Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > A do pranonit nje martese te tille?! Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Sunlight
depertuese..

Regjistruar: 16/07/2004
Vendbanimi: atje ku lind dielli..
Mesazhe: 89

Wink

A do pranonit nje martese te tille?!

Pershendetje cuna/goca!
Dua te di opinionin tuaj lidhur me nje fenomen qe tashem eshte bere ne mode edhe ne Shqiperine tone te dashur.
Psh, konkretisht nje shoqja ime eshte e martuar dhe ka nje femije.Bashkeshorti i saj eshte shume, shume xheloz dhe e kontrollin ne cdo moment, e rreh kur i do qejfi per gjera koti, nuk mund te them se e do, sepse nuk do tia dije per te ne disa "aspekte" te tjera. Ai ka te dashura, 1 ndoshta 2, eshte i pasur boll, dhe gruan e mban si yzmeqare kur i thone, edhe pse tregohet xheloz karshi saj.
Une nuk kuptoj dicka, shoqja ime e di qe ai ka te dashur dhe si ben pershtypje ky fakt, por thote"Ohu, a me ka vetem mua ne shtepi, a me ka grua mua, crendesi kane te tjerat."
Por ju si mendoni:
-A do pranonit nje martese te tille, (nuk po them tamam si ky rasti mesiperm), por ne pergjithesi, a ka femra qe do e pranonin burrin te kishte dashnore pa i bezdisur ky fakt?
-Apo ekzistojne cifte qe kane te dy te dashur por bejne sikur nuk ia dine njeri-tjetrit?! A ju duket normale?
-Cqendrim do mbanit ju?!

ju kam xhan, bye

__________________
Vetia e se vertetes eshte se nuk e tepron kurre....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Korrik 2004 17:19
Sunlight nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sunlight Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sunlight (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sunlight Shto Sunlight nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sunlight nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
angel2004
Anetar i ri

Regjistruar: 08/07/2004
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 2

Thumbs down

A do ta pranoja ate martese?

Hi Sunlight, pershendetje dhe flm qe ke apur nje teme kaq interesante. Te them te drejten kjo teme eshte dhe pak e komplikuar. Pershembull, shoqja jote ka nje femije dhe ajo e di se po u nda me te shoqin jeta do jete e veshtire per te. Ajo si nene do e kete te veshtire te gjeje nje njeri te cilin mund ta besoje dhe te martohet me te. Po Ashtu, kur ke femije eshte shume me e veshtire te dalesh dhe te takosh njerez. Im kushurire u nda nga i shoqi para ca kohesh se ishte ne te njejten pozicion si jot shoqe, por te pakten kjo ska femije dhe ka mundesi te dale tani dhe te gjeje nje njeri qe ti pelqeje dhe te martohet perseri. Une per veten time nuk do e pranoja ate lloj martese. Pse? Sepse une si vajze dua qe ai njeri qe do te martohet me mua te ket aq respekt sa mos shkoje me te tjera dhe te me trajtoje mua si kot. Nje njeri kur te do nuk duhet te te lendoje, sidomos kur ai shkon me tjeter kjo eshte nje gje shume e ulte. Shoqja jote vertet eshte ne situate shume te veshtire por ajo duhet ta dije dhe vleren e saj. Nejse, ky eshte mendimi im sepse une per veten time kurre nuk mund te qendroja e martuar me nje djale kur ai nuk ma di vleren dhe nuk me respekton. Pastaj, cfare edukate pret ajo ti jape ky baba ati femije? Prandaj shoqja jote duhet te mendohet per shume gjera...
Ok ciao te gjithe
Hope ur summer is going great !

__________________
"The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams" ~~ Eleanor Roosevelt~~

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Korrik 2004 18:54
angel2004 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė angel2004 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me angel2004 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: angel2004 Shto angel2004 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto angel2004 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dodgy
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 01/03/2004
Vendbanimi: angli
Mesazhe: 470

Cmendim te japim ne te shkretet,ajo e di qe ai ja dredh dhe e pranon ,ca te bejm tani ti ndrrojm menien.Un dal ne perfundimin se ajo shoqa jote ,me fal per shprehjen{po qenka pak tarrallake]ose e humbur si mund te them.Keto gjera dihen thuj atij burri rrug te mbar mer cunin edhe nderto jeten tende.Lere te qaj jashte deres per cunin dhe te shkoj e te bej pallate me ato lek qe ka.

