Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Gjelle tradicionale shqiptare
Gjithsej 21 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
trojani
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/12/2003
Vendbanimi: danimarke
Mesazhe: 900

gjelle tradicionale shqiptare

Do te deshiroja te dija pak me shume per gjelle tradicionale te krahinave te ndryshme Shqiptare.
Shpesh kur ulem me shoket ne ndonje restorant ndodh jo rralle qe ndokush pyet: cila eshte gjella me karakteristike Shqiptare.

Nje dite thashe: fasule, dhe nje anglez desh mu hodh ne fyt "beans and bacon" eshte gjelle angleze, te njejtin diskutim pata dhe me nje amerikan i cili me tha "rice and beans" eshte pa diskutim gjelle amerikane.

Dhe c`te them une i shkreti tani???

Dje hengra pace, ishte me te vertete fantastike.

Tani do t`ju pyesja te gjithe ju te vinit me ndonje sugjerim, mundesisht dhe me ndonje recete te ndonje gjelle apo kombinimi shijesh. Se duam apo s`duam ne kulinarizmi eshte nje pjese e tradites, zakonit, dhe identitetit te nje populli.

Pershendetje trojani

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Janar 2004 17:30
trojani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė trojani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me trojani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: trojani Shto trojani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto trojani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jom seksi
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 11/02/2004
Vendbanimi: top secret
Mesazhe: 54

gjelle ....

trojano gjelle tradicionale shqiptare ka sa t`dush mer,p.sh.mb
s`ma ha menja se tava e kosit (elbasonit) eshte e glezve apo e `merikonve.
tava me pistil(elbasonse)
tava tironse ose e dheut sic i thon ne n`ryshe,
fli kosove
ne ajo pacja qe ke ngron ti ,gjelle e jona osht
comlek me qepushka te vogla
tasqebap
po deshe noi recet m`thuj ok
po te shkosh ne restorant grek do shikosh se ka ne menu gatim "tradicionak greek" ,musaka.... mish i gatuar ne vere me qepe
bakklava ,kadaif ,
por k`to i kena dhe ne ,tani si i bohet hallit?
kur isha ne greqi dhe kur grekckat me flisnin per gatimet e tyre i thash se :
k`to i kena dhe ne ,dhe un e di se k`to jane me preardhje turke.
PO me thote nje greke ashtu eshte ,po atehere si sgpjegohet qe ju i keni pervetsu si te juaja keto gatime(k`tu nuk du me fut se dhe veni jon apo bullgaria qipro iran etje i kan tradit k`to gatime)
thjesh menoj se ne bote ka disa gatime ku perfshihen brenda saj disa shtete,pra... gatim mesdhetar ... gatim oriential ,... gatim indian
..kinez .... italian .... anglez....
njehere bile pashe ne nje emision qe jepte greku PLANET,si me ta thon un tyna qe ta kuptosh ,vende e popuj,tradita kultura e tjere e tjera ,ate dite po fliste per canadan , dhe vura re se kur po fliste per gatimin pashe se ne ato e kishin musakan te teren ,por e thrisin me emer t`nryshem ,ne i thashe asaj greqkes , he mi e shef se ne kanadaja e ka tradit gatimin gjelle MUSAKA....
pranaj thuju atyne glezve apo m`erikonve trin urt se gatim tradicional i tyne osht vetem s`kuqme vese beikon chipsa fisha ,bizele pure patete ,...ah ne ate roston e porkun .Kur ftum i here i gleze per uikend ,u habit ka mikpritja jone ,lene masnaj per t`ngron sa sy shkly e thu se skishte ngron e shkreta gjith jeten e saj,ne spushonte duke thon ,u aaaa sa mire qe gatu ti ma bonte ,e po shipo i thashe ,
ne meqi doli muhabeti po t`them i gjo
se i gru shqipatre oshte per bure ,per shpi ,per fmi ,por ne per shoqni.
Duke shpresu qe t`kam nimu i cik po e myll ne flasim prap ,ok.
pacim.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Shkurt 2004 09:51
jom seksi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jom seksi Kėrko mesazhe tė tjera nga: jom seksi Shto jom seksi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jom seksi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
abcd
Anetar i ri

Regjistruar: 04/02/2004
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 20

Jom seksi: qeke rob zoti!

