Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Iceman and Psychology Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 5.00.
A mendoni se nje njeri mund te vrase 200 persona dhe te mos kete ndjenja?
Po
jo
Se di per cfare behet fjale
   Ky sondazh nuk mbyllet asnjëherë [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

Iceman and Psychology

Shikova sot nje dokumentar mbi vrasesin me te madh te te gjitha koherave....Iceman. Nuk e di nese ndonjeri ka degjuar per te, por kisha qejf te bisedoja me ju per ket ceshtje.
A mendoni se nje njeri eshte gjendje te vrase rreth 200 njerez dhe prape te mos kete asnje lloj ndjesije para, gjate dhe mbas vrasjes?

Iceman..(Richard Kuklinski) ka kryer rreth 200 vrasje te personave te ndryshem perfshire edhe te gjithe shoket qe kishte ne jete.Ne fillim kishte filluar duke vrare dhe djeguar kafsh shtepiake pastaj mund te vriste njerez vetem e vetem sepse ata e shikonin ne sy.
Gjeja me e habitshme eshte se kur kishte vrare gjithashtu edhe kur po jepte intervisten nuk kishte asnje ndjenje besdie apo pendimi per cfare po thoshte ose per cfare kishte bere,kjo e ka bere te marre edhe emrin Iceman.gjithashtu e ka marre kete emer edhe ngaqe shpesh kufomat e tij i fuste ne frigorifere akulli qe te mos merrej vesh koha e vrasjes.
Ne rinine e tij kishte vrare rreth 100 vete pastaj eshte punesuar per Gambino Family ku ka punuar si vrases me para dhe ku mund te kete kryer rreth 100 vrasje te tjera.

Tani Iceman eshte ne Burg i denuar me disa denime te perjetshme...ndoshta 200..!

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Prill 2006 23:31
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Ndjenja e fajsise kur merr nje jete tjeter eshte pjese e kultures se marre dhe te trasheguar, perfshire ketu edhe instiktet gjenetike. A eshte e mundur te kryesh 200 vrasje pa u ndjere keq? Po, eshte e mundur, por eshte e rralle.

Gjate luftes se dyte boterore nje repart rezervistesh gjermane ishte caktuar te kryente shume ekzekutime. Ushtaret vrisnin cdo dite qindra persona nga afer (me plumb ne koke). Kjo i bente te ndiheshin shume keq. Per te evituar problemet psikologjike qendra e komandes shperndante pije alkolike ne mase dhe ushtaret ndiheshin me mire. Ne fakt kjo eshte praktike e perdorur ne shumicen e luftrave. P.sh. ekzistojne deshmi te shumta mbi perdorimin e drogave nga ushtaret amerikane ne Vietnam.

Cfare dua te them me kete? Qe nuk eshte normale te behen vrasje me shumice pa patur vrasje ne ndergjegje. Normalisht ne kemi lindur ose jemi edukuar te respektojme jeten e nje qenieje te ngjashme me ne. Ketu ndihmojne edhe televizionet ose ambjenti social, qe denojne vrasjet dhe therjet mes njerezish. Madje sa me makaber te jete krimi aq me shume ben pershtypje, thua se rezultati nuk eshte i njejte (vdekja e personit). Keto forma edukimi (ose po te duash manipulimi) krijojne mbulesen e fundit te berthames se qenies tone. Ne fakt, karakteri i dikujt mund te mendohet si top lecke, ku shtrese pas shtrese izolohen ose modifikohen impulset qe vijne nga brenda per ti dhene nje trajte me sociale, me te pranueshme per komunitetin. Me pak fjale ne duhet te kemi "sentimenteve humane".

Njeriu, pra, eshte qenie si gjithe te tjerat. Pra mund te prodhohet gabim. Ne kete bote ka njerez qe dalin te deformuar fizikisht per nje mutacion gjenetik te rastesishem. Ne menyre te ngjashme ndodhin mutacione te karakterit qe cojne ne humbjen e sentimenteve humane. Tek e fundit edhe kompjuterat qe prodhohen ne kushte precizioni te larte, mund te dalin me difekte, jo me nje njeri qe perballet cdo dite me nje bote ne ndryshim.

Sidoqofte, per mendimin tim coroditjet e karakterit mund te vijne nga dy burime te ndryshme. Nga njera ane nga coroditjet dhe streset familjare ne moshe pak a shume te vogel (deri ne adoleshence), te cilat sjellin nje deformim psikologjik. Nga ana tjeter nje ambjent social i shthurur (si puna atij te 1997 ne Shqiperi) modifikon parametrat e vleresimit human. Ne fakt, ambjenti social mund ti favorizoje tipa te tille. Nje person qe vret me gjakftohtesi dhe pa pendime behet shume i dobishem kur ambjenti vlereson tipat e dhunshem (sic ishte rasti Iceman ne familjet mafioze). Raste te tilla ka shume ne Shqiperi, me shume sec mudn te mendohet, por ne i shikojme kalimthi kur spikeri thote se filan person akuzohet per 3-4 vrasje.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Prill 2006 01:07
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
WOLF_CUB
Pure Instinct

Regjistruar: 09/03/2006
Vendbanimi: Alpe
Mesazhe: 289

Mua m'u duk interesante pyetja e sondazhit qe eshte : a ka ndjenja....?

