Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Turizmi eshte e ardhmja e Shqiperise…
Gjithsej 24 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Citim:
Po citoj ato që tha Beta_tester
i modh amoxil...


I madh per te folur ne tym pa thene gjera konkrete!!!!!!!!!

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Nëntor 2005 16:58
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Kela
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/08/2005
Vendbanimi: Ne Realitetin e botes njerezore
Mesazhe: 427

Re: Re: Re: Le te themi qe turizmi mund te kontribuje ne mireqenien e Shqiperise!

Citim:
Po citoj ato që tha football


Te njejtat gjera kam degjuar edhe une Kela ne lidhje me shtrenjtesine ne Shqiperi. Nje pjate me shrim e marrim me lire ketu ne restorantet e Americes se sa ne Shqiperi??? Po keshtu edhe per hotelet???




Football,

S'mund te krahasojme Shqiperine me Ameriken. Shqiptaret megjithese kane mbi 15 vjet qe po jetojne ne demokraci akoma s'e kane kuptuar fjalen "konkurence", qe eshte faktori kryesor i zhvillimit dhe perparimit te sektoreve te ndryshem ne tregtine e lire.

Me duket se ne Shqip e ngaterrojne kete fjale me termin "inat".Dhe kjo s'i sjell asgje positive shoqerise dhe turizmit te Shqiperise.

__________________
My words fly up, my thoughts remain below.
Words without thoughts never to heaven go.(William Shakespear)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Nëntor 2005 15:18
Kela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kela Shto Kela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Amstel
me kerkoi kush????

Regjistruar: 21/09/2004
Vendbanimi: tu bo pall ariu neper bote
Mesazhe: 3736

Re: Re: Re: Re: Le te themi qe turizmi mund te kontribuje ne mireqenien e Shqiperise!

[QUOTE]Po citoj ato që tha Kela
[B]

Football,

S'mund te krahasojme Shqiperine me Ameriken. Shqiptaret megjithese kane mbi 15 vjet qe po jetojne ne demokraci akoma s'e kane kuptuar fjalen "konkurence", qe eshte faktori kryesor i zhvillimit dhe perparimit te sektoreve te ndryshem ne tregtine e lire.

Me duket se ne Shqip e ngaterrojne kete fjale me termin "inat".Dhe kjo s'i sjell asgje positive shoqerise dhe turizmit te Shqiperise.



dhe une jam i mendimit tend kela tani lere ameriken me shqiperine sepse nuk asgje qe mund te krahasojne sepse ata jane shume para lal...
shqiperise do ti duhen dhe shume vjet akoma qe te ket nje turizem normal dhe shume te madhe sepse qe ta bej shume te madhe do ti duhet shume kohe...
pershendetje

__________________
Jeta nuk pati qellimin te na bente qenie perfekte.Kushdo qofte apo pretendon te jete perfekt,s'e ka vendin ketu,por ne muze....'''

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Nëntor 2005 13:39
Amstel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Amstel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Amstel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Amstel Shto Amstel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Amstel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3949

Më e bukura është se ktu disa persona rrotullohen drejt boshtit të vet....
ato që shkruaj unë më lart kta i shkruajn mbas një jave............
nuk isha un o football ai që thash që vëndet turistike shqiptare po përpiqen të stabilizojn si korentin dhe ujin në hotelet e tyre???
ti më the se skemi drita....
po pse në republikën domenikane ato hotelet punojn me korent drejtpërsëdrejti nga linja shtetrore mendon?
kurse explore thoshte më lart se skemi qetësi.....
e di ti explore se në republukën domenikane turistët si dalin nga aeroporti hyjn në territorin e hotelit dhe sdalin më që andej vetëm ditën që do nisen për aeroport???
sepse kan frikë nga andartët...aty jan akoma si ishim ne 97-ën..
pra sillni mendime serioze ktu dhe mos shkoni nga fryn era.

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Nëntor 2005 00:41
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
julius

Regjistruar: 16/12/2005
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 12

j

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Dhjetor 2005 21:54
julius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė julius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me julius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: julius Shto julius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto julius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belga
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 01/02/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 279

Post

turizmi ne shqiperi!

shqiperia eshte vertet nje nder vendet me te bukura; persa itakon klimes se mrekullueshme e pasurive naturore, mirepo sesa eshte i zhvilluar turizmi ne shqiperi s'jam ne dijeni. Por mendojse duke zhvilluar turizmin perparon gjithashtu edhe buxheti i shtetit ne pergjithesi; turizmi ne shqiperi eshte i favorshem si ne dimer psh.skien inmale dhe poashtu edhe ne vere me klimen e ngrohte e detin kalterosh mirupafshim efaleminderit ju pershendet belga!.....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Mars 2006 17:50
belga nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belga Kėrko mesazhe tė tjera nga: belga Shto belga nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belga nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Albstar
Anetar i ri

Regjistruar: 22/07/2006
Vendbanimi: athine
Mesazhe: 1

nnmhvnvn

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Korrik 2006 20:34
Albstar nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Albstar Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Albstar (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Albstar't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Albstar Shto Albstar nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Albstar nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Beta_tester
Krenar qe jam

Regjistruar: 30/10/2005
Vendbanimi: Nė Xhunglėn qė quajmė Qytetėrim
Mesazhe: 86

Ja dhe shume shume shume foto te tjera te shqiperise ku kam botuar dhe une disa nga te miat.

