Forumi Horizont Gjithsej 84 faqe: « E parë ... « 74 75 76 77 78 79 80 81 82 [83] 84 »
Trego 84 mesazhet në një faqe të vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mediat Shqiptare (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=129)
-- Ah, kjo gazetaria shqiptare!!! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18478)


Postuar nga robert datë 09 Korrik 2020 - 16:28:

AURON TARE DHE ZBULIMI I AGJENTEVE TE PAFUNDEM!
TashmĂ«, pas “zbulimeve” tĂ« fundit tĂ« historianit tonĂ«, Auron Tare, bazuar nĂ« dokumentat e deklasifikuara tĂ« CIA-s amerikane, zbulime keto qĂ« aludojnĂ« e provojnĂ« agjenturizmin e poetit dhe shkrimtarit tĂ« njohur shqiptar, Martin Camajt, popullit shqiptar dhe sejcilit individ nĂ« ShqipĂ«ri i hapet perspektiva e mos-harrimit nga brezat e ardhshĂ«m, duke “u vĂ«rtetuar” gjithsejcili nga AuronĂ«t e ardhĂ«m si njĂ« agjent, apo dopjo-agjent, pse jo edhe si poli-agjent. KĂ«shtu do tĂ« mbetet gjithsejcili i dokumentuar nĂ« tĂ« ardhmen, i paharruar, i skalitur nĂ« kujtesĂ«n popullore, paçka se si spiun, si agjent, si poli-agjent, çfarĂ« nuk do t’pĂ«rbĂ«jĂ« mĂ« problem, sepse ky shanc do tu takojĂ« tĂ« gjithve, –falĂ« Tareve tĂ« ardhĂ«m!
Punimi i imĂ«t investikativ i Auron Tares me titull “DritĂ«hije nĂ« histori” pĂ«rmbledh jo vetĂ«m shkrimtarin Martin Camaj, por edhe shkrimtarin tjetĂ«r, Ernest Koliqi, i cili njihet edhe mĂ« pak sot nĂ« ShqipĂ«ri, pĂ«r faktin se Ă«shtĂ« edhe mĂ« i hershĂ«m, gjithashtu sepse ka qenĂ« nĂ« partinĂ« fashiste nĂ« kohĂ«n e pushtimit tĂ« ShqipĂ«risĂ« nga Italia (1939-1943), si i tillĂ« i dĂ«nuar nĂ« mungesĂ« nga Pushteti Popullor i periudhĂ«s “socialiste”, si i tillĂ« edhe i ndaluar qysh nĂ« vitin 1946 dhe i hequr nga tekstet shkollore diku nĂ« kĂ«to vite (1946-48).
Tashti, faktet qĂ« sillen nga Auroni pĂ«r ish-ministrin e arsimit nĂ« kohĂ«n e ItalisĂ«, Ernest Koliqin, nuk pĂ«rbĂ«jnĂ« sesancion, pasi Koliqi ka qenĂ« i njohur pĂ«r qĂ«ndrimet e tij politike edhe nĂ« emigrim, teksa njihej jo vetĂ«m si emigrant politik nĂ« Itali, ku jetonte pas L2B, por njihej edhe si eksponent politik i grupeve tĂ« njohura anti-komuniste. Ndaj, kontaktet qĂ« njerĂ«z tĂ« shĂ«rbimeve tĂ« huaja perĂ«ndimore merrnin me ‘tĂ«, nuk pĂ«rbejnĂ« ndonjĂ« çudi tĂ« madhe. Biles, shihet mĂ« poshtĂ«, se Koliqi paska patur kontakte edhe me njerĂ«z qĂ« i shĂ«rbenin KGB-s sovjetike, çfarĂ« njihej prej kohĂ«sh se si kĂ«ta lloj agjentĂ«sh kanĂ« qenĂ« dopjo-agjentĂ«, sa tĂ« perĂ«ndimit, edhe tĂ« lindjes, dhe çfarĂ« lihet tĂ« kuptohet se vetĂ« Koliqi ka qenĂ« nĂ« dijeni tĂ« gjithĂ« kĂ«saj maskerade spiunĂ«sh dhe hafijesh “internacionalĂ«â€, tĂ« cilĂ«t –edhe pa u kuptuar se kujt i kanĂ« shĂ«rbyer nĂ« tĂ« vĂ«rtetë– tĂ« paktĂ«n i kanĂ« shĂ«rbyer xhepit tĂ« tyre, nĂ« fund tĂ« fundit, siç mund ti ketĂ« mbetur edhe Koliqit ti shĂ«rbejĂ« xhepave tĂ« tij, apo ti shĂ«rbejĂ« tĂ« arratisurve shqiptarĂ«, siç shohim mĂ« poshtĂ«, duke i ndihmuar ata. Ndaj nuk ia vlen ta analizojmĂ« “zbulimin” e Tares nĂ« lidhje me Koliqin, se sa atĂ« nĂ« lidhje me Camajn, qĂ« Ă«shtĂ« njohur si i tĂ«rhequr nga politika dhe i pĂ«rkushtuar letĂ«rsisĂ«.
