Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Mediat Shqiptare > Ah, kjo gazetaria shqiptare!!!
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Bjeri telefonit.

Ne Shqiperi ka shume mulinj ere, dhe eshte kollaj te luftosh me mullinjte e eres (ose ti flasesh murit). Une mora ne telefon nje media sepse doja te dhuroja nje shume parash per nje familje ne nevoje (familjes nga Dibra qe denoncoi Shukri Xhelilin). U pergjigjen gjithe bezdi, pastaj me thane te merrja dite tjeter se ishte e diele. I kerkova te me jepnin nje nr telefoni te gazetarit qe njihte familjen, qe te shkurtoja punet. Pastaj me kaluan nje menaxhere qe tha gjithe bezdi se do me merrte mbrapsh. Dhe nuk mori asnjehere. Kshu qe dhe une e lash (me dy mendja e kisha sidoqofte).

Ne vendin e kafsheve nuk mund te sillesh si njeri, shqiptaret kuptojne vetem dhunen verbale dhe detyrimin. E tregon politika shekullore qe jane ndjekur, qekur lindi si shtet (Fan Noli, Mbreti Zog, atentatet, grushtet e shtetit) dhe deri sot qe Edi Rama po ben reforma "te dhimbshme" qe detyron njerezit te paguajne dritat. Shqiptaret kane mentalitet skllavi, e bejne punen me dhune.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Qershor 2016 18:44
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cecilia
Adoleshente

Regjistruar: 14/04/2006
Vendbanimi: Nė bankat e shkollės.
Mesazhe: 8180

E mer Faje, sa te drejt ke. sic e the dhe vete mungon shpirti praktik atje.
ca do e gjente ate te te jepte ty nr e telit direkt dhe te mbaronte pune...

i komplikojne aq shume gjerat sa qe thu ti sikur ca po bejne.. nje vrime ne uje bejne ne fakt.

__________________
Sto lavorando duro per preparare il mio prossimo errore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Qershor 2016 11:46
cecilia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cecilia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cecilia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cecilia Shto cecilia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cecilia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 870

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Bjeri telefoni

Nje sekonde njehere! Ngjarja qe ti sapo tregove fajtor, mire qe nuk te ka cuar ne hetim dhe ne arrestim, pasi njeriu pas telefonit mund te jete nje keqberes! Por po e ndryshoj ngjarjen tende, dhe po them se ti u lidhe me e-mail me nje media te caktuar dhe 1. ti je (behesh) i njohur per kete media nga emri yt ne adresen e e-mailit, 2. problemi yt eshte thjesht nje pyetje apo disa pyetje, si p.sh., si mund ta ndihmojme kete familje te kercenuar ne njerzit e penes, a na lejohet ndonje shkrim ne median tuaj, a na lejohet organizimi i nje peticioni, etj. pyetje te tuat. Pas ketij e-maili, ti nuk merr pergjigje per pyetjet e tua, por merr nje e-mail nga kjo media per programin javor/ mujor te kesaj medias. Ti i shkruan serish pyetjet e tua dhe nuk merr pergjigje kurre per keto pyetje qe ke bere. Nga ana tjeter ti shikon ne shume media te tjera, (sic kam pare dhe une, ne rastin e asaj shoqates qe permenda), se kryetari i kesaj medie nuk merr nje pergjigje nga ministria e kultures, pas nje pyetje qe ai ka drejtuar atje, (sic dhe Petrit Ymeri i shoq. se botuesve shq. bente gjemen ne nje interviste te tij, se perse min. e kult. nuk i kish kthyer pergjigje per nje problem te ngritur prej tij)!
Mire deri ketu, se keto lloj "injorimesh" jane te zakonshme ne Shqiperi. Por po themi se ky nuk eshte rasti i pare i ketille, qe ty te ndodh, e biles as rasti i pare qe ti e denoncon ne media, (sic edhe Petrit Ymeri e denoncoi ne media rastin kur min. e kult. nuk i ktheu pergjigje). Ne shume raste te ketilla qe ti denoncon ne media, ti perplasesh me heshtje te plote. Mor po nuk te thote as edhe nje gazetar te pakten: ma sqaro me mire problemin, qe ta ndjek, pasi pershkrimi yt eshte disi i turbullt!
Mire deri ketu, se po pranojme qe media e tere eshte e paguar, pra ne jetojme ne nje diktature, ku cdo mendim i pavarur cencurohet me te gjitha rruget dhe menyrat. E per tu dukur se ekziston nje fare demokracie, jepen (gjoja) perplasje te vete krereve, sa per tu hedhur sy njerezve, se ja demokracia ekziston. Por per tu gjykuar nuk gjykohet as edhe nje! (Pra si dhe ne rastin ku Petrit Ymeri gjoja na ankohet ndaj min. se kult. se pse nuk i kthyen pergjigje!) Mirpo tani na del nje problem kardinal! Nese kjo lloj censure, apo kjo lloj diktature, u behet e njohur nje shumice njerzish (nepermjet internetit), dhe nese kjo shumice njerzish as qe interesohet fare per disa shqetesime qe nje njeri na ngren, atehere ne kete rast une do te thoja se, ose ky shqetesim nuk eshte artikuluar si duhet, keshtu eshte i pakuptueshem per njerzit, ose ky njeri nuk ka te drejte, pra shqetesimi i tij eshte vetem ne koken e tij, pra ai eshte i semure nga mendja, ose kjo shoqeri nuk eshte normale, (mund te jete e paditur, e lodhur, e mashtruar, etj), sa te dalloje nje padrejtesi, qe neser dej mund te shtohet, apo ti bjere edhe shume te tjerve.
E kuptove pra ne fund problemin?!? Kemi te bejme me nje detyre informimi qe nje person juridik (institucion, shoqate, organizate, zyre shteterore, organ, etj.), duhet ti jape nje personi civil. Dhe kjo detyre nuk kryhet! Pervec kesaj, edhe media ben veshin e shurdher! Dhe se fundi nuk po dallohen as mendime te njerezve per te tilla probleme, (pa llogaritur ketu qe, ashtu si ne media, kemi edhe ne internet sherbyes te parellinjve, njerez pa karakter, qe keto shqetesime te shfaqura ne internet, ti emulsojne me menyra te sterholluara, per te cilat do flas tjeter here)!
Ku calon pra problemi, ne rastin tim, tendin, e te tjerve???