__________________
burri qe esht burr e co taven ne furr e se mer me kurr

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Korrik 2004 22:16
dodgy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dodgy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dodgy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dodgy Shto dodgy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dodgy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
MONIKA_NY
Tiranse4ever

Regjistruar: 14/07/2004
Vendbanimi: AMERIKE
Mesazhe: 10

Thumbs down

Absolutisht jo, me mire nje ndarje sesa vajtim gjithe jeten........

Pavaresisht se ajo mundohet te hiqet "cool" , shpirti i saj e di!
Do ti thoja qe po te kishte 2 jete, ta provonte edhe njeren edhe tjetren, por kur te jepet mundesia vetem nje here te jetosh, dont play games,

.......per femijen??? E si mund te rritet ai femije ne nje familje kur prinderit vete, nuk e dine kuptimin e fjales "FAMILJE"

__________________
SHI BIE NE TIRANE, NGA MALLI YT EDHE QIELLI QAN, JE I DEHUR NGA PIJA APO NGA DASHURIA, TI EC DHE KEMBET NUK TE MBAJNE.....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Korrik 2004 01:02
MONIKA_NY nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė MONIKA_NY Kėrko mesazhe tė tjera nga: MONIKA_NY Shto MONIKA_NY nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto MONIKA_NY nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
unforgiven
*$*$*

Regjistruar: 08/07/2003
Vendbanimi: *$*$*
Mesazhe: 958

Dhe une jam e nje mendimi me Moniken, por ja qe realiteti shqiptar eshte kaq i shthurur dhe kaq i dhunshem njekohesisht.
Ne nje nga artikujt sensacionale shqiptare te dites lexova per nje ngjarje makaber te ndodhur ne Tirane, dhe per me teper nga nje efektiv i ruajtjes se rendit dhe qetesise. Nje ngjarje me 3 viktima ne syte e nje femije 4 vjecar, dhe e gjitha per arsyen me te thjeshte: jeta e femres shihet prone, me drejtesi apo pa drejtesi "pronari" e ka ate ne dore.
E pra nuk nevojitet vetem deshira dhe vendimi per te rifilluar nje jete te re, por duhet permbysur nje mentalitet i tere, dhe ky ndryshim do te marre kohen e vet, do ligjet e veta dhe njerezit duhet ta kuptojne se dashuria nuk te ben kurre pronar te partnerit, nuk te jep kurre te drejten e dhunimit dhe poshterimit por te jep shance ti japes jetes me shume vlera, te kesh nje mik dhe nje shok krah vetes dhe te rritesh femije qe te kuptojne vlerat e familjes, dashurise dhe dhimbjes. Dhe sa kohe ky mentalitet do te gerryeje familjen shqiptare, brezi i lindur dhe rritur nga ky mentalitet do te behet baza forcuese e tij.

sa kam deshire te lexoj nje lajm te bukur mbi nje familje te shendoshe, mbi femije te edukuar dhe te shendetshem, mbi femije qe e shohin te ardhmen me shkelqim dhe jo nga zhurma e armeve dhe gezhojat e plumbave.

me falni ne se dola pak nga tema, por do te thosha femra shqiptare ndihet e terrorizuar ne se diskutohet per divorc, shprehja " te vrava po hape goje" eshte kaq shume e perdorur nga gjuha e meshkujve me jete te pa jetuar, qe suksesin e tyre e shohin tek nr i te dashurave qe kane dhe jo tek aftesite intelektuale qe mund te ofrojne.
Per sa kohe biznesi kryesor te jene pubet, lokalet, motelet dhe femra ta shohe veten manekin qe thjesht kenaq epshet e ujqerve te zbritur nga mali realiteti do te jete po ky, femra do te jete pre e injorances dhe kafsherise njerezore.


(me falni ne se jam shprehur pak ashper...por realiteti i sotem ti imponon ato)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Korrik 2004 02:07
unforgiven nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė unforgiven Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me unforgiven (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: unforgiven Shto unforgiven nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto unforgiven nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

jam shume dakort me dy parafoleset...

