Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Qellimi i jetes sone !!! Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Thumbs down

Qellimi i jetes eshte qe te njihem me boten time, dhe te flas me natyren e zotit... Madje te gjej ujin e mendimeve sa here qe ta kerkoj...

plloshtani

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2005 12:08
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
durrsak
INXHINJER LULESH

Regjistruar: 17/11/2004
Vendbanimi: USA Arizona
Mesazhe: 1455

Citim:
Po citoj ato që tha jimmy84
Qellimi i jetes?? Pak a shume pyetja qe i ka munduar per mijera vjete njerezit............. krenare, te qajne miqte e mi dhe te kem bere aq sa te kem patur mundesi per atdheun.....atehere kur te me vije vdekja nuk do jem pishman per asgje.


Eshte me se e vertete ajo qe thua Jimmy 84 dhe kam lexuar nga nje liber ku autori shprehej se Qellimi dhe ekzistenca e njeriut eshte te arrij lumturine. Dhe per mendimin tim ka shume gjera ne kete jete qe nese i ndjekim na bejne qe te ndjehemi te lumutur. Me ke prekur ne vargjet e fundit dhe te uroj qe te realizosh qellimet e tua te drejta ne jeten tende.

__________________
The game of life is hard to play, I'm gonna win anyway....

Modifikuar nga durrsake_topolake datė 15/02/2005 ora 20:42

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2005 15:30
durrsak nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė durrsak Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me durrsak (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: durrsak Shto durrsak nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto durrsak nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lunax
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 09/10/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 272

Problemi eshte se nuk e di cili eshte qellimi i jetes time!
Them sa me i be hije tokes! Nuk eshte shume por eshte dicka!

__________________
Tu hai gią tutti gli elementi che ti servono per essere felice, se non lo sei, cerca dentro di te ciņ che ti impedisce di esserlo.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Janar 2005 12:50
Lunax nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lunax Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lunax (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lunax Shto Lunax nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lunax nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Don_Mondi
papuns

Regjistruar: 14/05/2003
Vendbanimi: uk
Mesazhe: 43

hallall per temen mu me ke fut ne mendime

__________________
nkrast

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Janar 2005 01:16
Don_Mondi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Don_Mondi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Don_Mondi (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Don_Mondi't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Don_Mondi Shto Don_Mondi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Don_Mondi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
oliinter
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/10/2004
Vendbanimi: brunssum netherland
Mesazhe: 3833

Hej sa shume!!!!

Po vritsha mendjen per kete teme shume te bukur.

He sa shume qellime qe i kemi vene vetes sone por si veshtire tja arrijme.


Nejse me kismet kur thote zoti.

__________________
pulave ju ka hije te kakarisin vetem ne kotec!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Shkurt 2005 09:41
oliinter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė oliinter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me oliinter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: oliinter Shto oliinter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto oliinter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

QELLIMI

Per mendimin tim, qellimi i jetes sone nuk eshte te arrijme lumturine tokesore pasi kjo eshte relative dhe cdo njeri nga ne lumturohet ndryshe nga tjetri.
Tema e Durrsakut eshte per qellimin e njeriut mbi toke....apo jo ?
Per mua , qellimi i ardhjes sone mbi kete planet eshte te njohim ORIGJINEN.
Pra te njohim KRIJUESIN tone,te falenderojme KRIJUESIN tone,te adhurojme KRIJUESIN tone qe na beri me ndergjegje apo vetedije. Qe na dha aq shume ne perceptimet tona,ne ndjenjat tona etj.etj.
Cdo gje eshte e perkohshme mbi toke...edhe ne njerzit po ashtu,pra... c'vlere do te kishte lumturia ne qoftese do te ishte e perkohshme edhe ne Univers?.....As nje vlere !
Nje here Adami u teshtit...dhe me pas tha fjalet nga nenvetedija e tij.
- Falenderuar qofte Zoti !
Ne ate cast degjoi nje ze qe i tha:
- PER ATE PUNE TE KAM KRIJUAR !

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Shkurt 2005 20:27
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sunlight
depertuese..

Regjistruar: 16/07/2004
Vendbanimi: atje ku lind dielli..
Mesazhe: 89

Re: QELLIMI

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti

Nje here Adami u teshtit...dhe me pas tha fjalet nga nenvetedija e tij.
- Falenderuar qofte Zoti !
Ne ate cast degjoi nje ze qe i tha:
- PER ATE PUNE TE KAM KRIJUAR !
Madje,sa per kuriozitet, kur njeriu teshtin clirohen rreth 1.000.000 mikrobe, ndaj sa here qe teshtihet duhet falenderuar Zoti.......e pse vetem per kete!...

__________________
Vetia e se vertetes eshte se nuk e tepron kurre....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shkurt 2005 09:28
Sunlight nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sunlight Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sunlight (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sunlight Shto Sunlight nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sunlight nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Qellimi i jetes sone?!!