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Qershor 2016 17:51
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 870

Citim:
Po citoj ato që tha cecilia
ca do e gjente ate te te jepte ty nr e telit direkt dhe te mbaronte pune...

Cecila, me pelqen kjo lloj perkrahje ndaj fajtorit qe i jep. Por problemi eshte se te tilla informacione ne telefon nuk te japin ne asnje vend te botes, pasi personi pas telefonit nuk njihet; biles kjo eshte tashme edhe me ligj. Cuditem se si fajtori e ka bere kete faj! Po nejse, si i tha ai i dikurshi, gafa jemi e njerez bejme, ... se "e ngaterrova" dhe une...

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Qershor 2016 17:58
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cecilia
Adoleshente

Regjistruar: 14/04/2006
Vendbanimi: Nė bankat e shkollės.
Mesazhe: 8180

Citim:
Po citoj ato që tha robert

Cecila, me pelqen kjo lloj perkrahje ndaj fajtorit qe i jep. Por problemi eshte se te tilla informacione ne telefon nuk te japin ne asnje vend te botes, pasi personi pas telefonit nuk njihet; biles kjo eshte tashme edhe me ligj. Cuditem se si fajtori e ka bere kete faj! Po nejse, si i tha ai i dikurshi, gafa jemi e njerez bejme, ... se "e ngaterrova" dhe une...jo jo po ngatarrohesh rende ketu Robert.

ata mund te jepnin nr e telefonit te gazetarit dhe jo te familjes drejtperdrejt. dhe sa per dieni personi mbas telefonit mund te identifikohet shume lehte pas nje bisede sado te shkurter.
por faja po thote qe i thane se do e kontaktojne dhe ata as e moren mundimin me.. dhe kjo eshte per t'u qare jo se si dhane nr. nejse se varet nga kendveshtrimi se si i shohim gjerat....

dhe tjetra eshte se s'jane te afte te mbarojne nje pune kaq te thjeshte.. ketu eshte ceshtja.

__________________
Sto lavorando duro per preparare il mio prossimo errore.

Modifikuar nga cecilia datė 11/06/2016 ora 21:13

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Qershor 2016 21:06
cecilia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cecilia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cecilia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cecilia Shto cecilia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cecilia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Une e kam te qarte qe nuk mund te me jepnin numrin e tel te familjes, por mund te flisja me gazetarin. Fundja ajo qe duhej ishte sigurimi se leket familja do i merrte vertet, dhe sa me shpejt te ishte e mundur se ngelen te gjithe pa pune.

Nejse, muhabet i gjate dhe pa lidhje. Suksese roberto.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Qershor 2016 23:35
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 870

Citim:
[i]ata mund te jepnin nr e telefonit te gazetarit dhe jo te familjes drejtperdrejt. dhe sa per dieni personi mbas telefonit mund te identifikohet shume lehte pas nje bisede sado te shkurter. [/B]

