja: O zyshe, une jam kaq i eksituar ne kete moment, sa eshte e pamundur te ngrihem ne mes te tere klases! U shokova -thote mesuesja, e cila eshte 53 vjec, - me keto fjale, dhe e pyes: Po me cfare dreqin u eksitove keshtu ne mes te klases?! Dhe ky pergjigjet: Hajdeni ketu ku jam une dhe do ta shihni. Shkoj tek banka e ketij - thote zysha, - dhe c;te shoh? Nxenesja ulur perpara ketij, me pantallona te bardha (nga ato me cope si te tejdukshme pak) te ngushta pas trupit, me tanga te zeza, nje pjese e tangave dilte jashte..."

konluzioni? Per mua duhen rregulla te forta lidhur me ate qe duhet veshur brenda mureve te shkolles (nuk flas per moden e ngjyrat, por per nivelin e ekstravagances etj)




Edhe une jam pro uniformes....kjo qe lexova te historia qe tregoi wydra eshte nje faktor plus qe te con detyrimisht ne mbajtjen e uniformes....
personalisht edhe une e kam pasur inat uniformen..kam mbajtur perparese te zene deri ne klase te -6-te pastaj...lamtumireee...:p

ne realitetin e sotem ku shkolla eshte kthyer nga kult dijeje ne parade mode, e shoh te domosdoshme uniformen..

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Nëntor 2005 09:32
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
hirushja
Lule mos prekese

Regjistruar: 06/08/2003
Vendbanimi: Misterioze
Mesazhe: 1475

Re: KUNDRA!

Citim:
Po citoj ato që tha darke

Because it's a restriction of freedom in something so daily and common as the clothes. BAD EXAMPLE FOR CHILDRENS.
Because it's a way of discrimination, so that reinforce the differences between public and private education.
Because it's the biggest expression of the short imagination of the people. POOR CHILDRENS that not even can choose to wear a pink T-shirt in spite of a white bluse. This kind of schools promote the thought of creating "LAMB PEOPLE".

I don't see anywhere a coherent goal to wear an uniform in school.



Darke, what about those children who are poor and create jealousy because they haven't got the money to buy clothes that are currently on fashion? But having a uniform in school (i am not talking about other institution such as universities..)they are reducing jealousy and turning the members of a society in equal opportunities.

__________________
The treasure in my mind is greater than any World Glory.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Nëntor 2005 12:17
hirushja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė hirushja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me hirushja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: hirushja Shto hirushja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto hirushja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Kela
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/08/2005
Vendbanimi: Ne Realitetin e botes njerezore
Mesazhe: 427

Pro-Uniformes.

Une personalisht jam pro uniformes sepse i ben te gjithe nxenesit te duken te barabarte, ju jep atyre identitet (se cfare shkolle ju perkasin) dhe i meson nxenesit tju pergjigjen nje rregulloreje te caktuar.

Cfare na gjeti neve qe veshem perpareset e zeza dhe shallin e kuq(deri ne klase te gjashte)?!

__________________
My words fly up, my thoughts remain below.
Words without thoughts never to heaven go.(William Shakespear)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Nëntor 2005 13:01
Kela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kela Shto Kela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Eria
... smile ...

Regjistruar: 19/10/2005
Vendbanimi:
Mesazhe: 10645

Pro

une kam mbajtur vete uniformen per 4 vjet&sme eshte dukur aspak gje e keqe,perkundrazi...
Ka shume te mira,nuk i ndan nxenesit ne veshje,jo te gjithe mund te blejne rrobat e modes se fundit&ne mengjes sduhet ta vrasesh mendjen fare ca do veshesh e ke gati.
Eshte nje gje shume pozitive,nese respektohet plotesisht nga te gjithe.
Ka edhe nje problem ,kur je mesuar me uniforme,tani te kushton shume mundim te zgjedhesh se ca do veshesh ne mengjes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Nëntor 2005 14:07
Eria nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Eria Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Eria (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Eria Shto Eria nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Eria nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Kela
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/08/2005
Vendbanimi: Ne Realitetin e botes njerezore
Mesazhe: 427

Citim:
Po citoj ato që tha Kela
Pro-Uniformes.

Une personalisht jam pro uniformes sepse i ben te gjithe nxenesit te duken te barabarte, ju jep atyre identitet (se cfare shkolle ju perkasin) dhe i meson nxenesit tju pergjigjen nje rregulloreje te caktuar.

Cfare na gjeti neve qe veshem perpareset e zeza dhe shallin e kuq(deri ne klase te gjashte)?!



Harrova te shtoj se uniforma ju jep me pak shkas mesuesve dhe komshinjve te komentojne dhe krijojne opinione te ndryshme per nxenesit.

__________________
My words fly up, my thoughts remain below.
Words without thoughts never to heaven go.(William Shakespear)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Nëntor 2005 14:25
Kela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kela Shto Kela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 02:49 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > C'fare mendimi keni per uniformat shkollore?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.