Shpesh ia bejme vetes keet pyetje, dhe secili mund ti pergjigjet sipas botekuptimit te vet, mund ti japi pergjigje sociologjike, materiale, shpirterore, emotive, nga pikepamja religjioze etj...
Por valle, pse u linda une, pse jam mashkull/femer, pse jam e bukur/e shemtuar, pse e gjate/e shkurter, pse ne Shqiperi/Amerike/etj.
Pra, ne nuk e kemi ne dore caktimin e fatit tone, as dhe caktimin e prinderve, as dhe gjatesine apo shkurtesine e jetes.
Ne vetem i bindemi atij ligji qe na eshte ngjeshur nga instikti , ta duam veten dhe ti mbijetojme veshtiresive, dashuria e nenes per femijen eshte instiktive, ashti sic eshte ai i kafshes per te voglin e saj, i gezohemi diellit pranveror kur na perkedhelin lehte fytyren rrezet e tij te ngrohta, e ndjejme flladin te na pushpurise floket, i gezohemi nates per qetesine dhe gjumin e saj, i gezohemi dites per gjallerine dhe hovin e saj, i gezohemi ajrit te paster qe thithim, i gezohemi udhetimeve, vendeve, njohjeve me kultura te ndryshme, por na duhet ti rezistojme dhe fatkeqesive, vdekjeve, permbytjeve, termeteve, semundjeve etj, ne menyre qe tia dime vleren jetes dhe per te falenderuar Krijuesin per te gjitha keto.
Qellimi i jetes time eshte adhurimi ndaj Zotit, rendja pas dijes, vrapimi pas vepres se mire, persosjes se moralit.........per te shpresuar per ameshim te lumtur...

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shkurt 2005 12:56
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sykaltra_Shqiptare
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/03/2005
Vendbanimi: -
Mesazhe: 3334

Qellimi i jetes sone!!!

Citim:
Po citoj ato që tha plloshtani
Qellimi i jetes eshte qe te njihem me boten time, dhe te flas me natyren e zotit... Madje te gjej ujin e mendimeve sa here qe ta kerkoj...

plloshtani
Mire s eju gjeta Serish Vella LANDI!

Qellimet e jetes ndryshojne shume shpejt,bashke me natyren njerezore!

e njejta gje me ka ndodhur mua!

Tashme qellimi i jetes sime eshte"Te perfundoj me njeriun qe kam arritur ta dua me shpirt te paster!"

Pashim ....

__________________
-

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Mars 2005 21:48
Sykaltra_Shqiptare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sykaltra_Shqiptare Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sykaltra_Shqiptare Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Guinpleni
Anetar i ri

Regjistruar: 23/03/2005
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 1

Thumbs up

Pozitive dhe befasese ndjenja qe me lindi gjate futjes ne kete forum. Mori temash, shkrimesh, perfaqesimesh... por me simpatike ishte te parit qe te rinjte tane deshirojne ti thone dicka njeri-tjetrit; japin kohen e tyre per te shprehur/shkruar ate qe ata mendojne. Pergezime!

Me lejoni edhe mua te shprehem, ndoshta keqaz, por besomeni: nuk eshte e lehte...!

Sa me teper kalojne vitet aq me teper njeriu ndjen qe ai te cilin e konsideronte si nje qellim, per realizimin e te cilit kish hedhur shume mund e djerse s'kish qene tjeter vecse nje stacion. Arritje e shkalles tjeter e cila domosdoshmerisht duhej pershkuar, ne menyre qe egon duke ja perkedhelur, e ardhmja nje s'fide ti jape.

Pyetja lind natyrshem; Ishte i arriri "qellim"?!; apo ndoshta vec nje "mjet"?!
Por fundja, eshte e rendesishme qe kjo pyetje, marre shansin te linde, te zbehe triumfin e arritjes?!

Miqte e Mi!

Gjithkush ka nevoje te besoje qe ndertimi i nje kalaje do me pare vleresimin dhe punen per sjelljen dhe vendosjen e c'do copeze guri; por mendoj c'do gure pavaresisht formes, menyres se sjelljes, vendit ku do te vendoset, fale funksionit te tij mund te konsiderohet nje mjet per ndertmin e atij monumenti i cili, pergjate jetegjatesise se tij, do te ruaje edhe keta "gure-qellime".

Keta 'gure' qenkan mjete apo qellime?!; po "Kalaja" a nuk eshte kjo vepra e jetes, ajo te ciles i gezohesh dhe le pas?! Secili nga ne le ta shprehe ne formen e tij c'do te thote per te te 'lesh pas'.
Per mua " Jetoje jeten ne t'atille menyre qe kur fundi te vije buzeqeshja jote, ne shtratin mortor, te te kujtoje ne perjetesi"

Ju uroj studim e pune te mbare!

__________________
Njerezit me te forte jane ata qe dijne te kontrollojne pasionet e tyre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Mars 2005 17:22
Guinpleni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Guinpleni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Guinpleni (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Guinpleni Shto Guinpleni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Guinpleni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:27 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Qellimi i jetes sone !!!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.