Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Kristianizmi apo Islamizmi per ne shqiptaret...
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
BETERRI
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 03/05/2004
Vendbanimi: belgjike
Mesazhe: 185

Kristianizmi apo Islamizmi per ne shqiptaret...

Besoj qe eshte nje analize e domosdoshme per ne shqiptaret qe te marrim anen e njeres nga keto dy kultura,sepse me te dyja percarja eshte e madhe,une mendoj qe ne nje te ardhme te afert kufiri do vihet tek ura e Bosforit.

__________________
GJERGJ FISHTA-HOMERI SHQIPTAR!!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Maj 2004 17:14
BETERRI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BETERRI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BETERRI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BETERRI Shto BETERRI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BETERRI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_pafajshem
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 15/07/2003
Vendbanimi: Spain
Mesazhe: 383

Gjithkush ka te drejten personale te marre nje ane persa i perket besimit te tij fetar, besoj se kete e dime shume mire te gjithe.

Nuk besoj se do te kishe qejf te marrim anen e Islamit, megjithate une po ta them anen time, do kisha qejf qe me pare se te isha mysliman apo i krishtere, te thosha me plot gojen : jam shqiptar. E te mos me vinte turp apo frike ta pohoja kete gje, ashtu si disa po veprojne.


Para se te hapet kjo teme, duhet te mendoheni mire dhe te na jepni besimin dhe vizionin tuaj mbi kete gje, sepse me hamendje krijohen dhe keqkuptime, pavaresisht se duket pak a shume se ciles vije PARALELE i perkisni. Te tregoni gjithashtu dhe argumentat tuaja se perse mendoni keshtu, do te ishte me e lehte te kuptoheni nga dikush tjeter, me e lehte te pergjigjen te tjeret mbi nje ide te caktuar.

Me respekt

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Maj 2004 17:42
i_pafajshem nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_pafajshem Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_pafajshem (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_pafajshem Shto i_pafajshem nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_pafajshem nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
hirushja
Lule mos prekese

Regjistruar: 06/08/2003
Vendbanimi: Misterioze
Mesazhe: 1475

Una kam shume deshire te behem budiste. Pale cfare do thot familja ime?

__________________
The treasure in my mind is greater than any World Glory.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Maj 2004 19:39
hirushja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė hirushja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me hirushja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: hirushja Shto hirushja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto hirushja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Shėn Albani
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 17/04/2004
Vendbanimi: Evrope
Mesazhe: 53

Tani jam duke lexuar nej version te shkruter te budizmit, sipas bindjeve qe kam fituar deri tani duket religjon shume racional dhe , posa te kem kohe do t“i perkthej rregullat kryesore...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Maj 2004 10:32
Shėn Albani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Shėn Albani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Shėn Albani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Shėn Albani Shto Shėn Albani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Shėn Albani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

Re: Kristianizmi apo Islamizmi per ne shqiptaret...

Citim:
Po citoj ato që tha BETERRI
Besoj qe eshte nje analize e domosdoshme per ne shqiptaret qe te marrim anen e njeres nga keto dy kultura,sepse me te dyja percarja eshte e madhe,une mendoj qe ne nje te ardhme te afert kufiri do vihet tek ura e Bosforit.