Patjeter qe ka. Ndjenjat dhe te ndjerit jane nje larmi shume e madhe. Nese nuk do te ekzistonte nje krim specifik ai nuk do te njihej dhe rrjedhimisht nuk do te provohej frike prej tij (me perjashtim te rasteve halucinadive ose deluzionale)

Nje njeri i shquar , rreth 120 vjet me pare u perpoq te bente nje dekonstruksion te atyre qe ne quajme "vjera" dhe atyre qe ne quajme "njerezore" dhe "c'njerezore"
Ne fund rezultati me githe format e reagimeve ne shekuj ...ka ngelur nje "moral historik dhe momental" si dhe nje gjykim empatiko-instiktiv.

te kesh ndjenja do te thote te jesh i mbarsur ne qenjen tende me te gjithe elementet e duhur dhe per ti rene shkurt nje forme do ishte "e mira dhe e keqja"

Por nese njera dominon tjetren ne aspekte te caktuar te jetes nuk do te thote apak se nje indovid nuk ka ndjenja.
Ndjenja eshte ndjenje pamvarsisht nese eshte kercenuese per integritetin tone dhe per te ngjashmit tane.
Sot ka njerz qe simpatizojne Been Ladenet dhe Hitlerin. E pra per ta thuhet se jane pergjegjes per masakra te medha. A do mund te pyesnim : A kane ndjenja ta qe i simpatizojne keto gjera dhe miratojne keto veprime??

Ka pasur shume tentativa per te spjeguar karakteristikate e personalitetit te nje krimineli tipik ose qofte te nje serial killer-i.
Ka nje teori gjenetike dhe boologjike qe evidenton plus minuset e disa kromozomeve...por ka edhe nje teori te "social Learnig" dhe bihevioral theory qe i kundershtojne dy te parat.
Une do te thosha se ka shume faktore qe si ne nje mozaik ku cdo gur pamvaresisht nga njgjyra ka rendesine e vete ne pamjen e te teres..ashtu edhe cdo aspekt i jetes sone eshte i lidhur ngushtesisht me ndertimin dhe sendertimin e nje personaliteti te prirur per te qene killer.

Bota e qyteteruar ka fillur ti trajtoje ndyshe killeret por edhe me keq akoma. ka raste kur nje serial killer eshte edhe pedofil. Skandali dhe tmerri ne kete rast eshte edhe me i madh. Bota sot eshte me pak mizore me ta...mbase se ende nuk e ka gjetur shkakun e shume sjelljeve kriminale...dhe mbase edhe se shpesh mendohet se edhe nese gjindet ne e kemi te pamundr te kthehmi mbrapsht ne kohe dhe te korrigjojme historine.
Tung

__________________
"Teach me half the gladness, That thy brain must know, Such harmonious madness, From my lips would flow..." (Shelley)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Prill 2006 16:29
WOLF_CUB nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė WOLF_CUB Kėrko mesazhe tė tjera nga: WOLF_CUB Shto WOLF_CUB nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto WOLF_CUB nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Per te tilla raste vidat nuk duhen liruar kurre.
Prandaj njerezit me llogjike krijuan ligjet dhe keto ligje per te tillet duhet te jene te forta.
Nuk mund te lejojme psikopatet te udheheqin boten, duke perdorur justifikime nga me te ndryshme.

Ata gjithmone kane qene njerezit me gjakftohte, sepse nuk mund te perdorin llogjiken dhe kurre nuk kane kuptuar c'kane bere, c'jane duke bere ose c'do te bejne ne te ardhmen.

Littaaariiin pa meshire.

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Prill 2006 16:48
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

Iceman gjate rinise se tij ishte keqtrajtuar nga i jati i cili e rrihte keq gati cdo dite.
Nga studimi i psikologeve u arrit ne perfundimin qe 50 perqin e karakterit dhe sjelljes se tij ishte e lindur (e trasheguar gjenetikisht) , ndersa 50 perqind ishte e ushqyer nga mos-dashuria e prinderve te tij per te,duke bere qe Iceman mos ta njihte dashurine dhe socialitetin me njerezit e tjere.
Por nga ana tjeter ai ishte i martuar dhe kishte dy vajza te cilat thoshte se i donte shume.
Si ka mundesi qe nje person te mos kete fare ndjenja kur vret gjakftoht dhe nga ana tjeter te martohet dhe te kete femije te cilet i do.
Une mendoj se keto te dyja heret a vone bien ne konflikt me njera tjetren, ose per ta thene me mire heret a vone Personaliteti i Dyte i Iceman (vrasesi), do te bie ne konflikt me personalitetin tjeter (babain),gje qe do te conte ne nje fare pike Iceman te bente "Indoor Violence" (dhune shtepiake).
Nga nje interviste e dhene Ai thoshte se gruan e tij e rrihte vazhdimisht, por asnjehere nuk kishte menduar ose tentuar ta vrase ate ose femijet.

