Forumi Horizont Gjithsej 39 faqe: « E parė ... « 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39]
Trego 1913 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Nė rrotė tė lirė...kėtu nuk ėshtė filozofia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=263)
-- Cfare po beni tani,tani?! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18444)


Postuar nga shelgu datė 13 Prill 2017 - 01:58:

po shikoj Montalbanon


Postuar nga eliz datė 17 Prill 2017 - 21:37:

Po degjoj Shakiren me Deja vu dhe shof mbesen qe kercen bachata


Postuar nga shelgu datė 27 Prill 2017 - 01:14:

Jam futur thelle ne politike. Nuk di a do kemi lufte me Korene e Veriut


Postuar nga Vizioner datė 29 Prill 2017 - 17:28:

Citim:
Po citoj ato qė tha shelgu
Jam futur thelle ne politike. Nuk di a do kemi lufte me Korene e Veriut


PO, 140%


Postuar nga robert datė 01 Maj 2017 - 17:23:

Citim:
Po citoj ato qė tha shelgu
Jam futur thelle ne politike. Nuk di a do kemi lufte me Korene e Veriut

Lufte me korene e veriut?!.. Qe d.m.th. lufte me Kinen?! Nuk e besoj! Por filmat dhe planet qe behen tek ai pesekendori ne Uashington, i dine vetem pak njerez! Keshtu qe siguri nuk ka sot per asgje. Aq me pak me kete kok-laker-ngjyrosurin!


Postuar nga eliz datė 28 Qershor 2017 - 00:15:

Sa pash kete dokumentarin
https://youtu.be/UTMxfAkxfQ0


Postuar nga shelgu datė 01 Korrik 2017 - 23:33:

Po mire si i behet me ate te korese?
Sa per Kinen, nuk eshte fare problem sepse Taivani nuk u mekua kot. Ja bleu ca arme tani, neser do kerkoje nendetse


Postuar nga Fajtori datė 12 Shtator 2017 - 21:21:

Po germoja per ca gjera dhe me doli perpara ky artikulli, qe me solli ne mend Robertin e forumit tone
http://theness.com/neurologicablog/...ks-and-physics/

Se dija qe paska terminologji te caktuar per shkencetare te caktuar... :p


Postuar nga robert datė 13 Shtator 2017 - 17:23:

Artikullin ne anglisht une e perktheva shpejt me google dhe e lexova, perfshi edhe disa nga komentet. Mirpo nuk merrej me problemin shkencor qe permendte, por merrej me karakteristikat e atij/asaj fizikantit dhe pseodoshkencetarit ne pergjithsi, gjera keto per te cilat mund te spekullosh ne lidhje me persona te caktuar si te duash!
Ndersa persa i perket kujteses ne lidhje me mua, te faleminderit, sepse me ngrite pa dashur, duke me krahasuar me kete (pseudo)shkencetar, i cili eshte bere objekt opinionesh, ndersa "teorite" e mia as qe ka ndermend njeri ti permende. S.d.q., une i hyj cdo diskutimi kur behet fjale per probleme konkrete shkencore, (kuptohet, nese i kuptoj), ndersa ne artikuj opinionesh me duket humbje kohe te marresh pjese. Bota ne nje mendje nuk do te jete asnjehere.


Postuar nga Fajtori datė 18 Shtator 2017 - 18:26:

Citim:
Po citoj ato qė tha robert
Bota ne nje mendje nuk do te jete asnjehere.


Prandaj duhet demokracia. Thuhet se J.F. Kennedy ndante kabinetin e tij ne dy grupe qe duhet te mbronin teza te kunderta, ne menyre qe sado i vogel te ishte kundershtimit te kishte mundesi te zhvillohej ne opinione te artikuluara mire.

Personalisht nuk flas mbi teorite e tua sepse jam i vetedijshem per injorancen ne fushen e fizikes. Ama ai pershkrimi aty te ngjante, per ideal te partise. :p Qofsha i gabuar.


Postuar nga robert datė 23 Shtator 2017 - 21:01:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Ama ai pershkrimi aty te ngjante, per ideal te partise. :p Qofsha i gabuar.

Po c'a thua!? Ai shkencetari (apo pseudo) kishte nxjerre alamet teorish, ndersa une vetem "entropine" e Klauzenit qe (pretendova se e) ktheva me koke lart, gjithnje kur kemi te bejme (teorikisht te pakten) me sisteme te mbyllura, qe ne fakt nuk i kemi ne natyre, por vetem ne buljera te ndryshme pa vrime siguracioni kundra presionit te lendes se caktuar. Ndersa kur kemi te bejme me sisteme te hapura, sic jane thuajse te gjitha sistemet ne natyre, (e ndoshta edhe vete Universi), kuptohet se mund te themi qe kemi rritje te entropise, (sic thoshte edhe Klauzeni), cfare sjell nje transformim, pra gjendje te re, sepse sistemi eshte i hapur dhe nje energji e re hyn ne nie sistem tjeter. Mirpo Klauzeni fliste vetem per sistemet e mbyllura, (ato buljerat qe plasnin para se ti projektonin me sistemin e valvules se sigurimit). Nese sistemi eshte i mbyllur dhe kurrfar energjie e re (apo materie e re) nuk hyn, si paskemi rritje te entropise, pra rritje te transformimit ne njerin krah!? (Pastaj, qe levizja jo gjithmone eshte e kthyeshme, aq me pak per fenomenet e natyres, perse na hyn ky fakt neve ne pune, kur kjo eshte e vetedijshme!?)
Pastaj per te tjerat, Natyra per mua funksionon mjaft thjeshte, pa ato formulat e pakuptueshme matematikore te mekanikes kuantike. Dualizmi eshte i kudondodhur. Nejse, here tjeter me shume, sepse fizika eshte e bukur dhe do kohen e vet.


Postuar nga robert datė 24 Shtator 2017 - 16:59:

Edhe dicka kam harruar ketu une, entropia ne fakt nur eshte njesi filzike; mendoj se me 'te mund te merret me mire filozofija se sa fizika, per me teper qe sistemet ne natyre jane te hapura dhe jo te mbyllura, per te cilat fliste Klauzeni.


Postuar nga Vizioner datė 13 Gusht 2019 - 07:14:

...duke pire Kaffee e pas pak te behem gati per ne Pune.


  Gjithsej 39 faqe: « E parė ... « 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39]
Trego 1913 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.