E dashur Mona, do flisja me te njejten ashpersi, sepse kohet e fundit po degjojme shume vrasje, qe po i behen femres shqiptare, thjesht se ajo don ta lere bashkeshortin ose ka fituar nje pjese te prones se tij...

sa per t'ju pergjigjur pyetjes se temes...do sillja nje thenie franceze, qe thote: "me mire eshte te jetosh vetem, se sa ne shoqerine e nje parteneri te keq"...
keshtu qe sinqerisht, nuk besoj se do pranoja, nje martese te tille...


pershendetje

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Modifikuar nga agata datė 27/12/2004 ora 20:27

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Korrik 2004 14:52
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
babybrunette
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 30/04/2004
Vendbanimi: ne boten e Fantazis
Mesazhe: 49

hi

Shoqa jote e ka mire, qe nuk i ben fare pershtypje qe ai ka dashnore te tjera, se ndoshta dhe ajo ka te dashur lol..............se dhe ajo e di lojen e jetes gjithashtu nuk mund ta dij vetem burri i vet............Pastaj ajo po ta doj ate cunin me gjithe zemer.........eshte shume shume e veshtire ndarja......dhe ajo ka fmij.....nuk mundet me u rrit fmija vetem me nje nga prinderit .....i duhet dashuria e prindit fmijes............une mendoj se per disa veta ndarja eshte shume e veshtire dhe sidomos kur ke fmije.........Pastaj ajo nuk eshte gje e re, se kenej nga USA jan te martu dhe nusja e vet sdo ta dij se ka dashnore ai.......dhe keta i nderojn dashnoret dite per dite.....tako goce te bukur dhe sexy dhe i shkojn mbrapa. Deri sa ka shoqen tende ne shtepi ai ska rendesi se me ke del ai........pastaj ajo mund te mos ta doj ate sa e ka dashur me para.........ndoshta tallet dhe ajo me te lol

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Korrik 2004 16:26
babybrunette nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė babybrunette Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me babybrunette (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė babybrunette't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: babybrunette Shto babybrunette nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto babybrunette nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sunlight
depertuese..

Regjistruar: 16/07/2004
Vendbanimi: atje ku lind dielli..
Mesazhe: 89

Dodgit...

Citim:
Po citoj ato që tha dodgy
Cmendim te japim ne te shkretet,ajo e di qe ai ja dredh dhe e pranon ,ca te bejm tani ti ndrrojm menien.Un dal ne perfundimin se ajo shoqa jote ,me fal per shprehjen{po qenka pak tarrallake]ose e humbur si mund te them.Keto gjera dihen thuj atij burri rrug te mbar mer cunin edhe nderto jeten tende.Lere te qaj jashte deres per cunin dhe te shkoj e te bej pallate me ato lek qe ka.



Ne radhe te pare ju falenderoj per pergjigjet tuaja,
- dodgit-, eshte e lehte te thuash te shohi rrugen e vet dhe ta lere bashkeshortin, por gjendja e saj financiare (tek prindrit)eshte tejet e e veshtire. Se pari i jati dhe vellai i ka vdekur, motrat jane te martuara shohin punen e tyre, vetem nenen ka qe jeton ne nja shtepi te thjeshte dhe me nje pension prej 7000 mije lekesh. Nese do te kthehej tek e ema bashke me femijen me cfare do ta rriste ate.., me rrogen e saj te vogel?
Le qe historia e dashurise se saj eshte pothuajse e zakonshme, eshte njohur me burrin ne moshen 20 vjecare, u dashurua, pas 8 vjet fejese ajo mbeti shtatzane, u martuan, dhe kane nje djale 4 vjecar.Ai eshte nga ata tipat qe "velen" me femrat sapo te kaloje shume pak kohe, sepse duan te bredhin lule me lule, keshtu qe dhe femija erdhi pa dashje dhe faktikisht eshte e vetmja arsye qe e mban martesen e tyre gjalle.. Ai nuk trajton keq vazhdimisht, por ama, eshte teper xheloz, e kontrollon edhe pse ajo ska te dashur, dhe per kete jam e sigurt, por ja qe dhe rrogen e vet ia merr per shpenzimet e shtepise, nderkohe biznesi i tij shtohet nga dita ne dite.
Pra me nje fjale, ajo mund te jete e treguar pak e lehte qe ne fillim, sepse e donte dhe i pranoi te gjitha, por nuk i imponoi respekt te shoqit, keshut qe pasojat bejne te veten , ajo eshte kthyer ne viktime, dhe femija eshte e vetmja pasuri qe ka dhe qe mban gjalle martesen e tyre...
Ajo dodgy, mund te jete 'torollake; sic e quan ti, por me shume eshte nje viktime fatkeqe qe duhet te duroje karpricot e nje burri medioker.
megjth, flm per pergjigjen.