Shikoni dhe lajmeroni miqte tuaj te huaj ti hedhin nje sy Shqiperise tone.

http://www.trekearth.com/gallery/Europe/Albania/

__________________
Te tjere Duam, Te tjere na Duan, Te tjere Dashurojme, Te tjere Martojme

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shtator 2006 17:28
Beta_tester nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Beta_tester Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Beta_tester (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Beta_tester Shto Beta_tester nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Beta_tester nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Aristokracia angleze zbret nė Gjirokastėr

Lordi anglez, Majkëll Ashbrook, prej disa ditësh po viziton qytetin e Gjirokastrës


Lady dhe lordi Ashbrook, prej disa ditësh po shijojnë ditë të pazakonta në një prej qyteteve më të bukura të Ballkanit, sipas tyre, në Gjirokastër. Aristokratët e njohur anglezë mbërritën disa ditë më parë me ftesë të drejtorit të fondacionit "Për Mbrojtje të Trashëgimisë Kulturore", Auron Tare, për të bërë një vizitë private në një nga perlat e Shqipërisë së Jugut. Sharmi i aristokracisë angleze duket se ka mbetur i tërhequr nga gjithçka në qytetin e ngurtë, duke e quajtur atë një vlerë të rrallë. Lordi Ashbrook menaxhon një prej parqeve më të njohura të Anglisë, "Arley Hall" dhe kështjellën Durrow. Gjatë vizitës në Gjirokastër, ai ka vizituar disa nga vendet më interesante në qytet si kalanë, muzeun etnografik, kompleksin e 7 trojeve etj. Lordi Ashbrook është një personazh i njohur për punën e tij në mbrojtje të trashëgimisë kulturore angleze.

Ai ka krijuar një model interesant me menaxhimin e Arley Hall, të cilën nga një ekonomi private, ai e ka hapur atë edhe për publikun, duke e kthyer në një qendër ku mund të xhirohen edhe filma, apo të bëhen aktivitete të ndryshme. Për Auron Taren, i cili e ka shoqëruar lordin anglez gjatë kësaj vizite, kjo eksperiencë e tij mund të shfrytëzohet për të krijuar eksperienca të tilla edhe në vendin tonë. Parku Arley Hall njihet në të gjithë botën për kopshtet e tija të famshme, të cilat tërheqin mbi 200 mijë vizitorë në vit, të cilat përdoren për të menaxhuar këtë park apo ndërtimet e shumta të periudhës së vitit 1700 që ndodhen në këtë park." Arley Hall është një model shumë interesant i menaxhimit të pronës private në dobi të publikut dhe me përfitime si për popullsinë lokale, ashtu është për këtë pjesë të trashëgimisë kulturore angleze. Një përvojë e tillë mund të shikohet si model në të ardhmen për të krijuar një koncept modern në menaxhimin e pronave private siç janë shtëpitë e Gjirokastrës në dobi të publikut, por duke krijuar një sistem vetëfinancimi", thotë Tare, duke u shprehur se mundësia e aplikimit të këtij koncepti edhe në zonën e Gjirokastrës është dhe një prej arsyeve të vizitës së Lordit Ashbrook.

Gjatë qëndrimit në qytetin e Gjirokastrës, lordi Ashbrook ka vizituar edhe Teqenë e Melanit ku prej disa javësh disa vullnetarë anglezë po punojnë vullnetarisht. Nuk është hera e parë që qyteti i Gjirokastrës vizitohet nga personalitete të njohura të jetës aristokrate. Besimi i lordit Ashbrook se ky qytet me vlera të rralla historike mund t‘i shfrytëzojë këto vlera duke kontribuar kështu edhe për kulturën e vet, të lë të mendosh se shumë shpejt eksperienca e tij mund të vihet në dispozicion të këtij qyteti, i cili ka nevojë për emra si Ashbrook.

13.09.2006

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Shtator 2006 15:05
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4073

Dje ne gazeten ny city ne travel guide section me ze syri nje fotografi te gjirokastres. Klikoj dhe c'te shikoj nje artikull qe fliste per shqiperine. Me beri pershtypje qe shqiperia hynte ne listen e vendeve qe duhet te vizitohet ne 2007-en. Pershkruanin tiranen, saranden dhe gjirokastren. Ja ku u permend dhe shqiperia nga nje gazete te amerikes si nje pike turistike qe nuk duhet lene pa pare.

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Dhjetor 2006 16:56
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 05:39 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 24 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Turizmi eshte e ardhmja e Shqiperise…

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.