NĂ« lidhje me Camajn, Tare fillon duke sjellur njĂ« fakt tĂ« njohur vite mĂ« parĂ« nga shtypi dhe publiku shqiptar, tĂ« sjellĂ« nga Kastriot Dervishi, (siç pashĂ« dje nĂ« internet), atĂ« tĂ« arrestimit tĂ« tij 5 ditor nĂ« maj tĂ« 1948-es, ku ai ka pranuar mjaft nga akuza qĂ« mund ta çonte nĂ« burg tĂ« gjatĂ«, biles ka rĂ«nduar me deponimet e tij edhe tĂ« tjerĂ«, pĂ«rveç kĂ«tyre ka nĂ«nshkruar pĂ«r tĂ« qenĂ« informator i Sigurimit tĂ« Shtetit, nĂ«n nofkĂ«n “Bregu i Kuq”.
Në lidhje me këtë nënshkrim, Tare e pranon se Camaj nuk mund të bëhet me faj, për gjith sa gjindet në dosjen shqiptare, me faktin e mirditur të nënshkrimit nën dajak, tortura e kërcënime, që ishte i zakonshëm ato vite të para pas çlirimit e që i arrestuari Camaj nuk ka dashur ti provojë nga fillimi e deri në fund. Mirpo, megjithse Tare e di dhe e pohon këtë gjë, ai sërish vazhdon duke u bazuar tek ky nënshkrim i Martin Camajt!
Vazhdimi mĂ« tej i Tares mbĂ«shtetet tek dokumenta tĂ« deklasifikuara tĂ« CIA-s amerikane, tĂ« cilat, po tĂ« bazohemi nĂ« komentin e njĂ« komentuesi tĂ« vĂ«mĂ«ndshĂ«m tek shkrimi i Auronit tek Peizazhe tĂ« FjalĂ«s, me emrin Arjan, na qenkan disa dokumenta mjaft tĂ« rĂ«ndomta tĂ« shĂ«rbimit informativ amerikan, vĂ«rtet tĂ« klasifikuara sekret nĂ« vitet ’50, por jo tĂ« sekretit tĂ« lartĂ«, por mĂ« sĂ« shumti kofidenciale. Dhe çfarĂ« shohim nĂ« kĂ«to dokumente? Thjesht emri i Martin Camajt pĂ«rmendet (1950) si njĂ« i arratisur nga ShqipĂ«ria, (Ă«shtĂ« arratisur nĂ« shtator 1948), pĂ«rmendet (1951) si njĂ« nga studentĂ«t shqiptarĂ« qĂ« studjon nĂ« Universitetin e Beogradit. Kaq!
E mĂ« tej Tare na tregon faktin e martesĂ«s sĂ« Camajt me vajzĂ«n serbe, Nina Bogdanoviç, e cila na qenka vajza e ish-nĂ«nkryetarit tĂ« bashkisĂ« sĂ« dikurshme tĂ« Beogradit, njĂ« fakt ky qĂ« i hap Tares fantazinĂ« e filmave me spiunazh, duke e kaluar kufirin e aludimit pĂ«r agjent tĂ« UDB-s sĂ« Camajt, gati pohuar kĂ«tĂ« tej-aludim pĂ«rmes njĂ« fakti provues tĂ« agjenturizmit tĂ« Camajt, e pikĂ«risht vajtjen e çiftit tĂ« ri (duket pĂ«r muajin e mjaltit) nĂ« pikĂ«n e turizmit elitar tĂ« skive nĂ« Zlatibor. Me çfarĂ« tĂ« ardhurash pushonte nĂ« kĂ«tĂ« resort malor ky i ri refugjat? –pyet Tare, duke vazhduar po me pyetje, “qĂ« provojnĂ«â€ se UDB-ja duhet tĂ« ketĂ« gisht nĂ« kĂ«to shpenzime! Mirpo Tare harron tre gjĂ«ra, e para: familja e vajzĂ«s nuk ishte e varfĂ«r, e dyta: shqiptarĂ«t janĂ« klasikĂ« nĂ« kursime dhe mbledhjen e lekve, e treta: çifti jetonte nĂ« njĂ« sistem qĂ« pretendonte se ishte socialist dhe, si i tillĂ«, pĂ«rpiqej tu krijonte kushte dĂ«frimi tĂ« gjithĂ« qytetarve pa dallim klase. PĂ«rse u dashka parĂ« medeomos pas njĂ« holiday pagesa e njĂ« shĂ«rbimi informativ?! AtĂ«here kjo duhet thĂ«nĂ« pĂ«r tĂ« gjithĂ« çiftet qĂ« shkonin nĂ« kĂ«tĂ« pikĂ« turistike!