Per nje moment po e pranojme kete llogjike. Personi pas telefonit eshte nje keqberes qe e keqperdoron nr. e tel. te gazetarit, duke i rene kohe e pa kohe, per ta shqetesuar, pse jo edhe kercenuar. Pra!?... Por nese nr. i tel. te gazetarit (i zyres) apo dhe e-maili i tij jane te publikuar ne nje faqe interneti, te x-y medias, atehere kerkuesit te nr. i rekomandohet kjo faqe, ose ndihma me e madhe eshte dhenia e e-mailit.
Zakonisht, kendej nga perendimi mbi 90 % e gazetarve dhe 100% e gazetave kane adresat e e-maileve te tyre ne internet. Ndersa ne Shqiperi mund te gjesh vetem 10% te adresave te e-maileve te gazetarve dhe rreth 40% te adresave te e-maileve te gazetave, pasi nje pjese e tyre jane te bllokuara apo te paperdorura. Kete e kam nga eksperienca ime, ne kontaktet qe kam tentuar te bej tre-kater here me keto gazeta.
Per ta thjeshtuar problemin e per ta vene sejcili veten ne nje raport me keto kontakte dhe kerkesa informimi, te kujdo qytetari qofte, duhet te trajtojme me mire vetem tentativat e kontakteve me e-maile, pasi dhe mendimi i sejcilit pastaj, per te gjykuar nje rast te tille, eshte me i lehte dhe i sigurte.
Po nejse, une e dhashe ketu me lart rastin tim te tentatives per te kontaktuar me e-mail, por nuk eshte e thene te marr patjeter nje mendim per kete rast, nese (c)ndokush nuk interesohet apo nuk e ndjen se ka vertet nje mendim per te dhene. Kjo eshte llogjike.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Qershor 2016 18:33
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6853

Citim:
Po citoj ato që tha robert
Ja dhe shkrimi i shkurter:

Kush mund të më ndihmojë…

Robert, cer halli ke or mik?!

Te kane mbetur librat pa Redaktim? Te duhet nje Redaktor?

Po te mungoi, fol, se ta ofroj une.

A te duhet botues?
Ta gjej une or mik, madje, nje nga me te njohurit ne Shqiperi.

Po edhe vend ne Panair ta sigurojme, sa Metra te deshirosh.

Nje pyetja te vockel kam: Sa libra ke Botuar qe, do te thote, sa Libra do te prezantosh ne Panair?


Pse merresh me shoqatat atje kur me ke mua ketu. Lene Petrit Ymerin (Kryetarin) rehat se ka halle shumeP.S. Per cmimet-Kostot, komunikojme privat.

Njoftim: Per Anteret e Fajtorit, kemi 15-20% sconto.

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Qershor 2016 22:35
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 870

Citim:
[i]Robert, cer halli ke or mik?!. [/B]

Halli i vetem qe kam eshte se komshija flet me ze te larte, (nuk eshte e re si komshija e shelgut, por plake), dhe kur me thote mirmengjezi, me duket sikur po me thote: prit ore maskara se ta tregoj une ty!
Redaktim, botim, pasurim, furfurime nuk kam nevoje, sepse jam ne periudhe qetesie tani. Persa i perket metrave, metrazheve, metrove, une kot i bera nje pyetje atyre te shoqates se botuesve, sic e kam zakon qe dergoj nje-dy here ne vit nga nje pyetje neper vende te ndryshme, si per t'mos lene veten ne gjume te gjate dimri, por edhe te shikoj cfare ka levizur andej nga Albanistani, jane demokratizuar ndopak, apo akoma me kohen e sulltan Hamitit. Ja mi gjete ti metrat tek panairi, por do me futesh ne siklet ke te dergoj atje te mi prezantoj librat! Apo ti hypi vete avionit, thua, te harxhoj 400 euro, e te fitoj 40 euro?! Edhe kjo behet, sepse merr dy-tre kartvizita nga njerez te librit, dhe rri pastaj nje vit te tere ne ethe, he, kur do dali ndonje qe interesohet per librat e mi!? Si ide nuk eshte e keqe! Por ata te shoqates xhanem, c'paten qe nuk dhane pergjigje!? Mos do kene ndonje inat te vjeter!? Se dhe une c'o ku i ngacmoj nga pak, por vetem pak ama!
Ah, se harrova! Sa libra kam botuar? -pyete. Dreqi e marrte, e kam harruar dhe vete! Po e kalojne numrin 10. Diku ketu tek forumi i kam prezantuar, por nuk e di nga i ka fshehur fajtori!

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2016 17:14
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6853

Citim:
Po citoj ato që tha robert
Por ata te shoqates xhanem, c'paten qe nuk dhane pergjigje!?Me fal Roberto, por, une e kisha Seriozisht.
Nuk e dija qe ti ben shaka dhe i ben pyetjet, shtron problemet e paraqet "hallet" ketu THJESHTE per te kaluar kohen!!!


Ah po; Pergjigjja qe me dhe mua, tregon dhe ate pse ATA te Shqoqates nuk te kane kthyer pergjigje....dhe, pasken pas te drejte, xhanem!

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2016 19:48
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:56 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Mediat Shqiptare > Ah, kjo gazetaria shqiptare!!!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.