pak si thirrje e quditshme..... ????
o me ne o me armikun......!!!!
Ne nje moment kaq kyq per shqiptaret e Shqiperise Kosoves Maqedonise e Malit te Zi,ne vend qe te bahet thirrje per mirekuptim e bashkpunim mes te gjitheve pa dallim krahine, feje detyrohemi te bejme zgjedhje dhe analiza......mes kulturash.
Bota Europa pretendon qe te arrije ne nje bote pa kufinj,pa shtete, globalizim ideshe kulturash ekonomise etj etj ne duhet te zgjedhim......????
Si kristianizmi si muslimanizmi jane dy fe te cilat ekzistojne tashme ne shqiperi....s'mund te behen zgjidhje drastike me eliminimin e njeres ose tjetres, dhe te detyrohen Shqiptaret qe te bejne zgjidhje....
Pse te mos i shohim 2 fete e kulturat perkatese si pasuri te kultures kombetare???Pse mos ti perdorim sa me mire qe te pasunojne botenkuptimin kulturen e Shqiptarit dhe te mos e shohim si nje difekt tonin ekzistencen 2 feve???
Secila nga fete e kulturat perkatese ka cfare na oforon, ka shume gjana te bukura e me vlere qe mund te na ofrojne,prandaj s'kena pse zgjedhim ne menyre racionale e me analiza ne kjo eshte e mire e kjo eshte e keqe.
Pastaj kush eshte kaq kompetent ta beje nje gja te tille?????

UNE JO,SE BEJ S'JAM i ZOTI TA BEJ NJE GJE TE TILLE.....
e besoj asnjeri nga ne...prandaj mjaft me tema te tilla.....

3Sh

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Maj 2004 10:48
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BETERRI
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 03/05/2004
Vendbanimi: belgjike
Mesazhe: 185

edhe nje sqarim per kete teme....

Nuk jam per perqarjen e shqiptareve ,ne asnje menyre,kjo teme qe kam hapur besoj qe eshte jetike per vete kohen dhe rrjedhjen e ngjarjeve ,te jete per mua do braktisja cdo fe per te miren dhe begatine e shqiperise.

__________________
GJERGJ FISHTA-HOMERI SHQIPTAR!!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Maj 2004 14:57
BETERRI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BETERRI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BETERRI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BETERRI Shto BETERRI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BETERRI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dena
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/01/2004
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 102

Nuk mendoj se eshte teme jetike, se me kete kohe qe ka ardhur ia vlen ne radhe te pare qe te tregojme identitetin tone, te bashkohemi, te mbrojme atdheun dhe bashkeatdhetaret tane kudo qe jane, shpirterisht dhe fizikiksht nese eshte nevoja, une per vete jam shume nacionaliste.E dua vendin tim me te keqiat dhe te mirat e veta....Fatkeqesisht ne shqiptaret jemi shume kokeforte .
Persa i perket feve, qe te dyja keto religjione jane per tu eksploruar, kush ka vullnet dhe deshire le te ndjeki sistemin e jeteses te bazuar ne cilen fe qe deshiron...... God Help Us



--------------------------
Nje komb pa fe eshte pa atdhe

Modifikuar nga i_pafajshem datė 20/05/2004 ora 16:42

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Maj 2004 12:24
dena nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dena Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dena (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dena Shto dena nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dena nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
white_genius
Hitman

Regjistruar: 18/01/2003
Vendbanimi: In front of a bullet
Mesazhe: 71

Po beterr ke ngelur. Sic ke nick name ashty i nxjerr fjalet.
Kete pytje nuk ja ben dot besimtareve te asnje lloj feje. Eshte njesoj si te pyesesh nje grua apo burre nqs eshte me mire te jesh burre apo grua? Pra ske si pyet nje musliman apo nje kristian ceshte me e mira se per fene e vet do anojne. tani pytjen mund ta kishe perpiluar ndryshe. Kush ka anrgumentat me te forta per te vertetuar cila fe eshte me e mire per shqiptaret. Por kaq sbesoj se do arrije ne rreshtat e tua plot mllef e urrejtje. Pse nuk del hapur kunder Islamit sic ben forumeve te tjera?

Sic e kam thene edhe ne vende te tjera islami nuk eshte thjesht fe. Islami eshte menyre jetese. Eshte e vetmja fe qe perfshin cdo dege te jetes. Nuk eshte thjesht teologji eshte menyre jetese eshte menyre drejtimi i nje shteti permes sheriatit. Eshte drejtues familjeje me ane te vlerave morale, eshte vllazerim per pjesetaret e tij.
Po kete ti nuk e kupton se te kane zene syte klithmat e urrejtjes, ti nuk e kupton qe menyra jote e te shprehurit vetem ngre lart moralin e muslimaneve kunder perbindeshave antifetar si puna jote.