__________________
Vetia e se vertetes eshte se nuk e tepron kurre....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Korrik 2004 12:19
Sunlight nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sunlight Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sunlight (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sunlight Shto Sunlight nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sunlight nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
déją-vu
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/02/2003
Vendbanimi: Tortoreto Lido
Mesazhe: 940

Gjeja me pozitive e shqipetarit eshte te beje gossip ne kurriz te te tjereve.Te ishte disipline sportive,jam i sigurt qe ne olimpiada perfaqesoheshim denjesisht!

Dola jashte teme?

__________________
Voglio, avrņ — se non qui, in altro luogo che ancora non so. Niente ho perduto. Tutto sarņ. (Fernando Pessoa)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Korrik 2004 12:31
déją-vu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė déją-vu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me déją-vu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: déją-vu Shto déją-vu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto déją-vu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sunlight
depertuese..

Regjistruar: 16/07/2004
Vendbanimi: atje ku lind dielli..
Mesazhe: 89

Re: A do ta pranoja ate martese?

[QUOTE]Po citoj ato që tha angel2004
Hi Sunlight, pershendetje dhe flm qe ke apur nje teme kaq interesante. Te them te drejten kjo teme eshte dhe pak e komplikuar. Pershembull, shoqja jote ka nje femije dhe ajo e di se po u nda me te shoqin jeta do jete e veshtire per te. Ajo si nene do e kete te veshtire te gjeje nje njeri te cilin mund ta besoje dhe te martohet me te. Po Ashtu, kur ke femije eshte shume me e veshtire te dalesh dhe te takosh njerez. Im kushurire u nda nga i shoqi para ca kohesh se ishte ne te njejten pozicion si jot shoqe, por te pakten kjo ska femije dhe ka mundesi te dale tani dhe te gjeje nje njeri qe ti pelqeje dhe te martohet perseri. Une per veten time nuk do e pranoja ate lloj martese. Pse? Sepse une si vajze dua qe ai njeri qe do te martohet me mua te ket aq respekt sa mos shkoje me te tjera dhe te me trajtoje mua si kot. Nje njeri kur te do nuk duhet te te lendoje, sidomos kur ai shkon me tjeter kjo eshte nje gje shume e ulte. Shoqja jote vertet eshte ne situate shume te veshtire por ajo duhet ta dije dhe vleren e saj. Nejse, ky eshte mendimi im sepse une per veten time kurre nuk mund te qendroja e martuar me nje djale kur ai nuk ma di vleren dhe nuk me respekton. Pastaj, cfare edukate pret ajo ti jape ky baba ati femije? Prandaj shoqja jote duhet te mendohet per shume gjera...
Ok ciao te gjithe
Hope ur summer is going great !
[/QUOTEtend]

Angel2004, flm per mendimin e dashur, dhe une jam dakort me ty, por ja qe fatet e njerezve jane te ndryshme, dhe ajo e ka dashur kur e ka marre, por me vone ai ndryshoi, u be mjaft posesiv, ndoshta nga parja, dhe e ben te ndihet e varur plotesisht prej tij, e ben te ndihet inferiore e kokeulur ndaj tij......
Ne parim, as une nuk mund ta pranoj nje martese te tille, sepse respekti reciprok, dashuria, jane faktoret kryesore per nje dashuri me baza te shendosha..
Ndersa po ta mendoj veten ne pozicionin e saj aktualisht........nuk di se si duhet te veproja, ti kerkoja te me respektonte?? tashme do ishte teper vone.....por ja qe martesa te tilla ekzistokan dhe viktim eshte gjithmone femra..
te pershendes...
Good vacation too...

__________________
Vetia e se vertetes eshte se nuk e tepron kurre....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Korrik 2004 12:41
Sunlight nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sunlight Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sunlight (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sunlight Shto Sunlight nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sunlight nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 21:19 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > A do pranonit nje martese te tille?!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.