NĂ« punĂ«n e tij tĂ« “zbulimit” (kupto: tĂ« leximit) tĂ« dokumentave tĂ« deklasifikuara prej vitesh tĂ« CIA-s, Auron Tare sjell pĂ«rmĂ«ndjen e Martin Camajt si njĂ« antar i shoqatĂ«s “Komiteti i Prizrenit”, por qĂ« sipas dokumentit tĂ« CIA-s ky Komitet vepron si njĂ« organizatĂ« politike nĂ« favor tĂ« Titos; gjithashtu sjell dhe faktin se Martin Camaj ishte tashmĂ« (mes i viteve ’50) punonjĂ«s nĂ« Radio-Beograd! KĂ«to dy fakte “madhore” vendosin pĂ«r Taren vulosjen si agjent tĂ« UDB-s sĂ« Martin Camajt. KĂ«tĂ« ai e pohon pĂ«rmes pyetjeve tĂ« lĂ«shuara: “NdĂ«rkohĂ« lind pyetja se si Martin Camaj, njĂ« emigrant politik shqiptar, pa njohje dhe pa kontakte, papritur tĂ« punĂ«sohet nĂ« qĂ«ndrĂ«n mĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme tĂ« propagandĂ«s jugosllave? Camaj pĂ«r mĂ« shumĂ« nuk ishte as gazetar. Deri mĂ« sot askush nuk i Ă«shtĂ« pĂ«rgjigjur kĂ«saj enigme.
Dhe enigmat e Tares nĂ« rĂ«ndimin e Camajt si tĂ« dyshuar nĂ« rolin e agjentit tĂ« UDB-s shtohen me vazhdimin e leximit tĂ« dokumentave (kupto: fletushkave) tĂ« deklasifikuara tĂ« CIA-s, tĂ« cilat flasin pĂ«r drejtimin e “Komitetit tĂ« Prizrenit” nga Dushan Mugosha. Por prisni, prisni, se Tarja, pĂ«rmes fjalĂ«ve nxitĂ«se tĂ« kĂ«rshĂ«risĂ« sĂ« lexuesit nĂ« njĂ«rĂ«n anĂ«, dhe tĂ« provuarit si agjent tĂ« Camajt nĂ« anĂ«n tjetĂ«r, e pikĂ«risht fjalĂ«s “papritmas”, ai gati ia arrin qĂ«llimit. BĂ«het fjalĂ« se Camaj na qenka larguar papritmas nga Beogradi pĂ«r nĂ« RomĂ«! NĂ« fakt, kjo “papritmas” e Tares, po sipas fakteve qĂ« sjell po ai vetĂ«, na qenkĂ«sh njĂ« mĂ«rzitje e Camajt ndaj kosovarve, qĂ« e shihnin vĂ«ngĂ«r, pĂ«r shkak tĂ« martesĂ«s sĂ« tij me njĂ« vajzĂ« serbe, na qenkĂ«sh njĂ« bezdisje e Camajt ndaj autoriteteve jugosllave, (patjetĂ«r sjellje megallomanĂ«sh tĂ« ndonjĂ«, apo dy a tre, zyrtarve jugosllavĂ«), na qenkĂ«sh njĂ« pĂ«rpjekje e tij pĂ«rmes letrash me tĂ« njohur tĂ« tij nĂ« RomĂ« tĂ« ItalisĂ«. Pra, kjo papritmas-i na qenkĂ«sh njĂ« pĂ«rpjekje disa mujore e tij, siç e çdo njeriu tjetĂ«r, qĂ« bezdiset nga vendi ku gjindet, dhe dĂ«shiron tĂ« shkojĂ« atje ku ka shokĂ« e tĂ« njohur.
Si ka mundĂ«si, pyet Tare, kur emigrantĂ«t e tjerĂ« tĂ« arratisur nĂ« Jugosllavi kĂ«rkonin tĂ« iknin nĂ« AmerikĂ« e Australi, ndĂ«rsa ky dĂ«shironte tĂ« ikte nĂ« Itali!?! Sa çudi e madhe! Si ka mundĂ«si, pyet Tarja –qĂ« padashur ka pohuar indirekt, se emigrantĂ«t shqiptarĂ« marrin lejen nga autoritetet jugosllave pĂ«r tu larguar drejt AmerikĂ«s e Australisë– si ka mundĂ«si qĂ« ky njeri (Camaj) tĂ« merrte lehtĂ«sisht miratimin e autoriteteve jugosllave pĂ«r t’u larguar nga Beogradi? KĂ«tu ka dritĂ«-hije, thekson Tare, gjĂ« qĂ« ai e sheh vetĂ«m tek Martin Camaj, por jo tek shqiptarĂ«t e tjerĂ«, qĂ« po kaq lehtĂ«sisht marrin lejet e largimit nga Jugosllavia!
