Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letersia Boterore > Kaleidoskop
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 4 [5]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
3sto
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 12/08/2011
Vendbanimi:
Mesazhe: 32

Helena

Më ngrite të vdekur, që nga varri
Me vullnetin e magjishëm,
Më ngjalle me epsh-përvëlim-zjarri,
Por zjarrin tim s’di ta fashitësh.

Ngjish buzët mbi të miat buz’,
Sa hyjnore firom’ e njeriut!
Unë shpirtin tënd e pi me fund,
Të vdekurit janë të panginjur.

Haine

përktheu tristo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Maj 2012 11:06
3sto nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė 3sto Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me 3sto (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: 3sto Shto 3sto nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto 3sto nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Shume bukur tristo.
Urime dhe suksese te metejshme

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Maj 2012 20:36
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
3sto
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 12/08/2011
Vendbanimi:
Mesazhe: 32

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Shume bukur tristo.
Urime dhe suksese te metejshme


Falemnderit për fjalët e mira.

Një ndreqje e vogël gabimi: Në shënimin tim të mëparshëm, në rreshtin
Citim:
Po citoj ato që tha 3sto

dhe në fund ngatrrohet fjala “die Toten” -“të vdekurit” me “die Stärblichen” - “vdekatarët”, “të vdekshmit”.fjala "die Stärblichen" duhet shkruar "die Sterblichen".

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2012 11:09
3sto nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė 3sto Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me 3sto (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: 3sto Shto 3sto nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto 3sto nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
3sto
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 12/08/2011
Vendbanimi:
Mesazhe: 32

An meine Mutter B. Heine, (Geborene v. Geldern)

I

Ich bin’s gewohnt, den Kopf recht hoch zu tragen,
Mein Sinn ist auch ein bißchen starr und zähe;
Wenn selbst der König mir ins Antlitz sähe,
Ich würde nicht die Augen niederschlagen.

Doch, liebe Mutter, offen will ich’s sagen:
Wie mächtig auch mein stolzer Mut sich blähe,
In deiner selig süßen, trauten Nähe
Ergreift mich oft ein demutvolles Zagen.

Ist es dein Geist, der heimlich mich bezwinget,
Dein hoher Geist, der alles kühn durchdringet,
und blitzend sich zum Himmelslichte schwinget?

Quält mich Erinnerung, daß ich verübet
So manche Tat, die dir das Herz betrübet?
Das schöne Herz, das mich so sehr geliebet?

II

Im tollen Wahn hatt ich dich einst verlassen,
Ich wollte gehn die ganze Welt zu Ende,
Und wollte sehn, ob ich die Liebe fände,
Um liebevoll die Liebe zu umfassen.

Die Liebe suchte ich auf allen Gassen,
Vor jeder Türe streckt ich aus die Hände,
Und bettelte um g’ringe Liebesspende –
Doch lachend gab man mir nur kaltes Hassen.

Und immer irrte ich nach Liebe, immer
Nach Liebe, doch die Liebe fand ich nimmer,
Und kehrte um nach Hause, krank und trübe.

Doch da bist du entgegen mir gekommen,
Und ach! was da in deinem Aug’ geschwommen,
Das war die süße, langgesuchte Liebe.

Heinrich Heine

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2012 11:12
3sto nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė 3sto Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me 3sto (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: 3sto Shto 3sto nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto 3sto nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
3sto
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 12/08/2011
Vendbanimi:
Mesazhe: 32

Nënës sime, B Haine, (në vajzëri f. Geldern)

I
Të rri pak kryelart' e kam zakonë,
Gjykimin kam të ashpër dhe të prerë;
Përballë të më dilte mbreti vetë,
Me siguri që sytë s’do ulja poshtë.

Por, nënë e dashur, pa të thënë s'rri dot:
Sado krenar të jem dhe hijerëndë,
Në pranin' tënde aq të ngroht', të ëmbël,
Një pafuqi thellë gjirin ma mbush plot.

Është shpirti yt që fshehtas më nënshtron,
I larti shpirt që të gjithin më përshkon
Dhe si rrufeja qiellit fluturon?

Më vret kujtimi për kohën e shkuar,
Kur zemren tënde shpesh kam turbulluar,
Të mirën zemër që fort më desh mua.

II
I prishur mendsh larg mora arrati.
Kërkoja botës mbarë t'ia gjeja fundin,
Mos dashurin' e takoja gjëkundi,
Në krahë ta merrja plot me dashuri.

Dashuri kërkova përfund çdo sokaku,
S'lashë prag e portë pa zgjatur dorën time
Porsi lypsar për lëmoshë dashurie -
Më qeshën ftohtë, më dhanë urrejtje – akull.

I rashë pas, gjithmonë kërkova unë,
Por dashurinë, jo, s'e gjeta kurrë,
U ktheva në fund i turbullt, i sëmurë.

Por ja ku dole ti përballë në portë
Dhe ah! Ajo që vishte syt' e njomë,
Dashuria ish, që më kot lypa në botë.

Haine

përktheu tristo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2012 11:20
3sto nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė 3sto Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me 3sto (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: 3sto Shto 3sto nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto 3sto nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Me dashamiresi, meqe shoh qe i paske hyre thelle perkthimit.

e kam zakonë,


Te them te drejten une personalisht, megjithese nuk kam asnje te drejte profesionale qe ta them kete, nuk i shoh si arritje poetike format e vjetra krahinore

Do te preferoja " e kam zakonin"

Kam degjuar nga nje poet qe ai preferon te kendoje(vjersheroje) ne te foluren e krahines se tij dhe me vone i ripunon ne shqipen letrare. Behet fjale per te foluren e nje krahine te jugut ku muzika popullore eshte dominante. Besoj se ai ka pasur sukses me kete menyre.


Me siguri që sytë s’do ulja poshtë.

Besoj qe per hir te ritmin duhet "syt'", me apostrof mbasi fjala pasardhese nuk fillon me zakore, qe te kishe mundesi te gelltisje nje germe kur je duke lezuar poezine.

Tristo me vjen keq te te them qe te tilla shmangje nga ritmi shihen aty ketu tek perkthimet e tua.

Megjithate jane ne nivel mhaft te mire dhe sigurisht qe po te rendohet akoma puna ne drejtim te ritmit dhe "stresit"(atje ku bie theksi, do te dilnin nje mrekulli.
Pershendetje dhe urime.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Maj 2012 01:05
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 00:13 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 4 [5]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letersia Boterore > Kaleidoskop

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.