__________________
Victims?
Aren't we all?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Maj 2004 15:47
white_genius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė white_genius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me white_genius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: white_genius Shto white_genius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto white_genius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
melina@pra
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 09/03/2004
Vendbanimi: Gjilan
Mesazhe: 41

Fejen mund ta zgjedh secili sipas deshires dhe kjo i perket vullnetit te njeriut se cfar feje deshiron te kete....secili do anoj ka feja e vet dhe kjo gje eshte normale ...

__________________
une une une

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Maj 2004 17:20
melina@pra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė melina@pra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me melina@pra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: melina@pra Shto melina@pra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto melina@pra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_pafajshem
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 15/07/2003
Vendbanimi: Spain
Mesazhe: 383

Beterr, kur feja jone eshte shqiptaria, perse na duhet te zgjedhim midis islamit dhe krishterimit? Apo do na duhen per te na perçare me keq nga ç'jemi?
Duhet te kuptoni se sejcili ka te drejten te zgjedhe vete rrugen shpirterore ne drejtim te Zotit, nese Zoti nuk i pranon disa sepse jane myslimane apo te krishtere, kjo nuk i hyn ne pune askujt veç Atij. Pra le te shohim te derdhim energjite tona ne te mire te kombit e te atdheut, mos hapni njeqind tema pa kuptim. Vertete e meriton qe te diskutohet nje besim, religjion apo teori, por te diskutohet nga njera ane dhe te behet thirrje per ndryshim besimi nga ana tjeter, ketu ka nje ndryshim te madh. Nese keni turp qe jeni mysliman, mund ta ndryshoni fene tuaj, por te besh thirrje per te ndryshuar fene per aresye "madhore" ( Europa nuk na do myslimane, kombet e civilizuara jane te krishtera) , me duket se diçka ka ketu.

Zoti nuk ka te beje me politiken, mos harroni kete gje. Nese duhet te nderrojme fete si gjarpri lekuret, atehere ne nuk jemi gje tjeter veçse hipokrite ne syte e Zotit. Nese dikush me pare e ka nderruar, nuk del dot njeri te me thote qe e kane nderruar veç me detyrim, biles dhe ne kohet e sotme ka shume njerez qe ne moshe madhore po e bejne kete gje, ne mesin e te cileve dhe njerez me influence ne bote. Duke perfshire politikane, aktore, e njerez nga te gjitha fushat.

Pra dhe njehere, para se te hapim nje teme, duhet te mendojme mire se per ç'fare do na sherbeje nje teme e tille, eshte apo jo ne interesin e pergjithshem, a mund te sherbeje per diçka me vlere apo jo etj. Por te kerkosh me insistim (jo ne menyre te drejtperdrejte) nje gje te tille, mendoj se diçka çalon ne kete mes, biles nuk shkon fare.

Nese ju jeni i krishtere, qofshi shendoshe, mysliman poashtu, por mos u mundoni te beni zedhenesin e dikujt tjeter qe veç te miren nuk na do. E kam thene dhe" diku tjeter, per ata qe kane interesa jetike ne kombin tone, sido qe te jemi ne, çfaredo besimi qe te kemi, perseri kane per te na urryer e poshteruar derisa tja arrijne qellimit te tyre.

Lereni Zotin te qete, mos ngaterroni politiken me besimet fetare, e keni shume gabim zoteri.

Modifikuar nga i_pafajshem datė 21/05/2004 ora 21:33

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Maj 2004 21:42
i_pafajshem nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_pafajshem Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_pafajshem (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_pafajshem Shto i_pafajshem nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_pafajshem nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:56 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Kristianizmi apo Islamizmi per ne shqiptaret...

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.