Dakort 100% me ty. Gjellet shqiptare jane te shumta, por me te fortet bojne gjithmon historine dhe pervetesojne ç'do gjo...Merikonet dhe anglezet sa per dijeni s'kane guzhine fare...gjera te huazuara, perzierje te çuditshme qe nuk i ha as qeni!

Ne nje teme dikush fliste per guzhinen amerikane!!!? Te shoqeruar dhe me fotografi! Eshte per te vdek gazit...
Sigurisht , per noi katnar qe ka honger gjithe jeten buke e gjize e noi qep,
kur zbulon bollikun dhe shumllojshmerine ne amerik i duket parajse...ç'do njeri sistemin e vet te referimit...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Shkurt 2004 13:25
abcd nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė abcd Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me abcd (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: abcd Shto abcd nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto abcd nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ENISS
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 28/12/2002
Vendbanimi: AL
Mesazhe: 251

Shume nga guzhina jone jane nga guzhina turke, psh kadaifi, bakllavaja, gjellrat e indyrshme ...
Likot dhe recelrat kam pershtypjen se jane nje menyre e vecante e pergatitur nga ne. Ato i bejne shume te mira nga Permeti.
Disa lloj turshish, jane tonat kam pershtypjen per nga pergatitja. Nuk e di ne jam e sakte, mbase dikush nga anetaret sjell nje pergjigje me te sigurt.
Trahana, ose terhane i thone ne disa zona, eshte gatim i yni i pergatitur per mengjes ne shume qytete si Korce, Gjirokaster.... Petkat i bejne nga Korca gjithashtu; kam ngrene ne ''Vila Themistokli'' per mengjes ku gatuhej guzhine karakteristike e atyre aneve.
Tave e dheut eshte karakteristike per sofren tiranase, ne fshatrat perreth e gatuajne shume.
Nese me kujtohet dicka tjeter po shkruaj perseri...

__________________
I believe in the sun even when it is not shining.
I believe in love even when not feeling it.
I believe in God even when He is silent.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Mars 2004 12:23
ENISS nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ENISS Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ENISS (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ENISS't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ENISS Shto ENISS nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ENISS nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
unforgiven
*$*$*

Regjistruar: 08/07/2003
Vendbanimi: *$*$*
Mesazhe: 958

Persa i perket Guzhines Shqiptare do shprehesha se eshte nje kombinim i autentikes dhe asaj te huazuar ( ose me sakte te ndikuar nga guzhina greke dhe ajo orientale). Kam patur rastin te jem ne te dy keto vende si ne Turqi dhe ne Greqi, dhe kam konstatuar se ka shume huazime nga keto guzhina, me perjashtim te perdorimit te erezave , esencave, farerave, ngjyruesve, dekoracioneve qe ne guzhinen tone jane me shume kursim.

Persa i perket gatimeve tradicionale per vit te Ri, kam vene re se kane qene pothuajse te njejtat gatime si ne Tavolinen greke, Turke dhe ate Shqiptare. Mishi i pjekur, pilafi, sallatrat, bakllavaja....
Persa i perket likove gjithmone kam menduar se jane tradite shqiptare kryesisht e Permetit, por kur kam qene ne greqi kam pare qe likoja ishte po ajo qe ishte dhe ne permet. Po keshtu dhe me turshite e ndryshme , tradite e korcareve gjendeshin pa asnje lloj ndryshimi dhe ne Greqi.

Dhe mendoj se kur jeton ne komshillek, merr dhe jep me recetat e gatimit, e pas nje kohe te gjate nuk arrin te mbash mend ne ka qene i huazuar kjo recete apo ka qene e jotja.

Por s'mund te themi te huazuara per
* taven e kosit Elbasanase
*taven e dheut Tiranase
*Shqeton e Permetit
* Shendetline e Permetit
* Gjellen me Rroshnica te Korces
* Bollokumet e Elbasanit
* Taven me pace te Korces
* Persheshi me Gjel Deti i Tepelenes
*Mesniku kryesisht ne Jug.
* Kollofacet e Permetit................e dhjetra e dhjetra qe ndoshta modernizimi i diteve te sotme po i le ne harrese..

