Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Lexojeni me vemendje e thoni mendimin tuaj.
Gjithsej 3 faqe: « 1 2 [3]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Hektori
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 06/05/2005
Vendbanimi: Ne Troje
Mesazhe: 215

Indrit te te bej dy pyetje. Kaq rendesi paska menyra se si falesh? Mos valle Zoti nuk me degjon mua kur falem me kembe???? Me vjen mire qe je studiues i teologjise megjithate perpiqu te kapesh thelbin e kuranit e te bibles, mesazhin universal qe keta dy libra sjellin. Ajo fotografia e papes nuk me duket shume bindese. Me fal per nderhyrjen

__________________
Ndero Zotin, dashuro gruan, mbroje atdheun

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Maj 2005 17:58
Hektori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Hektori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Hektori (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Hektori Shto Hektori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Hektori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Hektor

Sipas fese Islame ka dallim ndermjet lutjes dhe faljes.
Ajo qe thua ti eshte lutje e cila mund te behet ne shume forma, ne kembe ulur shtrire mbi krevat por ama falja ka rregullate tjera.
Falja eshte dicka obliguese dhe lutja behet sipas nevojes ky eshte edhe dallimi kryesor.
Nuk e di cfare nuk ta mbush mendjen ne foton e papes sepse nuk je shprehur me gjate, por ajo qe me ben te besoj qe ai falej jane thjeshte urdherat e shumta dhe te perbashketa qe mbajne keto dy libra.
Dhe sefundi dua te them qe nuk studjoj teologji por kjo nuk me pengon te lexoj rreth saj dhe te arrij te kuptoj mesazhin universal qe permbajne shkrimet e shenjta.
Flm per pjesemarjen ne teme.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Maj 2005 07:54
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Hektori
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 06/05/2005
Vendbanimi: Ne Troje
Mesazhe: 215

Indrit faleminderit per pergjigjen sidoqofte nuk mund te falemi ne menyre tjeter ka rendesi kjo per Zotin? Megjithate doja te te thoja se lutja apo falja per mendimin tim mund te behet ashtu sic do kushdo dhe mund ti drejtoje Zotit ato fjale qe deshiron dhe jo sipas formulash te gatshme e te servirura. Mund te kthehet nga lindja apo perendimi veriu apo jugu ashtu sic do ai. Zoti eshte kudo, ne kete kuptim une jam panteist. Sa per foton e papes ajo sipas meje nuk eshte falje por nje veprim simbolik (pse ai e ben kete ndoshta duhet ta kesh degjuar) qe ai e ben gjithmone kur viziton nje vend. Por dhe ne rastin qe ai mendon apo thote dicka je i sigurt qe papa ne ate rast falet, apo mos valle ai lutet???

__________________
Ndero Zotin, dashuro gruan, mbroje atdheun

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Maj 2005 17:15
Hektori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Hektori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Hektori (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Hektori Shto Hektori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Hektori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Re: Cila eshte e verteta ?

Citim:
Po citoj ato që tha durrsak
Keshtu psh Egjiptianet sakrifikonin vajzat qe ishin virgjiresha dhe shume te bukura.

Durrsako, nuk jam dakort me ty.
Egjiptianet vertet sakrifikonin vajzat,por, kete sakrifice ia benin perendive prej letre a bronxi qe ata vete kishin krijuar.
Pyeta nje hindian nje here;Sa zota keni ?
Nje mije, me tha.
Po ti tek cili nga keta beson?
Te te gjithe,por,mbi te gjithe un kam zotin tim, e mbaj ne sirtar se e kam ne fotografi dhe sa here qe jam i vetem i lutem.
Pra Durrsako, te tille zotave egjiptianet u kane bere theror vajzat e tyre.
Besoj se ketu fjala eshte per Zotin e Gjithesise e jo per zota qe krijojne njerzit vete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Maj 2005 19:01
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Re: Shifi punen dhe vendosi gunen