Por kaq lehtĂ« nuk e le tĂ« largohet nga Beogradi prenĂ« e vet, Tarja! Ai na tregon se ishte koha kur Nikita Hrushovi i kish kĂ«rkuar udhĂ«heqjes shqiptare tĂ« mos ndĂ«rmerrte propagandĂ« agresive ndaj JugosllavisĂ«. Dhe kĂ«tĂ« Tare e gjen tek fletushkat e deklasifikuara tĂ« CIA-s, sepse nuk e ka ditur nga veprat e PPSh dhe gjithĂ« propaganda nĂ« ShqipĂ«ri, ku ai ka jetuar, siç edhe ne tĂ« tjerĂ«t! Tani, pas kĂ«tij zbulimi kaq tĂ« madh qĂ« Tare na bĂ«n nĂ« vitin 2020, (nĂ« ShqipĂ«ri ai do tĂ« ketĂ« fjetur gjumĂ«, prandaj e mĂ«soi tani kĂ«tĂ« gjĂ«), atĂ« tĂ« njĂ« zbutjeve tĂ« toneve Beograd-TiranĂ« dhe anasjelltas, Tarja bie sĂ«rish nĂ« gjurmĂ« agjenturash, duke ngrejtur pyetjen: mos vallĂ« “Brezi i Kuq” dĂ«rgohej me mision tĂ« ri? Apo shĂ«rbimet jugosllave kĂ«rkonin tĂ« depĂ«rtonin diasporĂ«n politike shqiptare nĂ« Itali? [Pseudonimi Bregu i kuq na u kthye nĂ« Brezi i kuq!]
Ja pra si e mbĂ«rthen Tare poetin e ri Martin Camaj, i cili duhet tĂ« zgjedhĂ« midis dy alternativave, ose Ă«shtĂ« agjent i ShqipĂ«risĂ«, ose Ă«shtĂ« agjet i UDB-s! Sepse, pĂ«rkundĂ«r kĂ«tyre insinuatave ndĂ«rkombĂ«tare, qĂ« sapo zbuloi Tarja, vajtja e Camajt nĂ« RomĂ« nuk ka si tĂ« jetĂ« dĂ«shirĂ« e tij vetĂ«, por ndonjĂ« urdhĂ«r! Dhe Tarja, si studjues i paanshĂ«m qĂ« Ă«shtĂ«, nuk do ti bjeri njeriu nĂ« qafĂ« kot! Ndaj ai bĂ«n dy pyetje, mos agjenti shqiptar “Brezi i Kuq” mori urdhĂ«r nga Tirana tĂ« ikĂ« nĂ« RomĂ«! Apo mos UDB-ja i ka dhĂ«nĂ« urdhĂ«r agjentit tĂ« saj! PĂ«r tĂ« gjetur tĂ« vĂ«rtetĂ«n midis kĂ«tyre tĂ« dyjave, Tarja shoqĂ«ron Camajn edhe nĂ« RomĂ«. Le ti shohim zbulimet e tij.
Nga dy letra qĂ« poeti i ri u ka dĂ«rguar miqve tĂ« tij nĂ« RomĂ«, na sillet nĂ« punimin shkencor tĂ« Tares njĂ«ra letĂ«r, e cila qenka fotokopjuar nga agjentĂ«t e CIA-s, mĂ« parĂ« se tĂ« shkojĂ« tek dĂ«rguesi i saj nĂ« RomĂ«. Duke lexuar letrĂ«n dallohet qartĂ« gjĂ«ndja dhe sikletet e nisura tek Camaj. Atij nuk i pranohen mĂ« poezitĂ« e tij nga shtĂ«pitĂ« botuese nĂ« KosovĂ«, Ă«shtĂ« kritikuar nga shumĂ« eksponentĂ« kosovarĂ«, Ă«shtĂ« dhĂ«nĂ« urdhĂ«r qĂ« tĂ« largohet nga puna nĂ« Universitetin e Beogradit, pĂ«r ‘tĂ« flitet se Ă«shtĂ« nacionalist dhe irredentist, tĂ« njohurit i largohen nga frika, vetĂ« Camaj ka frikĂ« mos e kthejnĂ« nĂ« ShqipĂ«ri, siç paskan kthyer Selman RizĂ«n, njĂ« person (mendohet se Dushan Mugosha) e paska quajtur bandit, jezuit, etj., ndaj ai don tĂ« largohet nga Jugosllavija, se ka frikĂ« pĂ«r jetĂ«n e vet. I gjithĂ« ky shqetĂ«sim i poetit tĂ« ri, pĂ«r studjuesin tonĂ« Tare Ă«shtĂ« diçka e stisur, diçka jo e vĂ«rtetĂ«. Ja si thotĂ« Tare, nĂ« shumĂ«s: “... analiza jonĂ« Ă«shtĂ« se kjo letĂ«r duhet marrĂ« me shumĂ« rezerva, pasi ka mundĂ«si qĂ« arsyet e vĂ«rteta tĂ« mos jenĂ« treguar nĂ« kĂ«tĂ« letĂ«r. PĂ«rse?” Si argument Tare na thotĂ«, se tek dy vĂ«llimet e tij poetike tĂ« botuara deri atĂ« kohĂ«, 1953 dhe 1954, nuk ka gjurmĂ« tĂ« irredentizmit shqiptar.