Po keshtu mund te konkludojme per Pijet:
Rakija eshte padiskutim pije shqiptare, karakteristike per llojet e ndryshme te saj:rrushi (mbreti i rakise), mani (kurativ), kumbulle, marre, thane...
Po dhe per vererat ne kemi specialitet shqiptare qe jane te paperseritshmeino Nero e Leskovikut qe mban record, Vera e permetit ....

hej shoke te Forumit me keto lloj temash e fillojme javen te ngopur duke lexuar, e varfer ne te shijuar..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Mars 2004 14:21
unforgiven nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė unforgiven Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me unforgiven (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: unforgiven Shto unforgiven nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto unforgiven nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lozonjare
AKULLTHYESE

Regjistruar: 24/02/2004
Vendbanimi: Tek shpirti im.....
Mesazhe: 375

hej Njerëz ka aq shum specialitet shqipria ne gatim te gjellrave sa une nuk i mbaj mend me emra,por fatkeqsisht jane shum te yndyrshme,dhe mua nuk me pelqejne shum,une peronalish me shum ha ushqimet e detit,ndersa tava etj.....jane te pa preferuara,p.sh me hahet shum byreku,dhe nje fare FLI qe me shum e gatuajne zonat verilindore mmmmmmmmmm ajo eshte e shishme.
Tani mjaft se po me vjen uri

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Mars 2004 14:33
Lozonjare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lozonjare Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lozonjare (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lozonjare Shto Lozonjare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lozonjare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
studente
Anetar i ri

Regjistruar: 10/03/2004
Vendbanimi: Londer
Mesazhe: 24

Hej trojan

Ka shume gjera karakteristike shqiperia por fasulja eshte e pergjithshme. cudi se anglezet kane ca fasule te shpifura dhe nje guzhine pa guzhine nuk dine te gatuajne
do te them dy gjera te vecanta
Pastermaja qe eshte e shijshme dhe specifike per tu bere
Fli-eshte nje lloj byreku qe behet ne zjarr, perdoret nga veriu ka nje shije te vecante dhe te ngjashme me tiganica ose omlete, por qe eshte peta peta

__________________
To be or not to be

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2004 12:56
studente nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė studente Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me studente (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: studente Shto studente nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto studente nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

specjalitet shqiptare...

Pershendetje te gjitheve.
me pelqen te ushqehem mire dhe ne menyre te eqilibruar.
edhe pse i kushtoj gatimit 1 ore ne dite mendoj se munyra ime e te gatuarit nuk eshte ne nivelin e duhur...
do te doja qe ne kete teme te shkruajme disa menura te gatuarit te specjaliteteve shqiptare dhe ato qe jan perhapur me teper kohet e fundit.
gjithashtu dhe disa ushqime dietetike...
ju lutem te mirekuptohemi, do te deshiroja vertet specjalitete shqiptare dhe jo te huaja, sepse ketu ku jam nuk me mungojne librat "si te gatuajme..."

(ps do te deshiroja qe ne kete forum te kishte nje nenforum ku ti kushtohej guzhines shqiptare...)

nese tema ime nuk eshte hapur ne nenforumin e duhur i kerkoj falje moderatoreve dhe nese ju duhet ta spostoni kete teme, nuk kam asnje kundershtim...

me respekt sabina.

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Maj 2004 13:34
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
hirushja
Lule mos prekese

Regjistruar: 06/08/2003
Vendbanimi: Misterioze
Mesazhe: 1475

Sabina

Ta nisim me vezen e skuqur ne fillim?.

Veza e skuqur, behet ne tigan me vaj ose me gjalp (une per vete e pelqej me gjalp me shume)
Marim tiganin, hedhim pak gjalp dhe e lem qe te shkrihet. Kujdes nuk duhet qe gjalpi te digjet!
E thyejm veze dhe e hedhim ne tigan.
Tani disa e preferojn te skuqur shume e disa jo shume.
Me kaq mbaroj.....

__________________
The treasure in my mind is greater than any World Glory.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Maj 2004 14:25
hirushja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė hirushja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me hirushja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: hirushja Shto hirushja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto hirushja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

jeni shume e sjellshme dhe me humor e dashur hirushe, por kjo nuk hyn tek specjalitet...
megjithate per djemste beqare mund te jete e nevojshme...

ju lutem anetareve te tjere te jene me serjoze.

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Maj 2004 15:30
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 18:11 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 21 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Gjelle tradicionale shqiptare

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.