Forumi Horizont Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »
Trego 3 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Shkarkime - Download (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=347)
-- Oxford Advanced Learner Dictionary (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=16786)


Postuar nga J. Morrison datė 21 Janar 2009 - 18:28:

Oxford Advanced Learner Dictionary

Eshte programi-fjalor me i mire qe ekziston ne qarkullim ne gjith boten, dhe per ju falas, mjafton ta zbrisni nepermjet rapidsharit. Qe ta instaloni duhet te keni deamon tools. Beni unzip te gjitha failet + crack dhe filloni instalimin. Krackun e ben vet, ju thjesht instaloheni.

http://rapidshare.com/files/113852906/oald.part1.rar
http://rapidshare.com/files/113858547/oald.part2.rar
http://rapidshare.com/files/113860166/oald.part3.rar
http://rapidshare.com/files/113861922/oald.part4.rar
http://rapidshare.com/files/113863484/oald.part5.rar
http://rapidshare.com/files/113865300/oald.part6.rar
http://rapidshare.com/files/113850946/oald.part7.rar
http://rapidshare.com/files/11527189...DICTIONARY.rarNdiq proceduren sipas radhes dhe cdo gje do vej mire....., nese nuk respekton proceduren ka shume mundesi te mos ia dalesh mbane.

1. Gjeja e pare eshte qe duhet te kemi ne PC eshte programin "winrar" per te bere unzip (depaketimin) filet e zipuar. E gjen nepermjet googlit dhe eshte gjithmon falas, instaloje dhe mbaje ta kesh se do te duhet gjithmon per filet e zbritura nga Rapidsheri apo ndonje site tjeter.

2. Kerkojme ne google Deamon tools (me kerkesen "free download deamon tools") e zbresim dhe e instalojme ose mund te kerkoj vete te instalohet (run) nderkohe qe ti e zbret.

3. Zbresim te 8 copezat nga rapidshare dhe i veme te gjitha ne nje file te hapur ne desktop (kur mbaron secila copez, hapet dritarja e winrarit dhe nderkohe marrim filen nga dritaria me mouse dhe e hedhim tek dosja ku duam). Mbasi te kemi mbaruar me shkarkimin e te gjithave klikojme tek dosja e pare (e cila ka ikonen e librave dhe jo te dosjes) me te djathten dhe zgjedhim unzip (zgjedhim ate qe shkruan unzip dhe emrin e dosjes), nderkohe i mer vet winrari dosjet e tjera, keshtu ato behen unzip te gjitha vete. Kurse dosjen e krakut beje ne vecanti nga te tjerat.

4. Me krakun nuk kemi pune fare, thjesht duhet te jete aty. Pasi te kemi hapur dosjen e Oksfordit (OALD), njerin file do shikojme me ikonen e deamon tools (Duhet te kemi instaluar dhe ta kemi ven ne pune Deamon tools, ndryshe nuk e shikojme ikonene e tij, por thjesht nje file qe nuk e hapim dot) klikojme mbi te dhe instalimi fillon (ne cdo instalim te nenprogrameve klikojme next or yes dhe mbasi istalohet finish or close, ne menyre qe instalimi te vazhdoj me nenprogramet e tjere dhe instalimin e vet fjalorit deri ne fund). Nese kemi ne PC programe te itunes dhe Quick time player i c'instalojme ato para se te fillojme instalimin e oksfordit, per arsyen qe fjalori te kaloj programet e veta perkatese te itunes dhe quick time player.

5. Fill mbasi e kemi instaluar vemi ne desktop dhe klikojme ikonen e fjalorit (qe eshte nje busull blu), do shikojme qe programi rend ne menyre normale. (derisa sa ti te kesh fikur PC apo te kesh bere restart, ndyshe shiko proceduren me posht)

6. Nese fikim PC dhe e ndezim, qe te hapesh fjalorin duhet te rendim me pare Deamon tools, me pas vemi tek ikona e tij poshte ne bar (me ngjyre te kuqe). Klikojme me te djathten dhe zgjedhim me radhe: Virtual CD/DVD-ROM/ set number of devices.../ 1 driver (Nese vemi tek my computer ne desktop dhe e hapim. do shikojm qe eshte krijuar dhe nje tjeter DVD Driver, pikerisht kete ben deamon tools, hap nje Driver tjeter per te genjyer programin e oksfordit qe gjoja CD e oksfordit e ke dhe e ke futur brenda, ne menyre qe kur te hapesh fjalorin te mos ta kerkoj CD qe te rendi.).

Klikojme prap tek ikona deamon tools ne bar dhe zgjedhim me radhe: Virtual CD/DVD-ROM/ device 0: [E, F, ose G] Empty/ Mount image, do shohesh qe hapet dritaria qe kerkon per failin qe kerkon te fusesh. nepermjet driares shkon te DOsja e fjalorit dhe gjen failin OALD ben open dhe serisht open dhe te shfaqet: "[Dictionary] Oxford Advanced Learner's Dictionary 7th Ed" klikon mbi te dhe kaq ishte. (po te vesh tani tek my komputer do shohesh se tek driveri qe hapi deamon tools eshte futur disku i fjalorit OKSFORD, kjo eshte genjeshtra e demon tools. PAstaj ne desktop shfaqet dritaja ne se do te hapesh fjalorin edhe po nuk u hap, hape vet nga ikona e fjalorit ne desktop.

PErsa i perket fjalorit mund te degjosh edhe shqiptimin e fjales qe kerkon duke klikuar anash fjales tek nje ikone e vogel ne formen e spikerit.

Kujdes mos u ngatroni me filet qe jane brenda tek CRACK_OXFORD_ADVANCED_LEARNER_DICTIONARY (ky eshte kraku).


  Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »
Trego 3 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.