Citim:
Po citoj ato që tha durrsak
O Indrit

Une e kuptoj shqetesimin tend por po te them se nese Feja do ta luante rolin e vet ashtu sic duhej, bota do te ishte me e mire se sa eshte sot. Ka nje Zot te vetem edhe nje besim te vetem. Sot te gjith kemi nje zot por shume besime. Arsyeja eshte teper e thjeshte pasi ne thelb te gjithckaje ngelet egoizmi. Ti e din mjaft mire se cfar ka ndodhur ne kishat e ndryshme ne te kaluaren por edhe sot. Po te kujtoj vetem nje gje, dhe te kerkoj te falur qe ne shkrimin tim po permend njerez biblik pasi ate kam lexuar edhe une o vella se i krishter jam por Zoti thote qe feja e vertete a nuk eshte kjo qe te ndani buken me te tjeret dhe te kujdeseni per te tjeret. A nuk ishte te pakten Apostulli Pal qe rendi shtet me shtet e mbreteri ne mbreteri vetem qe te kujdesej per njerezit.
Po pse re burri dheut a nuk eshte turp sot ne shqiperi qe asnje instuticion fetare nuk po mblidhet per te gjetur nje zgjidhje per te bindur besimtaret e tyre qe te heqin dore nga fenomeni gjakmarrje pasi Zoti vete thote: "nga ju eshte kerkuar qe te falni te gjithe njerezit ndersa une do te fal ke dua te fal". Po ato qe vriten e priten a nuk jane katolik dhe i perkasin kishes, a nuk jane mysliman dhe i perkasin Islamit e keshtu me radhe.
Por mos mendo shume per te verten per ta gjetur ne mendimet e njerezve ate do ta gjeshe brenda vetes, kerko dhe vetem kerko. Dhe une po te them se nje njeri i paster ne shpirt por qe nuk shkon ne kishe do te kete me shum privilegje se sa nje njeri qe shkon ne kishe sa per te thene qe po e kujtoj Perendine dhe kjo ndosh me shume ne ditet e festave. Thjeshte ai e kryen kete ritual se ashtu eshte mesuar. Pastaj une si katolik me origjine nuk kame qene dakort qe te perulem para ikonave, ti adhuroj apo ti puth ato. Te gjitha jan pa jete dhe te krijuara nga dora e njeriut. Sot nuk te ndihmon as guri i latuar as druaja e lemuar por fjala qe ke brenda vetes.
Nese nje njeri e don zotin mund ta tregoj fare mire ne jeten e tije te perditshme.
Pastaj o burri dheut ti shikoj punen dhe vendosi gunen.
Hajt Bye



Durrsaku, nje BRAVO se ke folur me vend. Besoj po ashtu si ty se besimi duhet pare prej zemres dhe jo prej traditave.

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Maj 2005 19:24
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lubi
shume pune

Regjistruar: 05/05/2005
Vendbanimi: shtepi
Mesazhe: 378

ZOTI---&--une???!!!!

Ndoshta mendoj e shprehem gabim por lidhja ime me Zotin nuk eshte ne perpikmeri me "rregullat "e paracaktuara te nje feje -besimi
Mendoj qe Zoti eshte shpresa jone ne sensin e asaj qe ato ndjenja e mendime qe nuk ia shprehim dot lirshem askujt ia "themi"atij ne heshtje dhe nuk mendoj se domosdoshmerisht duhet te jem e ulur..e perulur..ne gjunje apo ne kembe
Ne shume raste besimi tek Zoti varet nga mua e vetem nga mua dhe nuk vendos as menyra preçize lutjeje --as orare te mirepercaktuara.--e as vende te zgjedhura
Atij(ZOTIT)ia ndje vazhdimisht nevojen ne lutje e falenderime---ne veshtiresi e lehtesira----ne te mire e ne te keqe --une jam me te me mendje e ndjenja ne çdo çast te diteve te mija
e nuk mund ta quaj veten as ateiste e as te vetdenohem per herezi nese menyra ime e besimit nuk i dedikohet nje kulti te veçante--institucioni apo libri te shenjte
E konsideroj Zotin fuqine hyjnore shpresedhenese e te kudogjendur
Indrit te falenderoj per hapjen e temes dhe te gjithe ju anetareve te ketij forumi per larmine e mendimeve ne pergjigjet tuaja
Pershendetje

__________________
is good to be important,but is more important to be good

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Maj 2005 19:58
lubi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lubi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lubi (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lubi't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lubi Shto lubi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lubi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 07:49 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: « 1 2 [3]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Lexojeni me vemendje e thoni mendimin tuaj.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.