Nuk e di se cilin libër me irredentizëm shqiptar do të lejonin autoritetet jugosllave, përfshi aty edhe ato kosovare!?! Me sa shoh në internet, libri i dytë i Martin Camajt flet mjaft për vendlindjen, mallin ndaj saj. Ndoshta kaq ka mjaftur që autoritetet jugosllave të shqetësoheshin sado pak. Ose vjersha e tregime të tjera kanë qenë jo aq socialiste. Apo diçka tjetër jashtë krijimtarisë letrare mund të ketë ndikuar në vënien e tij në rreth. Siç përmendet në letër dhe në shkrimin e Tares, shumë kosovarë, funksionarë e të thjeshtë, nuk e shikonin mirë edhe nga fakti i martesës së tij me një serbe, gjë që mund të jetë shfrytëzuar nga autoritetet serbe për ta trashur edhe ca më shumë muhabetin, që të shtinin kështu në ftofje dhe grindje të mëtejshme shqiptarët e arratisur nga Shqipëria me shqiptarët-kosovarë të Jugosllavisë. Diçka dallon qartë, që Camaj ndihet mjaft i shqetësuar, gati i friksuar për jetën e vet në Beograd. Dhe ky shqetësim është i ri dhe jo i vjetër. Ndaj është Tare ai që vë veten e tij këtu në dyshim, duke kundërvënë fakte të viteve më parë me aktualitetin e vitit 1956.
Por Tare nuk ndalet nĂ« deduktimet e tij: “Me shumĂ« gjasĂ«, Gjeneral Mugosha ka parĂ« nĂ« figurĂ«n intelektuale tĂ« Camajt njĂ« mundĂ«si tĂ« artĂ« pĂ«r tĂ« depĂ«rtuar qarqet e diasporĂ«s shqiptare nĂ« PerĂ«ndim dhe, si rrjedhim, portretizimi i tij si njĂ« antijugosllav, pro irredentist mund tĂ« ketĂ« qenĂ« njĂ« tymnajĂ« pĂ«r ti dhĂ«nĂ« atij njĂ« alibi nĂ« qarqet shqiptare tĂ« diasporĂ«s.” MirĂ« se Mugosha ka parĂ« flori para syve, por ç’kish bĂ«rĂ« deri tani ky agjent i regjur i UDB-s, intelektuali i ri Martin Camaj, pĂ«r UDB-n jugosllave, qĂ« kjo ZyrĂ« tĂ« kishte kaq besim tek ky intelektual-agjent i saj?!? Ky agjent i sprovuar i UDB-s, letrari i ri Camaj nuk ka bĂ«rĂ« asgjĂ« pĂ«r UDB-n! MirĂ« se Mugosha na qenka qĂ«rruar prej floririt qĂ« ka parĂ«, por zotĂ«rinjt e UDB-s dhe shtetit jugosllav ç’do kĂ«rkonin tani nga tĂ« arratisurit e ShqipĂ«risĂ« nĂ« Itali? Ky emigracion politik shqiptar ishte i pĂ«rqĂ«ndruar tek shteti i E. HoxhĂ«s. Dhe shtetin e Enver HoxhĂ«s Jugosllavia e kĂ«saj kohĂ« nuk e shante mĂ«. Biles, Tare na sjell edhe njĂ« fakt tjetĂ«r, atĂ« tĂ« vajtjes kĂ«tĂ« kohĂ« tĂ« njĂ« qeveritari jugosllav tek organizatat e shqiptarve nĂ« Itali, i cili konfirmoi mbĂ«shtetjen e JugosllavisĂ« titiste pĂ«r ShqipĂ«rinĂ«; pra Jugosllavia nuk ishte kurrĂ« e interesuar pĂ«r ndonjĂ« ndarje tĂ« ShqipĂ«risĂ«, siç gjoja na kish propozuar vite mĂ« parĂ« djali i Çurçillit. E sĂ« fundi, mirĂ« Camaj paska marrĂ« urdhĂ«r nga UDB-ja pĂ«r aktivitet nĂ« Itali, po si ka mundĂ«si qĂ« ky agjent i regjur i UDB-s, na largohet pas nja tre vjetĂ«sh pĂ«r nĂ« Gjermani?!? Pse, kĂ«shtu punojnĂ« agjentĂ«t e shteteve? Apo kĂ«shtu punojnĂ« agjentĂ«t e Tares?!..