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Prill 2006 20:44
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Enya
Shpirt # 1

Regjistruar: 12/02/2006
Vendbanimi: Orange, CT
Mesazhe: 4096

Lightbulb

Dikur kam lexuar nje liber te Z.Frojd,
ku thoshte qe "Po ta marrim njeriun si nje godine 10 kateshe,
6 katet e para te tij ndertohen(formohen),
nga mosha 0-10 vjec.
Ndersa 4 katet e tjera me kalimin e viteve."


Mosha me delikate tek nje femije eshte 0 deri ne 10 vjec.
Dikush nga juve mund te kundershtoje,mund te thote qe adoleshenca eshte mosha me delikate tek njeriu, por eshte mendim i gabuar.

Nese nje individ qofte mashkull apo femer, ka arritur deri aty sa te personifikohet si iceman/icewoman
sindromat e semundjes se tyre psikologjike,
kane te bejne vetem me ndikimet e ambjentit
qe nga femijeria e hershme, e me pas...
Nje edukate familjare e shendoshe, gjithmone rrit krijesa te shendosha menderisht.

Tani sa per temen, exactesisht per pyetjen tende Lezhjani,
existojne vrasesit e lindur.
Dhuna pjell gjithmone Dhune.

Urime per temen.Si gjithmone na kenaq me shkrimet e tua.

__________________
Time is money. ( by Benjamin Franklin)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Prill 2006 21:46
Enya nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Enya Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Enya (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Enya Shto Enya nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Enya nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Citim:
Po citoj ato që tha football

Nuk mund te lejojme psikopatet te udheheqin boten, duke perdorur justifikime nga me te ndryshme.Te kuptosh njerezit nuk dmth te pranosh sjelljen e tyre. Duhet kuptuar qe ne fund te fundit jemi kafshe si gjithe te tjerat, pavaresisht nga struktura e ligjeve qe mundohemi te mbajme ne kembe.
Litarin thua??? Per mua mund dhe te perdoret, por ne disa raste ja vlen ne disa te tjera jo. Ne Shqiperi ja vlen, sepse kriminelet jane te prodhuar nga shoqeria, jo nga familja. Po thuaj kush i le shqiptaret te vene ligjet qe duan. Sepse, me thene te drejten, mendoj se me referendum fiton denimi me vdekje ne Shqiperi. Apo jo ?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Prill 2006 00:27
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cupka
madmoiselle!

Regjistruar: 19/06/2003
Vendbanimi: New York!
Mesazhe: 1505

Doja te beja nje korrigjim per Lezhjanin.
Iceman, vertet nuk ka shprehur dhembshuri, meshire apo keqardhje per viktimat e tij por kjo kurrsesi nuk mund te aludoje qe ai nuk i ka perjetuar ato (ndjesite). Ne te kundert ndjesite e tij kan qene aq te fuqishme sa pikerisht kjo force ndjenjash e ka stimuluar dhe motivuar ate te vazhdonte vrasjet. Brenda tij ka pasur nje meri shperthimesh ndjesie... eshte ndjere euforik, superior, i plot-pushtetshem pothuajse Zot dhe keto jane ndjenja teper te forta por ne te njejten kohe shume te rrezikshme. Pra, ai ndjente.

__________________
So, so you think you can tell,
Heaven from Hell?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Prill 2006 14:49
cupka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cupka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cupka (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cupka Shto cupka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cupka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

Pershendetje shejtane.
Ndjenjen e superioritetit dhe e te qenit zot gje qe nenkupton "sic zoti ua jep jeten njerezve une jua heqi ate" mendoj se e kane te gjithe serial killer.
Ndersa per euforizmin nuk mendoj se ishte cilesi e tij sidomos ne vrasjet qe bente me pagese, i bente ato gjakftohte dhe me paramendim.
Ne vrasjet qe ka bere "per arsye personale", sado qe mund te nervozohej me personin dhe behej i obsesionuar per ta vrare, zgjidhte gjithmone armen e duhur per krimin dhe nuk e humbte asnjehere kontrollin gje qe ka cua ne mos arrestimin e tij per nje kohe te gjate.

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Prill 2006 17:05
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cupka
madmoiselle!

Regjistruar: 19/06/2003
Vendbanimi: New York!
Mesazhe: 1505

Pershendetje dhe ty Lezhjan!

Pikerisht!
Mos-kapja e tij e shpejte nga forcat blu a nuk tregon qe ai cdo vrajse e kishte te kalkuluar me gjakftohtesi? Perse? Sepse duke i shpetuar kapjes ai ndjehej superior karshi forcave blu nje dhe viktimave dy.
(ai te tera vrasjet i ka bere me paramendim)

gjithsesi, korrigjimi im ndaj teje ishte qe dhe vrasesit kan ndjenja pavaresisht se nuk jane ndjenja dashurie apo dhembshurie.

__________________
So, so you think you can tell,
Heaven from Hell?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Prill 2006 17:30
cupka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cupka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cupka (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cupka Shto cupka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cupka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:34 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Iceman and Psychology

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.