MeqĂ« Tare nuk gjen as edhe njĂ« gjurmĂ« spiunazhi dhe agjenture tĂ« Camajt nĂ« Itali nĂ« ato rreth tre vjet ndĂ«njie, pĂ«rveç njĂ« angazhimi tĂ« tij me revistĂ«n e re letrare, Shejzat, ai gjen aty personalitete tĂ« rĂ«ndĂ«sishme anti-komuniste, si Ernest Koliqi p.sh., me tĂ« cilĂ«t vazhdon thurrjen e rrjetĂ«s agjenturore tĂ« letrarit Camaj. Dhe kuptohet, me tĂ« tillĂ« personalitete, tĂ« cilĂ«t i kanĂ« kontaktet me gjithfarĂ« njerĂ«zish tĂ« tjerĂ« tĂ« agjenturave tĂ« huaja anti-sovjetike, kryesisht me njĂ«rĂ«z tĂ« CIA-s dhe BND-s gjermane, tashmĂ« Auroni ynĂ« mund tĂ« aludojĂ« dhe provojĂ« poli-agjenturizmin e Camajt! E lezeçme Ă«shtĂ«, se tek flet pĂ«r kontaktet e Ernest Koliqit, ish-ministrit shqiptar tĂ« arsimit nĂ« kohĂ«n e ItalisĂ«, me njĂ« agjent tĂ« GjermanisĂ«, mĂ«sojmĂ« se ky agjent i shiste “tĂ« dhĂ«nat” e marra nga Koliqi tek agjenti tjetĂ«r i KGB-s sovjetike. Kuptohet se fantazia e Auronit nuk ka kufinj pas kĂ«saj. NdonĂ«se ai na bĂ«n fjalĂ« pĂ«r fillimin e punĂ«s sĂ« Camajt nĂ« Universitetin e RomĂ«s, njĂ«kohĂ«sisht ai na flet pĂ«r njĂ« pagesĂ« qĂ« Camaj na merrka nga shteti italian. Mirpo Tare nuk sqaron atĂ« qĂ« e di çdo kush, se Camaj ishte i regjistruar tashmĂ« si azilant politik. Dhe, si i tillĂ« kishte tĂ« drejtĂ«n e marrjes sĂ« pagesĂ«s sĂ« azilantit. NĂ« kĂ«tĂ« pikĂ«, Tare duhej tĂ« na shpjegonte se kur filloi punĂ« si mĂ«sues nĂ« Universitet dhe si paguhej aty! Pasi mund tĂ« ketĂ« qenĂ« –siç ndodh me tĂ« gjithĂ« mĂ«suesit fillestarë– me orĂ« dhe pagĂ« tĂ« reduktuar. Por nuk pĂ«rjashtohet edhe mundĂ«sia alla shqiptarçe, e regjistrimit tĂ« emrit tĂ« Camajt nga Koliqi tek listat e njerĂ«zve qĂ« kishin ndihmuar ItalinĂ«, apo kulturĂ«n italiane, apo diçka e kĂ«tillĂ«.
Në punimin investigativ të Tares sillet edhe fakti i shpëtimit të Petro Markos, shkrimtarit të dëgjuar shqiptar, në vitin 1943 në Itali, nga Ernest Koliqi, pak para se mund të pushkatohej nga gjermanët. Kështu që edhe Petro Marko nuk shpëton nga pena e Tares pa u aluduar si agjent! Kot nuk bëri burg politik në Shqipëri ai!
Nga dosjet shqiptare tĂ« sigurimit, dyshohet se Camaj punonte nĂ« Itali pĂ«r UDB-n jugosllave. Ky dyshim i sigurimit shqiptar Ă«shtĂ« provĂ« pĂ«r Taren, se Camaj punonte pĂ«r UDB-n! “NĂ«pĂ«rmjet raporteve tĂ« agjenturĂ«s shqiptare nĂ« Itali ne mund tĂ« ndjekim aktivitetin e Camajt, si dhe bindjen qĂ« Inteligjenca Shqiptare kishte pĂ«r tĂ«, se ai vepronte pĂ«r llogari tĂ« UDB-sĂ« dhe InteligjencĂ«s Gjermane. ... Po kĂ«shtu tĂ« duket e pamundur qĂ« Koliqi, i cili kishte rekomanduar pĂ«r ShĂ«rbimin Sekret Gjerman eksponentĂ« tĂ« diasporĂ«s kroate, rumune dhe bullgare, tĂ« mos kishte afruar edhe Camajn pĂ«r llogari tĂ« ShĂ«rbimeve sekrete, qĂ« ai kish bashkpunim. PĂ«r kĂ«tĂ«, puna pĂ«r nxjerrjen e “Shejzat” i ofronte atij njĂ« mbulim tĂ« shkĂ«lqyer.”
Ja pra sa kollaj u provua gjithshka! Dedektivi Tare gjeti agjentin e katër agjenturave, asaj shqiptare në fillim, asaj jugosllave pastaj, më tej asaj italiane, dhe në fund asaj gjermane! Ky agjent quhet Martin Camaj!
Sikur tĂ« ndalemi pak kĂ«tu, do tĂ« thonim se shumĂ« nga kĂ«to informacione dhe dyshime, sigurimi shqiptar i merrte edhe nga shqiptarĂ«t e JugosllavisĂ«, kryesisht kosovarĂ«. Dallohet qartĂ«, se kĂ«to informacione pĂ«r njerĂ«z intelektualĂ« e letrarĂ« si Martin Camaj kanĂ« qenĂ« trillime dhe shpifje, pĂ«r njĂ«rĂ«n e tjetrĂ«n arsye. Pa u ndalur kĂ«tu nĂ« arsyet e inateve kosovare ndaj shqiptarve qĂ« nuk tregojnĂ« urrejtje si ‘ta ndaj ndonjĂ« gjĂ«je serbe, me interes do tĂ« ishte kĂ«tu projekti jugosllavo-serb pĂ«r pĂ«rçarjen e shqiptarve me kosovarĂ«t, gjĂ« qĂ« ata do e kenĂ« arritur edhe me serbĂ« tĂ« hequr si kosovarĂ«, e qĂ« kanĂ« penetruar kĂ«shtu si kosovarĂ« nĂ« shĂ«rbimin shqiptar tĂ« Kadri Hazbiut. Ky Ă«shtĂ« njĂ« fenomen i mundshĂ«m dhe llogjik, qĂ« duhet tĂ« ketĂ« ndodhur pĂ«rgjatĂ« LuftĂ«s sĂ« FtohtĂ«, pse jo edhe para saj e deri mĂ« sot. Ndaj dhe sigurimi shqiptar i kohĂ«s vetĂ«m sa dyshon, por nuk beson nĂ« informacionet e sjellura. Tani çudia nuk Ă«shtĂ« kjo lojĂ« jugosllave dhe sot serbe, dhe as shpifjet e kosovarve inatçinj, (pĂ«r hir tĂ« sime vjerre do fle me mullixhinĂ«); çudia Ă«shtĂ« se sot kĂ«to lojra gjytryme na vijnĂ« nga njĂ« historian shqiptar, i cili duket ka vendosur ta sedimentojĂ« nĂ« lapidar thĂ«nien –tashmë– popullore: gĂ«rmo Tare, gĂ«rmo, se qenin e ngordhur ke pĂ«r tĂ« gjetur! Dhe mĂ« e keqja, gjen njerĂ«z, qĂ« nisin tĂ« besojnĂ« nĂ« kĂ«to pĂ«rrlla alla taresh!
Edhe pĂ«r periudhĂ«n e vajtjes dhe shpĂ«rnguljes nĂ« Gjermani, Tarja ynĂ« vazhdon me tĂ« njĂ«jtin stil: “Mos vallĂ« lĂ«vizja e Camajt pĂ«r Gjermani kishte tĂ« bĂ«nte me interesimin e UDB-sĂ« pĂ«r organizatat kosovare? Apo bashkpunimi i Ernest Koliqit me ish-Shefin e SD gjermane Karl Hass i kishte hapur rrugĂ« edhe Camajt pĂ«r tĂ« qenĂ« nĂ« kontakt me kĂ«tĂ« ShĂ«rbim?”
Dhe si gjithnjĂ«, pĂ«rmes fjalĂ«ve kyçe, si dokumenti, roli i tij, njĂ« informacion, mori kontakte, takoi nĂ« fshehtĂ«si, rezultoi, ka mundĂ«si, Ă«shtĂ« parĂ« i shoqĂ«ruar, ngrihet dyshimi, u identifikua, e konfirmoi, raportoi, erdhi njĂ« dĂ«shmi, kjo enigmĂ«, e tĂ« tjera si kĂ«to tĂ« shoqĂ«ruara me emra njerĂ«zish, gati sugjestionojnĂ« lexuesin e pamĂ«suar mĂ« tĂ« kĂ«tilla “zbulime”. PĂ«rmendet njĂ« profesor kosovar nĂ« Austri, Kris Maloki, tĂ« cilit gjithashtu i ka vajtur emri nĂ« dosjet amerikane tĂ« CIA-s, ku kjo thjesht mblidhte informacione mbi shqiptarĂ«t e shquar nĂ« diasporĂ«, dhe ku njĂ« agjent i saj propozonte shfrytĂ«zimin e kĂ«tij profesori pĂ«r tĂ« vjelĂ« informata nga profesorĂ«t e tij kolegĂ« nĂ« TiranĂ«, mbi udhĂ«heqĂ«sit e ShqipĂ«risĂ«!!! Kuptohet, se as mund tĂ« besohet, qĂ« CIA amerikane kish mbetur tĂ« mblidhte informata mbi udhĂ«heqĂ«sit shqiptarĂ« nga lĂ«ng pas lĂ«ngut tĂ« lĂ«ngut! Ajo kĂ«to informata i merrte mĂ« pastĂ«r nga ambasadat perĂ«ndimore nĂ« TiranĂ« dhe agjentĂ«t jugosllavĂ« apo grekĂ« nĂ« ShqipĂ«ri, apo dhe nĂ« Jugosllavi e Greqi.
Por Tare nuk preokupohet nga budadallĂ«qet qĂ« sjell, ai vazhdon –po ti pĂ«rafrohemi komentit tĂ« njĂ« komentueseje me emrin Alba– po si Schvejku nĂ« tĂ« folurĂ«n e tij: “Mos vallĂ« Koliqi, rekrutues informatorĂ«sh pĂ«r zbulimet e huaja, ka tentuar tĂ« fusĂ« nĂ« lojĂ«n e shĂ«rbimeve sekrete tĂ« huaja edhe Prof. Malokin? Mos vallĂ« refuzimi i Malokit Ă«shtĂ« edhe shkaku i mosmarrveshjeve [me Camajn], tĂ« cilat ndoshta i sollĂ«n edhe humbjen e KatedrĂ«s sĂ« gjuhĂ«s shqipe nĂ« universistetin e Mynihut?” Tare Ă«shtĂ« i palodhshĂ«m ti zbĂ«rthejĂ« tĂ« gjithĂ« agjentĂ«t! Deri dhe nĂ« vitet ’80 ai gjen prova tĂ« agjenturizmit tĂ« Camajt, e pikĂ«risht tek dĂ«shmi tĂ« shqiptarve qĂ« e kanĂ« takuar letrarin Camaj nĂ« Mynih, ku shkonin pĂ«r tĂ« studjuar, biseda kĂ«to nĂ« tĂ« cilat Camaj kalonte –pas diskutimit tĂ« problemeve gjuhĂ«sor– tek pyetjet mbi ShqipĂ«rinĂ«! Ja pra, a nuk provon kjo katĂ«rcipĂ«risht agjenturizmin e Camajt?!?
Ehh, i shkreti shkrimtari ynë i dashur e i nderuar, Martin Camaj! I dhimte të shkretit në shpirt vendlindja e paparë, Shqipëria e largme, jeta e dikurshme mbetur vetëm në kujtime. Dhe pyeste i shkreti, siç pyesnin të gjithë shqiptarët e ikur herët në perëndim ata që sapo vinin nga Shqipëria. Mirpo ja që ka mëndje të ndritura si Auron Tare, të cilat shohin pas kësaj dhimbje shpirtërore të shprehur me interesimin për atdheun, spiunazhin anti-atdhetar! Sa mëndje të ndritura që kemi! Mos vdekshin kurrë mëndje të këtilla, se kam dy ditë që po qesh së brendshmi me zbulimet e Auron Tares. Dhe shpresoj, që këto zbulime të nxisin lexuesit ti kërkojnë dhe lexojnë poezitë, tregimet, novelat dhe romanet e Martin Camajt! 9.7.2020
(Gjindet edhe ne faqen time te internetit: fjale cimbuese)


  Gjithsej 84 faqe: « E parë ... « 74 75 76 77 78 79 80 81 82 [83] 84 »
Trego 84 mesazhet në një faqe të vetme

Materialet që gjenden tek Forumi Horizont janë kontribut i vizitorëve. Jeni të lutur të mos i kopjoni por ti bëni link adresën ku ndodhen.